www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 24 Okt, 2018 4:21

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 25 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Tuvastamiseks: vana piirivalve embleem
PostitusPostitatud: 25 Juul, 2012 21:42 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tere!

Sain oma kogusse ühe huvitava vana piirivalve embleemi, millist mina varem pole kohanud.
Muidu on see täpselt sama, kui tavaline tikitud ilvesega embleem, ent selle taust pole mitte hall vaid valge.

Link pildile on siin (ei oska seda otse foorumisse tõsta):
http://www.upload.ee/image/2544372/PV_valge.jpg

Kas on teadjaid, et millega täpselt tegu?
Aitäh ette!

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

Teema pealkiri: Re: Tuvastamiseks: vana piirivalve embleem
PostitusPostitatud: 25 Juul, 2012 21:50 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Nüüd sain pildi enda ka üles:

Pilt

Üles

PostitusPostitatud: 26 Juul, 2012 11:22 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

ambur123 kirjutas:
Nüüd sain pildi enda ka üles:

Pilt

Algselt on alusriie ikkagi hall olnud, kuid intensiivsest kasutamisest aja jooksul valgeks muutunud. :wink:Mul kogus selline kasutamatta.

Manused:
Foto0171.jpg
Foto0171.jpg [ 907.77 KB | Vaadatud 4895 korda ]

Viimati muutis umps, 26 Juul, 2012 17:49, muudetud 3 korda kokku.
Üles

PostitusPostitatud: 26 Juul, 2012 15:40 
Eemal
Liige

Tegemist on kaheosalise tikitud embleemiga, mida väljastati 1992 aasta lõpust -1996 aastani piirivalve kaaderkoosseisule. Embleemi kanti paremal pool varrukal. Vasakul pool kanti samasuguse kujuga Eesti lipuvärvides embleemi. Pildil oleval embleemil on puudu eraldi ülal käiv tekst "PIIRIVALVE"
Ajateenijaid said samasuguse embleemi aga see oli üheosaline odavam variant ja oli tervikuna trükitud nii tekst "PIIRIVALVE kui ka ilvese kujutis mõõgaga.
Päris halli põhjaga olid trükitud ajateenijatele mõeldud embleemid. Tikitud embleemide värv varieerus natukene ka sõltuvalt partiist. 1995-1996 võis näha ka ajateenijaid tikitud embleemidega, mida varem anti ainult kaadrile.

Piirivalve resevkompaniil 1992 oli kaustusel oli ka veel helesinise põhjaga embleemid.

Nii kaua kui meie piiridel on piirivalve, püsib ka riik ja kosub ka rahvas.

Üles

PostitusPostitatud: 26 Juul, 2012 22:27 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Aitäh kaasfoorumlastele!
Ma juba arvasin, et olen tavalise embleemi asemel midagi paremat leidnud. Odavamad trükitud embleemid on mul täiskomplektina olemas, tikitutest on pildil olev alles esimene. Sinise põhjaga embleemi olen seni korra siin foorumis näinud, elusast peast mitte (ja oma kogusse vist ei jõuagi).

Huvitav, mis võiks embleemi taustariide nii valgeks muuta?
Ilvese, mõõga ja musta kolmnurga tikandite niitide värv on väga hea (erksad toonid, pildilt pole nii hästi näha), nii et nt päikese pleegitamine või pesukeemia see olla ei saaks… :shock:

PS: kas pole huvitav kokkusattumus, et meie taasiseseisvumisaja alguse piirivalve sümboolika oli väga sarnane Soome piirivalve omaga?
Ainult et nende karu asendati meil ilvesega, kes pöörati kurja näoga ida poole vaatama :P

Pilt

Üles

PostitusPostitatud: 26 Juul, 2012 22:55 
Eemal
Liige

See karuga seostmine on 100% õige-idee võeti Soomest.
Miks meie ilves "ida" SUUNAS VAATAB seda küsisid ka venelased? Too aeg ei kardetud ja pehmed väärtused ei olnud esikohal.
Valgeks pleekis embleem läbi pesu ja ka loodusliku ultraviolettkiirguse toimel, lisaks olid mõningate partiide embleemid ka heledamad.

Mulle see embleem igal juhul on südamelähedane-ise ju kantud ja seda kombinatsiooni võiks kasutada tulevikus näiteks sissiüksustel.

Algul kaitsesime piiri, siis valvasime piiri nüüd teostame piiri üle järelvalvet.

Üles

PostitusPostitatud: 27 Juul, 2012 0:02 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Ühelt poolt on hea, et püüti uut „oma“ sümboolikat luua, ent mulle isiklikult meeldib piiripostiga kotkas rohkem, seda nii ajaloolise järjepidevuse poolest kui ka muidu visuaalselt on kena välimusega. Ega see ilvesega vappki iseenesest kole ole, lihtsalt see konkreetne variant on üsna äratuntavalt soomlastelt „kopeeritud“. Kuigi jah, tolleaegsed embleemid on kujunduselt ja teostuselt omamoodi armsad … lapsepõlv tuleb meelde.

Huvitav, kas sarnasus soomlastega oli sihilik (et kahe naaberriigi ametivendadel oleksid sarnased vapid) või lihtsalt oli kiire ning „tuuniti“ naabrite embleem sobivamaks?

Nt umbes 1990.a keskel oli Baltimaade tolliasutuste vahel arutusel plaan, et kõigi kolme riigi tolliametnikud kannaksid vormil sarnase kujundusega käiseembleeme: ümmargusel mustal väljal kuldne tollisümboolika ja tekst, embleemi keskel oleks varieerunud ainult riigi tunnus (meil kolm lõvi). Mõned toonased paberid kavanditega on õnnestunud oma kogusse ajaloo tarbeks kõrvale panna. Algatajaks oli Leedu, kui mu mälu ei peta, ning ühisest embleemist kahjuks või õnneks siiski asja ei saanud. Võib-olla oli üks põhjus selles, et pakutud ühisembleem oli liiga „copy-paste“ leedukate enda tolliembleemist ja seega teistel riikidel polnud huvi oma vappidest loobuda.

Ka teisel käisel käinud sini-must-valge vapikilp on siinmail varem kasutust leidnud, fotol viimase ilmasõja piirikaitse sõdurid:
Pilt

PS: kui Teil on juhuslikult veel mõni tikitud piirivalve embleem alles, siis olen huvitatud.

Üles

PostitusPostitatud: 27 Juul, 2012 20:51 
Eemal
Liige

Seda embleemide loomist peaks uurima Piirivalve eruohvitseride.

Üles

PostitusPostitatud: 28 Juul, 2012 0:04 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Mul on meeles, et tikitud embleemid olid PV kaadrikoosseisule ette nähtud hallil vormil kandmiseks ja trükitud embleemid välivormi jaoks. Aga muidugi igaüks kandis nii, nagu heaks arvas (või nagu talle embleemid tagalameeste poolt pihku pisteti). Ajateenijad said põhimõtteliselt ainult trükitud embleeme (kui ma õigesti mäletan, siis "Mistra" tootis neid siiditrükis).

Sinine embleem polnud kaugeltki reservkompanii tunnus, pigem eristas seda seltskonda, kes tegi kaasa 1992.a. Piirivalve aastapäeva üritustel-rivistustel-paraadidel. Reservkompanii oli tookord muidugi S.Kollomi juhtimisel igal pool platsis, mistap nad ka sinist embleemi kõige rohkem kandsid. 1993.a. Vabariigi aastapäeva paraadil kandsid piirivalvurid juba halle embleeme.

Ilvesega embleem oli Ööveli idee. Heinz Valk joonistas istungite ajal pildi valmis, hiljem kombineeriti sellele juba piirivalve kunstnike pool soomlaste eeskujul mõõk juurde. Esimeses rahvuslikus tuhinas pandi embleemile ka kiri "Eesti piirivalve". Pisut hiljem saadi aru, et näiteks Läti piirivalve embleemil eestikeelset kirja vist ei kanna ja "Eesti" otsustati ära jätta. Peale selle loobuti liiga silmatorkavast sinisest värvist. Küll aga tekkis juurde rahvusvärvides vapikilp, mis otse loomulikult kopeeris IIMS aegset võitlejate eraldusmärki.

vt ka viewtopic.php?f=59&t=20178&start=90

Üles

PostitusPostitatud: 08 Aug, 2012 13:18 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tervist,
olen vahepeal seda embleemi edasi uurinud ja mõtlesin, et ehk pakub teistele huvi tulemustest teada saada.

Foorumis pakuti välja, et tõenäoliselt on valge tausta põhjuseks ultraviolettkiirgus, pleekimine pesus jne. See tundus hea selgitus, kuid siiski kaheldav, sest sellisel juhul peaksid ka ülejäänud värvid samamoodi tuhmunud olema (mitte ainult taustariie). Ent embleemi kandi, ilvese, mõõga ja musta taustakolmnurga tikandite niitide värv on väga hea - erksad ja selged toonid.

Saatsin pildi SA Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsioon spetsialistile ning sain sealt järgmise vastuse: "Embleem on kõige esimene variant ja käsitöötlus. Suhteliselt vähe tehti neid ja puudub isegi meie muuseumi kogus".

Üles

PostitusPostitatud: 08 Aug, 2012 19:36 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

ambur123 kirjutas:
Tervist,
olen vahepeal seda embleemi edasi uurinud ja mõtlesin, et ehk pakub teistele huvi tulemustest teada saada.

Foorumis pakuti välja, et tõenäoliselt on valge tausta põhjuseks ultraviolettkiirgus, pleekimine pesus jne. See tundus hea selgitus, kuid siiski kaheldav, sest sellisel juhul peaksid ka ülejäänud värvid samamoodi tuhmunud olema (mitte ainult taustariie). Ent embleemi kandi, ilvese, mõõga ja musta taustakolmnurga tikandite niitide värv on väga hea - erksad ja selged toonid.

Saatsin pildi SA Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsioon spetsialistile ning sain sealt järgmise vastuse: "Embleem on kõige esimene variant ja käsitöötlus. Suhteliselt vähe tehti neid ja puudub isegi meie muuseumi kogus".

Ei ole sellisest embleemist kuulnud.Endal vedeleb kogus tikitud kiri piirivalve.mis on ka valgeks pleekinud.Ja see arvamus ,et on pleekinud sellest,et ühel äärel on säilinud veits halli tooni.

Üles

PostitusPostitatud: 08 Aug, 2012 20:02 
Eemal
Liige

Neid embleeme kandnuna võin käe südamele panna, et embleemide partiid varieerusid natukene toonides-ühed olid tumedamad ja teised heledamad. Päike ja vormi pesumasinas pesemine pleegitasid embleemi heledamaks.

Üles

PostitusPostitatud: 08 Aug, 2012 21:38 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Nõus, ma pole ise ka sellist embleemi enne näinud ega sellest kuulnud. Usuksin päikese/pesu pleegitust kui kõige tõenäolisemat varianti aga ... kuidas sellisel juhul ülejäänud tikand erksa värviga olla saab? Need peaksid olema samamoodi pleekinud välimusega - kuid näevad välja pea uutena ?!

Üles

PostitusPostitatud: 08 Aug, 2012 22:01 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Asjalik arutelu ja mõistlikud versioonid. Enne kui ühe või teise versiooni kasuks otsustate ja teema lukku lööte, soovitan ühendust võtta isand Boltowskiga. Tema koostatud värvilise PV vormi välimääraja olen ühte muuseumisse panustanud ja peast ei hakka tarka mängima. Minu kogemused PV vormielementidega kokkupuudetest on kaduvväiksed ülalmainitud isandaga võrreldes... kuid kaldun sinna "eesmärgipärase loomuliku kulumise" poole hoidvat. Mingist haruldasest esmaeksemplarist, mille "Linda" ise "Kalevile" kudes... :lol: pole juttugi :write:

terv
o

Üles

PostitusPostitatud: 10 Aug, 2012 19:49 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tänud vihje eest! :o
Püüan hr Boltowski kontaktid kuskilt netist üles leida.
PS: äkki ütleksite, kuhu muuseumisse see välimääraja läks? Käiksin huvi pärast vaatamas.

Oleksin muidu pleekimise / kulumise teooriaga kahel käel nõus AGA kui pildi ja kandi niitide värv on 5+ korras, siis ... no ei ole pleekimine veenev :dont_know: (minu jaoks). Pole ju võimalik, et taustariie pleegib nii mis hirmus, ent tikitud pilt ja kant näevad ikka tuliuued välja ?!

Veel infot eelpool nimetet muuseumist: "Peaks olema selle PV halli vormi kuubedelt ja minule teada olevalt oli neid valmistatud kõigest 40.Hiljem tulid masstoodanguna need halli põhjaga embleemid". Ei tahaks uskuda, et muuseumirahvas tavalist embleemi pleekinud kujul ära ei tunne või veel vähem, et hakkavad lambist mingit suvalist fantaasiat heietama super erilistest embleemidest :scratch: Aga eks ma taha ise ka loota, et õnnestus midagi erilist üles leida :P

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 25 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid