Baretid ja baretimärgid

Vormid, auastmed, auastme- ja erialatunnused. Ja kõike muud, mis ühe "laigulise" või "mitte-laigulise" pealt leida võib.
Vasta
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

Minu küsimus oli ja on:
Miks see Vahipataljon halvem on, et ta VS-s osalenute hulka ei kõlba?
Kui väeüksuse ajaloolise embleemi üks-ühele baretimärgiks kujundamise kriteerium oli VS-s osalemine, siis selle kriteeriumi järgi ongi ÜVP "halvem" (kui sa tahad siin hea ja halb skaalat kasutada).
Mina ütleksin, et ühed ei ole halvemad kui teised.. Ühed on ses küsimuses lihtsalt (väljateenitult) privilegeeritud staatuses..
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas oleeg »

Kuulsin kolinat ja jooksin hirmuga vaatama, et mis lahti...
:wall:
Nojah, siinkohal võiks veelkord kasutada hea ja halb skaalat ja teatada, et:
-hea on see, et Ugri sai eksamilehe täidetud!
-halb on see, et ta kukkus läbi... Puhtalt.

Samas ei annaks see mingit tajutavat tulemust ja seetõttu ei ole see sobilik... Võiks ka nii:

Ajalugu ei tunne. Istu!

Kuid sellelgi pole mõtet vaatamata asjaolule, et
... veel mitmed ei tunne...
:scratch:
See foorum siin ei saa olla mokalaat, kus kaitseväelased kommenteerivad avalikult ülemate otsuseid. See pole lihtsalt eetiline.
:scratch:
Kas ma peaksin eeltoodust väljalugema, et kui... ülem eksib... siis on 2 võimalust?
1) ülemal on alati õigus!
2) kui ülem eksib, siis vaata p. 1.
Kas nii?

Paraku, oh paraku võib Ugri oma ajalooteadmistega kedagi teist võluda ja ka eetikast eeltoodu taustal mujal pajatada.

Muuseas, eelmises postituses jätsin vastamiseks vaba valiku. Nüüd kui tohib, paluksin foorumit sarnaste tarkustega rohkem mitte risustada.
Sõbralik soovitus, ei enamat.

Dlja osobo tupõh povtorjaju s nemetskimi bukvami:
Minu hinnangul on konkreetse üksuse märki alavääristatud seda erinevalt teistest väärikatest ümberkujundades.
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

oleeg kirjutas:Kuulsin kolinat ja jooksin hirmuga vaatama, et mis lahti...
:wall:
Nojah, siinkohal võiks veelkord kasutada hea ja halb skaalat ja teatada, et:
-hea on see, et Ugri sai eksamilehe täidetud!
-halb on see, et ta kukkus läbi... Puhtalt.

Samas ei annaks see mingit tajutavat tulemust ja seetõttu ei ole see sobilik... Võiks ka nii:

Ajalugu ei tunne. Istu!

Kuid sellelgi pole mõtet vaatamata asjaolule, et
... veel mitmed ei tunne...
:scratch:
See foorum siin ei saa olla mokalaat, kus kaitseväelased kommenteerivad avalikult ülemate otsuseid. See pole lihtsalt eetiline.
:scratch:
Kas ma peaksin eeltoodust väljalugema, et kui... ülem eksib... siis on 2 võimalust?
1) ülemal on alati õigus!
2) kui ülem eksib, siis vaata p. 1.
Kas nii?

Paraku, oh paraku võib Ugri oma ajalooteadmistega kedagi teist võluda ja ka eetikast eeltoodu taustal mujal pajatada.

Muuseas, eelmises postituses jätsin vastamiseks vaba valiku. Nüüd kui tohib, paluksin foorumit sarnaste tarkustega rohkem mitte risustada.
Sõbralik soovitus, ei enamat.

Dlja osobo tupõh povtorjaju s nemetskimi bukvami:
Minu hinnangul on konkreetse üksuse märki alavääristatud seda erinevalt teistest väärikatest ümberkujundades.

Vahipataljoni ei peeta Vabadussõjas osalenud väeosaks. Kui Sul on teistsuguseid fakte, siis võiksid meie sõjaajaloolasi ka harida. Tunnistan, et mina pole spetsiaalselt ajaloos kaevanud, tuvastamaks, kas ja mis lahingutes ta osales - mulle piisab sellest, kui selle ala spetsialistid seda ütlevad. Samas Vabadussõjaga olen ma ikkagi kursis ja ma siiralt kahtlen, et 1919.a Tallinnas vahiteenistuse ja tseremooniaväeosa mingeid lahinguid pidas...Kellega? :) Selles kontekstis Sa ei saa Vahipataljoni siiski Scoutsi või Kupi kõrvale tõsta. Kui see on Su meelest Vahipataljoni alandamine või halvaks tegemine, siis jäägu see Su enda südametunnistusele. Mina tean, et keegi ei mõelnud märke välja töötades ja otsuseid tehes "hea" ja "halb" kategooriates.
Kui mina oleks pidanud otsustama, siis oleks Vahipataljon saanud sama märgi nagu Viru ehk jalaväe märgi- nii oleks õiglane olnud.
Arvamusi on erinevaid: sina arvad, et Vahipataljoni märki on alavääristatud, teised on uhked, et Vahipataljoni sümboolika baretimärgile sai.. Jäägu igale oma arvamus.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

See foorum siin ei saa olla mokalaat, kus kaitseväelased kommenteerivad avalikult ülemate otsuseid. See pole lihtsalt eetiline.
:scratch:
Kas ma peaksin eeltoodust väljalugema, et kui... ülem eksib... siis on 2 võimalust?
1) ülemal on alati õigus!
2) kui ülem eksib, siis vaata p. 1.
Kas nii?[/quote]

Ei, Sa pead siit välja lugema selle, mis siin kirjas on. Kaitseväelane ei kommenteeri avalikkuse ees oma ülemate otsuseid, olenemata nende isiklikust seisukohast, mis ei tähenda, et kv-lane ei võiks oma seisukohta ülemale välja öelda jne..
Ma eeldan, et Sa oled kas endine tegevväelane või praegune tegevväelane ja ma ei peaks Sulle üldse selliseid asju selgitama...
Kui pahandada tahad, siis võid seda ka mitte foorumis teha, vaid mulle helistada tööajal 7171438.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas oleeg »

:scratch:

Jäägu see minu viimaseks postituseks foorumis. Mitte konkreetset teemat või selles osalenuid kuidagi ettekäändeks tuues vaid ma lihtsalt tõmbun tagasi.

Mõned mõtted Vahipataljoni ja Vabadussõja teemal.
Igasuguste hinnangute andmisel Vabadussõjale või selles osalemisele võiks tänapäeval aupaklikumalt suhtuda. Seda eriti juhul kui ise pole osaletud või ise teemat põhjalikult uuritud.

Vahipataljoni roll on tema esimestest päevadest alates olnud mõõdetamatult suurem kui mitme rindel viibinud üksuse oma kokku.
Eesti territoorium oli VS ajal jagatud kaheks:
-rindepiirkond
-seljatagune ehk tagalapiirkond
Sõjaväelased teavad (Ugri, kas Sa oled sõjaväelane? Mõtle selle üle järele...), et ilma tagala toimimiseta... ei toimu midagi.
Seljataguse piirkonna julgeolekut ehk tagalakaitset peeti Eesti sõjalise julgeoleku arendamisel ülimalt oluliseks.

Lühidalt: Tallinnas poleks valitsuse jne ilma nende meesteta sugugi nii kaua vastu pidanud ja seega ka rindeväeosad.
Siinkohal ma lihtsalt ei viitsi elementaarseid asju arutada "sõjaajaloolaste" esindajaga. Pealegi teab lõviosa Eesti ohvitserkonnast neid asju minust paremini.

Lähenedes eeltoodud postituses esitatud loogikast Vabadussõjas osalemisest tahaks kohe kiusu pärast küsida:
vanemohvitserid ka Vabadussõjas püssi ei lasknud rindel, ometi vääristati nende tegevust... Miks ? NAD JU EI SÕDINUD? VÕI SÕDISID?

Vahipataljon täitis üliolulist rolli Vabadussõjas.
See on minu kui sõjaväelase isiklik seisukoht ja olen seda valmis ka kohtus kaitsma.
Ka aukohtus.



Äärmiselt kahju on lugeda sõjaajaloos ebakompetentse isiku sõnavõttu, milles kajastub "sõjaajaloolas(t)e" mõttemaailm. Sellised avaldused (isegi kui need on tehtud siinses keskkonnas) üksnes võimendavad ja pikendavad nõukaaegse ajalookäsitluse mõju.




Siinkohal kasutan võimalust tervitada sõpru ja tuttavaid!

Lugupidamisega
oleeg
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

oleeg kirjutas::scratch:

Jäägu see minu viimaseks postituseks foorumis. Mitte konkreetset teemat või selles osalenuid kuidagi ettekäändeks tuues vaid ma lihtsalt tõmbun tagasi.

Mõned mõtted Vahipataljoni ja Vabadussõja teemal.
Igasuguste hinnangute andmisel Vabadussõjale või selles osalemisele võiks tänapäeval aupaklikumalt suhtuda. Seda eriti juhul kui ise pole osaletud või ise teemat põhjalikult uuritud.

Vahipataljoni roll on tema esimestest päevadest alates olnud mõõdetamatult suurem kui mitme rindel viibinud üksuse oma kokku.
Eesti territoorium oli VS ajal jagatud kaheks:
-rindepiirkond
-seljatagune ehk tagalapiirkond
Sõjaväelased teavad (Ugri, kas Sa oled sõjaväelane? Mõtle selle üle järele...), et ilma tagala toimimiseta... ei toimu midagi.
Seljataguse piirkonna julgeolekut ehk tagalakaitset peeti Eesti sõjalise julgeoleku arendamisel ülimalt oluliseks.

Lühidalt: Tallinnas poleks valitsuse jne ilma nende meesteta sugugi nii kaua vastu pidanud ja seega ka rindeväeosad.
Siinkohal ma lihtsalt ei viitsi elementaarseid asju arutada "sõjaajaloolaste" esindajaga. Pealegi teab lõviosa Eesti ohvitserkonnast neid asju minust paremini.

Lähenedes eeltoodud postituses esitatud loogikast Vabadussõjas osalemisest tahaks kohe kiusu pärast küsida:
vanemohvitserid ka Vabadussõjas püssi ei lasknud rindel, ometi vääristati nende tegevust... Miks ? NAD JU EI SÕDINUD? VÕI SÕDISID?

Vahipataljon täitis üliolulist rolli Vabadussõjas.
See on minu kui sõjaväelase isiklik seisukoht ja olen seda valmis ka kohtus kaitsma.
Ka aukohtus.



Äärmiselt kahju on lugeda sõjaajaloos ebakompetentse isiku sõnavõttu, milles kajastub "sõjaajaloolas(t)e" mõttemaailm. Sellised avaldused (isegi kui need on tehtud siinses keskkonnas) üksnes võimendavad ja pikendavad nõukaaegse ajalookäsitluse mõju.




Siinkohal kasutan võimalust tervitada sõpru ja tuttavaid!

Lugupidamisega
oleeg

Ma muidugi respekteerin Su seisukohta. Kahtlemata olen ma sõjaajaloos ebakompetentne. Samas, logistikuna ma tean, miks ühed operatsioonid võivad toimida ja teised mitte toimida. Üks USA kindral ütles kunagi, et diletandid räägivad operatsioonide kontekstis jalaväest ja selle taktikast, kuid professionaalid räägivad logistikast.
Samas alati antakse jagatkse au jalaväele ja väga harva tagalale (või muudele toetusüksustele)- mu meelest õigusega. Mind see ei morjenda, sest nad on selle ära teeninud.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas metssiga »

Kas need jutud siin Vahipataljonist ja selle osalemisest Vabadussõjas ei ole mitte läinud aiast ja aiaaugust rääkimiseks? Vabadussõjaaegsest Vahipataljonist sai pärast sõda 10. üksik jalaväepataljon. 1928 loodi uue väeosana (ja vana nimetusega) Vahipataljon, mis likvideeriti 1940 ja taasloodi 1993. Vaatasin lausa VP kodulehelt üle - tunnustavad ikka omaaegset ülemjuhataja käskkirja, et VP aastapäev on 11. jaanuar 1928 :) Ei ole eriline raketiteadus ja sellest Vabadussõja aegsest Vahipataljonist on isegi siin foorumis kirjutatud. Õppige materiaalosa, härrased!
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Jalutu »

Näib, et oleeg narritas pisut ühte foorumisse eksinud enesekindlat tegijat, ei enamat.
Ugri, ma hakkan mõnevõrra pahaseks saama. Palusin mulle mitte häma ajada. Sinu vastuses tumedaks tehtud osa on häma, mida ma ei palunud postitada. Sinu abi nende tagamaade selgitamiseks ma ei vaja.

Minu küsimus oli ja on:
Tsiteeri:
Miks see Vahipataljon halvem on, et ta VS-s osalenute hulka ei kõlba?


Kui keegi tegi kusagil jama ja omavoliliselt seda stiliseeris või kui keegi isiklikul riisikol "kuhugile" jama esitas - siis seda ei pea siin kordama.

Minu hinnangul on konkreetse üksuse märki alavääristatud seda erinevalt teistest väärikatest ümberkujundades.
Komisjonis osalenud Ugri oleks võinud seda teada, mida metssiga esile tõi:
metssiga kirjutas:Kas need jutud siin Vahipataljonist ja selle osalemisest Vabadussõjas ei ole mitte läinud aiast ja aiaaugust rääkimiseks? Vabadussõjaaegsest Vahipataljonist sai pärast sõda 10. üksik jalaväepataljon. 1928 loodi uue väeosana (ja vana nimetusega) Vahipataljon, mis likvideeriti 1940 ja taasloodi 1993. Vaatasin lausa VP kodulehelt üle - tunnustavad ikka omaaegset ülemjuhataja käskkirja, et VP aastapäev on 11. jaanuar 1928 :) Ei ole eriline raketiteadus ja sellest Vabadussõja aegsest Vahipataljonist on isegi siin foorumis kirjutatud. Õppige materiaalosa, härrased!
Eks neid naljakohti on eelnevates postitustes veelgi.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas just plain mean »

A4 kirjutas:
krizz kirjutas: Kerget kummastust tekitab ka KVJ-le tehtud individuaalne baretimärk – minu teada suhteliselt harvaesinev juhtum, kus KVJ mingi eraldi ja unikaalne vormielement välja töötatakse. Kergelt göringlik maik on sellel minu jaoks juures,.
Tabav. Teades üht-teist laias maailmas kantavatest mütsimärkidest, meenub vaid IDF, mille peastaabiülem kannab samuti erilist baretimärki.
zzz-petz
Liige
Postitusi: 115
Liitunud: 10 Veebr, 2009 16:49
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas zzz-petz »

Ugri kirjutas:
zzz-petz kirjutas:"sõduris" on lause:

"Juba käskkirja koostamise ajal loobus õhuvägi bareti kasutuselevõtust ning jätkab edaspidigi tavavormi suvemütsi (nn pilotka) kandmist"

ma pole kunagi näinud, et õhuväe pilotkat kantaks välivormiga :shock: saan aru, et baretti saab kanda nii väli- kui tavavormiga.
lisaks pole kaitseväe kodulehel olevatel piltidel ma kunagi näinud, et õhuväelased üldse pilotkat kannaks kunagi mingis olukorras.

oskab keegi äkki kommenteerida, mis põhjusel ja kes nii järsult õhuväes ütles, et õhuväel pole barette vaja?

Kõik väeliigid kannavad pilotkat tavavormiga hea meelega...Pigem pole ma väga näinud, et keegi tavavormi suvemütsiga (nn furashka) käiks (va rivistused).
Kui väeliik midagi ametlikult ütleb, siis see on väeliigi ülema poolt heaks kiidetud...Pole tähtis, kes algse ideega välja tuli. Väeliigi siseasi.
hr või pr Ugri, minu tähelepanek oli välivormi kohta - et kas pilotkat võib kanda järelikult välivormiga. ja see "hea meelega" ei kannata küll mingit kriitikat. kas tõesti võib oletada, et iga kord, kui mõni fotograaf kusagilt välja ilmub, kaob kaitseväelastel pilotka peast kui nõiaväel ja asendub mõne muu mütsiga? miks sel juhul niimoodi?
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

hr või pr Ugri, minu tähelepanek oli välivormi kohta - et kas pilotkat võib kanda järelikult välivormiga.


Kuidas selle järelduseni jõudsid? Ma ei näe siin loogikat- aga võibolla see polnudki su eesmärk.
Igaks juhuks kordan sulle üle, et ei, pilotkat ei või kanda välivormiga. Baretti aga võib kanda nii välivormi kui tavavormiga.
ja see "hea meelega" ei kannata küll mingit kriitikat. kas tõesti võib oletada, et iga kord, kui mõni fotograaf kusagilt välja ilmub, kaob kaitseväelastel pilotka peast kui nõiaväel ja asendub mõne muu mütsiga? miks sel juhul niimoodi?
Ma näen teenistuses iga päev tavavormi ja pilotkat kandvaid õhuväelasi. Pole siin midagi vaja oletada.
Ugri
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 08 Jaan, 2012 13:08
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Ugri »

Komisjonis osalenud Ugri oleks võinud seda teada, mida metssiga esile tõi:
metssiga kirjutas:Kas need jutud siin Vahipataljonist ja selle osalemisest Vabadussõjas ei ole mitte läinud aiast ja aiaaugust rääkimiseks? Vabadussõjaaegsest Vahipataljonist sai pärast sõda 10. üksik jalaväepataljon. 1928 loodi uue väeosana (ja vana nimetusega) Vahipataljon, mis likvideeriti 1940 ja taasloodi 1993. Vaatasin lausa VP kodulehelt üle - tunnustavad ikka omaaegset ülemjuhataja käskkirja, et VP aastapäev on 11. jaanuar 1928 :) Ei ole eriline raketiteadus ja sellest Vabadussõja aegsest Vahipataljonist on isegi siin foorumis kirjutatud. Õppige materiaalosa, härrased!
Eks neid naljakohti on eelnevates postitustes veelgi.
Ole rahulik, need faktid on nii mulle kui ka teistele teada. Olen ise Vahipataljonis teeninud ja mäletan neid aastaarve peast. Millest sa lugesid välja, et mina või keegi teine seda ei teadnud?
Siin oli küsimus selles, et miks Vahipataljon oma ajaloolist märki ei saanud. Selgitasin, et ajaloolised märgid said vaid VS-s võidelnud väeosad. Selle küsimuse lahendamisel olid lihtsad "ei" või "jaa" vastused. Vahipataljon ei võidelnud Vabadussõjas.
See on vastus küsimusele, miks Vahipataljon ei saanud oma ajaloolist märki.
Miks Vahipataljonile tehti tammepärgadega märk ehk hübriid ajaloolisest ja uuest sümboolikast- sellele küsimusele mina vastata ei saa. Seda küsige läbi teabenõude KVJ käest.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 631
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas just plain mean »

Miks Vahipataljonile tehti tammepärgadega märk ehk hübriid ajaloolisest ja uuest sümboolikast
Tegelikult polegi hübriid, vaid üleni uus. Ennesõjaaegne märk nägi välja hoopis seesugune:
SKMBT_C220212071207470.jpg
SKMBT_C220212071207470.jpg (29.53 KiB) Vaadatud 5283 korda
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas Jalutu »

Millegiparast poeb andrkopluse levitaja mulle suisa naljategevalt igal võimalusel "KVJ" nagu kilbi taha peitu:
Miks Vahipataljonile tehti tammepärgadega märk ehk hübriid ajaloolisest ja uuest sümboolikast- sellele küsimusele mina vastata ei saa. Seda küsige läbi teabenõude KVJ käest.
Kui KVJ väljendas oma tahet, siis oli komisjoni ülesanne tema tahe ellu viia. Kui seda tehti käpardlikult, siis ei maksa kellegi seljataha pugeda. Võite saada ametlikult ja mitteametlikult igaltpoolt...

KVJ asi ei ole tegeleda kuntsi ega heraldika ega ajalooga. Selleks oli ja on vastav komisjon. Kõik jama on tulnud komisjoni poolsest ebakompetentsusest. Komisjon valmistas materjalid ette oma kompetentsusest lähtudes. Nüüd siin aga mingi teabenõude jutu taha pugemine näitab, et ei saada komisjoni ülesannetest lihtsalt aru.

Seda mida juhataja ütles, tuleb võtta kui kõrgema ülema tahet - seda pidi komisjon kui kompetentsetest isikutest koosnev seltskond ka tegema. Kui komisjoni tegevuse tagajärjel tekivad küsimused ja ilmneb puudujääke allakirjutamiseks esitatud materjalides - ... Edasi tehke omad järeldused.

Olen lugenud anderkopist. Mütsist, mis sai sõjaväelastelt erandlikult nimetuse. Aasta pärast muudeti vormi, oli vist 23-24-25 aasta (?). Ugri ja tema esindatav komisjon võiks selle mütsi ja kogu vormikomplektiga toimunu endale hoiatavaks eeskujuks võtta.

Laiemale ringile küsimus (Ugri võiks vaikselt kaasa mõelda püüda): mis on ühist Vahipataljonil, Scoutspataljonil, Kalevi ja ka Kuperjanovi pataljonil? Mille poolest need eristuvad teistest? Miks eristati neid (või vähemalt enamust neist) teistest?
[i]Aga lapsed on Teil toredad![/i]
zzz-petz
Liige
Postitusi: 115
Liitunud: 10 Veebr, 2009 16:49
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Baretid ja baretimärgid

Postitus Postitas zzz-petz »

Ugri kirjutas: Igaks juhuks kordan sulle üle, et ei, pilotkat ei või kanda välivormiga. Baretti aga võib kanda nii välivormi kui tavavormiga.
siis ongi täpselt see teema, et ma ei saa aru, miks õhuvägi loobus barettidest. põhjendus on "sõduris" just täpselt see ju, et kasutatakse edasi pilotkat. aga seda pole keegi välivormiga ju kasutanudki.

ehk ühesõnaga õhuväelased edaspidi näevad välja täpselt nagu ajateenijad, tavalise välivormi mütsiga.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist