1. leht 2-st

Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 27 Dets, 2018 23:53
Postitas kuusteist
Oskab keegi paguni järgi fotolt öelda mis mehega tegu võis olla. Nii palju tean, et munder pärit Eestist ja kanti viimati 1979. Sinine värv pagunil viitab KGB’le kuid sõber guugel ei suuda rohkem abiks olla. Keegi targem siin ehk teab?

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 8:05
Postitas naabrimees
KGB pagunid need ei ole

Peaks olema miilitsavanemleitnant.
Sinised pagunid olid kasutuses '58-'69.

Kui on võimalik, pane tervikpilt ka.

N

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 9:13
Postitas kuusteist
Tänud vastamas naabrimees.
Hetkel täispilti vormist lisada kahjuks ei ole. Kuna vorm tuli koos seda kandnud isiku töötõendiga siis oskan vaid lisada, et ta oli “mittekoosseisuline miilitsatöötaja kriminaaljälituse liinis” (nii on töötõendis kirjas).
Mittekoosseisuline viitab justkui, et tegu oleks olnud abipolitseinikuga aga kriminaaljälituses???

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 9:54
Postitas Tundmatu sõdur nr. 4
Pildil on kõige harilikum vanemleitnandi pagunitega miilitsakittel ilmselt 1960test - kusagil 1970tel tulid uued, väiksemad ja ümara otsaga pagunid (mille taustavärv oli hall). Lisaks vihjab mentovkale punane kraenurk kollase NLiidu vapilätakaga - jällegi ainult miilitsavormi element.

Seos KGBga olematu.
Veel - kui mihklipoeg oli 1980te alguses "mittekoosseisuline miilitsatöötaja", siis selle vormi kandmise õigust tal enam vaevalt oli..


NB! identset kitlit kannab muuseas ka vene kultusfilmi ETTEVAATUST, AUTO! üks peategelasi - nohh see autoinspektor, kes oma logul mootorrattal VOLGAde sariärandajat jälitab.. ainus vahe, et filmis oli nooremleitnant :mrgreen:

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 10:09
Postitas kuusteist
Tänud vastamast borja. See lahendab siis selle paguni teema nüüd ära.
Tulles tagasi aga töötõendi juurde siis mis teema selle “mittekoosseisulise” ja just “kriminaaljälituse liinis” asjaga on. Oli ta siis abipolitseinik või uurija või siis nagu rohkem ikka jälitaja???

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 10:18
Postitas Tundmatu sõdur nr. 4
kuusteist kirjutas:Tulles tagasi aga töötõendi juurde siis mis teema selle “mittekoosseisulise” ja just “kriminaaljälituse liinis” asjaga on. Oli ta siis abipolitseinik või uurija või siis nagu rohkem ikka jälitaja???
See ongi huvitav - tean vaid seda, et miskeid "abipolitseinikke/abiuurijaid" nõukaajal küll ei olnud - oli miski "raffamalev" aga neile selliseid "kaanesid" kindlasti ei antud..

Aga mõiste "koosseisuväline kaastöötaja" vihjab moo arust hoopis koputajale...

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 10:28
Postitas kuusteist
Siis võib arvata, et mees tegi enne mundris karjääri ja siis hiljem võeti teise töö peale mis hõlmas jälitust. Mehe enda käest ma enam küsida ei saa, suri 2000.

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 10:29
Postitas Kriku
Lihtsalt koputajatele ei anna ükski täie aruga inime töötõendit. Osa neist mittekoosseisulistest organiseerisid rahvamalevat, osa ilmselt ikkagi käisid abiks nagu abipolitseinikud praegu. Kriminaaljälituse liinis ma ei kujuta ette, mida see tähendab. Ma oletaks, et tipa-tapa ehk varjatud jälgimise osakond võis vast kasutada selliseid, sest neil oli ju vahel vaja kehastuda igasugu inimesteks ja õigete parameetritega koosseisulist töötajat ei pruukinud olla. Aga ei tea.

Need kindlasti ei saanud olla koputajad:
1984. aasta Koit kirjutas eeskujulikust miilitsatöötajast: „Kunagi töötas mööblitehnoloog Kalju Raud Veriora metsapunktis, lõi kaasa isetegevuses ja mittekoosseisulise miilitsana õiguskorra kaitsel. See viimane hakkas meeldima, nii et kui tehti ettepanek miilitsasse tööle tulla, võttis ta selle rõõmuga vastu 1984. aasta suvel möödus 20 aastat päevast, mil Kalju Rauast Veriora piirkonnainspektor sai. Hea koostöö on tal teiste piirkonnainspektoritega, kolleegidega Võrust ja Petserist. Kunagi ei keela oma abi lähedal elav kriminaaljälituse vaneminspektor Aivar Zimm.”

Ühiskondlikus korras tegid kõige suuremat tööd nõukogude seaduslikkuse kaitsmisel miilitsa mittekoosseisulised töötajad. Oma kohusetundlikkusega paistsid eriti silma Tõnu Terepson ja Voldemar Kusnets Räpinast, Harri Randma „Külvajast” jt. Tõnu Terepson sai 1967. aastal ühiskondliku korra kaitse eest ministri aukirja.
https://muuseum.rapina.ee/miilitsapaeva-koosviibimine/
Orgmets, Sven-Orli Gori p. — Harju rajooni A. Sommerlingi nimelise sovhoosi rahvamaleva komandör, mittekoosseisuline miilitsatöötaja, agrokeemik.
Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi Ülemnõukogu ja Valitsuse Teataja 40 (733), 10. november 1984.

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 10:45
Postitas Tundmatu sõdur nr. 4
Kriku kirjutas:Lihtsalt koputajatele ei anna ükski täie aruga inime töötõendit..
..endine (võimalik et pikaajaline) miilitsatöötaja ohvitseri auastmes ei olegi "lihtsalt koputaja tänavalt" :roll:
Kriku kirjutas:Need kindlasti ei saanud olla koputajad..
..et millel see "kindlasti" põhineb :mrgreen:

Fakt on praegu pigem see, Kriku, et ei sinul ega minul pole õrna aimugi, mida see nõukaaegne "mittekoossisulise miilitsa" staatus endas sisaldas // milliseid õigusi-kohustusi andis :|

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 10:50
Postitas Kriku
Borja kirjutas:..et millel see "kindlasti" põhineb :mrgreen:
Kui minister koputajat autasustab, mille või kelle peale ta pärast seda enam koputab? Kust keegi ette teab, et koputajat edaspidi enam vaja ei ole? Nii palju kui mina aru saan, ammendub koputaja potentsiaal koos tema surmaga ja keegi ei toonud neid niimoodi avalikult püünele (ega too ka praegu).
Borja kirjutas:Fakt on praegu pigem see, Kriku, et ei sinul ega minul pole õrna aimugi, mida see nõukaaegne "mittekoossisulise miilitsa" staatus endas sisaldas // milliseid õigusi-kohustusi andis :|
Rahvamalevaga igatahes tegelesid, selle kohta panin üles allikaviite.
Borja kirjutas:..endine (võimalik et pikaajaline) miilitsatöötaja ohvitseri auastmes
See on sul muidugi hea tähelepanek. Sellistel asjaoludel oletaks - jällegi, oletaks! - et oli ekspert mingil alal ja pärast pensionile minekut jäeti mittekoosseisuliseks.

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 11:33
Postitas naabrimees
kuusteist kirjutas: Hetkel täispilti vormist lisada kahjuks ei ole.
Mõtlesin pintsakust täispilit.
Vaata, kas leiad sisevoodrilt ka etiketi, võib olla eraldi õmmeldud või siis trükitud / templijäljend.
kuusteist kirjutas: Kuna vorm tuli koos seda kandnud isiku töötõendiga siis oskan vaid lisada, et ta oli “mittekoosseisuline miilitsatöötaja kriminaaljälituse liinis” (nii on töötõendis kirjas).
Mittekoosseisuline viitab justkui, et tegu oleks olnud abipolitseinikuga aga kriminaaljälituses???
Huvitav, '81 aastal väljastatud töötõend. Võimalik, et omal ajal oli Mihklipoeg tõesti organites tööl ning erruminnes jätkas vana rada.
Mis rajooni RSN'ga tegu? Kas keegi allkirja andja / ülema tuvastab?

N

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 11:48
Postitas bodom
Tõendi pitsatijäljendi pealt tundub nagu oleks "Paide Rajooni RSN Tätevkomitee..."

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 11:52
Postitas kuusteist
Tegu oli Paide inimesega ja eeldan, et ta piirkond oli siis sama.

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 15:23
Postitas Fucs
10 сентября 1971 г.
МВД СССР издает приказ "О введении в действие Инструкции по организации работы с внештатными сотрудниками милиции".

Инструкция указывала, "что внештатным сотрудником может быть гражданин не моложе 18 лет, положительно характеризующийся по месту жительства и работы, имеющий, как правило, среднее или высшее образование, добровольно изъявивший желание помогать милиции в охране общественного порядка и борьбе с преступностью".
https://мвд.рф/history/1966-1993
Значительную помощь в борьбе с хулиганством и другими правонарушениями оказывали внештатные сотрудники органов внутренних дел, подбиравшиеся согласно изданной МВД СССР инструкции об организации работы с внештатными сотрудниками милиции (10 сентября 1971 г.) из числа граждан, имеющих среднее или высшее образование.
https://02.мвд.рф/gumvd/history/bonv_to_nkvd/443
По поводу взаимодействия милиции с общественными объединениями следует отметить, что для СССР была характерна система самодеятельных формирований, предназначенных для поддержания правопорядка в обществе. Характерным примером в этом плане являются добровольные народные дружины, комсомольские оперативные отряды, рабочие отряды. Одновременно для отечественной практики правоохранительной деятельности были свойственны и институты внештатных сотрудников милиции, общественных помощников следователя. Эти негосударственные субъекты правоохранительной деятельности не являются только отечественным “изобретением”. Полиция зарубежных государств интенсивно стимулирует создание и поддерживает функционирование как самодеятельных образований граждан, имеющих внутреннее устройство и организацию деятельности по типу кадровой полиции, иных общественных организаций правоохранного профиля, так .и создает институты полицейских, работающих на общественных началах (констебли и кадеты, работающие на общественных началах в Великобритании и т. п.).
Такими субъектами стали наряду с общественными формированиями и отдельные граждане, оказывающие помощь милиции на государственно-общественных началах. Речь идет о правовом институте общественных помощников следователя и внештатных сотрудников, помощь которых использовали, во-первых, следователи, а во-вторых, различные службы милиции и администрации ИТУ. В последнем случае речь идет о том, что работа этой категории лиц организовывалась на основе их специализации'по линии следствия, дознания, а также практически по всем направлениям служебной деятельности подразделений милиции, ИТУ.

Так, в соответствии с приказам МВД СССР 1982 г., определявшим компетенцию общественных помощников следователей органов внутренних дел, а также приказом МВД СССР 1976 г., объявившим о введении в действие Инструкции об организации работы с внештатными сотрудниками милиции, и приказом МВД СССР 1972 г., регламентировавшим работу с внештатными работниками ИТУ, признавалось законным существование как бы “детективов” на общественных началах.

Помощь этой категории негосударственных субъектов правоохранительной деятельности использовали инспектора уголовного розыска, в том числе и по делам несовершеннолетних, инспектора БХСС, инспектора оперативных частей ИТУ. Например, внештатные сотрудники уголовного розыска могли участвовать в мероприятиях по выявлению лиц, представляющих оперативный интерес и подлежащих постановке на профилактический учет, обнаружению очевидцев преступлений, свидетелей, потерпевших, в розыске скрывшихся преступников и без вести пропавших лиц. В свою очередь, к “детективной” деятельности могли привлекаться и общественные помощники следователя, содействие которых использовалось, например, для сбора материалов, характеризующих личность и образ жизни обвиняемого, выявление лиц, знакомых с образом жизни обвиняемого и др.

Важным является и то, что указанные ведомственные акты четко определяли правовой статус общественных помощников следователя и внештатных сотрудников милиции, а также ИТУ, дифференцируя его с учетом специфики тех служб, которые использовали помощь данной категории негосударственных субъектов правоохранительной деятельности.
http://lawdiss.org.ua/books/a1914.doc.html


Alates 1992

П Р И К А З МИНИСТЕРСТВА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
от 20 ноября 1992 г. N 420
Москва

ОБ УТВЕРЖДЕНИИ ВРЕМЕННОЙ ИНСТРУКЦИИ ПО
ОРГАНИЗАЦИИ РАБОТЫ ВНЕШТАТНЫХ СОТРУДНИКОВ МИЛИЦИИ
http://pravo.gov.ru/proxy/ips/?docbody= ... D%EE%F2%FB++




Lühidalt siis maakeeli....
Mittekoosseisulised miilitsatöötajad olid abiks nt uurijatel jms (nt. ИТУ (исправительно-трудовое учреждение) ehk Parandusliku Töö Koloonia liinis)

Re: Auaste ja muu pagunilt

Postitatud: 28 Dets, 2018 16:47
Postitas Tundmatu sõdur nr. 4
No nimeta kuda tahad, Kriku - nuhid/koputajad nad peaasjalikult ju olivadki :mrgreen:
..внештатные сотрудники уголовного розыска могли участвовать в мероприятиях по выявлению лиц, представляющих оперативный интерес и подлежащих постановке на профилактический учет, обнаружению очевидцев преступлений, свидетелей, потерпевших, в розыске скрывшихся преступников и без вести пропавших лиц. В свою очередь, к “детективной” деятельности могли привлекаться и общественные помощники следователя, содействие которых использовалось, например, для сбора материалов, характеризующих личность и образ жизни обвиняемого, выявление лиц, знакомых с образом жизни обвиняемого и др.