Arsenali muuseum Peterburis

Militaarmuuseumid, -ekspositsioonid, -kollektsioonid -- kuidas iganes keegi neid nimetada tahab.
Vasta
oliveror
Uudistaja
Postitusi: 16
Liitunud: 03 Okt, 2011 8:44
Kontakt:

Arsenali muuseum Peterburis

Postitus Postitas oliveror »

Sai eelmisel nädalal külastatud Peterburis Peeter-Pauli kindluse kõrval nn Kronverki peal olevat Arsenali.
Vahendan lihtsalt mõned muljed, et lugupeetavad kaasfoorumlased, kes seal ehk veel käinud pole, järgmine kord Peterburi sattudes teaks, kas tasub minna ja mida oodata.
Ülidine kokkuvõte oleks selline, et kollektsioon on vägev, aga selle eksponeerimise viis ehmatavalt vanaaegne ja paiguti lausa halenaljakas. Väliekspositsioon, mis suurelt jaolt koosneb erinevatest haubitsatest jm suurtükkidest I Maailmasõjast kuni 1990. aastateni, näeb hea välja (mis seal salata, venelastel on läbi aegade olnud vägevaid torusid), aga majja sisse jõudes oleks sattunud nagu 1960.-70. aastate muuseumi. Kulunud punased vaibad, tolmunud vitriinid, kus eksponaatide tausta moodustab pruun mistrataoline põrandakate, käsitsi kirjutatud või kirjutusmasinal trükitud annotatsioonid, hämar valgus (mitte museoloogilistel kaalutlustel, vaid lihtsalt seetõttu, et paljud lambid ei tööta). Midagi on püütud ka kaasajastada, aga kuigi tegu peaks olema ülevenemaalise keskmuuseumiga, on näha, et raha on olnud väga vähe, mistõttu on näiteks vanu, ilmselt nõuka-aegsest ekspositisoonist pärit kulunud, pleekinud ja kortsunud paberilehti (mingid skeemid, pildid, selgitused jne) uue pleksiklaasi all uuesti eksponeeritud, kasutatud uuesti ära vanu logusid vitriine, mida on käepäraste vahenditega parandatud... Paiguti on mingite teemade selgitamisel kasutatud tavalisi, mustvalgest printerist harilikule kirjutuspaberile välja trükitud pilte, paberil infokandjaid kinnitatud amatöörlikult nööpnõeltega, kleeplindiga jne Asja juurde kuuluvad ka klassikalised krunniga muuseumitädid-saalivalvurid, kes kisavad, et ühtegi eset ei tohi kätega puutuda. Mingis mõttes aga see on kokku kõik ka päris lahe ja stiilne. On muidugi oht, et mõne aasta pärast ehk hakkavad nad suuremas osas uuendama oma püsiekspositsiooni, mistõttu võib olla ka suur osa muuseumist siis pikemat aega kinni. Osa saale juba praegugi on suletud rekonstrueerimiseks.
Sisu, ehk eksponeeritav materjal ise, nagu juba ka öeldud, on aga uhke. See muuseum keskendub ennekõike relvadele, mistõttu näiteks aumärkide kollektsioone ei tasu sealt oodata. Natuke on mundreid, mille puhul on vahva see, et need on tõesti silmaga nähtavalt originaalid, koos koi- ja kuuliaukudega. Jaotus kronoloogiline: kuni 20. sajandi alguseni, I ilmasõda, II ilmasõda jne. Ekspositsioon suuresti objektiliigiti lihtsalt n.ö. avafondi põhimõttel, keerukamate museoloogiliste kontseptsioonideta. Külmrelvade osa on ka ilus, kuid maailmas on veel märksa vägevamaid nähtud, eriti meeldejääv oli minu meelest aga just varaste tulirelavde ning 19. sajandi ja 20. sajandi alguse suurtükkide kollektsioon. Väga võimsana tõstaksin ka just II Maailmasõja järgset aega käsitlevat osa esile, kus siseruumis on eksponeeritud muuhulgas suuri strateegilisi rakette, mille osas ma ühelgi moel ei ole ekspert ja ei oska otsustada kogu esinduslikkuse või üksikeksponaatide harulduse üle, ent võin kinnitada: see saal näeb lihtsalt hästi šeff välja. Ja, tuleb tunnistada, seesuguseid kauneid asjakesi polnud mina enne ka nii lähedalt näinud. Kõikides osades torkab silma mõningane ühekülgsus: väljas palju üheliigilisi esemeid erinevates variatsioonides, samas mingid teemad täiesti esindamata. Võrdluses Moskva relvapalatiga tooksin aga esile, et eriliste esemete kõrval on siin märksa rohkem eksponeeritud ka relvakultuuri argipäeva. Mõistagi tuleb arvestada suurele naaberrahvale omase ja meie omast märksa erineva ajalookontseptsiooniga, mis kõikjalt läbi kumab, aga eks igal rahval ole õigus oma rahvuslikule ajaloonägemisele ja midagi muud ei saakski ju Venemaa sõjamuuseumist oodata. Rääkisin ka paari inimesega sealt, sealsed teadurid tunduvad üllatavalt normaalsed ja koostööaltid (erinevalt näiteks Peterburi meremuuseumist, mille töötajatega on mul osutunud keeruliseks suhelda). Raamatukogu, mis on avalikkusele avatud kolmapäeviti, on väga esindusliku valikuga, eriti just tsaariaja lõpu sõjalise kirjanduse osas.
III korrusel vahetatavad näitused: praegu väga korralik ja paljusid saale täitev näitus erinevate aegade sideaparatuurist, alatest tsaariarmee esimestest telegraafi- ja telefoniaparaatidest kuni Venemaa praeguste sidevägedeni. Oleks kindlasti väga huvitav mõnele mehele, kes ise nõuka-armee sides teeninud. Lisaks oli muid ajutisi näitusi, millest paljud aga lahti veel selle aasta lõpuni, sh päris ilus Lääne-Euroopa varauusaegsete jahirelvade kogu. Üsna hea on ka sealne raamatu- ja suveniiripood, eriti tänuväärne seetõttu, et legendaarne Vojenkniga pood Nevski prospekti algusest on kuhugi ära kolinud.
Kokkuvõttes soovitan kindlasti kõigil huvilistel võimalusel külastada, kui naine juhtub reisil kaasas olema ja ei taha kaasa tulla, võib ta samal ajal minna meelt lahutama näiteks läheduses asuvasse loomaaeda.
ivanorav
Liige
Postitusi: 922
Liitunud: 30 Juun, 2008 22:38
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Arsenali muuseum Peterburis

Postitus Postitas ivanorav »

Mis Arsenal? :google: See on Inseneri-sidevägede ja suurtükivägede muuseum.
Военно-исторический музей артиллерии, инженерных войск и войск связи МО РФ,

Relvapalat Moskvas on see kremlis asuv muuseum, relvi on seal väga vähe ?
Kas ikka mötlesid sedasama?

Vastavad teemad on siin juba olemas ja enne muuseumi külastust oleks hea vaadata öppefilmi!

http://www.youtube.com/watch?v=sSRnKrhLIcI
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Arsenali muuseum Peterburis

Postitus Postitas Castellum »

ivanorav kirjutas:Mis Arsenal? :google: See on Inseneri-sidevägede ja suurtükivägede muuseum.
Военно-исторический музей артиллерии, инженерных войск и войск связи МО РФ,
Korra puust ja punasena. Jänissaarele hakati 1703 ehitama forti, mis sai Peeter-Pauli nime. Selle põhjaosa kaitseks maa poolt ehitati Koivusaarele kroonvärk. Sellele ehitati Arsenal, milles praegu ongi nimetatud muuseum.
oliveror kirjutas:Võrdluses Moskva relvapalatiga tooksin aga esile, et eriliste esemete kõrval on siin märksa rohkem eksponeeritud ka relvakultuuri argipäeva.
ivanorav kirjutas:Relvapalat Moskvas on see kremlis asuv muuseum, relvi on seal väga vähe ?
Kas ikka mötlesid sedasama?
Mina loen algsest postitusest küll välja, et Moskvas pole mitte vähe relvi, aga seal on relvad erilisemad, Peterburis aga rohkem tavalisi relvi...
ivanorav kirjutas:Vastavad teemad on siin juba olemas ja enne muuseumi külastust oleks hea vaadata öppefilmi!
http://www.youtube.com/watch?v=sSRnKrhLIcI
Mina küll praegu ei leidnud, et foorumis oleks teema nimetatud muuseumist...ja see film on tore, aga ei räägi ju muuseumist? Aga algne postitus oli ju muuseumist, mitte väeliigist...
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
oliveror
Uudistaja
Postitusi: 16
Liitunud: 03 Okt, 2011 8:44
Kontakt:

Re: Arsenali muuseum Peterburis

Postitus Postitas oliveror »

Kõigil korraga õigus, ütleks ma.
Jutt ikka samast asutusest. Ma unustasin jah kirjutada, et ametlik nimetus neil on see pikk ja lohisev Военно-исторический музей артиллерии, инженерных войск и войск связи... Minu viga. Aga üldiselt Peterburis inimesed tunnevad seda maja ja muuseumi kõnekeeles Arsenali nime all. Ja eks neil endil on ka selgelt ambitsiooni olla üldisem sõjamuuseum, sest näiteks lääne-Euroopa jahikultuur ja jahirelvad ei ole ametliku nimetuse järgi otsustades otseselt justkui nende sihtsuunitluse alla kuuluv teema, ometi oli neil sellest ilus väike näitus suuresti oma kogude põhjal. Lisaks oli praegu väljas ka omaette näitus M. Kalašnikovi isikust ja tema heroilistest teenetest (kujunduses pisut skisofreeniliselt segiläbi punalipud ja Georgi lindi motiiv, tehtud vist tema 90. juubeliks 2009. aastal ja varem olnud kuskil mujal eksponeeritud, aga selle muuseumi poolt koostatud). Nii et seal leidub vaatamist erineva tausthariduse ja huvisuunaga inimestele, nii spetsialistile kui minusugusele üldse-mitte-sõjamehele. Muide, vana aresenali ehk siis praeguse muuseumihoone interjöör ise on ka väga atraktiivne, fuajees ilmselt hoone ehitusajast pärinevad hiiglaslikud pandused-kaldteed raskete asjade II korrusele vedamiseks.
Moskvas Relvapalatis on tõesti püsiväljapanekus suhteliselt vähe relvi, sest seal näidatakse ka kõiksugu muud kraami ja relvad, mis on, on suuresti valitud esteetiliste kriteeriumite vm erilisuse järgi (haruldus, peen käsitöö). Seda ma tahtsingi esile tuua, et selle Peterburi muuseumi näol on tegemist ikka tõsise sõjamuuseumiga, kus nimetus vastab sisule. Lisaks aga on mõlemas linnas, rääkimata muudest Vene linnadest, loomulikult olemas terve posu igasugu muid sõjamuuseume ja sõjandusega mingil moel seotud muuseume, suuremaid ja väiksemaid, vanaaegsemaid ja kaasaegsemaid, üldisemaid ja kitsamalt spetsialiseerunuid. Enamikus pole ma mõistagi käia jõudnud, neist, kus olen, tooks väljastpoolt Moskvat-Peterburi kindlasti esile Borodino muuseumi ning kaudsemalt sõjandusega seotud muuseumitest Kaluugas asuva kosmonautikamuuseumi. Suhteliselt hea ja ulatuslik II Maailmasõja ekspositsioon on aga näiteks ka Jaroslavlis, sealse (ei mäleta täpselt) linna- või ajaloomuuseumi osana.
ivanorav
Liige
Postitusi: 922
Liitunud: 30 Juun, 2008 22:38
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Arsenali muuseum Peterburis

Postitus Postitas ivanorav »

Kui mina seal käisin,(den pobedö 65! :lol: ) siis oli lisaks Kalaznikovile veel ka ajutine väljapanek teise söja käsirelvadest. Kas see oli ka praegu veel püsti ? (peauksest sisse, paremale ja kaldteedpidi üles) See Kalaznikovi ekspositsioon pidi ka ajutine olema, aga vist on edasikolimise asemel Peterburgi unustatudki.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist