Kaplaniteenistus

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
USP
Liige
Postitusi: 725
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:19
Kontakt:

Postitus Postitas USP »

Kõik inimesed usuvad midagi (midagi, mis loob nende minapildi ja annab olemasolule mõtte -või eesmärgi). Milleks siis mõnitada või naeruvääristada neid, kes usuvad, et elu pole vaid juhuslike kokkulangevuste jada, mis toimuvad vastuolus kõigi tõenäosusteooriate ja termodünaamika II seadusega?
Kasutaja avatar
speedsta
Liige
Postitusi: 2059
Liitunud: 22 Veebr, 2005 12:20
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas speedsta »

Käesoleva aasta Kevadtormil olid ka meitemaa jumalasulased (kaplanid) üsna arvukalt esindatud. Mõni lasi ennast nendest häirida, enamus mitte, pigem vaadati kerge muige ja eeslasliku ateistliku skepsisega. Said soldatitele jumalasõna lugeda ja virtuaalseid matuseid pidada, praktika seegi.
Kui on probleem, tõmba lõuga
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

kuule, mõnitamisest on asi kaugel. pigem on häda selles, et hoolimata suurejoonelistest sõnadest, mõtetest ja ideedest, mis tiirlevad ümber usuvabaduse ja kõigi võrdselt kohtlemise, on ikkagi mõned veidike võrdsemad kui ülejäänud.

muidugi - kõrbejumala teenrite suurem hulk võib ju teatud mõttes olla õigustuseks, et kaplanaat nende teenindamisele on keskendunud, ent kuivõrd minu arvates usk inimeste isiklik asi on, siis poleks vaja (ei tohiks!) kaitseväge religioniseerida. kaplanite asemele sobivad püsiteenistusse palju paremini psühholoogid ning preestri jutul võib usklik sõdur käia omast vabast ajast linnaloa ajal vmt. see peaks olema kirikute asi organiseerida garnisonilinnadesse usklike ajateenijate tarbeks vastuvõtt või mingi teistsugune teenistus. ei oleks ju mõeldav, et kuna paarkümmend protsenti sõduritest armastavadhamburgerit süüa, siis tehakse seetõttu igasse väeossa spetsiaalselt vaid hamburgerite müümisele keskendunud putkad. neile paarile protsendile, kes eelistavad hamburgerile hotdogi või röstsaia, pole aga midagi ning parim, mida nad kohapealt saavad, on see, et võivad minna hamburgerileti äärde ning lasta end burksimüüjal lohutada. või oodata linnaluba ja joosta siis lähimasse hotdogiputkasse kehakosutust saama. sealjuures maksab kaitseministeerium kõik tarbitud hamburgerid kinni, hotdige ja muid saiakesi peab aga oma raha eest ostma ja ülejäänud 70-75% sõdureid, kes ühtki eelmainitud saiakest ei salli, peavad putka ümber toimuva tralli osas (austusest ja lugupidamisest) suu kinni hoidma. ei tea...naljakas ja totter tundub see minule.
Wrangel
Liige
Postitusi: 637
Liitunud: 20 Okt, 2010 16:26
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Wrangel »

Meil on olemas psühholoogid jne. Miks panna pappi sihukese asja alla? Mingid papid saavad pappi, mida saaks kasvõi roostetavasse rauda panna, kasvõi ühe punkri saaks teha 30 m sügavusele kus see hüper-super küberkeskus saaks oma serverid paigutada, mida meile planeeritakse.

Otsevaates on ju moslemitel selge vastane EKV näol olemas, sest meil on palgal kristlikud kaplanid. See kui mingi sõdur seda usku ei jaga, ei muuda kaitseväe usujoont, sest kaitseväes on elukutselised kristluse jutlustajad.
Kasutaja avatar
krizz
Liige
Postitusi: 2088
Liitunud: 18 Mär, 2006 1:59
Asukoht: Eesti Kuningriik
Kontakt:

Postitus Postitas krizz »

See vene mobiilne kirik on arvatavasti sisse tõmmatavate külgede ja torniga. Muidu saab temast hädaolukorras kerge sihtmärk ja maanteel läheks tal ka liiklemine raskeks.

Mis puutub aga "kõrbejumala teenritesse", siis on minu arust tore, kui meie kaitseväes on kommunistliku okupatsiooni eelseid traditsioone. Üheks selliseks ongi kaplanaat. Küsigem kasvõi, mis usku olid need mehed, kes Vbadussõjas Eesti vabaks võitlesid? Nii ebamugav kui see ka kellegile ei ole, olid need mehed valdavas enamuses leeritatud kristlased. Ka meie hümnis on Jumal sees. Kas kellegil kukub seda lauldes midagi küljest ära? Või kärbiks hümni ka ära, et meie lollakate esivanemate iganenud tõekspidamised meisuguseid looduse kroone ei riivaks? Paraku on nii, et ilma usuta pole ükski rahvas eksisteerida saanud. On küsimusi, millele ükski inimene ei suuda vastata. Seetõttu on läbi aegade otsitud vastuseid kusagilt "kõrgemalt".
Kaotame kaplanid ära ja lõpetame igasuguse kristluse toetamise ära? Sellega on nagu alkoholiga, et kui poest ära koristame, siis tuleb salaalkohol asemele. Me elame siiski kristlike traditsioonidega kultuuriruumis. Olgu siis nii. See on parem kui mingi pudru-ja-kapsad, mis kontrollimatult inimesi lollitavad. Vähemalt meie esivanemad leppisid kristlusega. Niivõrd kuivõrd.
Elu lihtsalt on selline, et nõrgad rahvad ja ka jumalad hävivad. Usk on selline asi, et seda ei saa vägisi sult keegi võtta. Näiteks koptid on Egiptuses siiani kristlased, kuigi neid on aastatuhandeid Araabia poolsaarelt pealetungiv islam kimbutanud. Kuid tugevad jäävad alles. Kui inimestel on midagi, mis annab neile tugeva identiteedi, siis nemad ja nende tõekspidamised jäävad alles.
* Otsin pilte ja infot Aegna merekindluses teeninutest, eriti aastatest 1930-34 *
* Meie peaülesanne olgu peatada eestlaste väljasuremine. Ukrainlased ei sure välja ka siis, kui nad kotavad (enamasti venelastega asustatud) Ida-Ukraina ja Krimmi! *
Kasutaja avatar
Soobel
Liige
Postitusi: 2197
Liitunud: 30 Dets, 2004 12:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Soobel »

Olen kuulnud jah neid jutte, kui mõttetu on kaplanit ülal pidada ja kuidas paar protsenti ajateenijaid kabelis jumalat palumas käivad ja ülejäänd "ajupesut pääsenud ateistid" nende üle irvitavad.
Ja olen kuulnud ka seda, et kaevikus ateiste ei leiduvat: kui tõsiseks asjaks on läinud, mõni kamraad surma saanud, maa mürskudest võdisenud või kellegi soolikatega vastu silmi on saadud, siis kogunevat üsna pea need ateisdiski kabelisse...
Vaid Siil mu kõrval lebas siin. Ta suri ammu.
[img]http://www.soobel.planet.ee/TGMB.gif[/img]
Bokser
Liige
Postitusi: 130
Liitunud: 26 Mär, 2011 19:53
Kontakt:

Postitus Postitas Bokser »

Satakas kirjutas: see kaevikuateistide lugu on juba vana ja pärit esimesest maailmasõjast, mis oli põmst esimene suurem ja hästidokumenteeritud sõda ajastul, mil ateist olla polnud eluohtlik.
Pole ta midagi sinna esimese maailmasõja kanti jääv asi. Ka täna on näiteks kaplan tihti maissisõdurite hingesõber. Jah, seda võib-olla häbenetakse, aga paraku on tõsiasi, et tihti on vaid kaplan see, keda esimesena kotib, kuidas sõduril läheb.
Veendunud ateisitina mõtlesin ka mina kunagi, et milleks neid mõttetuid kaplaneid sinna missile vaja, kuid olen ise näinud, kuidas nende tüüpide olemasolu mõnda meest aitab. Igal juhul olgu ennem kaplan, kes on valmis ka sõduriga raskusi jagama, kui aeg-ajalt kohale lendavad kodu-psühholoogid, kes peale käehoidmise midagi ei oska. Tahate teada, mis on vahe? Esiteks on kaplan koos sõduritega kõigis neis raskustes, seega võimeline rääkima võrdselt tasandilt. Teiseks, kaplan räägib vastu, olgu see siis kasvõi mingi jumalasõna, ja ta elab kaasa. Psühholoogidele on ju selline värk lausa keelatud, nendega ju ei peeta dialoogi, vaid neile ainult räägitakse. Ma ei mäleta juhust, kus ma oleks mõne kaplani peale kunagi vihastanud, küll aga mäletan, et olen tihti psühholoogide peale vihastanud, kui nad hakkavad urgitsema eraelus ja lapsepõlves. Kurat, sorigu oma minevikus ja otsigu põhjust, miks neist on hingessorkijad saanud!
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Medusa »

Tegelikult häirib küll, kui mõne õppuse eel jälle papp laulma hakkab. Mulle ei ole jumalat vaja, kui mul on töökorras relv ja piisavalt padruneid. Kui ei ole, siis tuleb hankida, jumala poole palvetamine ei kukuta mulle taevast uut laetud salve..
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Postitus Postitas mäger »

Paar mõtet, mis teema kohta tekkinud on - esiteks väide, et vastavalt usutunnistusele peaks ka kaplanid olema erineva usutunnistusega. Ma vastaks nii, et oikumeenilise liikumise raames on jõutud sinnamaani, et näiteks luterlane võib katoliku preestrilt armulauda vastu võtta, elik erinev Kristlik usutunnistus räägib ehk ainult erinevatest uskumise tavadest, aga mitte erinevast Jumalast või sisust (kuigi sügavalt uskliku jaoks on erinevused olemas ja teada). Palju keerulisem on moslemi olukord, sest mõnikord ei aksepteeri sunniit ^siiti (ja vastupidi) isegi mitte enda tõlgina (see probleem on osades "vana Euroopa" haiglates moslemiimmigrantidega töötades) Teiseks olen ma isiklikult märganud, et ebakindla usuga inimesed satuvad palju kergemini kultuuriruumis võõraste ideede küüsi, näiteks neiu suhtumisega "olen ateist ja ma tegelikult sellest usuvärgist midagi ei teagi" võib end ühel hetkel avastada moslemiga abielus ja ka usutunnistuselt moslem koos kõigi meie kultuuris ebatavaliste piirangutega. Ehk siis teadlikus oma usklikkusest või uskmatusest ja selle üle mõtisklemine aitab hoida elu liialt heitlikuks või võõraks muutumast. See nüüd ei kehti tõsiusklike ateistide kohta. Kolmandaks - hiljuti kaitsti Tartu Ülikoolis doktoritöö, mis käsitles usklikkuse ja Jumalakogemuse bioloogilisi aluseid, ehk analüüsiti ühe nö Jumalakeskuse toimimist ajus. Ei mäleta täpselt, millise tuumaga täpselt tegemist, ju seal limbilises süsteemis, kuid selle piirkonna ergastamine tekitab uuritavas müstilisi ja Jumala lähedaloleku tundeid. Kuna inimesed on erinevad, siis ka selliste tunnete tundmine võib olla väga erineva intensiivsusega ja sügavalt usklikud vist usinasti treenivad seda keskust. Eks uskliku jaoks on tegemist kanaliga, mille kaudu Jumalaga suhelda ja ateist ütleb, et kogu jumalavärk on ainult aju haige ettekujutus. Neljandaks - millegi pärast on mitmed fundamentaalfüüsikaga tegelevad inimesed usklikud. Minu mäletamist mööda on isegi Stephen Hawking kuskil öelnud, et Jumala olemasolu ei saa välistada. Viiendaks, kui inimene Jumalale lootes suudab korda saata oluliselt rohkem, kui ainult endale lootes, siis tema jaoks on ju Jumal olemas? Nii et Jumal on justkui imaginaararv, ehk mida nagu olemas olla ei saa, aga milleta mõned asjad päris õigesti ei tööta.
otsin puude taga metsa
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2112
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Postitus Postitas vaoinas »

See, millesse/kellesse keegi uskuda suvatseb on tema enda vaba suhtumise küsimus. Põhiküsimus, mille kasutaja Satakas välja käis, kuid mis samas tulisesse vaidlusesse laskumisel kõrvale jäi on ikkagi see, et miks minu kui maksumaksja raha mõnele neist miljonist usust toetusena (Kas või selle usundi esindajale - käesoleval juhul kaplanile) jagatakse ja teistele mitte.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4089
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Postitus Postitas Some »

Sellega jah nõus - erinevalt naabritest meil riigiusk puudub ja sellepärast peaks kõiki religioone võrdselt nagu kohtlema? Aga miks on nii - küllap võetigi neistsamustest naabritest eeskuju, neil on ja meil peab siis järelikult ka olema. Kas kaplan on praegusesse struktuuri lisatud esimese Vabariigi või Soome eeskujul?
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2112
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Postitus Postitas vaoinas »

Lühidalt: neid on vaja siis kui asjad täiesti p.. on. Isegi kui "maksumaksjate enamus" täna ennast veenab nende mittevajalikkuses.
Ma ei sea kahtluse alla kaplani institutsiooni, kui sellist, vaid seda, et see esindab ühe kindla usundi huve.

Et, kui kaplan lähtuks oma töös religioossete tõekspidamiste osas Moslemi usundist, või näiteks kasvõi Sinise sokipäkapiku uskumiseks vajalikest tõekspidamistest, kas me siis suhtuksime sellesse sama rahulikult?

Jah leidub kaplaneid, kelle jaoks on oma usulise missiooni läbiviimine sõdurite osas n-järguline. Endal paraku on kogemus oma kaitseväeteenistuse ajast ühe õigeuskliku kaplaniga, kes käis küll tähtsalt ringi oma Kanadast, või jumal teab kust saadud välialtariga, aga mingit tõsisemat hingeabi sealt ei tulnud.


Arvan, et märksa asjalikumaks muutuks kaplanitesse puutuv siis, kui see institutsioon lahutataks religioonist. Need inimesed oleksid ettevalmistuse saanud paljude usundite aluspõhimõtete- ja ka psühholoogia osas ja suudaksid oma tööd läbi viia neutraalselt ilma mingile konkreetsele usundile viitamata.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4089
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Postitus Postitas Some »

Kaplan võib vabalt olla ühine nii kristlastele, moslemitele kui juutidele - ikkagi ühte jumalat kummardavad ;) Ainult et rituaale siis tuleks vastavalt sõduri usutunnistusele pisut modifitseerida, aga see ei tohiks kõrgema usuharidusega kaplanile mingi probleem olla :)
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

Some kirjutas:Kaplan võib vabalt olla ühine nii kristlastele, moslemitele kui juutidele - ikkagi ühte jumalat kummardavad ;) Ainult et rituaale siis tuleks vastavalt sõduri usutunnistusele pisut modifitseerida, aga see ei tohiks kõrgema usuharidusega kaplanile mingi probleem olla :)
probleem poleks mitte riituse läbiviimises vaid selles, et seda viib läbi keegi, kes pole vastavasse ametisse ordineeritud ja enamgi veel - kuulub hoopis teise usku (või ei usu millessegi).
Kurjam
Liige
Postitusi: 1565
Liitunud: 10 Dets, 2007 22:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Kurjam »

Kaplanitest veel niipalju, et meil on vastavalt põhiseadusele kirik riigist lahus. Seega tuleks nad saata sinna kus nende koht - väeosa värava taha.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist