Eestlased FW 190

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Ning üheks piisavaks põhjuseks ka see, et 8. maiks oli Berliin ja selle lähiümbrus juba venelaste käes
Läänepoolne lähiümbrus ka ameeriklaste käes. Aga eks ametlikud andmed on kindlasti usaldusväärsemad kui ühe mehe mälu. :wink:
Anton - horridoo!
lumibird
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 19 Juun, 2005 6:24
Asukoht: Los Angeles, CA
Kontakt:

Eestlased FW 190

Postitus Postitas lumibird »

Loen huviga teie poste, ja tahan siinjuures lisada mida ma ise tean Karl Lumi suhtes, kes oli minu isa. Ma ei tea küll mis gruppi tema kuulus, ega mitte plaju tehniliselt, kuid kohtasin Anatol Rebanet Los Angelesis a1978 ja tema andis mulle teade kuidas Karl Lumi hukkas 16 aprillis, 1945 a. Selletes järgnevat:

Olid Glücksburg Aerodromi lähedal metsa all (palk puud 7 männid) ja ei olnud vôimalik puudest mööda näha.
Kolm staffelid olla kogunenud, et lennata Kuberisse (mis see tähendab, ma enam ei tea -- see on mis ma tol ajal paberile panin kui Rebane rääkis).
Kostis "alarma start" - 3 minutit -- ja järsku ründasid neid 8 ameerika Mustang jahilennukid.
Staafflite kogunemine oli laijali. Esimesed 5 lennukid mis said õhku tulistati alla.
Isa ja Kapt. Vinter hakkasid kogunema ja said õhku, kuid Rebane seletas neil ei olnud palju võimalust pääseda kuna FW 190 lennuaeg olevat ainult 3/4 tundi ja mustang oli 1 1/2 tundi.
Mõlemad said pihta; Vinter hüppas oma lennukist ja oli põletatud. 5 päeva hiljem, kui sai rääkida, seletas, et nägi Karl Lumi lennuk põlemas aga ei näinud, et keegi välja hüppas. Mindi otsima, aga ainult leidi pool põlenud müts ja puudes hüppe rihmad. Lennukist ei olnud midagi palju järel.
Rebane mainis, et Kessler oli ka surma tunnistatud, aga oli rootsis, kuhu tema ka ise hiljem saabus.

Küsimusele, et kas mõned eesti lendurid olid ka lahinguses Berliini lähedal, tean nii palju, et isa viimne posti aadress emale (3 aprill 1945) oli "Schönefeld über Berlin Grünau." Viimane teade, mis isa saatis emale oli telegram (7 aprill 1945) -- saate paik oli 3491 Goerlitz ja all-kirjas oli Anschrift L 51381 Berlin. Siis veel on mul "Bescheiningung" saksa keeles (jaan. 4, 1945): "Dem Oblt. Lumi wird bescheinigt, dass er einer im Osten eingesetzten Einheit angehört. " Vasakul on "Einheit Fp.Nr. L 62299, Lg. Pa. Breslau." Allkiri on "Oblt. und Staffelkapitän" mis paistab nagu "Schilling." Varem oli isa vist daanis.

Ei tea kah, kus nüüd Anatol Rebanue elab, ja kas elab. Peaks vist olema Tallinas. Arvasin, et tema kindlasti kunagi kirjutab eesti lenduritest ajaloo, kuid vist mitte. On mull olemas s Hendrik Arro "Lahingute Tules" mis saatis mulle Daisy Küttis (tema abikaasa oli Roman Küttis) kui see raamat ilmus. On mul kah rooman Lend Leeki, mis oli minu vanemate raamat (kahes osas). (Minu vööras isa, Elmar Endrekson, oli ka eesti lendur), nii see teema mind loomulikult väga huvitab. Kahju ainult, et eesti keel mul nii kangeks saanud, ja lugemine annab veeride.

Tervitades,
Marika Lumi
Los Angeles, CA
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

L 51381 oli 16./JG4 ehk siis 4. hävituslennuväe eskaadri 16. eskadrill (või lennusalk, kuidas keegi eelistab saksa keelset staffel'it tõlkida.

See siis jõi ilmselt Karl Lumi viimaseks teenistuskohaks. Katsun veel vaadata, kas leian midagi teiste isikunimede ning selle teise välipostinumbri osas...
lumibird
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 19 Juun, 2005 6:24
Asukoht: Los Angeles, CA
Kontakt:

Postitus Postitas lumibird »

Tänu. Ei oleks uskunud, et keegi teaks mis need numbrid designeerisid.
:)
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Pole tänuväärt. Valdav enamus saksa välipostinumbreid on dešifreeritud ning nende kohta on välja antud raamatud, kus kirjas mis perioodil mingi number mingile üksusele kuulus. Omal kahjuks ühtegi vastavat pole, kuid õnneks on inimesi, kes aitavad :wink:

L 62299 oli sel ajal 1.Staffel (Erg.) JG 1. Ehk siis see üksus, kuhu üleviimisest juttu oli...
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Ja veel juhtus ette JG 4 ajaloost üks väike lehekülg, aga see paistab selle poolest huvitav olevat, et neil on olemas ka kontakt veel elus olevate pilootidega.

Leht ise on siin
http://www.museum119.cz/jg4.htm

ja seal all oli ka kontaktivõtuks jäetud nimi ning mailiaadress: Jan Zdiarsky (517@centrum.cz)

Ehk saab sealt rohkem informatsiooni...
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Postitus Postitas kari lumppio »

JG4 ajaloost

Eelmise postituse lingis olid kaanepildid belglase autori Eric Mombeek'i kaheosalisest JG4 raamatust.

Hr. Mombeek'il on ka oma kodulehekülg:
www.luftwaffe.be

Mombeek'il võib heal juhul olla midagi lisada Lumi ning teiste JG4s lennanud eestlaste kohta. Vähemalt mõni aasta tagasi ta teadis kohe kellest küsimus kui mainisin mailis Lumi ja Rebase nimed. Kahjuks endal pole tema JG4 raamatuid.

Seal kodulehel on ka discussion forum kus võib lisa küsida ning ka Eric Mombeek'i e-mail aadress kontakteerumiseks.


Lugupidades

Kari
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Postitus Postitas kari lumppio »

Lugu Elmar Endreksonist ja tema vuntsidest

Lugu on kirjeldatud Kaljo Alaküla raamatus "III eskadrill" (Viimsi 1999, ei ISBN numbrid) lk 247. Alaküla teenis NSGr 11 3ndas stafflis, aga kuulis seda jutu esimese ja teise staffli juures külas olles hädamaandumise järgi. Endrekson teenis teises stafflis (2./NSGr 11) eesti lendurite järgi*.

Tsiteerin Alakülad:
"Üks eestiaegsetest, leitnant Endrekson, kena mees, kandis efektseid peenikesi triipvuntse, nagu ameerika kuulus filmitäht Clark Gable. Ei tea, kas siis kadedusest, pidas grupiülem kapten Lehmann võimalikuks ja vajalikuks sel teemal küllalt agressiivsel toonil sõna võtta. Muidu oli ta kena mees ja sai eestlastega küllalt hästi läbi. Aga sel momendil vedas teda ta inteligents alt. "Härra leitnant, miks te neid vuntse kannate?" pöördus ta Endreksoni poole. "Kas te ei tea, et selles on midagi slaaviliku?" "Härra kapten," vastas Endrekson löögivalmilt. "Minu vuntsid on minu nina all ja need ei tohiks mitte kedagi segada, sest pealegi on nad väga väiksed. Härra kapten on kindlasti näinud saksa kuulsamaid filmitähte Willi Bergelit, kes kannab täpselt samasuguseid vuntse, ilmselt on ta mind kusagil näinud. Räägitakse et ta on pealegi propagandamininistri doktor Goebbelsi lemmiknäitleja, eriline soosik. Pealegi kannab ka füürer vuntse, tõsi küll vähe teistsuguseid kui Birgel ja mina ja kellelgi ei tuleks pähe seda mingiks slaavi ilminguks nimetada." Endreksoni vastus vuntside kohta oli nii kõvasti argumenteeritud, et Lehmann sel teemal enam sõna ei võtnud. Meie poistel oli aga Endreksoni postulaatidest veel vähe ja nad otsustasid Lehmanile ka omalt poolt väikese õppetundi anda. Kapten sõitis paariks nädalaks Saksamaale asju ajama ja kui ta tagasi tuli, oli kogu eestlastest ohvitserkond endale vuntsid ette kasvatanud. Eriti naljakas oli üks heledapäine leitnant kelle vuntski selline hele ja hõre nagu hülgel. Kui siis Lehman esimest korda seda "vuntsistunud" pilti kasiinos nägi, sai ta sellest ninaalusest vihjest aru, et oli leitnant Endreksoni suhtes taktitult käitunud. Ta olla isegi nii kuidagi läbi lillede vabandanud ja väga varsti ajasid meie leitnantid, kõik peale Endreksoni, oma ninaalused paljaks."


Et selline. Äkki pakkus kellelegi huvi. Kahjuks Alaküla raamatus ei minu mäletada ole rohkem Endreksonist ning Karl Lumist ei midagi.


Kari
Viimati muutis kari lumppio, 29 Juun, 2005 8:13, muudetud 1 kord kokku.
lumibird
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 19 Juun, 2005 6:24
Asukoht: Los Angeles, CA
Kontakt:

Postitus Postitas lumibird »

Nüüd on mul öige mitu allikat uurida -- eriti Eric Mombeek lehekülg ja musem119 ja ka uusi kontakte. Olge jällegi tänatud.

Lugu Elmar Endreksonist vuntsidest pani muigama. Temale need vuntsid küll sobisid, kuid vist need olid tal ainult lühikest aega. Olen näinud ainult pildil. Aga see lugu seletab milleks ühes väikses pildis on Karl Lumil vuntsid, mis temal sugugi ei sobinud. See vist oli ainult sel korral. Samuti on kuskil pilt minu vana-tädi pojast, Voova (Voldemar) Ellerist vuntsidega, kuid arvasin et temal need alati on olnud.
(Mulle on rohkem tuntud nende hüüd-nimed, i.e. Voova, Ats Lumi, Don Endrekson; oli kah Päka, aga ei mäleta mis tema õige nimi oli.)

P.S.: Oli üllatus kui nägin oma isa pilti suurelt siin net'is -- on postitatud teema all "Eestlased lennuväes." (kolmas pilt, mida "nublu" postitas 2004a novembris. ) Lumi on see keskmine lendur -- pildil paremal on W. Laanekõrb - vähemalt nii on märgitud Hendrik Arro raamatus. Raamatus pilt on palju väiksem, ja ei olnud kindel. Millegipärast ei ole raamatus Lumi'd ega teist lendurit identifitseeritud. Igatäjes, suu kukkus lahti kui nägin. Aga, võib ka olla et minu reaktsioon ei ole õige..
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

lumibird kirjutas:P.S.: Oli üllatus kui nägin oma isa pilti suurelt siin net'is -- on postitatud teema all "Eestlased lennuväes." (kolmas pilt, mida "nublu" postitas 2004a novembris. ) Lumi on see keskmine lendur -- pildil paremal on W. Laanekõrb - vähemalt nii on märgitud Hendrik Arro raamatus. Raamatus pilt on palju väiksem, ja ei olnud kindel. Millegipärast ei ole raamatus Lumi'd ega teist lendurit identifitseeritud. Igatäjes, suu kukkus lahti kui nägin. Aga, võib ka olla et minu reaktsioon ei ole õige..
Tegu siis selle omal ajal "Adleris" avaldatud pildiga
Pilt

Aitähh ütlemast, kes keskmine pildil kujutatud lendur on. Kui nüüd vaid saaks veel teada ka vasakpoolse nime. Teoreetiliselt võttes peaks tegu olema Karl Lumi vaatlejaga ning pildil on kujutatud Laanekõrbi lennuki meeskonda kas ülesandele saatmas või neid pärast lendu vastu võtmas....
Kasutaja avatar
drachenheim
Liige
Postitusi: 85
Liitunud: 19 Juul, 2004 8:15
Kontakt:

Re:

Postitus Postitas drachenheim »

nublu kirjutas: Rebane - FW 190 A-8 W.Nr 739 136 'Valge 15 + -'
sellest peaks ka pilte olema, aga pole netis kohanud ning siinkohal illustreerida ei saa.
Manused
Fw 190A-8 ‘White 15’ of Oberleutnant Anatol Rebane, II.(Sturm)-JG 4, Glücksburg, April 1945.jpg
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Eestlased FW 190

Postitus Postitas andrus »

KUKK, Jüri-Georg. (DOB: 28.02.20 in Estonia).
06.08.44 Lt., Erg.JGr. Ost.

LUMI, Karl. (DOB: 05.04.17).
1943 with 2./NSGr.11.
08.44 Lt., Erg.JGr. Ost.
09.44 Lt., JG 54.
01.45 with III./Erg.JG 1.
02.45 with 7./JG 4.

MARTENSOHN, Edgar.
05.05.45 Oblt., unhurt - Fw 190 A-8 (Yellow 7) force landed at Østre Krok, Rødenes/Norway.

REBANE, Anatol. (DOB: 04.03.15 in Estonia).
15.04.43 Lt. and Beobachter in 1./Aufkl.Gr. 127.
15.02.44 in 2./NSGr. 11.
18.08.44 in JG 103.
06.03.45 (Oblt.?) in 6./JG 4.
30.04.45 Oblt., II.(Sturm)/JG 4 Fw 190 A-8 (White 15) deserted to Bulltofta a/f /Sweden.

SEPA, Jan. (DOB: 01.10.17).
1943 with 2./NSGr. 11 then 1./NSGr. 11.
06.08.44 Lt., Erg.JGr. Ost.
01.09.44 Lt., 7./JG 54.
05.05.45 Lt., unhurt - Fw 190 A-8 (Red 3) force landed at Østre Krok, Rødenes/Norway.

VAART, Albert. (DOB: 05.11.17 in Estonia). Oblt., in JG 54.
1945 in III./Erg.JG 1.
01.02.45 trf to II./JG 4.
12.02.45 Oblt., II.(Sturm)/JG 4 WIA - Fw 190 A-8 (White 4) in combat, crashed NE of Sorau.
19.02.45 Oblt., 5.(Sturm)/JG 4 WIA - Fw 190 A-8 (White 4) shot down NE of Sorau - bailed out.

http://ww2.dk/lwoffz.html
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist