Pantherturm I/II/III (Ostturm) Eestis 1943/1944

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
arvolv
Liige
Postitusi: 541
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Pantherturm I/II/III (Ostturm) Eestis 1943/1944

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. foorumi kolleegid;

Olen mitmetest Internet Website'itest lugenud, et 1943/44. aastatel saksa sõjavägi paigutas mõned nii nimetatud "Pantherturm I/II/III" (Ostturm) [mobiil] punkrid Narva ümbruses. Värvitahvel PT1, v1, lisatud. Sakslased (DEMAG-Falkensee/Dortmund Hoerder Hüttenverein/Krauss-Maffei) ehitasid umbes 270 "Pantherturm" punkrid - ja vähemalt 36 nendest paigutati sakslaste poolt ida rindele.

Teie abi palun:

A.) Kust ma võiksin mõned foto andmeid leida, kus on selgelt näha, et need Pantherturm'id olid ikka Eestis sakslaste kasutuses?
B.) Kas need Pantherturm'id olid paigutatud ainult Narva ümbrusse või kasutati neid ka kuskil mujal Eestis (Saaremaa, Lõuna Eestis, jne.)?
C.) Kas need Pantherturm'id kandsid mingeid erilisi markeeringuid?
D.) Kas need Eestis paigutatud Pantherturm'i punkrid olid Panther "A" tornidega või Panther "D" tornidega valmistatud?

"Pantherturm auf Holzstand für Schnelleinbau" - Pantherturm puust raamistikuga kasutati põhimõtteliselt ainult Westwall'il (Siegfriedlinie's), Poolas ja Itaalias - võib-olla aga Eestis ka?

Tänan väga abi eest.

Terv.;

Arvo L. V.
Manused
Pantherturm I Ostturm 1944 Narva 1944 MilNet PT1 v1 (750px).jpg
Pantherturm I Ostturm 1944 Narva 1944 MilNet PT1 v1 (750px).jpg (101.21 KiB) Vaadatud 5967 korda
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Pantherturm I/II/III (Ostturm) Eestis 1943/1944

Postitus Postitas andrus »

Fragmentaarsed andmed Pantherturmide kasutamise kohta ja lisaks hulk muud infot/jooniseid/pilte on Thomas L. Jentzi raamatus Panzer Tracts 21-2 Pantherturm I und II.

Sealt ma nende kasutamisest Eestis mingit infot ei leidnud. Ja kuna ka Armeeabteilung Narwa paberitest midagi sellist pole silma jäänud (tõsi, otseselt punkrite infot ma ei otsinud ja praegu ei mäleta ka kõike), siis kõige lihtsam ja loomulikum seletus, mis praegu pähe kargab, on et neid ei kasutatudki Eestis.

Küll aga on info, et Eestis leidis kasutamist niinimetatud MG-Panzernest.

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=70&t=46218

Kolmandal lehel olev pilt on tehtud Jaanilinnas, kui uskuda fotist:
http://www.ra.ee/fotis/index.php?type=2&id=254896

Siin veel paar punkri tagantvaadet:
http://www.rindeleht.ee/foorum/phpBB2/v ... 855#p46855

Kuskil oli ka pilt, kus punker on koos oma veokäruga Narva? lähistel.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Pantherturm I/II/III (Ostturm) Eestis 1943/1944

Postitus Postitas oleeg »

Teie abi palun:...
Vastuseks :
A.) Puuduvad vähimadki andmed.
B.) Pantherturm'e Eesti territooriumil ei kasutatud (99%).

Selgituseks punkti B) kohta:
Kaitsepositsioonide rajamise ajal puudus väimgi vajadus selliste rajatiste tekitamiseks sügaval Armeedegrupi Nord tagalas. PA pealetungi kiirus ei võimaldanud neid paigaldada 44 jaanuaris.
Sõjaliselt võis ainsaks selliste rajatiste rakendamise kohaks kogu Narva rindel olla vaid Ivangorodi sillapea ja tankide võimalik massilise rakendamise piirkond.
Mujal mandri osas polnud isegi kavatsust pikalt peatuda ja erilisi kaitserajatisi ei ehitatud.
Saartel puudus nende järgi vajadus.

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
arvolv
Liige
Postitusi: 541
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: Pantherturm I/II/III (Ostturm) Eestis 1943/1944

Postitus Postitas arvolv »

Lgp andrus ja oleeg;

Tänan väga informatsiooni ja selgituste eest. Olen Teile väga tänulik. Joonistus/värvitahvel saksa MG-Panzernest'ist tuleb vist siis varsti.... :)

Terv.;

Arvo L. V.
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Pantherturm I/II/III (Ostturm) Eestis 1943/1944

Postitus Postitas andrus »

Opotškast kagus, umbes Zvony koha peal (maps.google.com) olid väidetavalt sellised asjad ehitatud/ehitamisel:
00000084.jpg
00000085.jpg
00000087.jpg
Praegu on see mulle teadaolevalt Eestile lähim Pantherturm :)
Pildid 2. Balti rinde sõjapäevikust: https://pamyat-naroda.ru/documents/view/?id=110148644 seal on olemas ka kaart kaitseliini paiknemisega.
Võetud siit: https://altyn73.livejournal.com/1323169.html
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Pantherturm I/II/III (Ostturm) Eestis 1943/1944

Postitus Postitas Castellum »

See viimane on üsna sarnane Eestis esinenud (teadaolevalt üks on veel alles) Ringstandi Bauform 58-c (Regelbau 201).

Pildil olev tundub paksema seinaga, seega täht võiks olla kõrgem kui c? Huvitav on, et ainult torn on r/b ja eesruum on puidust. Minu seninähtud on kõik betoonist, ka kuni d-klassini välja.
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist