Eesti looduses välisabita ellujäämine

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
OnuEnn
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 10 Nov, 2011 22:38
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas OnuEnn »

kaitseliitlastel on piisavalt varustust olemas. vähemalt neis malevates, kelle tegemistest ma tean. tõesti, on meestel ka isiklikku varustust kaasas, aga riigi poolt on kõik ettenähtu üldjuhul kätte saadud (kui ollakse õigustatud subjekt).

ise olin need kaks ööd kütmata keskkonnas kaitseväe standard-nanokiga ja ei kurda. kui telgis ööbisime, siis ei rullinud seda isegi lahti, ahi andis piisavalt sooja.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Osa kaitseliitlastest saa varustuse kätte vaid paraadi või teatud õppuse jaoks, pärast on vaja see tagastada.

Üks ainus mundri. Kui mundri on pesus, siis ollakse "palja tilliga".

Minu seisukoht on, et Kaitseliidu liikmetel peaks olema:
- üks korralik, puhas mundri paraadide, jms. jaoks;
- teine kulunud metsas roomamise jaoks;
- kolmas vana mundri musta töö jaoks. Mitte nii nagu on, et vana peab tagastama, et saaks uue kätte.
OnuEnn
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 10 Nov, 2011 22:38
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas OnuEnn »

laenatud mundriga käivad need, kes ühegi üksuse koosseisu ei kuulu. teisest küljest, miks peab maksumaksja neile varustuse ostma, kes üle aasta korra paraadil käivad?

kõigil vähegi aktiivsematel minu tutvusringkonnas on varustus olemas.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

OnuEnn kirjutas:laenatud mundriga käivad need, kes ühegi üksuse koosseisu ei kuulu.
Kui mees on ROKile kutsutud, nii minu arvates ta ka kuulub mingi üksuse koosseisu.
OnuEnn
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 10 Nov, 2011 22:38
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas OnuEnn »

loomulikult pole kõik malevad vennad, aga neis mida mina tean, pole asi nii hull kui siin kurdeti.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1476
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas Madis22 »

Käisin ka möödunud nädalavahe metsas telkmantli all. Meile väljastatud Nanok ikka alla null-kraadidel üksi magada ei luba. Sama asi suht odava Lafuma Patrouillega kaetuna oli aga päris mõnus soe. Muist mehi kaebas hommikupoole ööd, et magamiskott muutus pea ümbert märjaks ning pidid minema seda telki ahju juurde kuivatama.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

On juba palju aastaid lubadud anda Kaitseliidule rohkem raha ja meestele korralik varustus.

Tahaks loota, et asi tõesti liigub paremuse poole.

No, midagi on juba liikunud paremuse poole - näiteks kaitseliitlased saavad kulukompensatsioone. Pole vaja kõike oma rahakotist kinni maksta.
viiking
Liige
Postitusi: 594
Liitunud: 06 Mär, 2008 11:00

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas viiking »

Mnjah... :oops: palju aastaid lubatud ja nii see vist tegelt ka jääb...krt, 20 aastat lubatakse, nii või :wall:

Homme äkki enam vaja ei lähe?
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas soesilm »

No pudru ja kapsad ... kõik on süüdi ja midagi ei ole.
Eks ma praalin siis veel. Ma võiks minna ka suvalise 3-4 tondiga tänavalt 3 ööks metsa. Nende varustuse võtan nende kodust. Ainuke mida vaja oleks, on mingisugune magamiskott. Kuigi ka selleta saab hakkama.
Ärge maalige sellest talvel väljas ööbimisest sellist müstilist pilti. Minu meelest kolistate te ühest äärmusest teise.
Tehke esimene katse lihtsalt matkavormis. Ei mingit vaenlast ega eriülesannet. Alles siis tuleks vaadata mingi sõjalise taustaga tegevust. Metsas on hullult palju asju mida nautida ilma tagaaetava tundeta. Ja pole vaja kulutada pappi igasugu vingele kolale, mida sul tegelikult metsas vaja ei lähe.
Nüüd siis selle KL teema juurde. Mina võtaksin ka vormi tagasi, kui vend mitme aasta jooksul korra kohal käib. Sõltub inimesest aga sisuliselt on tegemist tavalise reservväelasega. Ja kui ajateenijal sobib paraadile minna ühega oma kahest vormist, siis sobib seda teha ka kaitseliitlasele. Minu arvates võiks vähemalt siin teemas mitte rääkida "riik on sitt ja KL ei saa piisavalt pappi"
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Sissi jaoks pole piisav, et ta saa kuidagi hakkama metsas 3 ööt ilma haigestumata. Seal peab saama hakkama "kolm nädalat" ilma ahjuga kütmist. Ka siis kui on -20 kraadi külma, tuuleb ja peab olema paigal liikumata.
Kasutaja avatar
pagan
Liige
Postitusi: 1263
Liitunud: 10 Nov, 2011 1:55
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas pagan »

Soesilm, kas sa suudaksid seda 3 päevast plaani ellu viia ka siis kui suuremat sorti lõket teha ei tohi?
Ma olen metsas ööbinud -25 kraadise pakasega. Ma olen metsas ööbinud ka jahedal oktoobri kuul mitmepäevase paduvihma ajal. Mõlemad korrad aitas hammaste plagisemise vastu suur lõke ja avausega lõkke poole kaldus varjualune. Ja pidev söömine - paljas leib maitses nagu parim piparkook. Olen ka tanksaabaste taldasid, lõkkest sooja otsides, üles sulatanud.
Üks asi on lihtsalt ellujäämiskursus ja teine asi on siis kui poogitakse külge sõjaline ülesanne, kus tuleb hoida madalat profiili..
Ma täitsa kaaluks seda sinu poolt välja pakutud "tavalise foorumlasega mõneks päevaks metsa" varianti. Astusin skaudiks aastal 1992 ja elasin seda elustiili 10 aastat. Siis tekkis omal pere ja skaudilaagrielu jäi soiku. Nii, et mingisugune taust mul on.
Ülbeks minekuga hakkavad vead tulema.
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas soesilm »

Kuna mulle tundus antud teema "Eesti looduses välisabita ellujäämine" lihtsalt metsas olekuna, siis just seepärast rõhutasin metsas olemist ilma sõjalise ülesandeta ... Ma olen väljas ja ilma telgita ööbinud tõenäoliselt igas kuus ja igasuguse ilmaga. -25 on väga külm aga ma pole kindel kas see on viletsam kui +2 ja igasugu tatti taevast. Ühes üleelamislaagris oli alla -20 (räägiti et -25). Oli üsna külm :( Viimane külmem ööbimine -14 oli 2a tagasi. Ja siis polnud mingit ülesannet. Enamus seltskonnast olid nii toainimesed, kui vähegi olla saab. Praktiliselt puuduliku matkakogemusega ja keegi ei nutnud ega jäänud haigeks. Kui päris aus olla, siis üks vend keeras esimesel õhtul otsa ringi ehk kutsus auto järele. Ma olen täiesti veendunud, et sõltumata selgitatud põhjustest, oli tegemist hirmuga ööbimise ees. Kõik need "matkad" on olnud lõkkega. Kas ma suudaks olla ilma lõkketa - kui vihma/lörtsi ei saja siis jah. Aga see on väga suur piin külmemal ajal ja pärast seda võib isikkoosseis pikalt rivist väljas olla.
Kui me räägime nüüd sõjalisest tegevusest, siis on muidugi teine asi. Aga MINA TEEKS LÕKET IKKAGI või kasutaks olemasolevat taristut ehk ööbiks vahel tavaliste inimeste juures. Ilma lõkketa olen mõned 4-5 päevased kogemused saanud. Üldiselt läheb olukord ikkagi viletsaks. Eriti vihma ja lörtsiga. Ma ei tea palju neid sokke ja kampsuneid omale peidikusse peaks varuma, et paar nädalat sõdida. Oleks ma tookord otsustusõigust omanud, oleksin kindlasti lõkke teinud, sest me kaotasime isikkoosseisu alajahtumise tõttu.
Ma kummardan Putkineni kogemuste ees aga ma ei investeeriks raha ega kulutaks aega väga keerulistele lahendustele, eesmärgiga lõket ja hooneid vältida. Ma ei pea seda kasumlikuks investeeringuks. 4h lõket oma laagrist 2km eemal on minu arvates ohutu ja väga kasumlik.
Sõjalise ülesande ja ka matka puhul kerkib esile veel kaks asjaolu. Esiteks valge aeg ja teiseks tööde jaotus. Minu arvates peab keegi tegelema asjade kuivatamisega, laagri korraldamisega, toidu valmistamisega jms samal ajal kui teised pauku teevad või luuravad.
Kasutaja avatar
Tundmatu Sõdur nr. 5
Liige
Postitusi: 281
Liitunud: 08 Jaan, 2006 15:56
Asukoht: Lääne-Virumaa

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas Tundmatu Sõdur nr. 5 »

Madis22 kirjutas:Käisin ka möödunud nädalavahe metsas telkmantli all. Meile väljastatud Nanok ikka alla null-kraadidel üksi magada ei luba. Sama asi suht odava Lafuma Patrouillega kaetuna oli aga päris mõnus soe. Muist mehi kaebas hommikupoole ööd, et magamiskott muutus pea ümbert märjaks ning pidid minema seda telki ahju juurde kuivatama.
Mina olen selle nanokiga alla nulli maganud ning kui soe pesu seljas ja kuiv puhas sokk jalas siis külm ei hakka.Kasutan muidugi briti gore katet magamiskotil ning kui pea magamiskoti sees magada siis tekib kondents sisse ja lähebki kott niiskeks.
AKf Just plain mean: "Kui hinnata meie kaitsevõime kasvu kiiruse järgi, millega uusi embleeme suudetakse toota, siis on tulemus ilmselt fantastiline..."
Leo
Liige
Postitusi: 3326
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas Leo »

Ise olen kasutanud aastate jooksul erinevaid magamiskotte ja sellega on selgeks saanud, et sellist universaalset aastaringset magamiskotti pole olemas. Vaja on 2-3 magamiskotti, kuid kõige parem oleks selline, kus saab veekindla kesta sisse toppida soojemaid kotte.

Kaitse Kodu nr 7/2012 oli pikalt kirjutatud eri magamiskottidest, minu lugupidamine selle artikli autoritele. Link nendele, kes pole veel lugenud või tahavad uuesti lugeda:

http://issuu.com/kaitse_kodu/docs/kaits ... 12_07_veeb

NATOs on norrakad talvesõja eksperdid ja nende juures käivad ka teiste riikide talvesõjale või lumistele mägedele spetsialiseerunud üksused harjutamas. Norrakate põhimõtetest on täpsemalt juttu viimases Kaitse Kodus:

http://issuu.com/kaitse_kodu/docs/kaits ... 08_veeb/13

Metsas talvel olla ei ole mingi müstika, tegemist on peamiselt tingimustele sobiva varustuse võimaluste ärakasutamisega. Väga erinev olukord, kas on vaja ainult matkata ja magada või täita mingeid sõjalisi ülesandeid ja siis vastasega peitust mängida. Kui on viimane variant, siis arvestage sellega, et vastasel on vähemalt sama külm ja vastik ning ega nad väga lume sisse ei kipu. Paar-kolm ööpäeva metsas ilma köetud telgi või onnita on enamvähem lagi, enne kui on vaja minna mehi soojendama ja varustust kuivatama. See on reaalsus ja sellega peab arvestama.

Ise pean tähtsaks korralikku 1 või isegi 1,5 l termost sooja vedeliku säilitamiseks ja priimust ning katelokki selle sooja vedeliku tekitamiseks. Sooja toidu termos on ka hea. Korralik kihiline riietus ja ohtralt kuivi sokke ka muidugi :)

Küdev ahi või lõke on tore ja vahel ellujäämiseks vajalik risk, sest kui mehed hakkavad külmast apaatseks ja võitlusvõimetuks muutuma, siis tuleb riske hinnates võimalikult hästi varjatud kohas mehi soojendada. Kasvõi ehitate onni sellisest fooliumkilest, mida Juhani ja mina hindame. Foolium sissepoole sooja hoidma ja väljapoole maskeering. Lihtsalt lõkketule või termokaamera signatuuri peale ei hakka keegi rünnakut korraldama, kuid peale soojendamist peab asukohta vahetama, sest võidakse saata patrull infot kontrollima.

Toidukulu suureneb külmas kuni 2x ja organism omastab sooja toitu paremini, kui mingit suus sulanud kuivikupuru. Vedeliku vajadus on külmas sama kui kuumas, kuid probleemiks on vedeliku jäätumine, ehk siis veekott riiete alla sooja ja termos igale mehele + võimalusel suurem(ad) termos(ed) joogi ja söögi säilitamiseks. Jääst ja lumest vee sulatamine, eriti rännaku ajal, on problemaatiline. Pange näiteks veekindlas kotis paar peotäit lund jope taskusse ja vaadake, kui kaua see sulab ning kui vähe sellest tegelikult vett tekib. Siis korrutage see oma vedelikuvajadusega, mis on 25-35 ml/kg/ööpäevas. Ei ole minu arvates reaalne? Lisaks see isiklik soojakadu suuremast lumekotist ja sellest tekkiv energiakulu, sest külmetav inimene vajab rohkem energiat?

Magamiskotis tuleb magada vähemalt kiivrialuse mütsiga isegi soojal aastaajal, talvel tõmmatakse see näo ette. Kondensaat peaosasse tekib siis, kui magaja higistab ja/või hingab magamiskoti sisse. Esimesel juhul on magamiskott liiga paks ja teisel puhul hingab magaja enda väljahingatud süsihappegaasi sisse. See ei ole magamiskotis magades eluohtlik, kuid magaja saab hapnikuvaegusest peavalu ja ärkab roidununa. Riiete kuivatamine talvel ilma kaminata on problemaatiline, pommikindlat lahendust ei ole. Enda juurde magamiskotti? See on ilmselt kõige levinum lahendus, kuid siis peab magamiskott olema piisavalt ruumikas. Kasulik on võtta selliseid magamiskotte, kus saab kaks omavahel ühendada, nii on soojem magada ja tegelikult on ainult igal teisem mehel magamiskott kaasas, sest pooled on valves, toituvad, hooldavad varustust või valmistavad järgmist tegevust ette.
OnuEnn
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 10 Nov, 2011 22:38
Kontakt:

Re: Eesti looduses välisabita ellujäämine

Postitus Postitas OnuEnn »

noh tegelikult on inimkond tuhandeid aastaid elanud ilma coretex-ita. nüüd tuleb välja, et isegi nädalavahetus metsas ilma elektri ja keskkütteta on ületamatu raskus...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline