Kriku kirjutas:
Lugesin seda ja minu arust on see kõik suur häma.
Kallemets: "Soome põletab 1,8 GW [mahus] kivisütt, millest umbes 50 protsenti suletakse 2024. aastal. Soome täna netoimpordib Eestist!"
Köster: "Soome netoeksportis Eestisse 2020. aastal üle 6 TWh elektrienergiat. Kivisöest toodetakse täna Soomes vähe elektrit. Lähiaastatel lisandub 1600 megavatine (MW) Olkiluoto 3 tuumaelektrijaam, mille tootmine üksi on veidi suurem, kui Eesti tiputarbimine sel talvel. Kõik tootmisvõimsused, millega ENTSO-E ja Eleringi analüüsid arvestavad, on ka agregeerituna avalikustatud ENTSO-E analüüsi, MAF-i, kodulehel."Kivisöest toodetakse vähe. Palju on vähe? Kui ei ole toodangu mahtu ei saa hinnata kas palju väi vähe, pealegi vähe ja palju on suhteline. Mille suhtes vähe?
Kösteri vastus ei ütle tegelikult midagi. Me saame hinnata olukorda kui on toodud numbrid palju tootmist langeb välja ja palju tuleb juurde, kui suurt tarbimist eeldatakse tulevikus ning kui palju Soome ostab elektrit sisse. Nende elektritarbimine on ju praegugi miinuses. Tarbivad rohkem kui toodavad.
Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi kirjutas eelmisel nädalal oma blogis, et üleeuroopalise analüüsi andmetel on 2030. aastal Euroopas üle 800 gigavati kindlaid tootmisvõimsusi, samas talvine tiputarbimine jääb alla 700 gigavati.
"Euroopas on tootmisvõimsused Euroopa tarbijate elektriga varustamiseks olemas ja Eestil on ligikaudu 2,5 gigavati ulatuses välisühendusi, võrreldes ligi 1,7 gigavatise Eesti tiputarbimisega," rõhutas Veskimägi.Ehk siis sellest tuleb välja, et suva see tootmine meil on ühendused ja ostame sisse. Juba praegu on tarbimine suurem Soomes, Rootsis, Eestis, Lätis, Leedus kui tootmine. Eestis on tootmisvõimust küll aga me ei jaksa seda ju kinni maksta. Igasugune pull veel päikese patareidega ja tuulikutega teeb elektrit veel kallimaks. Praegu puudu oleva elektri saavad loetletud riigid Venemaalt ja Norrast. Rootsi ka paneb oma tuumajaamad ju seisma. Ilma Venemaa elektrita olme me ikka suures hädas ja Venelased teavad seda ning kindlasti on neil ka plaanid laual, et seda võimalust vajadusel kasutada.
Kui me tahame olla maailma mastaabis konkurentsivõimelised peab meil olema odav elekter. See, et kui liidame tootjad kokku ja ütleme et toomis võimsust meil on ei ütle meile midagi. Mis kasu on meil toomisvõimusest kui me ei suuda seda osta. Pealegi aasta aastasse elektri tarbimine suureneb. Ühe enam vajavad elektri elektritransport, infotehnoloogia, tööstus jne. Ainuüksi vesinuku tootmine nõuab päris palju elektrit. Kui me soovime "tuleviku tehnoloogiad", loodussõbralike materjale jne tootma hakata siis selleks vaja suurel hulgal elektrit. Kui me selleks ei valmistu liigub kõik see sinna kus elekter on odavam nt. Hiinasse. Materjaliteadus areneb tormiliselt ja iga hetk võib tekkida uusi tehnoloogiad kuidas "roheliselt" uusi materjale toota. Paraku elektritootmise suurendamine võtab aastaid isegi aastakümneid.