mõned arvud

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

mõned arvud

Postitus Postitas metssiga »

1949. aasta augustis arutas ENSV kõrgeim võimuorgan Eestimaa Kommunistliku (bolsevike) Partei Keskkomitee Büroo olukorda, mis oli must ja murelik - metsavendlus oli pärast küüditamist järsult aktiviseerunud "bandiidid märatsevad täiesti karistamatult, röövivad kauplusi, kolhoose ja rahasaadetisi, võib oodata, et asi läheb veelgi hullemaks, kui sügisel hakkavad talvevarusid koguma jne". Siseminister Resev ja riikliku julgeoleku minister Kumm said nii, et tolmas. Esitati ka arv - bandiidid on pärast küüditamist ENSV sotsialistlikule majandusele oma röövidega tekitanud kahju 0,5 miljonit rubla. Samas öeldi ka üks teine arv, millele aga erilist tähelepanu ei pööratud seal - samal ajal on avastatud ENSV majandussektoris riisumisi 6 miljoni rubla väärtuses. Ainult kahe arvu põhjal muidugi suuri järeldusi teha ei saa, mõtlemapanev aga ometi.
Veel - 1949. aastal metsavennad tapsid 124 + metsavendi langes 166. Samal aastal oli Eestis liiklussurmasid 142 ja lisaks sellele veel mulle teadmata arvus tulesurmasid, uppumissurmasid ja kriminaalseid/olmelisi tapmisi.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Re: mõned arvud

Postitus Postitas soesilm »

Mulle meeldivad ka arvud. Legendid on ilusad aga numbrid on paremad ...
Ma hakkasin ükskord arvutama ...
Ühe minu "lemmiku" - Raadik-Jerlet-Oras-Aaspe-jt grupi ülevaade 1948-49.a
Mai 1948.a ründasid Raikküla täitevkomitee sekretäri Kuusemetsa korterit, viies kaasa kirjutusmasina, raadio ja telefoniaparaadi.
Juuni 1948.a rünnati Äksi meiereid ja kooperatiivi ning tekitati riigile kahju 65 000 rubla ulatuses.
Juuli 1948.a rünnati Valgu kooperatiivi, kahjud riigile 62 000 rubla.
September 1948.a rünnati Järvakandi meiereid ja kooperatiivi, kahjud 79 000 rubla. Muuhulgas korraga 900kg võid! Samal kuul rünnati veel uusmaasaaja Eduard Lokutat (kahjusid ei nimetata).
Novembris 1948.a rööviti Raikküla vallas kolhoosist "Uus-Elu" 4 siga.
Aprillis 1949.a rünnati Kalevi kolhoosi Velise vallas, kahjud 3000 rubla. See oli sündmus, kus kolhoosnike kogutud kummikute ostu 300rbl tagasi anti.
Seega tekitasid nad ühe aasta jooksul kokku riigile vähemalt 209 000 rubla ulatuses kahju (arvesse võetud vaid NKGB ettekannetes nimetatud summad).

Samal ajal Vändra piirkonnas tegutsenud E.Pärteli grupi tulemused on järgmised:
August 1949.a Vihtra kolhoos 6000 rubla.
November 1949.a Tori-Aesoo kooperatiiv - 29 500 rubla.
Kokku vähemalt 35000 rubla.

Nende gruppide liikmed korraldasid 1951 aastal Eesti suurima rongiröövi, saades korraga umbes 210 000 rubla sularaha.

Kui võrrelda neid riigi kahjusid näiteks palkadega, siis kujuneb veidi parem pilt.
Õpetaja palk oli 1947.a umbes 400 rbl. Ma ei tea mida tegi rahareform palkadega, kuid 1950.a oli raudteetöölise palk umbes 300 rbl. Ja maal olid õnnelikud need kes üldse palka said. Kui arvutame kokku Raadiku grupi tekitatud kahjud riigile, siis kirjeldatud ajavahemikus 1948-49.a sai riik kahju 525 õpetaja kuupalga jagu. 1950 aasta raudteetöölilisi oleks saanud selle raha eest tasustada aga 700! Ehk 58 töölist aastas.
Kui tuua need numbrid tänasesse päeva ja võtta arvesse, et õpetaja palk on ~ 800 EURi, siis oleks Raadiku tekitatud kahju 420000 EURI ... No ma saan aru, et need pole päris korrektsed võrdlused ja õpetaja palga eest oleks sel ajal saanud vaid 1,5kg suhkrut, kuid umbes nii tuleks neid riigile tekitatud kahjusid vaadata.

Raadiku grupi tulemus on märkimisväärne veel teisegi näitaja põhjal. Ma vaatasin 1949 aasta Harjumaa ettekandeid aprillist - detsembrini (jaanuar-märts pole käepärast). Selle ajal jooksul tekitasid metsavennad ettekannete põhjal kogu Harjumaal riigile kahju 214 638 rbl väärtuses ehk sama palju kui üks grupp aasta varem. Siin on jällegi arvestatud vaid ettekannetes rahaliselt määratud kahjud. Siia juurde tuleks lisada sead, lehmad, lambad, autod, relvad ja muud, mis ettekannetes nimetatud või nimetamata, kuid mille rahalist väärtust pole nimetatud.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: mõned arvud

Postitus Postitas metssiga »

Sügisepoole 1949 läkski lahti talvevarude kogumine. Septembris ühe korraga Kiviõli postkontorist võttis Heino Lipp "Pargase" salk 192 000 rubla sularaha. Oktoobrikuus üle Eesti luges julgeolekuministeerium kahjusid kokku 561 000 rubla.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist