www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 25 Jaan, 2017 2:19

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 210 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Millal algas propagandasõda
PostitusPostitatud: 23 Jaan, 2011 2:23 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tekkis huvitav küsimus, mille mõtlesin uueks teemaks vormida.

Teema võiks käsitleda Eesti ajaloo avamist taasiseseisvumise eel, ajal ja järel ning selle vastu suunatud propagandasõda. Kas see just "sõda" on, kuid nii ta esmapilgul näib...

Seega: millal algas ja millisel tasemel?

Avastasin üllatusega, et juba 1990 aasta aprillis on CCCP/NSVL kaitseministeerium alustanud ametlikku ja ulatuslikku ümberlükkavat vastutegevust Eesti ajaloo tolle hetke ühe kuumema teema - 1944. aasta- sündmuste kajastamise osas.

Kas seda teemat on keegi kusagil varem lähemalt uurinud - kajastanud või oskab keegi tuua varasemat näidet?

terv
o

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Millal algas propagandasõda
PostitusPostitatud: 23 Jaan, 2011 16:53 
Eemal
Liige

oleeg kirjutas:
...........................
Seega: millal algas ja millisel tasemel?
......................
o

Mina paneksin alguse määramatusse aega. Juba mingi keisrinna olevat rääkinud prantslastele kui hästi Venemaal talupojad elavad.
Segastel perioodidel olnud see propaganda sõda lihtsalt pisut nõrgem ja suunatud omavahelisele võimuvõitlusele. Kommunistid panustasid rohkem õige info varjamisele, et vale ei oleks nii ohus.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23 Jaan, 2011 18:19 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Määratlesin justkui üsna konkreetselt:
Tsiteeri:
...võiks käsitleda Eesti ajaloo avamist taasiseseisvumise eel, ajal ja järel ning selle vastu suunatud propagandasõda.

Tsiteeri:
Juba mingi keisrinna olevat rääkinud prantslastele kui hästi Venemaal talupojad elavad.
:dont_know:

terv
o

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23 Jaan, 2011 19:10 
Eemal
Liige

oleeg kirjutas:
Tsiteeri:
...võiks käsitleda Eesti ajaloo avamist taasiseseisvumise eel, ajal ja järel ning selle vastu suunatud propagandasõda.

terv
o

Kas enne sea sündmust siis propaganda sõda puudus? Oli ehk lihtsalt lahingute ajutine vaheaeg.

Levinud eestlaste viga on, et peavad ennast maailma nabaks ja palju vigu tehaksegi "tänu" sellisele arvamusele. Kui võtta tähtajaks mingi eestiga seotud tähtaeg siis jääb naiivsetele mulje, et näiteks lätlaste vastu sellist sõda ei peetagi.
Propaganda sõda on sisult valetamise ja petmise sõda. See on tegelikult selline sõda mida peetakse pidevalt ja mingil määral kõikide rahvaste ning inimeste vahel.
Ainult sõja vahendid ja aktiivsus varieeruvad.
Nõrgal kujul on see: "Osta meie kaupa, see on maailma parim!"

Kui kaitse on tugev siis ei ole mõtet rünnata või rünnatakse sisuliselt hoopis teist. Näiteks kirudes kommunistide poolt Ameerika kapitalismi loodeti mõju avaldada mitte Ameerikale vaid rohkem oma riigi rumalatele kes seda uskuma jäävad või pidid vähemalt näo tegema, et usuvad.
Kui kaitse on nõrk siis saab loll kirikus ka peksa.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 0:28 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

oleeg kirjutas:
Tsiteeri:

Tsiteeri:
Juba mingi keisrinna olevat rääkinud prantslastele kui hästi Venemaal talupojad elavad.
:dont_know:

Ära laiuta midagi siin käsi ... :lol: Ise määratlesid järgmiselt: Eesti ajaloo avamist taasiseseisvumise eel, ajal ja järel. Mõne jaoks võib see EEL olla ka näiteks eelpool mainitud keisrinna aeg .... :scratch: Nii et kui ei taha kuulda nt Peeter I lugusid selles teemas, siis pane ka kirja mingi aastaarv. :roll: Muidu oleme varsti selle teemaga juba muinasajas ehk siis muistses iseseisvusajas.

ants431 kirjutas:
Kas enne seda sündmust siis propaganda sõda puudus? Oli ehk lihtsalt lahingute ajutine vaheaeg.

Kindlasti oli, aga antud juhul on päevakorras siiski üks kindel periood ja mitte mingi "enne seda periood".

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 1:24 
Eemal
Liige

Osa Eesti küberkaitsest on isiklik panus. Kui igaüks seda siinses foorumis avaldaks siis see poleks mitte kogemuste jagamine OMADELE vaid pigem siis saaks meie eeldatavad vastased aru meie suutlikusest. Seda saab lugeda iga "Ivan" ja seega pole sellest teadmisest enam relva. Seega siinnne foorum ei ole koht kus oma selle eesliini sõja kohta kogemusi jagada.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 9:37 
Eemal
Liige

Wrangel kirjutas:
..........................
Seega siinnne foorum ei ole koht kus oma selle eesliini sõja kohta kogemusi jagada.

Küsimus, et kus maalt avaldada sõjasaladusi on üldine. Reeglina on kasulik avaldada vastase sõjasaladusi ja oma saladusi sellel määral millest on teada, et vastane neid teab aga kõik omad ei tea. Propaganda puhul oleks paljudel omadel kasulik rohkem teada juba propaganda üldistest võtetest.

Näiteks alkoholi reklaam vastase ridades?
Umbusalduse külvamine vastase juhtkonna ja alluvate vahele?
Lihtsalt rumalate mõttestampide juurutamine vastasele.
kõike neid saab teha ja tehakse mõjuagentide kaudu kes mängivad häid sõpru.
juba Piiblis kirjeldati juhtumit kus kuninga poeg tahtis isa troonilt tõugata ja ise asemele saada. Kuningas oli siis ka kohtunik. Poeg otsis alati kaotaja poole üles, kuulas ära tema versiooni ja ütles: "Loomulikult oli õigus Sinul. Oleksin mina olnud kuningas, oleksin õiguse Snule andnud!" Sama võte töötab tänini.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 10:21 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Kui jutt juba Piibli juurde on jõudnud, siis võib teema lukku panna. Näib, et sedakorda on tegemist tahtliku teemasolkimisega.

o

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 10:33 
Eemal
Liige

oleeg kirjutas:
Kui jutt juba Piibli juurde on jõudnud, siis võib teema lukku panna. Näib, et sedakorda on tegemist tahtliku teemasolkimisega.

o

Mulle tundub veider kui iga praeguse propaganda võtte puhul reageeritakse nagu oleks see midagi uut ja esimest korda elus nähtud. Tõin siis näite piiblist.
Aga konkreetselt kaasajast. Kuidas tundub, kas need kommentaatorid kes kiruvad demokraatiat, seletavad naiivselt, et valimiste kord on vale, ise usuvad oma juttu või on mustade jõudude palgal?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 14:46 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Propaganda sõda on sisult valetamise ja petmise sõda.

Nii üheselt ei saaks just-kui mitte öelda.
Sageli on propaganda just tõeste faktide, selgituste ja muu teabe jagamine sihtgrupile, kes seda enne mitte teadnud pole ja vaid teise poole poolt antud infosfääris viibisid. Et inimesed ise saaksid otsustada võrreldes ühtesid fakte teistega.
Selline propaganda oli ka Eestis levinud just enne EV taastamist ja ka EV taastamisjärgsetel aastatel. Ja see toimis. Tõenäoliselt tingituna NSVL aegadest pärit mõtlemisest, mis alati ja igal pool ning igasuguse info juures eeldas nn. ridade vahelt lugemist ning n.ö. oma peaga mõtlemist.
Viimase aastakümne poliitreklaame jälgides aga ... Puhta idiootideks peetakse ikka inimesi küll. Sellised "jalaga p...se naljad", otsesed väljaütlemised, mis usaldust ei tekita, jne.

Arvan, et EV ja selle suunas liikumise (IME jne.) vastu tekkisid esimesed NSVL-poolsed propagandasammud esmaselt kusagil Perestroika keskfaasis. Sinna aega jäid Eestis nii IME, Muinsuskaitseliikumise asutamine, erinevad sõltumatud kolonnid jne.
Igatahes juhtusin ma ise just nendel aegadel puhtvene ja puhttagurlikus seltskonnas suhteliselt isoleeritud keskkonnas viibima (1987-1988) - Atlandi Ookeani lõunaosas laevakirurgina.
Ainukese eestlasena. Õnneks ei pääsenud see trümmis pesitsev internatside seltskond mulle vahetult kõri kallale, kuid - eks vahepeal oli ikka hirmuhigi otsmikul küll.
Noh, ja eks ma siis seal nägin ja lugesin, missugust infi kogu sellele seltskonnale Kodumaalt saadeti. Analüüsisin seal kogu seda kirjamaterjali, missugust ise Eestimaalt sain ja lugesin ka taolist, nagu "Eesti Kommunist" ja pakkide kaupa Venemaa kirjasõna. Aeg oli see, mida ikka lausa tapvalt käepärast oli (reisid kestis a´ 6 kuud). Oma auks pean ütlema, et vabadel õhtupoolikutel said nii mõnedki ägedad dispuudid kapteni I abiga (poliittöötaja - endine mereväe II järgu kapten) maha peetud ning nii seda, kui teist ära tõestatud. Võib-olla imponeeris talle ka see, et ka mina kunagi oma ajateenistuse mereväe musta vormi kandes olin läbi teinud. Aga vaatamata meie kohati vägagi tervatele poliitilistele vastasseisudele - kaebust ta minu peale ei esitanud. Mitteusaldusväärsena poleks mind ju järgmistele reisidele lastud.
Noh, igatahes normaalne ja intelligentne mees oli. (Mida ma ka mitmes eelnevas teemas konstateerinud olen, et - ei näinud mina oma ajateenistuse jooksul, ega ole ka peale seda kohanud ühtegi vaimuvaest NL mereväeohvitseri. Minu poolt - respect! )

Ei mäleta täpselt, millal see oli, kuid üks teravamaid vastasseise tekkis laeval, kui Eestis Rohelised oma partei asutasid (vist 1988 kevadel?) ning oma programmilised seisukohad välja kuulutasid. Need programmilised põhimõtted olid meil laeval siis suurelt teadete tahvlile üles pandud, kuid - veel suuremalt ja pikemalt, olid seal juures vastavate organite (siseorganite, nagu maks, magu jne. :lol: ) väga ühese suunitlusega selgitused.
Päris kõhe oli olla, tuleb tunnistada. Metsikud, habetunud mehed võidunud madrusesärkides. Altkulmu pilgud ja nii mõnigi kord rusikasse pigistatud pihk.
Arvan, et minu jaoks oli vähemalt see sündmus üks esimesi, kus ma kogesin keskvõimude poolt konkreetset propagandat EV iseseisvumisepüüdluste vastu.

Stellung halten und sterben!!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 15:28 
Eemal
Liige

hillart kirjutas:
Tsiteeri:
Propaganda sõda on sisult valetamise ja petmise sõda.

Nii üheselt ei saaks just-kui mitte öelda.
Sageli on propaganda just tõeste faktide, selgituste ja muu teabe jagamine sihtgrupile, kes seda enne mitte teadnud pole ja vaid teise poole poolt antud infosfääris viibisid.
...................................

Arvan, et minu jaoks oli vähemalt see sündmus üks esimesi, kus ma kogesin keskvõimude poolt konkreetset propagandat EV iseseisvumisepüüdluste vastu.

Aga kas tõeste faktide selgitamist on mõistlik nimetada propagandaks? See oleks lihtsalt õpetamine. Sõna "propaganda" tähendab minu arvates ikka sellist veenmist kus tõtt on ainult selleks vaja, et vale pareminini sisse sööta.
Aga oma huvitavast eluloost laeval võiksid rohkem ja üksikasjalikumalt kirjutada. Usun, et loetakse samuti suure huviga kui lennuväe mälestusi. Vähemalt mina loeksin. Kasu oleks sellest samuti kõigile lugejatele kui õpivad mõistma nende trümmimeeste maailma. Metsas on palju ohutum käia sellel kes huntide ja karude kombeid paremini tunneb.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 15:42 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

"Propaganda", kui sõna on negatiivse tähenduse omandanud meie jaoks NL ajast, kuid selle tegelikku sisu see ei peegelda mitte. Sõna PROPAGANDA on üldmõiste ja vaid sellele täpsustuse lisamine võimaldab seda nii või teisiti mõista.
Tuletage näiteks meelde kunagi EW ajal eksisteerinud Riiklik Propaganda Talitus´t (... propagandaasutus, mis tegeles valitsuse poliitika kajastamise, rahvuslike massikampaaniate korraldamise ja tsensuuriga), millel olid oma riigi kodanike kasvatamisel vägagi konkreetsed ülesanded. Ja ega seda ometi ei tehtud AINULT tõe väänamise ja valede kaasabil? :wink:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 16:25 
Eemal
Liige

hillart kirjutas:
"Propaganda", kui sõna on negatiivse tähenduse omandanud meie jaoks NL ajast, kuid selle tegelikku sisu see ei peegelda mitte. Sõna PROPAGANDA on üldmõiste ja vaid sellele täpsustuse lisamine võimaldab seda nii või teisiti mõista.
Tuletage näiteks meelde kunagi EW ajal eksisteerinud Riiklik Propaganda Talitus´t (... propagandaasutus, mis tegeles valitsuse poliitika kajastamise, rahvuslike massikampaaniate korraldamise ja tsensuuriga), millel olid oma riigi kodanike kasvatamisel vägagi konkreetsed ülesanded. Ja ega seda ometi ei tehtud AINULT tõe väänamise ja valede kaasabil? :wink:

Kui praegu on "propaganda" negatiivse varjundiga kas siis on mõtet tähtsama tõe tähtsama või sisulise osa selgitamise asemel tegelema sisult kõrvaliste asjadega. Sõnade tähendused on ennegi ajas muutunud ja muutuvad edaspidi aga lihtsal inimesel on väga raske sõna tähenduse muutust mõista ja selgitus jääbki ainult sõna tähenduse üle targutamiseks.
Selline tühi targutamine kuulub samuti demagoogia ja propagandisti arsenali ja olen rohkem kui üks kord näinud kuidas valetaja nii ausa inimese ummikusse ajab.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 17:10 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
... olen rohkem kui üks kord näinud kuidas valetaja nii ausa inimese ummikusse ajab.

Mina samuti.

Aga pigem viitasin ma sellele, et me ei peaks viljelema järjepannu mingi sõna vääritimõistmist (kui see vääritimõistmine isegi juba olemas on), vaid andma neile sõnadele tagasi nende üldlevinud (ka mujal maailmas, mitte vaid meil) ja õige tähenduse. Ja see, kui ma mingit sõna selle esialgses ja üldlevinud tähenduses kasutan, ei ole valetamine!

(Seda illustreeriks näitega meie lähisvälismaalt, kus me näiteks näeme, et sõnal "inimõigused" on hoopis teine tähendus, kui meil ja mujal läänemaailmas. Kõlab küll sarnselt, kuid mõiste selle taga on teine.)

Kas näiteks sõna "seltsimees" kasutamine peaks olema sügavalt taunitav, kuna seda sõna on aastakümneid kommarite poolt tiitlina pruugitud. Või ...
Ah, loetelu läheks pikaks. Lõpuks jõuame veel tõepoolest välja sinnamaani, et tarvis tuletõrjemasinate punane värv ära keelata, kuna see kommuniste meenutavat. :lol: :lol: :lol:
(See viimane on, muideks, elust võetud näide. 90-ndate alguses esitas üks vää-ääga eestimeelne mees taolise ettepaneku vägagi tõsimeelselt.)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2011 17:42 
Eemal
Liige

hillart kirjutas:
Tsiteeri:
... olen rohkem kui üks kord näinud kuidas valetaja nii ausa inimese ummikusse ajab.

Mina samuti.

Aga pigem viitasin ma sellele, et me ei peaks viljelema järjepannu mingi sõna vääritimõistmist (kui see vääritimõistmine isegi juba olemas on), vaid andma neile sõnadele tagasi nende üldlevinud (ka mujal maailmas, mitte vaid meil) ja õige tähenduse. Ja see, kui ma mingit sõna selle esialgses ja üldlevinud tähenduses kasutan, ei ole valetamine!

(Seda illustreeriks näitega meie lähisvälismaalt, kus me näiteks näeme, et sõnal "inimõigused" on hoopis teine tähendus, kui meil ja mujal läänemaailmas. Kõlab küll sarnselt, kuid mõiste selle taga on teine.)

Kas näiteks sõna "seltsimees" kasutamine peaks olema sügavalt taunitav, kuna seda sõna on aastakümneid kommarite poolt tiitlina pruugitud. Või ...
Ah, loetelu läheks pikaks. Lõpuks jõuame veel tõepoolest välja sinnamaani, et tarvis tuletõrjemasinate punane värv ära keelata, kuna see kommuniste meenutavat. :lol: :lol: :lol:
(See viimane on, muideks, elust võetud näide. 90-ndate alguses esitas üks vää-ääga eestimeelne mees taolise ettepaneku vägagi tõsimeelselt.)

Ei maksa liialdada ega äärmustesse langeda ja hoidugem fantaasiast. Kaalume iga sõna puhul eraldi tema tarvitamist ja arvestame iga tarvitamise ajal ka seltskonda kus me sõna tarvitame. Kui neid tuletõrje masina ülevärvijaid peaks palju olema, milleks siis vaielda. Tehkem avaliku rahva hääletuse!
Las vaidlevad asja omavahel selgeks.
Ega "seltsimeest" tõesti paljud ei taha tarvitada. Milleks neid pöörama hakata? Aga kui pean suhtlema mõne seltsimehega, üritan siis asja huvides samuti seltsimeest mängida.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 210 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: