Kaplaniteenistus

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas EOD »

Inimene on juba kord selline ebatäiuslik olend, kes, eriti kriitilises olukorras, vajab vaimset tuge.
Või arvad tõesti, et harimatud ning suures osas elementaarse relvakäsitsemisoskuseta kitsekarjused või kaameliratsanikud suudaks sõjaliselt korda saata sedagi, mida saadavad, ilma pidevalt "Allahu Akbar" karjumata?
Jah, samad müüdid või mis igenes nimega jutustused on levinud sumeritelt egiptlastele, sealt juutidele, edasi roomlastele... Piibli Aabraham on islamis Ibrahim... Kolm musketäri sõdisid hugenottidega, kes olid needsamad prantslased, kuid tahtsid sedasama Jumalat teenida prantsuse, mitte ladina keeles...
Kõikvõimalikud, omavahel leppimatud religioonid, kirikud ja usulahud on tõesti vaid vahend hingede püüdmiseks (ning rikastumiseks), kuid kui inimene tunneb usust tuge, siis seda naeruvääristada ei tohi.
Kui Sa muidugi ei soovi, et Sinu teaduslikust maailmavaatest tulvil pea ripuks kunagi juukseidpidi mingi võiduka näoga usufanaatiku käes.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Leo »

Enamik usklikke, keda ma tunnen, nii eras kui vormis, on oma eluga vägagi rahul ja niikaua kui nad ei hakka teistele tapmise ähvardusel peale suruma, kas, kuidas ja millise jumaluse poole palvetada, on see ju väga ok, sest nad saavad enda jaoks usust vaimset tuge raskel hetkel. Veteranid räägivad, et kaevikutes on vähe ateiste ning enamik teab lugusid, kuidas mõni ateist või partorg on meelt muutnud ja mis need on, kui vastavalt usk teaduse ja partei ülimuslikkusesse? Samas on ka palju lugusid, kuidas usklikud on usust taganenud, sest ei suuda uskuda jumalolevuse kõikvõimsusse ja headusesse, sest on ise näinud liiga jubedaid asju. Lühidalt, usuvabadus on hea ja oma uskumuste pealesundimine halb.
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Satakas »

EOD kirjutas:kui inimene tunneb usust tuge, siis seda naeruvääristada ei tohi.
Jätan endale vabaduse seda siiski teha. Erandid teen just nende koopas kasvanud karjuste osas sest neil puudub võimalus maailmast ratsionaalset pilti saada. Samalaadseid mullis kasvanud inimesi leidub ka meil. Tean ka ise ühte. Hämmastav isend. Kõrgharidusega, koolis oli tubli jne aga tema teadmised maailma asjadest, mis jäävad väljapoole kohustuslikus korras keskkoolis õpitut ja EPAs maastikukaitse tudeerimist, on praktiliselt olematud, Võib mulle siira näoga otsa vaadata ja küsida, mida ma mõtlen öeldes "kingitud hobuse suhu ei vaadata" vmt. No on lihtsalt varajasest noorusest suht mullis elanud ja juba enne ülikooli krišnaiitide tempisse kolinud, kus aastaid elas ja ülejäänud elu samuti omas mullis oldud. Teen temale erandi.

Aga neile, kes elavad täisverelist elu infoühiskonnas, ei tee ma mitte mingeid hinnaalandusi sest nemad valivad teadlikult teaduse ignoreerimise.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Kriku »

Satakas kirjutas:teadlikult teaduse ignoreerimise.
Tuletan sulle meelde, et religioon ja teadus ei pea tingimata teineteisele vastanduma. Suur hulk usklikke inimesi saab rahulikult hakkama teooriata, et Maa on suurusjärgus 5000 aastat vana vms.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas mart2 »

Kriku kirjutas:
Satakas kirjutas:teadlikult teaduse ignoreerimise.
Tuletan sulle meelde, et religioon ja teadus ei pea tingimata teineteisele vastanduma. Suur hulk usklikke inimesi saab rahulikult hakkama teooriata, et Maa on suurusjärgus 5000 aastat vana vms.
Lisaks veel, et ega haridus pole kunagi lolli rikkunud ja ateistide seas on sama palju vaimuvaeseid kui usklike seas.
PS. Teadus ei ole tõestanud Jumala olemasolu, kuid ei ole seda ka veenvalt ümber lükanud. Seega minu arust on agressiivne ateism samasugune - kuigi äraspidine - religioon.

OT näide - on paar Jehoova tunnistajast tuttavat, kes ei tohi tähistada tähtpäevi, eriti sünnipäevi. Kes on kõige hoolsam sünnipäevade meeles pidajad? Ikka need jehoovakesed, sest nemad peavad täpselt kalendris arvestust, et õigel päeval kogemata külla ei tuleks või telefoniga ei helistaks... :wall:
OT lõpp.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Unto Pulkkinen
Liige
Postitusi: 166
Liitunud: 02 Veebr, 2009 12:39
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Unto Pulkkinen »

Kriku kirjutas: "Tuletan sulle meelde, et religioon ja teadus ei pea tingimata teineteisele vastanduma."
Just niimoodi.
Mul on teaduslik haridus ja sellest hoolimata ma pean tõdeks evangeeliumi.
Ja ma tean, et ma pole täiesti loll (võib-olla natukene :) ).
Ja sõdur võib ka olla kristlane.
Lingis all on eesti keeles mu üks kõne neljast oma kõnest Kuressaares Aprillis.

http://www.andreas.fi/b2evolution/index.php

Siin on päris palju asju evangeeliumist.
Kui kedagi huvitab, võib lugeda.
Si vis pacem, para bellum
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3818
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Jaanus2 »

Mul ikkagi mõned küsimused tekivad - kui Jumal lõi maailma (mida ei saa täiesti välistada), siis ta ei ole juba väga ammu oma loomingu arengusse sekkunud ja on lasknud sellel minna täiesti isevoolu. Ja laseb oma väidetava loomingu tippsaavutusel inimesel (lõi oma näo järgi selle kiiksuga ahvi) jätkuvalt maakera ökosüsteemi pekki keerata, täiesti süüdimatult ja rahulikult. Kõigepealt lõi maakera, siis dinosaurused, siis sai tal dinosaurustest villand, siis lõi asteroidi ja lasi dinosaurustel välja surra, siis laskis sündida igasugustel diktaatoritel ja ülel neist mingi aja oma lemmikrahva kütteväärtust uurida. Tundub selline heitlik tegelane see Jumal. Tegelikult tundub mulle, et religioonid on lihtsalt inimeste poolt välja mõeldud psühholoogilised tehnikad, mis aitavad raskeid aegu üle elada ja leppida surma paratamatusega. Budism tundub seejuures kõige sümpaatsem, sest ongi eelkõige tehnika ja jumalaid klassikalisel kujul ei vaja.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Kriku »

Karta on, et asi on sügavam ja evolutsiooniliselt seotud loova mõtlemise, kunsti jm. algusega. St. kõige sellega, mis meid inimesteks teeb. Kuna ei ole maailma ajaloost teada homo sapiens'i populatsiooni, mil puuduks religioon, maagia või muud üleloomulikesse nähtustesse uskumise vormid, tuleb arvata, et tegu on liigiomase tunnusega.

Väidetavalt olid ka neandertaallastel ritualiseeritud matmiskombed, vanemate hominiidide puhul on vaid oletused.

Mitte et see kõik enam kuidagi teemasse puutuks.
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas mäger »

Igal inimesel on mingisugused usulised vajadused, sõltumata, kas ta seda tunnistab või mitte. Need vajadused avalduvad ilmselt bioloogilisel tasandil - erinevaid teooriaid, kuidas müstilised/usulised kogemused avalduvad aju tasandil, on mitmesuguseid. Üks selgitus oli kiirel guugeldamisel leitav selline: http://www.livescience.com/53652-brain- ... found.html

Teadus ei ütle, kas üleloomulikud jõud (jumal, vaimud vms) on olemas, kuid see ütleb, et inimestel on sellekohaseid kogemusi, mis väljenduvad teatavas ajureaktsioonis. Selliseid kogemusi ilmselt on võimalik ka keemiliselt esile kutsuda ayahuasca, psilotsübiini ja LSD abil, iseasi kui tervislik see liialdamisel oleks.

Minu jaoks on olnud mõtteaineks see, et millal sellised kogemused on seotud mingi psüühhilise haigusega, millal aga nö kultuurikontekstis normaalse kogemusega. Me ei saa ju hinnata, et animist, kes räägib taimede ja lindudega, oleks psühhootiline, samas mulle tundub, et osad inimesed, kes avalikult esinevad sensitiivi, teadmamehe, selgeltnägija vms:na, on tegelikult vaimse häirega. Tundub, et nö üleloomulik vägi vähemalt kogemuslikul pinnal on tõesti olemas, kuid küsimus on ka selles, kuidas inimene seda väge nö kontrollida suudab, ehk millal väest areneb häire....

Religioon kui müstiliste kogemuste struktureeritud selgitus on kindlasti kasutatav ka ühiskonna/sotsiaalsete normide kujundajana. Me võime hinnata, et see on halb, kuid teisalt, kas inimesed, kes rahulduvad vahendatud selgitustega, on üldse võimelised toimima selles kultuurikontekstis ilma nende selgitusteta? Mõnes mõttes ju jääb siis kõrgem kontrolliv "silm" ära (osa superegost, kui soovite) ning mõnikord piiridest vabanemine lõppeb pigem destruktiivselt. Võime ka teisalt hinnata, et usulised selgitused maailma kohta on mõnikord läinud mitmekihilisemaks ning arvestavad ka teaduslike leidudega (tuleb meelde Toomas Pauli entusiasm, mis puudutab kosmoloogiat ja kvantfüüsikat). Nii et haritud teoloog ei välista evolutsiooniteooriat ja braani- ja stringiteooriat, vaid kasutab seda edukalt oma religioosse maailmapildi selgitamisel.

Tänapäeva filosoofias on ka teoreetikuid, kelle seisukohad võivad olla samuti uskuda/mitte uskuda kategoorias, kuid millel klassikaliselt religioossusega pistmist pole, näiteks filosoof Nick Bostromi arutlus, et kas meie maailm on tegelikult arvutisimulatsioon: http://www.simulation-argument.com/simulation.html
otsin puude taga metsa
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Kriku »

mäger kirjutas:Minu jaoks on olnud mõtteaineks see, et millal sellised kogemused on seotud mingi psüühhilise haigusega, millal aga nö kultuurikontekstis normaalse kogemusega.
Erinevates kultuurikontekstides on sealjuures vastus erinev...
mäger kirjutas:Me ei saa ju hinnata, et animist, kes räägib taimede ja lindudega, oleks psühhootiline
Niipalju kui mina aru saan, on šamaanihaigus esmase psühhoosiga väga kahtlaselt sarnane seisund. Kui aga moodsas maailmas tähendab see tihtipeale inimese tugevat tõrjumist, siis niiöelda traditsioonilises ühiskonnas on kõigil selge, mida niisugune isik endast kujutab ja talle on ühiskonnas üldtunnustatult kasulik amet olemas.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Kriku »

Suur hulk foorumi temaatikaga mittehaakuvat jauramist eemaldatud (teema läks 2/3 võrra lühemaks :P).

Kristluse või religiooni üle üldiselt võiks arutada mingis muus foorumis. Eestis ei ole selliste foorumite puudust. Milneti reeglite järgi:
Postitused poliitikast on lubatud ainult militaar(ajaloo) kontekstis. Üldised arutelud ideoloogiatest, totalitaarsetest režiimidest ning nende kuritegudest ei ole siin sobivad.
Kaplani erialast või kristlastest sõjaväes või muust sellisest võib siin jätkata.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Martin Peeter »

Kaplani eriala ei ole siiski psühholoogiga asendatav. Kaplanil on oma väljaõppest tulenevad vastused juhtudel, kus psühholoog saab oma väljaõppest tulenevalt ainult küsimusi esitada. See vahe võib-olla ei ole väga nähtav praegu, küll aga selles sõjas, milleks me valmistuma peame ja kus võib välja langeda 5% kogu SAKst päevas. Kui ikka saavad olema kohad, kust ühes tükis ülisuure tõenäosusega tagasi ei tulda, et ole see midagi sellist, mis me taasiseseisvumise järgselt oleks kogenud. Meetodit, kuidas mehi sinna saata ja kuidas vastu võtta, tunnustas II MS ajal isegi kommunist Stalin.
Dona nobis pacem!
Kasutaja avatar
sammal.habe
Liige
Postitusi: 817
Liitunud: 30 Apr, 2004 19:49
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
Kontakt:

Psühholoogid

Postitus Postitas sammal.habe »

kuna vana kaplaniteenistuse teema on suletud, ei osand mujale viidet panna.

ent huvitav lugu eesti juurtega vene sõjaväebaatjushkast:
http://www.pravmir.ru/protoierey-oleg-t ... kak-otets/
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Kriku »

See teema siin igatahes pole suletud ja pole kunagi olnud. Ma ei tea, mis teemat akf mõtles :scratch:
Kasutaja avatar
sammal.habe
Liige
Postitusi: 817
Liitunud: 30 Apr, 2004 19:49
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas sammal.habe »

otsinguga leidsin miskipärast tolle usuwärgi teema. ent too olli suletud.
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... iteenistus
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist