www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 25 Mär, 2017 16:26

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 4 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: EESTI MEREJULGEOLEK. Uuringu raport (2016)
PostitusPostitatud: 21 Dets, 2016 15:59 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 03 Apr, 2007 2:43
Postitusi: 309
Värskelt ilmunud ENDC OCCASIONAL PAPERS 5/2016
Eesti merejulgeolek. Uuringu raport
Töögrupi juht Jaan Murumets


Tsiteeri:
Uuring, mille põhitäitja oli Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus, algatati novembris 2014. Seoses organisatsiooniliste muudatustega Kaitse minis teeriumi valitsemisalas, läks uuring 2016. aasta veebruarist üle Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste rakendusuuringute keskusele (KVÜÕA RUK). Kuna kõik uuringus osalejad jäid samaks, siis üleminekuga ühtegi sisulist muutust metoodikas, analüütikas ega töövoos ei toimunud.

Uuringule seati kolm eesmärki: 1) töötada välja Eesti merejulgeoleku tagamise alternatiivsed lahendused keskpikas kuni pikas ajaraamis (15 aastat ja kaugemale); 2) anda alusteave väljatöötamisel olevasse 10-aastasesse riigikaitse arengukavasse (RKAK 2017–2026); 3) töötada välja laiapõhjalise riigikaitsekontseptsiooni rakendamist toetav metoodika ja -töövahendid.

Uuringut tuleb käsitleda ühe sisendina järgmise Riigikaitse Arengukava (RKAK 2021–2030) ettevalmistamisse. Seega on tegemist strateegilise planeerimise valdkonda kuuluva uuringuga, millega markeeritakse eelkõige kaitsepoliitilised valikud. Kuivõrd uuringu läbiviimise ja ka selle lõppraporti koostamise ajal (detsember 2016) puudub Eesti Vabariigis geneeriliste võimevalikute tulevikukulu hindamise metoodika, on uuring läbi viidid teadlikult ainult võimepõhisena, informeerides otsustajaid võimalikest kaitsepoliilistest valikutest võimepakettide kontekstis. Kui asjakohane metoodika muutub kättesaadavaks, osutub võimalikuks anda jätku-uuringu käigus esialgne hinnang ka väljatöötatud võimepakettide elutsüklikuludele.

Töö toimus korralduslikult kolmel tasandil. Metoodilised lahendused ja analüütlised töövahendid valmistas ette väike RKK (alates veebruarist 2016 KVÜÕA RUK) ja mereväe ekspertidest koosnev tuumikrühm. Seejärel kooskõlastati metoodilised lahendused ja töövahendid ning lisati asjakohane andmestik Politsei- ja Piirivalveameti (PPA), Veeteede Ameti (VA) ja mereväe ekspertidest koosnevates tehnilistes töörühmades, töö etappide vahetule mused arutati läbi ja kooskõlastati plenaaristungitel, kus peale tehniliste töörühmade osalesid ka Sise-, Majandus- ja Kommunikatsiooni- ning Kaitse ministeeriumi asjakohase poliitika eest vastutavad esindajad. Töörühmades ning plenaaristungitel osalenute nimekiri on ametkondade kaupa ära toodud leheküljel 8.

Uuringu tulemusena anti õigeks ajaks analüütiline teave riigikaitse arengu kavasse, töötati välja ja valideeriti laiapõhjalise riigikaitsekontseptsiooni rakendamist toetav metoodika ja töövahendid ning alternatiivsed lahendid Eesti merelise julgeoleku tagamiseks keskpikas kuni pikas ajaraamis. Lahendeid võrreldi omavahel ning sõnastati soovitused.

Uuringu aruanne on koostatud kolmes versioonis: vabariigi valitsuse julgeolekukomisjonile mõeldud lühiversioon (executive summary); täielik versioon koos kogu analüütilise materjaliga juurdepääsupiiranguga asutusesiseseks kasutamiseks ning ohvitseri- ja erialaväljaõppe toetamiseks koostatud avalik versioon, millest on välja jäetud aruande täisversiooni teatud lisad.

Uuringu kõrvaltulemusena valmis Tallinna Tehnikaülikooli Mereakadeemias kaitstud magistritöö ning kaks ETISe klassifikatsiooni 1.2 tasemel avaldatud teaduspublikatsiooni.

Eraldi tuleb rõhutada, et uuringu käigus on Politsei- ja Piirivalve- ning Veeteede Ameti töötajad omandanud metoodika ning töövahendite kasutamise vilumuse, mis omakorda toetab laiapõhjalise riigikaitsekontseptsiooni elluviimist tulevikus.


http://www.ksk.edu.ee/wp-content/upload ... k_veeb.pdf

_________________
Toetan põhimõtet: Käed eemale muinaspärandist!!!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: EESTI MEREJULGEOLEK. Uuringu raport (2016)
PostitusPostitatud: 24 Dets, 2016 15:40 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 968
Eesti merelise julgeoleku perspektiivist on sellised uurimused igati teretulnud. Kahjuks puudub meil terviklik mõtlemine merejulgeoleku osas.

Antud juhul oleks vaja üks samm kaugemale astuda ja vaadata suuremat pilti. Minu nägemus sellest kuidas seda mõtlemist looma hakata oleks järgnev:
Manus:
national maritime security.png
national maritime security.png [ 8.7 KB | Vaadatud 475 korda ]

Esimene samm oleks defineerida merelise julgeoleku strateegia (National Maritime Security)[1].
See peaks esmalt selgitama merelise julgeoleku tähtsust ja selle asetumist meie riiklikusse julgeolekusse[2]. Seejärel peaks see seadma julgeoleku eesmärgid (Security Objectives) [1, lk 24-37] ning siis defineerima üldise metoodika, mis selgitab kuidas süsteemselt läheneda julgeoleku tagamisele (näiteks [1, lk 20]).
Teine samm peaks olema merelise olukorrateadlikkuse analüüs [3], mis selgitab välja mida meil on vaja teada, mille kohta meil teadlikkus on olemas ning mille kohta see meil puudub.
Kolmas samm oleks teostada laiapõhjaline riskianalüüs. See oleks üks tähtsamaid dokumente, mis aitaks planeerida meie merelist julgeolekut.
Neljas samm oleks lähtuvalt riskianalüüsist selgitada välja riskide haldamise süsteem. See oleks aluseks riigiametite tegevuseesmärkide ja vahendite jaotusele ning aitaks efektiivsemalt välja selgitada sobilikud struktuurid vajalike meetmete rakendamiseks.

Alles siis kui kõik see eelnev on olemas, võiks hakata arutama milliseid laevu meil on vaja, millises koguses ja millised tehnilised omadused neil peaks olema.

1. https://www.gov.uk/government/uploads/s ... ssible.pdf
2. https://et.wikipedia.org/wiki/Riiklik_julgeolek
3. https://en.wikipedia.org/wiki/Maritime_domain_awareness


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: EESTI MEREJULGEOLEK. Uuringu raport (2016)
PostitusPostitatud: 29 Dets, 2016 1:33 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 03 Apr, 2007 2:43
Postitusi: 309
Nimetu, ei midagi isiklikku, aga kui soovid astuda sisulisse debatti, siis kordan siinkohal oma varasemat ettepanekut teha seda oma nime ja näoga.
Kui su ambitsioon on aga niisama oma arvamust jagada ja jääda seejuures anonüümseks, siis kes saab seda keelata. Erudeeritud inimesena peaksid aru saama küll, mis vahe on sotsiaalmeedias postitamisel ja teaduslikul uurimistööl.

_________________
Toetan põhimõtet: Käed eemale muinaspärandist!!!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: EESTI MEREJULGEOLEK. Uuringu raport (2016)
PostitusPostitatud: 04 Veebr, 2017 2:31 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 18 Apr, 2004 13:55
Postitusi: 2071
Kokkuvõttes... mis kasu on tugevate miinuskraadide puhul soojast mütsist ja jopest, kui tagument ja jalad ikka paljad...
Merekaitse on kogu meie riigikaitse Achilleuse kand ja võimaliku jama korral ei jäta vastane seda kindlasti kahe silma vahele. :?

_________________
NK rühm Ida-Tallinnas, NK mererühm Tallinnas, NK Tallinna malev.


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 4 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt