Vangilaager Harku karjääris

Sõjavangilaagrid nii siin kui seal, vangide kohtlemine jne.
Vasta
MartinL
Liige
Postitusi: 91
Liitunud: 26 Apr, 2006 21:28
Kontakt:

Vangilaager Harku karjääris

Postitus Postitas MartinL »

Vanavanemad teadsid rääkida , et nad olid neljakümnendate lõpus käinud vaatamas eestlastest sõjavange, kes töötasid Harku karjääris. Vähemalt siis selles osas, mis praeguseks mahajäätud on.Vangidele oli see olnud vahepeatus enne Venemaale viimimist. Käisin nädalavahetusel siis seal väikse tiiru , kuid ei leidnud karjääri mahajäätud osast küll midagi.Oli vaid mingi GZA vrakk(GAZ ninaga autobuss), mida võiks seostada vangilaagriga(oh seda fantaasiat), kid aastaarvud ei klapi ja vana Harku raudteejaama maja, mis hetkel kasutusel elumajana , ning veel mingi raudteetammi kõrval olev vare. Pidi olema vist pakihoid vms. See selleks. Tahaksin teada kas vangid töötasid ainult seal karjääris või asusid seal kuskil ka mingid barrakid? Omal ajal polnud sinna ligi igatahes pääsenud , sest traataed ümberringi. Ega tegelikult praegugi kergem pole. Laabi poolt tulles eramaad igal pool. Karjääri saab hetkel veel kunagise Harku jaama juurest.
Kaua seal üldse vangilaager või lihtsalt vangid olid?
Lennart
Liige
Postitusi: 812
Liitunud: 27 Sept, 2005 15:39
Kontakt:

Postitus Postitas Lennart »

See küll ei haaku teemaga aga olen samuti seal kandis pika jalutuskäigu maha pidanud,kuid ei olnud ma vangilaagri varemte otsingul,vaid kuuseoksi otsimas,et Sarikad valmis saaksid :wink: Kõige ehmatavam oli see kui sattusin sellise sildi otsa kus oli kirje,et "Sisenemine omal vastutusel" Suts kõhedaks tegi küll... :lol:

Mnjah,vaevalt seal oli vangilaager,sõjavangidega polnud ju midagi suuremat teha ja neid võis töötamas igal pool kohata.Kindlasti olid ka seal barakid kus neid hoiti,kuna karjääritöödel läheb vaja suuremat inimmassi ja mida on tülikas pidevalt mobiilsena hoida ja seega on targem neid kohapeal hoida.Okastraadid olid arvatavasti sellejaoks,et töölised plehku ei paneks.
jusike
Uudistaja
Postitusi: 1
Liitunud: 11 Mai, 2007 19:27
Kontakt:

Re: Vangilaager Harku karjääris

Postitus Postitas jusike »

[quote="MartinL"]Vanavanemad teadsid rääkida , et nad olid neljakümnendate lõpus käinud vaatamas eestlastest sõjavange, kes töötasid Harku karjääris. Vähemalt siis selles osas, mis praeguseks mahajäätud on.Vangidele oli see olnud vahepeatus enne Venemaale viimimist. Käisin nädalavahetusel siis seal väikse tiiru , kuid ei leidnud karjääri mahajäätud osast küll midagi.Oli vaid mingi GZA vrakk(GAZ ninaga autobuss), mida võiks seostada vangilaagriga(oh seda fantaasiat), kid aastaarvud ei klapi ja vana Harku raudteejaama maja, mis hetkel kasutusel elumajana , ning veel mingi raudteetammi kõrval olev vare. Pidi olema vist pakihoid vms. See selleks. Tahaksin teada kas vangid töötasid ainult seal karjääris või asusid seal kuskil ka mingid barrakid? Omal ajal polnud sinna ligi igatahes pääsenud , sest traataed ümberringi. Ega tegelikult praegugi kergem pole. Laabi poolt tulles eramaad igal pool. Karjääri saab hetkel veel kunagise Harku jaama juurest.
Kaua seal üldse vangilaager või lihtsalt vangid olid?[/quote


Tere!Vanemad rääkisid tõtt.Otsisid ainult valest kohast.Laagrid asusi linnale tunduvalt lähemal. ARK vastas mäepelse tänavast astanku poole .Raudtee mis läheb õismäele välja lõikas laagrist läbi . laager läks kuni harkuni kus praegu on vangla.Minu vanaonud istusid ja ootasid saatuse näppu.Üks saadeti Kildiini saarele Valges meres.Teine sai vabaks.Vangivalvurid elasid lossi tänaval kuss on üks renoveeritud maja alles.
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

Mis puutub sellise koha nagu Harku, siis tundsin ühe vanainimest kes SARK-i ohvitserina sinna teenima läks aastal 1947. Tänasel päeval, on ta manalateed läinud, ning rohkem talt küsida ei anna. Ainuke paemurd Mustamäe-Mäepealse piirkonnas minu teada oli, asus kohe ARKi vastas, seal kus praegu YIT ehitab maju. Kuid lähim Harku nime kandev asula asub sellest tublisti 4 km kaugusel, ma pean silmas asula mis piirneb samanimelise järvega. Renoveeritud barakk-tüübi elamu tõepoolest tundub sarnane nendega mis on igal pool mujal vene sõjaväelased ehitanud on.
Vahele jäävad Astangu laskemoonalaod (ei oska öelda, mis oli nende staatus vahepeal?)
Mis puutub aga sellesse, kus need vangid füüsiliselt asusid? Ühtegi barakki jäänuse pole säilinud ju?
Muide, Astangu ladude territooriumil on väga palju paekivist ladusid, tänasel päeval on juba kõik lagunenud.
Kokkuvõttes ka minul on väga huvitav, kus omaaegne vangilaager asus?
Ostan kokku kõik võimalikud E.Savisaare kuju, nime, autogrammiga esemed (trükimaterjalid, aktifotod, raamatud, pastapliiatsid, toiduainepakendid) jne.
Sporrenberg
Liige
Postitusi: 334
Liitunud: 21 Juun, 2007 9:05
Kontakt:

Postitus Postitas Sporrenberg »

Barakid asusid vasakul pool Kadaka teed. Kunagise autoturu taga kuni Astangu laskemoonaladudeni. Hiljem oli osades paekivist rajatistes n. mereväe mehhaanikatöökoda kus muuhulgas putitati nii miine kui torpeedosi. Sinna värvati tööle ka tsiviliste (andis vabastuse sõjaväest analoogiliselt Dvigatelile ning Mustamäe tee sõjaväestatud autokolonnile mis ta number oli...mingi 50312 vist)
Osa barakke (4-5) oli praeguste ehitustandrite paigas endise Kadaka autoturu kohal paekaldal, vasakul pool teed kui Kannu Bubi poolt tulla...mäletan veel 60:date alguses seal isegi okastraataedu ja lagunenud "võškasid"...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist