Soomlaste osast Lääne-Eesti saarte vallutamisel 1944

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Tminoff
Liige
Postitusi: 225
Liitunud: 15 Nov, 2004 15:56
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Soomlaste osast Lääne-Eesti saarte vallutamisel 1944

Postitus Postitas Tminoff »

Olen sattunud lugema vihjeid, et pärast Soome-NLiidu sõlmitud vaherahu 4.septembril 1944 ja sõja kuulutamist Saksamaale, käsutati Soome aluseid osa võtma saarte vallutamise dessandist 1944.
1941.aasta soomlaste osa samas ürituses sakslaste poolel on üldteada, aga 1944.aasta kohta olen väga vähe materjali leidnud.
Kas kellegil on 1944 kohta rohkem teavet ja materjale?

Tänulikus lootuses...
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Postitus Postitas kari lumppio »

Olen lugenud raamatu milles oli pikk lugu teemast. Aga tiitli/autori kohal minu mälus haigutab hiigelsuur tühimik. Püüan meenutada.

See mida mäletan oli, et paate koguti Soome küll. Vähesed kõlbasid ning kas äkki need ka ei hiljaks jäänud saarte dessanti jaoks? Aga osalesid küll operatsioonis.

Väga palju meresõja raamatusid ma ei ole lugenud. Ainuke soome autor selle alal mis pähe hetkel tuleb on Per-Olof Ekman.


Kari
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Postitus Postitas kari lumppio »

Üks võimalik raamat:

Henkensä kaupalla : miinanraivaajana Suomenlahdella 1945 / Pentti Salmelin

Aga ma pole isegi kindel kas ma olen lugenud selle raamatu...

Kari
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Püüdsin ka meenutada, kus selle kohta märganud olen, aga ei tulnud meelde. Ja Soome sõjaajaloo trükiste kättesaamisega Eestis on nagu ta on ehk tegelikult üsna vilets lugu. Ju ei peeta oluliseks ega õpetlikuks komplekteerijate poolt. Ehk mõnest mainitud raamatust on huvilistel abi.

*

Ekmani rmt-id on Tartus saadaval (TÜR XIII A-9587 ja XIII A-9560)

Ekman, Per-Olof
Meririntama; merisotatapahtumat Itämeren pohjoisosassa 1941-1944; suomenttanut Jorma Haapkyl
Porvoo [etc.] : WSOY, 1983
312, [1] lk., 16 l. ill., portr. ; 21 cm.

*
Per-Olof Ekman
Havsvargar : ubåtar och ubåtskrig i Östersjön
Ilm. andmed [Helsingfors] : Schildts, 1983
Arvandmed 348 lk., [8] l. ill. : ill.

*

Tallinnas on esimene:

RR 5.k ühisk.tead. hoidla Sõjaajalugu. Teine Maailmasõda
RR 3.k arhiivkogu AR2-95-00093

Lisaks on RRis ka

Ekman, Per-Olof
Sukellusvenesota Itämerellä : sukellusveneiden kehitys ja käyttö maailmansodissa; suomentanut Jorma Haapkylä
Helsinki : Merikustannus, 1986
431 lk., 8 l. ill. : ill., kaart. ; 21 cm

RR 3.k arhiivkogu AR2-98-00769

*

Ja siis on veel miskid:

Keskinen, Kalevi and Mäntykoski, Jorma:
Suomen laivasto sodassa 1939 - 1945 - The Finnish Navy at War in 1939 - 1945
Tietoteos, 1991

*

Tuomi-Nikula, Jorma:
Suomen laivat punatähtisen sotalipun alla
(Finnish Ships in the Red Bannered Navy)
(Ship list in English only)
Atena kustannus Oy, 2000

*

Various authors
(Koivisto O., Enkiö S., Kijanen K. and Mattila T.):
Suomen laivasto 1918 - 1968, osat 1 ja 2
(Finnish Navy 1918 - 1968, Vol. 1 and 2)
Meriupseeriyhdistys (Naval Officers' Association)
Otava, 1968

*

C. Bekker, Itämeri ja Suomenlahti 1944-1945: tositapahtumiin perustuva kertomus Saksan sotalaivaston viimeisistä sotatoimista Itämerellä ja Suomenlahdella ja yli kahden miljoonan saksalaisen pelastamisesta Itämeren poikki
Porvoo ; Helsinki : Söderström, 1960.
335, [1] lk., 1 l. kaart.

See on RR is RR 2.k. hoidla 2-260.506

Prantsuskeelsena ka:

La guerre dans la Baltique 1944-1945
Paris : Presses de la Cité, 1960.
294, [6] lk., 7 l. ill., 1 l. kaart. ; 21 cm

RR 3.k arhiivkogu AR2-96-00406

Selle uustrükk on Tartus saksakeelsena:

Bekker, Cajus
Flucht übers Meer: Ostsee - Deutsches Schicksal 1945
2., überarbeitete und ergänzte Aufl.
Oldenburg : Stalling, 1964
267 lk., [5] l. ill., kaart.

(TÜR XIII A-14231)

*

E. Wihtol, Merivoimat valvontakomission kynsissä (Suomi valvonnassa 1944-1947, Sotahistoriallinen aikakauskirja No. 16, 1997)

*

Ja "Finnish Navy in World War II"

http://users.tkk.fi/~jaromaa/Navygallery/index.htm

ja sealt "Site map"

Venelaste käsu järgi mineerimisest pärast vaherahu on selles küll juttu.

*

Võib-olla ka see.

N. Lappalainen, Aselevon jälkeen (WSOY, Porvoo, 1997) ISBN 951-0-21813-8.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Üks raamat huvitaks mind:

# Хроника Великой Отечественной войны Советского Союза на Балтийском море и Ладожском озере. - Вып. 1-2. - М.-Л.: Военмориздат, 1945.
# Хроника Великой Отечественной войны Советского Союза на Балтийском море и Ладожском озере. - Вып. 3. - М.: Воениздат, 1947-1949.
# Хроника Великой Отечественной войны Советского Союза на Балтийском море и Ладожском озере. - Вып. 4-8. - М.: Военмориздат, 1951.

Kasutatud kirjandusena mainitud siin:

http://www.museum.navy.ru/f2.htm

ja viimases "Flotomaster"-is (3, 2005) on lk 18-21 artikkel "Den' pobedy na Baltike",

kus siis selle raamatu 8-st osast (1. jaanuarist kuni 14. maini 1945) on toodud 9. mail Balti merel ja Soome lahel toimunu kelleaegade järgi ja arhiiviallikatele iga teate puhul viidates.

Arvata on, et see oli omal ajal ametkondlik ja salajane väljaanne. Kas keegi on näinud või oskab öelda, kust seda leida võiks?
Arensburger
Moderaator
Postitusi: 617
Liitunud: 25 Veebr, 2004 19:41
Kontakt:

Re: Soomlaste osast Lääne-Eesti saarte vallutamisel 1944

Postitus Postitas Arensburger »

Tminoff kirjutas:Olen sattunud lugema vihjeid, et pärast Soome-NLiidu sõlmitud vaherahu 4.septembril 1944 ja sõja kuulutamist Saksamaale, käsutati Soome aluseid osa võtma saarte vallutamise dessandist 1944
Antud teema kohta olen kunagi ammu midagi lugenud. Minu mäletamist mööda oli see lugu vist isegi Saaremaa kohalikus ajalehes või siis mingis muus Saaremaa väljaandes. Põhiliseks antud loos olid muidugi Laskurkorpuslaste mälestused Muhu väinade forsseerimisest, kuid seal oli täpselt öeldud, et vägesid viisid üle ka Soome mereväe paadid, millistel olid soomlastest meeskonnad, riietatud ka soome mundritesse. Peale väinade forsseerimist olid soomlased Soome tagasi läinud. Minu mäletamist mööda olid seal isegi ära toodud numbrid, kui mitu soomlaste paati viga sai ja isegi - kui mitu langenut soomlastel oli. Kahju, et täpsemalt ei mäleta.
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

soomlased 1944

Postitus Postitas istorik »

Meenutab 36.politsei rindepataljoni võitleja J.Tüür:
1944.a. oktoobri kutsuti mind Kärdla apteegi II korrusele, kus asus NKVD osakond. Kuna mul dokumente polnud, siis mind arreteeriti. Teisel päeval tuli konvoi saatel jalgsi Heltermaale minna. Soomlaste laevaga viidi meid Rohukülla. See oli paradoksaalne, kuna nii meie kui ka soomlased sõdisime ju venelaste vastu.
(Raamatust "Hiidlased teise maailmasõja lahingutes")
Prinz Eugen
Liige
Postitusi: 400
Liitunud: 26 Aug, 2005 19:51
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Prinz Eugen »

Lugesin seda lugu just Lappalaineni raamatust RR 5 korruse Soome saalis.
Raamatus oli mitu erinevat lugu, üks neist soome paatidest Lääne-Eesti saarte operatsioonis.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Siin 1 Juul 2005 10:00 pm postituses mainin ühte "Flotomasteris" ilmunud kroonika ümbertrükki. Nr 4/2005 jätkab "lugejate soovil" kronoloogia esitamist ja toob 10.-14. mai 1945 sündmuste kronoloogia Läänemerel ja Laadoga järvel.

Ajakiri ise müügis Rosenfeldil Tartus.

PS. Samas müügil ka Ivan Statjuki üsna naljakas raamatuke "Oborona Pribaltiki 1941" (Moskva: Eksprint, 2005). 40 lk.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas metssiga »

Estoloog oma tuntud põhjalikkusega on vist küll kõik võimalikud allikad üles lugenud - neist otsimise lihtsustamiseks aga vaadake üksust nimega Osasto Arho. See oli Mannerheimi-risti kandja, komentajakapteeni Olavi Arho juhitud ca 100 kaatri suurune üksus, mis vedas 1944 sügisel punaväelasi Lääne-Eesti saartele.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

M. Õuna raamatus "Kriegsmarine suured sõjalaevad" on Printz Eugeni peatüki all tõesti juttu mingist Kriegsmarine operatsioonist Suursaarel, kus nimetatud laev pidi katma saksa dessanti Soome rannapatareide tule eest.
Arensburger
Moderaator
Postitusi: 617
Liitunud: 25 Veebr, 2004 19:41
Kontakt:

Postitus Postitas Arensburger »

Suursaarel panid jah sakslased ja soomlased nn. täägid risti, kuid see on teine teema.
Soomlaste osast Eesti saarte vallutamisel on kirjutanud kunagine ajakiri Luup. Artikkel on aadressil http://luup.postimees.ee:8080/htbin/1ar ... ised.htmX2
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Soome "Sõjajaloo Ajakirjast" on Eestis leida raamatukogudest vaid viis numbrit... Wihtoli artikkel muidu selles:

Suomi valvonnassa 1944–1947. Toimituskunta Markku Palokangas et al. Sotahistoriallinen Seura & Sotamuseon julkaisuja. Sotahistoriallinen Aikakauskirja 16. Jyväskylä 1997, 230 s. ISSN 0357-816X. Nid. 70,-

Martti Turtola: Liittoutuneiden Valvontakomission organisaatio ja sijoittuminen Suomeen s. 9

Ohto Manninen: Välirauhansopimuksen valvonta s. 31

Pekka Visuri: Valvontakomission vaikutus Suomen sotilaspolitiikkaan s. 58

Hannu Rautkallio: Puuttuvia argumentteja Stalinin pehmeään linjaan Suomessa 1944–1945 s. 79

Erik Wihtol: Merivoimat valvontakomission kynsissä s. 113

Konstantin Strelbitski: Suomalaisia aluksia Neuvostoliiton palveluksessa 1944 s. 153

Carl-Fredrik Geust: Stalinin haukat Suomen kentillä s. 157

Veli-Matti Syrjo: Miehet univormun takana valvontakomission jäsenet suomalaisin silmin s. 179

Martti Turtola - Pasi Kesseli: Katsaus poliittiseen ja sotahistoriaan liittyviin tutkimuksiin ja kirjoituksiin s. 208

Sotahistoriallinen Seura ry: Vuoden 1996 toiminnasta s. 223

*

Natuke siin lisaks, mida Luubis pole:

http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Ark ... OSARHO.HTM

Natuke siin ka:

http://www.loodusajakiri.ee/horisont/ar ... 7_389.html
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

soomlastest

Postitus Postitas istorik »

Ja nüüd saab soomlaste osalusest Lääne- Eesti saarte vallutamisel ja muudeski Punaarmee operatsioonides lugeda raamatus:
http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/v%C ... 945/306867
Kasutaja avatar
harri13
Liige
Postitusi: 555
Liitunud: 20 Jaan, 2006 20:30
Asukoht: haava salu
Kontakt:

Postitus Postitas harri13 »

Sellest on kirjutatud põgusalt ka "Korpusepoiste"(2007) kogumikus, peatükis Lahingud Lääne-Eesti Saartel
Elagu Eesti Wabariik!
Peaasi et oleksime iseseisvad ja juhid oleks õiged!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist