Saaremaa metsavend Ilp

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
August
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 09 Mär, 2005 18:52
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas August »

Siinkohal tahaksin mainida vaid seda, et Eriosakond ja Vastuluure olid vägagi erinevad asjad. Nimetatud isikud olid vastuluures. Eriosakonna mehed olid need "õnnelikud", keda ka oma üksuste siseselt ei sallitud, kuna nad hoidsid silma peal oma meestel, et need paha peale ei läheks.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Erinevad asjad on ka vastuluure ja sõjaväevastuluure. Üks toimus tsiviilelanike, teine sõjaväelaste seas.

Minule on jäänud mulje, et "KGB (jne) eriosakond s/o..." tähendas sama mis hilisem (1991.a lõpust) "MB RF sõjaväevastuluure osakond s/o..." ning varasem (1946.a-ni) ""Smerši" osakond".
Kasutaja avatar
heino183
Liige
Postitusi: 34
Liitunud: 05 Mär, 2005 11:29
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas heino183 »

Tuleb meelde kooli aeg ja ajaloo õpetaja Ella Mui. Perekonna nimi on tõesti õige, aga eesnimi võib ka teine olla!
Kõva kommu ta oli ja õudusjutte meile tollel ajal jutustas. Ilp oli tal üks lemmik teemasid.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Veri on paksem kui vesi?

MUI, Aleksander. Sünd. 2. IX 1900 Saaremaal Uuemõisa vallas. KP 1923, 1. XII massukatse osaline, vangistati, sunnitööl 1924-40, juulivolikogu liige, EK(b)P Saarem komitee I sekretär 1940-41, Ülemnõukogu I koosseisu liige 1940-41, ÜN Presiidiumi esimehe I asetäitja 1940-41, jäeti Eestisse,
Saksa vang. Hukati 26. X 1941 Pöide vallas.
Kasutaja avatar
Jimmy Ace
Liige
Postitusi: 62
Liitunud: 05 Sept, 2005 19:02
Kontakt:

Postitus Postitas Jimmy Ace »

Ilbiga seondub veel see, et minu teada oli tema laip üks kolmest viimati avalikult Eestis demonstreeritud "kurikaela" surnukehast. Laibad olid vaatamiseks väljas Kuressaare raekoja hoone taga. Mina kuulsin seda ühelt mehelt, kes koolipoisina põnevusest koos klassikaaslastega neid laipu ise vaatamas oli käinud. Pilt olevat olnud suhteliselt võigas! :roll:
alex
Liige
Postitusi: 356
Liitunud: 14 Apr, 2005 9:21
Kontakt:

Postitus Postitas alex »

Heino - oli jah Ella Mui
VanTao
Liige
Postitusi: 35
Liitunud: 26 Jaan, 2006 3:55
Kontakt:

Postitus Postitas VanTao »

Lugu mida kuulsin tuli minu ema suust,
Minu ema söbrannaks oli Ilbu armastatu

,Ilp ise askeldas ringi mööda Saaremaad ja pruut elas linnas.

Vanasti ,minu nooruses oli Kuressaases ehk Kingissepas kino nimega OKtoober ja kus nyyd vist asub raamatukogu ,kuigi pole selles kindel.

Kui hakata kino-teatrist astuma pargi poole siis esimene maja paremat kätt tänavanurgal näoga vastu parki seal kahekordses kivimajas elas Ilbu pruut,kes olevat tolle aja yks ilusamaid naisi olnud Kuressare linnas,

Esimene asi mis mul on meelde jäänud et nad olevat söbranna ja Ilbuga käinud tolle aegses körtsis ,kus ka NKVD olevat armastanud istuda.
Ilp olevat lahkudes saatnud kelneri viinapudeliga tshekiste yllatama,koos enda poolse pyhendusega ja seda korduvalt,

Paar korda olevat esinenud ka Ilbu poolt Tshekistide peksmist körtsis ,kusjuures ega NKVD ei teadnud et see seltskond oli metsast pärit.

Probleemiks oli see et NKVD ei teadnud kuidas ILp välja näeb ja seega vöib ette kujutada ,milline probleem see oli tshekistide jaoks et teda leida.

See et ta yles anti on fakt ja viimased pool aastat olevat see Ilbu armastuse lugu olnud nii ,,,tormiline ja suur et pruut olevat elanud koos Ilbuga metsas punkris.

Ylejäänud mehed olevat juba mitu kuud enne surma saanud operatsioonide käigus.Ja järgi olevat jäänud vaid Ilp ja ta pruut


Kui neid mindi kinni vötma olid punkris too naiste rahvas ja Ilp.
Mölemad olevat tulistanud seni kuni nad surma said ,
See et nad vöeti elusalt kinni on jama,

Neil oli mölemil yle 50 kuulihaava kehal ,kui laibad välja tassiti punkrist ,
Seda lolli juttu et visati granaat punkrisse ja siis tulid elusad inimesed välja see jutt taas ,,oktoobri-lastele möeldud.

---------------------------------------

Vöin panna veel möned lood kirja mida ema on mulle rääkinud ,.

Saaremaal esimene kolhoos ,mis moodustati kandis Viktor Kingissepa nime ja selle kolhoosi esimehi olevat vahetatud iga möne kuu tagant kuna Ilp nad köik maha lasi.
Viimasega olevat juhtunud selline kurioosne seiklus et Ilp olevat

saabunud öösel autoga kastis kirst mis maha laaditi ja kuhu siis uus ,,nii öelda ,,värske kolhoosi -esimees topiti,

Too olevat vedelikku välja visanud nii silmist kui altpoolt pyksi-säärest ja olevat lödisenud nii kohutavalt et meestel olevat probleem olnud tema kirstu toppimisega,

Siis kihutas Ilp autos koos meestega minema kusjuures olevat helistanud ise NKVD-sse ja teatanud ,et olevat maha jätnud maalilise kompositsiooni ,mis peaks edasi andma möte ja olemuse kolhoosi-esimeeste tuleviku suhtes Saaremaal.

Tshekistid olevat saabunud kohale ja viinud ulguva esimehe hullukasse,kus too olevat ka vist pensionile jäänud vöi midagi sellist.

Kui huvi jätkub vöin veel jutu-lönga kerida sest noorpölves oli nagu tavaks meie peres rääkida noid seiku,
SEda enam et ema oli piiritult uhke ja tähtis selle yle et tundis Ilpu isiklikult,
VanTao
Liige
Postitusi: 35
Liitunud: 26 Jaan, 2006 3:55
Kontakt:

laibad

Postitus Postitas VanTao »

Mis puutub laipu ,mida demonstreeriti Kingissepas ehk Kuressaares NKVD poolt siis ,kui Ilp koos naisega maha lasti oli neid vaid kaks seal öuel.

Hilisem demonstratsioon leidis aset möned aastad hiljem ja näidati rahvale laipu metsavendadest ,kes saabusid mandrilt Saaremaale eesmärgiga pögeneda Rootsi.

Neid oli terve hulk olnud ja lahing Kihelkonna kandis NKVD ja metsameeste vahel olevat kestnud hommikuni,mille käigus lasti maha ka kusagil 4 tshekisti

Hukkunud metsameestest 5 pandi mitte raekoja taha välja näitamiseks vaid Täitevkomitee hoovi.
Keegi oli nad NKVD-ele yles andnud Kihelkonna kandist,
Nende poole peal osales ka lahingus toosama paadimeees,kes pidi nad Gotlandile toimetama,
Paadimehe pere söitis Siberisse.
Kasutaja avatar
Mati
Liige
Postitusi: 392
Liitunud: 10 Veebr, 2005 21:42
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

Ilp

Postitus Postitas Mati »

Elmar Ilp oli 1945.a. arreteeritud relva omamise eest ja istus kinni Kuressaare vanglas kust ta koos ühe mehega põgenes. Seega ma ei usu, et NKVD-l tema nägu tundmatu oli.
Arensburger
Moderaator
Postitusi: 617
Liitunud: 25 Veebr, 2004 19:41
Kontakt:

Re: Ilp

Postitus Postitas Arensburger »

Mati kirjutas:Elmar Ilp oli 1945.a. arreteeritud relva omamise eest ja istus kinni Kuressaare vanglas kust ta koos ühe mehega põgenes. Seega ma ei usu, et NKVD-l tema nägu tundmatu oli.
Olen siinöelduga nõus. Usun, et "organid" teadsid väga hästi kellega tegu on. Oli ju Ilp selline mees, kes oskas iga võimuga oma tee vangla suunas sättida. Eesti aja lõpus oli ta tööl Kuressaare möldri Trei juures (praegune restoran "Veski"). Seal läks ta pahuksisse töökorraldusliku distsipliiniga ja saanud (ta enda arvates) ülekohtuselt karistada, otsustas ta kätte maksta töödejuhatajale ning organiseeris asja nii, et justnagu juhuslikult kukkus veskis töödejuhatajale mingisugune poomipalk pähe. Mees sai kõvasti viga ja Ilp läks kohtu alla, mille tulemusel tuli aega veeta Kuressaare vangimajas. Punaste võimuvahetusega sai Ilp loomulikult vangist kohe lahti ja kui julge töörahva kurnajate vastu võitleja, sai temast punaste juures "tehtud mees". Punased panid ta varumisvoliniku ametisse, kelle pädevuses oli mööda maad ringi käia ja "kulakutelt" maksud kokku koguda - kas siis rahas või moonas. Et rahvavaenlasega oleks julgem rinda pista, sai mees punastelt ka "viisnurga" (tt-püstol) tasku. Kuid Ilp ei osutunud hoolsaks kaastööliseks. Ta käis küll ringi ja korjas raha kokku, kuid raha ei tahtnud kuidagi punaste riigipanka jõuda. Samas nähti Ilpu pidevalt "Kopsu" kõrtsis suurte seltskondadega praalimas ja ikka peoperemehe rollis. Rääkisin ühe mehega, kes oli Ilbu tuttav ja sel ajal juhtunud temaga kokku Kaarmal. Ilp oli kohe Kaarma poest kasti viina toonud ja pidu Kaarma kirikuaias oli lahti läinud. Ise kiitnud, et sellel punaste korral pole viga midagi, kui nad niisugused lambad edasi on. Kuid ega punased ikka päris lambad ka ei olnud ja Ilp sai jälle suuna vangimaja poole võtta. Sakslaste tulek oli temale järjekordne pääsemine. Kuid ka sakslased ihkasid Ilpu lõpuks ikka seal Kuressaare vangimajas näha, sest mees ei hoolinud mobilisatsioonidest ja hoidus üldse nendega suhtlemast. Nagu eelmises postituses märgitud, saatsid tagasi tulnud venelased ta jälle Kuressaare vangimajja, kuid nad ei võtnud arvesse seda, et see koht oli sellele mehele juba ammu tuttav ja omavoliliselt oli ta sealt ka juba varem lahkunud. Nii, et Ilbul ei jäänud muud üle, kui vangla karm kord vahetada välja vaba metsaelu vastu.
Ja see on tõsi, et ta saatis korda igasuguseid nahhaalseid jultumusi (muidugi kehtiva nõuk. korra vastu) ja seetõttu pälvis rahva hulgas suure populaarsuse.
Miks teda aga nii kaua kätte ei saadud? Seda on Saaremaal palju omakeskis arutatud. Selge on aga see, et tal pidi olema julgeolekus oma mees ees, kes hädaohust teavitas. Samas vedas ta organeid tihti nii jultunult ninapidi, et järele mõeldes on kindel, et see ei saanud olla juhuslik. Veel on räägitud, et peale Ilbu kinni võtmist oli tema juurest leitud padruneid, mis toodetud 1948 aastal ja pakendi numbrite järgi oli kindlaks tehtud, et need on pärit Saaremaa julgeoleku laost. Samas ei olnud ta seda ladu kunagi riisunud.
Olgu kuidas oli, kuid Ilbu tegelik tegevus ja tema tegevuse tagamaad on tänini küsimärk. Teatakse muidugi rääkida ridamisi lugusid tema hulljulgetest ettevõtmistest ja pool on sinna kindlalt rahva poolt juurde luuletatud, kuid see ei ole tema tegevuse argipäev.
Lisada võib ka veel seda, et nüüdne alanud uus aasta on viinud manalateele ka Ilbu väljaandja. Ehk kohtuvad nad seal teises ilmas? Ei tea küll millest nad seal räägivad?
VanTao
Liige
Postitusi: 35
Liitunud: 26 Jaan, 2006 3:55
Kontakt:

Postitus Postitas VanTao »

Loen neid lugusid siin ja imestan ,kuidas selline inff siin Ilbu kohta liigub ?


Enda lood Ilbu kohta olen kuulnud emalt ja muudelt tuttavatalt ja nad on minu jaoks legendid ,myydid . lood ,sest mingit dokumenti ega paberit ,mis kinnitaks neid jutte mul pole .


Enamus nood vaid mälestused ,kusjuures arvan et need samad mälestused ka köigi inimeste puhul muutuvad ajapikku ja aastatega, vastavalt meie arusaamadele maailmast.

Aju korrigeerib alati meie isikliku matejali ,eriti mis puutub mälestustesse.

Isegi dokumendi interpreteerimine ehk tölgendamine on samuti kyllalt riskantne kui inffi hulk pisuke ja aastaid möödunud syndmusest.


Lugedes nyyd Ilbi kohta pandud lisa- jutte ja nyansse tekib tunne et ta oli pea-aegu et tshekist juba.

EElnevalt yks väitis et Ilp oli Kuressaare vanglas relva omamise pärast ,,,,,,siis saabus nyanss ,et ,,,palgi kukutamise pärast,,,,,,,siis lisandusid sinna muud detailid ,et eks ta yks mölakas ja enese-kasu taga-ajav ikka oli ,kes vahete vahel armastas ka nalja visata.

....KOPSU körtsi nimetus on töesti öige ,tänu siin mainitusele tuli mullegi meelde.


Ei nimesid ,,tunnistajaid , ei toimikuid , ei midagi ,mis puutub ILbi tegvusse välja arvatud see mölakas ,kes ta maha myys.

Mul on tunne et need kirja-tykid siin pretendeerivad nagu ILbist narri ja tola tegemist.
Kas olen paranoiline ?
Vöi liialt aldis kaitsma neid köiki ,kes puna-persete vastu omal ajal tegutsesid ?

Kui möni teist paneks ka mingi konkreetsema vihje ,mis kinnitaks seda seisukohta ,muidu arvan ,et see jutt teenib vaid yht eesmärki,,,,
mehe läbustamine.

Arvan minu argument LOOGILINE.

Kui eksin andke teada ,kuid mitte juttude ja kuulduste abil vaid juba enam konkreetne materjal vöiks olla lisatud siia.
Kasutaja avatar
Mati
Liige
Postitusi: 392
Liitunud: 10 Veebr, 2005 21:42
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

Saaremaa metsavend Ilp

Postitus Postitas Mati »

Mina isiklikult ei pea Ilpu NKVD käsilaseks ega avantüristiks.
Et ta Kuressare vanglas oli ja sealt põgenes, lugasin Mart Laari "Metsavendadest".
Peale põgenemist olevat alanud tema tegelik elu metsavennana.
Kasutaja avatar
Mati
Liige
Postitusi: 392
Liitunud: 10 Veebr, 2005 21:42
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

Saaremaa metsavend Ilp

Postitus Postitas Mati »

metsawend
Liige
Postitusi: 184
Liitunud: 11 Nov, 2005 16:20
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas metsawend »

Ilp oli Saaremaal teada tundud tegelane ja mind huvitab selline küsimus ,et on kellelgi mingit teavet Ilbi tegevuse kohta Haeska ja Reeküla vahelises piirkonnas?
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas metssiga »

- Veel on räägitud, et peale Ilbu kinni võtmist oli tema juurest leitud padruneid, mis toodetud 1948 aastal ja pakendi numbrite järgi oli kindlaks tehtud, et need on pärit Saaremaa julgeoleku laost. Samas ei olnud ta seda ladu kunagi riisunud.

Hr. Arensburger!
Ega ladu polnud vajagi riisuda, et saada 1948 toodetud ja MGB Saaremaa osakonna laost läbi käinud padruneid. 23. oktoobril 1949 tapsid Ilp ja tema mehed (mitte ainult mehed, kui arvestada preili Reseedat) Valjala vallas Saaremaa bandiitide hävitamise pataljoni liikme Oskar Siineri ning muidugi võtsid laibalt ära relva ja laskemoona. Sealt need padrunid tulidki.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 5 külalist