20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmused

Raamatud, ajakirjad, muud trükis ilmunud materjalid. Filmid. Webilehed. Muud kohad kust infot ammutada...
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas hillart »

Ei ole mitte aega. Tööajast pole mahti ja peale tööd ei ole samuti. Vahest siis, kui nn. pensionile minek tuleb aga seni, kuni veel pagunitega aega antud on, tahan seda täiega ära kasutada. ( Ei-ei, mitte nii mõista, et omakasu eesmärgil või nii. :lol: ) Noh, et nagu omaaegses kohustuslikus kirjanduses öeldud oli - ... et poleks piinavalt valus kasutult elatud aastate pärast jne.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas metssiga »

Aga tuleb, tuleb kirja panna, kes kurat enam mäletab, kuidas käis Talliinna maleva asjad ja kuidas oli hr. Tinti maja ja kuidas käidi ja tehti ...
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Siis olid ajad, kui Tallinnas olid "tsornõje beretõ".
Kuidas sai must barett Tallinna maleva peakatteks?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas hillart »

Kõigepealt oli see KL Tallinna Maleva II Malevkonna vormiriietuse osiseks, saades selleks tolleaegse aktiivse äritegevuse tulemusena Tallinnas asuvast NL Merejalaväe üksusest, millele hilisemal ajal, kui enam seda allikat käepärast polnud, Tallinna Maleva poolt mingitest õmblusfirmadest lisa telliti. Samast allikast tulid, muideks, ka NL Merejalaväe laigulised vormid, mis KL Tallinna Maleva vormiriietuseks võeti. Kuna eelpoolnimetatud vormielemente (Mustad baretid ja merejalaväe laiguline välivorm) oli Tallinna Maleval sellises arvestatavas koguses, et andis koos 1992. aasta alguses malevasse saadud prantsuse välivormiga alust kaitseliitlaste sõjaväelise ühtse väljanägemise tagamiseks, siis need malevas ka käskkirjaga ametlikuks kuulutati. Ühtlasi said need vormielemendid sisse kirjutatud ka vormi- ja sümboolika kandmise juhendisse, missugune sai vastavalt kehtivale korrale ka KL PS-s kinnitatud.
Muideks! Tallinna Maleval oli KL-s esimesena vormi- ja sümboolikakandmisjuhend, missugust ka järgiti.
Seega, kui mõned tegelased üritavad rääkida, et KL algusaegadel nägid kaitseliitlased välja nagu kaltsaksd ja hilpharakad erinevate relvajõudude laiguriietes, missuguseid veel jahimehekostüümidega täiendatud oli, siis - selliselt pole kohe mitte kuidagi õige üldistada. Vaat Tallinna Maleva kohta ei käinud see konstateering teps mitte. Vormiriietuse kandmist ja selle korda sai ikka päris (mõnikord lausa nn. juuksekarva lõhki ajades) tähelepanelikult järgitud. Tallinnas lihtsalt ei saanud teisiti ja - distsipliinile mõjus see samuti igati positiivselt. Ja juhend töötas. Igatahes. :lol:
Selline ongi siis see lugu KL Tallinna Maleva musta baretiga ja nii see KL Tallinna Maleva vormiriietuse osaks sai ning jäi.

Kui küsite, et kust ma tean, siis võin uhkustundes rinda paisutada ja sõnada, et minagi olin üks neist esimestest 3-4 baretikandjast KL Tallinna Maleva II Malevkonnas ning see eelpoolmainitud juhend oli mu enda kätetöö. Ise tegin oma kahe valge käekesega ja - väga hea sai (vähemalt nii ma toona arvasin). :lol: :lol:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
sammal.habe
Liige
Postitusi: 817
Liitunud: 30 Apr, 2004 19:49
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas sammal.habe »

ajaloolise tõe huvides võiks ka ära märkida, mida NL merejalaväelastele vastutasuks anti ja missugune oli vahetuskurss...
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas oleeg »

...ajaloolise tõe huvides võiks ka ära märkida, et hillarti kirjeldatud vormikandmise eeskirja kirjeldus jne jne on kümmekond aastat või pisut pisut enamgi tagasi ka ajalukku kirjutatud, kuid kuna KL ajalugu uurib juba mitu aastat "paarkümmend spetsialisti"*, siis on juba kirjutatud ajalugu sattunud "ajaloo prügikasti" :scratch:
Seega peab hillart ikkagi hakkama mälestusi kirjutama, sest ega keegi "ajaloo prügikastist" enam ajalugu otsima ei lähe...
Seda et, mida ma nüüd tahtsingi... tjah, tuleb uus kavand kinnitamiseks esitada! Sest vana on prügikastis :oops:

terv
o

-------
* - väga-väga kõrge tegelase avalikust esinemisest
Viimati muutis oleeg, 22 Dets, 2011 21:45, muudetud 1 kord kokku.
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas metssiga »

hillart kirjutas:Ei ole mitte aega. Tööajast pole mahti ja peale tööd ei ole samuti. Vahest siis, kui nn. pensionile minek tuleb aga seni, kuni veel pagunitega aega antud on, tahan seda täiega ära kasutada. ( Ei-ei, mitte nii mõista, et omakasu eesmärgil või nii. :lol: ) Noh, et nagu omaaegses kohustuslikus kirjanduses öeldud oli - ... et poleks piinavalt valus kasutult elatud aastate pärast jne.
Aga tuleb, tuleb teha! Sest, mälu ju hakkab petma. Kui mina astusin Tallinna malevasse, siis räägiti seal sinust, aga need olid jutud, ise pead oma mälestused kirja pabema.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Bokser
Liige
Postitusi: 130
Liitunud: 26 Mär, 2011 19:53
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas Bokser »

hillart kirjutas: Muideks! Tallinna Maleval oli KL-s esimesena vormi- ja sümboolikakandmisjuhend, missugust ka järgiti.
Mis ajal see Tallinna Maleva vormi- ja sümboolikajuhend vastu võeti? Mul on kusagilt meelde jäänud, et paljud Kaitseliidu malevad võtsid 1990. aastal omaks Kalle Elleri poolt kehtestatud USA vormil baseeruva, kuid "eestipäraste" taskutega khaki värvi välivormi, mille juurde kuulus nokats-pilotka. 1991. aasta alguseks kandis enamik Lõuna-Eesti malevaid seda vormi (vanemad mehed kannavad vähemalt mütse tänaseni) ning vastavalt Juhan Alguse märkmetele oli 1991. aasta 9. augusti KL keskkogul vormikandmiseeskiri ka laiemalt jutuks (www.hot.ee/patrioot/index2htm). Paraku pole ma aru saanud, kas sel koosolekul juhend kinnitati või mitte.
Kasutaja avatar
hummel
Liige
Postitusi: 2079
Liitunud: 18 Apr, 2004 12:55
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas hummel »

Siis olid ajad, kui Tallinnas olid "tsornõje beretõ".
Kuidas sai must barett Tallinna maleva peakatteks?
Jõudsid kuulujutud, et uuel aastal pidi kehtestatama barett peakattena ka kaitseväes. Seni keelas vana KVJ seda.
Isiklikult ei ole eriline baretifänn tänu ebapraktilisusele. Sai seda omajagu kanda Soomes ja siis paar korda Saksas õppides. Pean seda oma kogemuste põhjal üheks ebapraktilisemaks ja ebamugavamaks peakatteks. Rohkem selline poose või moe värk. Talvel külm, suvel palav, kohmakas pähe sättida ja fassongistada. Mõnedele ei taha seoses ümarama peakujuga ka kuidagi viisakalt istuda.
Kusagilt lugesin mingi aeg tagasi, et ka USA-kad plaanivad sellest laemas mõistes loobuda, kui ebapraktilisest peakattest.

Minumeelest võiks barett jääda mingile eliitüksusele või eriüksusele tseremoniaalseks moeasjaks.
Mäletan, et kunagi tehti KVLK-s miskeid sõjalis-sportlikke katseid ka rohelisele baretile.

Aga tegelikult olen kuigipalju kandnud ka seda Tallinna Maleva musta baretti ja see on siiani alles. Omal ajal räägiti, et bareti point on veel, et seda on normaalne kanda ka tsiviilriiete juures, aga vajadusel on nähtav, kes on kaitseliitlane. Lisaks käelint käepärast.
Siis sai baretti tegelikult üsna vähesel määral vormis tänaval kanda ja ega mõelnud niipalju mugavusele vms - hää, kui üldse midagi kanda oli! Eks elu- ja teenistuskogemust oli siis ka veel napivõitu... 8) :wink:
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Jõudsid kuulujutud, et uuel aastal pidi kehtestatama barett peakattena ka kaitseväes. Seni keelas vana KVJ seda.
Mitmes "vormireform" see 20 aasta jooksul on? 6-s? 9-s?
Meenutab neid aegu, kui Georgi Zukov NSVL kaitseminister oli, ka siis tegeleti kampaaniakorras iga-aastase vormi muutmise ja ohvitseride kehalise kasvatusega.
Kuna KV kulutab vormi kiiresti, siis KV-s mõistagi probleem ei paista, lihtsalt KL (kes saab iga aasta uue vormi logistikast) kantav vormide "valik" saab veel ühe komplekti lisaks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas hillart »

Mitmes "vormireform" see 20 aasta jooksul on? 6-s? 9-s?
See vist eestlastele loomuomane tegevus, et püütakse oma esteetilist ilumeelt ikka ja jälle täiuslikkuseni viia. EW ajal käis KV vormiriietusega ju sama tants. :lol:

Ah, olge rahulikud! Ei hakka seda baretti EKV-s mitte keegi kandma peale nende, kelle algatusel see kampaania üles puhutigi. S.t. Skaut ja Luurepat. Tahavad teistest kangesti erineda. Noh, et nagu erilistest erilisemad, või nii. Üllatav on minu jaoks aga see, et kui kärmesti see nende taotluste rahuldamine käib. Alles idee tärkas ja juba see ka teoks tehti. Ju siis head lobistid neil ja n.ö. võimuladvikule lähedased hoovad käepärast. Eks sellesse nimekirja baretikandjate hulka pandi ka muud EKV üksused suurte-suurte üldistustega (et need end mitte erilistest erilistena ei tunneks! :lol:) ja eelpoolnimetud erilistele nagu n.ö. fooniks oleksid.
Halekoomiline tundub see mulle aga seepärast, et mul endal samasuguste asjadega (vormi- ja eririietuse elemendid ning nende kandmine) kaunis vahetult pistmist olnud. Juhtus aga selline lugu, missugust ka teiega siinjuures jagada tahaks. Eks tehke ise omad järeldused.
Töötati MedVÕK-is välja EKV-le meditsiiniteenistuse kaitseväelastele erialaspetsiifiline eririietus kasutamiseks sise- ja välitingimustes. Ei, ei, ega see miskit ennekuulmatut olnud. Lihtsalt võtsime malli vastavast eririietuste näidetest välisriikides. Tehti variante, katsetati, prooviti. Võttis aega, mis ta võttis, aga asja sai. 3-4 aastat ja valmis ta oligi. Vajadus asja järele oli olemas ja ära ta tegime. Hakkasime siis taotlema ka selle sissekandmist vormikandmisjuhendisse. Seal ju igasugu tegelaste vormikirjeldused ja kandmisvõtted. Kaplanid ja lendurid ja pillimehed ja ... Mõnda neist kogu kaitseväes vaid kümmekeond - aga erivormid olemas ja puha. Aga kui vaja on, siis peab seda ju ka tegema. Meil aga kandjaid kogu Kaitseväe peale ikka paar-kolmasada. Juba MedVÕK-is ainuüksi sadakond. Valmistati dokumentatsioon siis ette juhendisse sissekirjutamiseks. Puhta viimase kui komakohani. Nii, et oleks vaid teinud arvutis paar hiireklõpsu ja juhend olekski saanud nii grammatiliselt, kui juriidiliselt korraliku täienduse. Aga vastus on juba mitmendat setmendat aastat PS-st olnud, et - ei saa, ei tohi, KVJ ei luba, raha ei ole jne. Kui seletasime, et vormid juba mitmendat aastat kasutusel ja mingeid kulutusi ei kaasnegi ning need on end hästi õigustanud, siis - noh, las nad siis olla ja kasutage aga edasi, kuid - kinnitada ikkagi ei saa, sest KVJ ei taha midagi uut ja seepärast ei tohi ja ... jne., jne. Noh, ja nii siis need asjad selliselt ongi. Kasutusel on vormiriietus juba oma 4 aastat ja kõikjal seda teatakse, kuid vormikandmisjuhendisse mingid ametnikud kardavad seda kirjutada. Arusaamatu. Vähemalt minu jaoks küll. Ju mul pole piisavalt lobimehe loomust ja oskust administreerimiskatakombides seigelda.
Siin aga alles mõned kuud tagasi erimehed prääksatasid oma ideed välja - ja enn-näe imet - juba justkui sündinud fakt. Ja pole enam rahapuudust, ja KVJ on kahel käel poolt, ja pole tõenäoliselt ka mingit raskust asi juhendisse sisse kirjutada, ja ... Nii lihtne see ongi. Iseasi muidugi on, et kas see barett nüüd tõepoolest midagi sihukest on milleta enam kohe kuidagi hakkama ei saa.

Ah, krt - eks see EKV üks müstiline keskkond ole. Ei väsi kunagi imestamast ja taasüllatumast. Ja nii päevast päeva. Juba paarkümmend aastat. :roll:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
ostius
Liige
Postitusi: 299
Liitunud: 22 Sept, 2004 15:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas ostius »

Issand, Sa näed aga ei mürista!!!

Lõppeval aastal korraldati kaitseliitlaste seas küsitlus riigikaitse teemadel. Seal sai pisut kritiseeritud liigset takerdumist sellistesse "probleemidesse" nagu näiteks valvelsamm ja vormiriietus. Ega ma lootnudki, et keegi küsitlusi tõsiselt võtaks, kuid... :wall:

Iga kord kui postkasti potsatab järjekordne käskkiri vormikandmise kohta, tuleb homeeriline naeruhoog peale. Kas tõesti keegi usub, et vajalikud riided on laos olemas: mine ja küsi ainult? Või loodetakse, et kaitseliitlane ostab oma raha eest igal aastal uue komplekti? Tegelik elu on ikka hoopis nutusem. Siiamaani saame kõvasti naerda, kui meenutame 2005. aasta Kevadtormi. Meie üksuses kanti lisaks eri aegadest pärit Eesti varustusele ka Vene vormi, Wehrmachti, Rootsi ning Nõukogude kiivreid, Iisraeli, Ida-Saksa, Rootsi ning Bundeswehri rakmeid, Eesti talvevormi (suvel!), sääsevõrku (kiivri asemel) jne. Paraku on see naer läbi pisarate, sest olukord on ainult pisut paremaks läinud.

Ise olen vormireformi probleemi sel moel lahendanud, et eemaldasin kõik sildid. Kui keegi määrustikufriik linnavahel kinni peab (a la võitleja-mis-tegemata-jäi-kas-see-on-teie-meelest-korrektne-riietus), siis ütlen, et olen tsivilist ja lähen lihtsalt matkama.
Bokser
Liige
Postitusi: 130
Liitunud: 26 Mär, 2011 19:53
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas Bokser »

Üllatab ikka, kuidas asjaga justkui kursis olevad inimesed mõnikord lahmivad. Võtame või selle bareti-loo. Minu teada on barette taodelnud mõned üksused kaitseväes juba 7-8 aastat, nii et see, kui nüüd asi ära kinnitatakse, polegi nii lambist ja kiire otsus. Jah, barett pole väga praktiline peakate, kuid tal on ka omad eelised, olgu selleks kasvõi enese identifitseerimine üksuse/relvaliigi esindajana. See annab ka võimaluse teatud hetkedel lisada vormiriietusele (välivormile) pisut pidulikkust, näiteks Afganistanis on mälestusteenistustel Briti üksustel baretid nõutavad. Barett on väike ja mugav kaasas kanda, ta ei võta ruumi nagu igapäevavormi müts. Ja üldse - mille poolest on pilotka baretist etem? Minu arvates on see kena traditsioon ja kui see sisse viiakse, siis ainult tervitan seda.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Õigesti tehti, et ei kinnitatud, pole vaja pseudoprobleemidele lahenduste otsimisega oma eksistentsi õigustada.
Palju sa Bokser oled ise baretti kandnud?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Bokser
Liige
Postitusi: 130
Liitunud: 26 Mär, 2011 19:53
Kontakt:

Re: 20 aastat Eesti riigikaitset: millised tähtsamad sündmus

Postitus Postitas Bokser »

Kapten Trumm kirjutas: Palju sa Bokser oled ise baretti kandnud?
Oma elus olen baretti kandnud kokku ehk kümmekond aastat. Ju siis minu pea kuju pole liialt ümar. Igal kümnel juhul eelistan pilotkale :wink:
Tegelikult on muidugi savi, mida kanda, aga igal asjal on oma otstarve. Mul pea higistab ja seetõttu on bareti higirant päris hea, et higi silma ei valguks. Ka ei meeldi mulle näiteks meie metsa- või kõrbelotu, selle asemel kannaksin pigem nokatsit. Selle metsalotu serv on (kindlasti praktilistel kaalutlustel) liiga lai ja põhi pole piisavalt sügav. Tulemus on, et see on kas liiga suur või liiga kitsas, vahepealset varianti pole. Lisaks jääb ta kogu aeg ette sihtimisel ja vesi valgub servad koguvad vett, mis siis jugadena õlgadele otse rakmete serva alla valgub. Nokatsil oleks üldjoontes sama funktsioon, mis laiaservalisel mütsil, nokka saab sihtimisel keerata nii, et ta varjaks päikest. Samas oleks ta peas, hoiaks higi või vett eemal, ei tilguks pidevalt ning ei segaks (näiteks raadioside kõrvaklapi kasutamist. Nokatsi osas eelistaksin pigem golfimõtsi stiilis nokatsit kaitseväenokatsile. No tegelikult on see Kaitseliidus tehtud nokats veel kõige mugavam, millele otsaette tikutud "Kaitseliit".
Aga nagu öeldakse - pikk jutt s***t jutt. Olen täna kuidagi lobisema sattunud :write:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist