Otsin kontakti muuseumi töötajatega

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
Vasta
MAZ
Liige
Postitusi: 96
Liitunud: 26 Okt, 2013 17:25
Asukoht: Kagu-Eesti
Kontakt:

Otsin kontakti muuseumi töötajatega

Postitus Postitas MAZ »

Alustan sellest:
Nimelt aastal 1999, käis minu kadunud sugulase juures üks Viljandimaa muuseumi töötaja,kes huvitus minu vana vanaisa Hermann Samajevi eluloost(kes osales Vabadussõjas) ja sai temast säilinud ainsa pilti. Sugulane andis selle Viljandi muuseumi töötajale,kes olevad lubanud selle tagasi tuua aga no pilti tagasi ei saanud.Pakun,et puht inimliku unustamise tulemusena asi sinnapaika jäi. Mind huvitab,et kas keegi siin foorumis omab kontakte Viljandi muuseumi töötajatega? Mind isiklikult pildi originaal nii väga ei huvita, lepiks ka korraliku skaneeritud versiooniga. Hetkel pole mul endal mitte ainsatki pilti kadunud esi isast, kusagilt võtta. :(

Teine võimalus oleks ise Viljandisse minna. Olen seal ikka päris mitu korda olnud aga alati on see olnud sellisel päeval,kus muuseum on suletud.

Kui keegi küsib,et mida kuradit ma nii kaua teinud olen,et alles nüüd ärkasin? Asi selles,et vahepeal on teised huvid olnud aga nüüd olen veidi teise lehekülje elus pööranud.
[b]7.62x54r.net[/b]
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Otsin kontakti muuseumi töötajatega

Postitus Postitas oleeg »

Oskan soovitada vaid Jaak Pihlak´u poole pöördumist. Kontaktid leiad Viljandi muuseumi kodulehelt.

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
MAZ
Liige
Postitusi: 96
Liitunud: 26 Okt, 2013 17:25
Asukoht: Kagu-Eesti
Kontakt:

Re: Otsin kontakti muuseumi töötajatega

Postitus Postitas MAZ »

Vaatan,mis mulle vastatakse ja annan tulemustest teada.
[b]7.62x54r.net[/b]
MAZ
Liige
Postitusi: 96
Liitunud: 26 Okt, 2013 17:25
Asukoht: Kagu-Eesti
Kontakt:

Re: Otsin kontakti muuseumi töötajatega

Postitus Postitas MAZ »

Lõpp hea,kõik hea. Sain kontakti vastava inimesega ja sain rohkem kui küsisin. Nüüd võin lugeda teema lõpetatuks ja vana asja lahendatuks. :write:
[b]7.62x54r.net[/b]
Kasutaja avatar
LoCo
Liige
Postitusi: 552
Liitunud: 19 Nov, 2005 20:03
Asukoht: Lindanise
Kontakt:

Re: Otsin kontakti muuseumi töötajatega

Postitus Postitas LoCo »

Kas pildil on sama mees?
kas Hermann Schamajev.jpg
kas Hermann Schamajev.jpg (28.9 KiB) Vaadatud 4948 korda
MAZ
Liige
Postitusi: 96
Liitunud: 26 Okt, 2013 17:25
Asukoht: Kagu-Eesti
Kontakt:

Re: Otsin kontakti muuseumi töötajatega

Postitus Postitas MAZ »

Jah on küll. Kus juures eile sain täis suuruses foto temast.
[b]7.62x54r.net[/b]
Kasutaja avatar
LoCo
Liige
Postitusi: 552
Liitunud: 19 Nov, 2005 20:03
Asukoht: Lindanise
Kontakt:

Re: Otsin kontakti muuseumi töötajatega

Postitus Postitas LoCo »

Saada mulle privaatsõnumiga oma e-posti aadress ja ma saadan sulle ühe pildi temast. Foto taga on pühendus "Mälestuseks kangelase Schamaewi poolt 13.X.1919. Stakelnis."
VR II/3 Hermann Schamajev oli Vabadussõjas kaprali auastmes 2. jalaväepolgus. 26. jaanuaril 1919 juhatas ta luuresalga tegevust Lõunarindel Võnnu kandis, kus julge ja "jultunud" tegevusega, ilma ühegi püssipauguta, sai sõjasaagiks 173 vangi (sh 2 komissari), 2 kuulipildujat, 170 püssi, 6 hobust ja 60000 padrunit.

Loe ka: Eesti Ekspressi Pekka Erelti artikkel "Haruldased Vabadusristid naasid Eestisse", 31. jaanuar 2009. http://ekspress.delfi.ee/news/paevauudi ... d=27685445

Vabadusrist koera kaelas

Et välismaalastele annetatud Vabadusristidega kaasnes formaalsus ja ka ükskõikne suhtumine, oli mõistetav. Täiesti üllatav oli aga see, et Eestis leidus inimesi, kel tuli pähe meie väärikaimat teenetemärki avalikult mõnitada. Ja seda kõigest mõni aasta pärast Vabadussõja lõppu.
Eriti piinlik niisugune juhtum toimus 1923. aasta hakul, kui Tartu ­rongis nähti Vabadusristi koera kaelas. "5. jaanuaril k.a. sõitsin mina rong Nr 320 peal Tartust Jõgevale. Rongi peal tuli minu juurde viinastanud olekus tundmata meeskodanik, ja oma kõrval oleva jahikoera peale näidates ütles: "See on minu vend, kellele on sõjaväest Vabaduse Rist antud, aga nüüd on tema kaduma läinud,"" rääkis raudteepolitseile Jõgeva piirkonna nooremkordnik Mihkel Päll.
Tundmatu mehe tundis ära Aleksander Aren, kes sama rongiga sõitis Tartust Voldile. Tema nägi ka rüvetamist oma silmaga pealt. "Rongi peal panin tähele, et ühel jahikoeral on Vabaduse Rist kaelas. Koera omanik oli, nagu selle juures ka kohe selgus, keegi Schamajev, kes 1920. a. Mereväe ekipaažis minuga ühes ja minu rühmas II järgu madrusena teenis. Tähendatud Schamajev sai 1919. a. Vabaduse Risti, mis minul ka teada oli. Vabaduse Rist oli koera kaela seotud paelaga. Kuda Vabaduse Rist kaduma läks koera kaelast, seda mina ei tea."
Sama kinnitas ka Johannes Aren, kes niisamuti nägi, et "koeral oli Vabaduse Rist kaelas. Seda nägin juba Tartu jaamas. Pärast oli koer risti ära kaotanud, mille pärast konduktor üles leidis." Leitud rist toimetati politsei kätte.
Juhtum osutus keeruliseks. Mais 1923 küsis Sõjavägede Staap nõu Sõjaministeeriumi juriskonsuldilt, kuidas süüdlast karistada. "Palun teatada, missuguste seaduste põhjal saaks kod. SCHAMAJEV'i vastutusele võtta koera kaela Vabaduse Risti riputamise eest."
Omakorda Sõjaväe Prokurörile edastatud nõuküsimisele saabus vastus juunis. "Sarnane komblusvastane ümberkäimine Vabadus Risti märgiga ei ole iseenesest seaduses kui kriminaal süütegu ettenähtud. Vabaduse Risti põhikiri ei näe ka ette, mis korras tuleb talitada mitte vääriliste risti kavaleridega."
Kuidagi aga tuli meest ju karistada. Muud tarka ei osatud soovitada kui võtta Schamajev vastutusele joobnud olekus avalikku kohta ilmumise eest. See vihastas välja sõjaminister Jaan Sootsi, kes kirjutas kirja servale märkuse: "Vabariigi Valitsusele. Valitsus on annud, valitsus võib ka tagasi võtta. Teha ettepanek risti tagasi võtmiseks."
Siiski anti Schamajev kohtu alla eeskätt joobnuna avalikku kohta ilmumise eest, kuid 9. novembril 1923 Tartu-Võru rahukogu Jõgeva jaoskonnas mõistetud kohtuotsus ei unustanud ka Vabadusristi teotamist. "Hermann Schamajevi poolt toimepandud süütegu on seda raskem, sest Schamajev on Vabaduse Risti vastu lugupidamatust ülesnäidanud, mida iga Eesti kodanik oma aus pidama peab."
Schamajevit karistati ühekuulise arestiga ning temalt mõisteti veel välja 200 marka riigi heaks.
Tartu vangimaja ülem aga lühendas 25aastase noormehe karistust 11 päeva võrra, kuna ­Schamajev töötas vabatahtlikult ja tasuta vangimaja heaks 11 päeva.
MAZ
Liige
Postitusi: 96
Liitunud: 26 Okt, 2013 17:25
Asukoht: Kagu-Eesti
Kontakt:

Re: Otsin kontakti muuseumi töötajatega

Postitus Postitas MAZ »

Koera kaelas, vabadusristi lugu olen varemgi kuulnud ja lugenud. 2010 ,kui otsisin vanu ajalehe kuulutusi. Leidsin ka selle loo arhiivist,tema nime järgi otsides üles. Ei oska midagi muud arvata,kui omaaegne kurioosum see oli. :mrgreen:

Mis tema enda vabatussõja ristist sai? Polegi täpselt teada, ühe jutu järgi peitis mees selle kuhugi Aakre kanti metsa,kasvava kuuse kännu alla ja sinna see jäigi. Teise allika alusel olevad see saksa raudrist olnud?? Mine võta kinni..
[b]7.62x54r.net[/b]
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist