Kosovo konflikt

Sündmused, mis saavad ajalooks alles homme.
Vasta
potentate
Liige
Postitusi: 354
Liitunud: 29 Dets, 2005 11:22
Kontakt:

Kosovo konflikt

Postitus Postitas potentate »

Otsisin internetist, raamatutest ei lootnudki leida! Millest see asi seal alguse sai! Mu koolivendki hetkel seal rahu valvamas! Tahaks eellugu ja põhjusi teada!

Aitäh!
Kasutaja avatar
suurpomm
Liige
Postitusi: 749
Liitunud: 17 Juul, 2005 9:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas suurpomm »

Üritan uuesti panna lutt.eol.ee-se "Documentary - The Death of Yugoslavia" 6 osa kokku.

Hetkel läheb esimene osa. -351mb
Prinz Eugen
Liige
Postitusi: 400
Liitunud: 26 Aug, 2005 19:51
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Prinz Eugen »

Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Kas EV peaks tunnistama Kosovo iseseisvust?

Postitus Postitas Sollmann »

Valikuid justkui palju ei ole:
* 'jaa',
* 'ei',
* üldse mitte reageerida elik jääda neutraalseks. :roll:
Meie 'jaa'-sõna tähendaks Vasjalandi silmis jrkdset surmapattu.
'Ei' oleks justkui senise progressiivse kursi järsk muutus teadmata suunas.
Mittereageerimine jätaks meist paremal juhul ebakindla mulje, halvemal juhul vaadataks meid kui allaandjaid virtuaalses sõjas Vm-ga.
Iga variandiga midagi võidaksime ning midagi kaotaksime.
Niisiis, kaasfoorumlased, mida arvate :?:
TÕDEONAJATÜTAR
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1473
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Madis22 »

Väikerahvana paksime me toetama rahvaste enesemääramise õigust, kuid albaanlastel teatavasti üks oma riik juba on. Selles valguses ma Kosovo iseseisvumist päris õigeks ei pea. Kui Kosovo taotleks Albaaniaga liitumist, siis oleks minu hinnangul asi korrektsem.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
Kasutaja avatar
Sasha
Liige
Postitusi: 659
Liitunud: 14 Juun, 2005 16:38
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Sasha »

Kosova tunnistamine Eesti poolt on vist otsustatud asi. Vaevalt et see meie hääletus midagi muudab.

Mugav teema-alane viide, kusjuures: http://en.wikipedia.org/wiki/Internatio ... dependence

Minu paar kopikat:

1. Kosova on de-facto Serbiast iseseisev. Meie tunnistusel oleks eriline tähendus, kui see oleks tehtud nii nagu Island on teinul omal ajal Leedu suhtes -- ehk märkimisväärselt varem kui ülejäänud maailm. Kas oleme nüüd teise või viienda tosina sees, pole vahet.

2. Välispoliitiline hoiak "teha kõik vastupidi Venemaa välispoliitikale" viib sellistes situatsioonides selleni, et me tegutseme ka meie liitlaste vastu (kasvõi nt. Gruusia või Hispaania. Moldoova ja Makedoonia on vist samuti "meie" laagrist). Veelgi imelikum oli kuulda osannalaulud kahtlase minevikuga praegustele Kosova liidritele (Tachi'l oleks paras ka Švetsis asuva tribunaali ees üht-teist rääkida).

3. Üks Eesti kiiduväärne kinnisidee on olnud õigluse taastamine toetudes rahvusvahelisele õigusele. Kosova juhtum on õigluse taastamine eirates rahvusvahelist õigust. Kosova iseseisvumisega on ju rikutud ÜRO otsus, ka 1999. a NATO sõda Jugoslaavia vastu oli kahtlase rahvusvahelisõigusliku taustaga. Antud juhul me ise käitume mitte formaalse õiguse vaid Realpolitik'u reeglite järgi.

4. Realpolitik'ast rääkides, oleks huvitav arutada, millise riigiga meil on lähiaastatel lähimad ja kasulikumad koostööperspektiivid: kas Serbia või Kosovaga? Serbiat vist võetakse EL-isse Kosovast kiiremini. Kas meie seisukohad ei kahjusta Eesti majanduslikule koostööle Serbiaga (käib ju seal meie meeste vahendusel võimas EL raha rakendamine sealsetes IT-projektides).

P.S. Eesti ida piiri taga asuva riigi nimeks on Venemaa. Selle sõna asendamine kirja- ja kõnekeeles (Vm, Vasjaland, Tiblastan jne) meenutab Harry Potteri raamatute tegelaste käitumist Lord Voldemorti nimetamisel ("Tead-küll-mis-maa" või "See-mille-nime-ei-tohi-nimetada"). Olen kindel. et enamus siinsetest vapratest militaarmeestes võivad ka "põlisvaenlase" korrektse nimega hakkama saama... ;)
Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Postitus Postitas Sollmann »

Sasha kirjutas:P.S. Eesti ida piiri taga asuva riigi nimeks on Venemaa. Selle sõna asendamine kirja- ja kõnekeeles (Vm, Vasjaland, Tiblastan jne) meenutab Harry Potteri raamatute tegelaste käitumist Lord Voldemorti nimetamisel ("Tead-küll-mis-maa" või "See-mille-nime-ei-tohi-nimetada"). Olen kindel. et enamus siinsetest vapratest militaarmeestes võivad ka "põlisvaenlase" korrektse nimega hakkama saama... ;)
Hoopis paremini sobiks siia näide kohalikust folkloorist: 'hüüdes hunti hunt ka tuleb'.
Enam-vähem sarnane rahvatarkus käib ka kuradi kohta, et selle tegelase nime suhu võttes varem v hiljem ta välja ka ilmub.
Seetõttu vanad eestlased naljalt hundi ja kuradi nime suhu ei võtnudki. :twisted:
Kui aga tõsiselt, siis 'Venemaa' on siin foorumis ülitihti kasutatav sõna ning selle tõttu on sünonüümide kasutamine prklt möödapääsmatu :wink:
TÕDEONAJATÜTAR
Kasutaja avatar
Error404
Liige
Postitusi: 319
Liitunud: 25 Nov, 2007 21:15
Kontakt:

Postitus Postitas Error404 »

Tuletagem meelde 1991. aastat, mil Balti riigid kuulutasid end (taas)iseseisvateks riikideks. 1988. aasta 16. novembril kuulutati Eesti NSV seadused NSVL omadest ülimuslikeks - ehk sisuliselt algas lahkulöömine 1988. aastal juriidiliselt. Kosovo kannatused on kestnud kauem. Neil on läinud palju ...mini kui meil - meil polnud sellises ulatuses genotsiidi ja kodusõdasid. Samas on kadalipp olnud samasugune - läbi verise kommunismi.

Küsimusele, kas Eesti peaks tunnustama Kosovo iseseisvust, on minu hinnangul ainult 1 ja õige vastus - JAH. Kui me ei tunnusta Kosovot kui riiki, siis miks oleks 1991. aastal pidanud Lääne maailma tunnustama Eesti taasiseseisvumist? Sellest lähtuvalt oleks Eestit võnud hoopiski kujutada kui väikest separatistlikku nõukogudemaa provintsi - a la Balti Kosovo. Meil ei ole moraalset õigust ja ka poliitilist põhjust miks me ei peaks Kosovot tunnustama.

"Riik taastatud, kerge aitäh neile kes tunnustasid 1991. aastal ja kõik - teistest pohui" - see on väär ja ülekohtune nende rahvaste suhtes, kes kannatavad siiani võõrvõimu ikke alla (Venemaa & CO paariate)...
"The society prepares the crime, the criminal commits it."
alax
Liige
Postitusi: 1492
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Eestit ja Kosovot ei saa võrrelda. Liiduvabariikidel oli põhiseaduse järgi õigus NSV Liidust välja astuda ja mida nad ka soodsal juhul tegid. Kosovo on olnud kogu aeg Serbia osa ja juriidiliselt on juhtunu Serbia tükeldamine. Aga kellele oli toimunu kasulik? Kellele on kasulik pinge tõus maailmas? Ja kes sellest kõigest lõpptulemusena võidab? Mõned suurriigid kindlasti.
araterI
Liige
Postitusi: 949
Liitunud: 20 Jaan, 2007 15:00
Kontakt:

Postitus Postitas araterI »

Üks oluline märkus seoses Kosovo, rahvaste enesemääramisõiguse ja maailmas tegelikult toimuvaga.

a) kuni II MS-ni käsitleti riikide ja kolooniate iseseisvumist rahvaste enesemääramisõiguse kontekstis ehk kõigil rahvastel on see õigus

b) pärast II MS-i nii enam (Euroopas) ei mõeldud ja põhikreedo oli "sõjajärgsete piiride puutumatus". Samas igasugustest tõlgendustes lähtuti rahvusvahelisest õiguseste tulenevast loogikast (a la Baltikumi ebaseaduslik anneksioon ja okupatsioon)

c) Kosovo juhtumi ümber on kujunemas/kujunenud uus kontseptsioon - "case by case" ehk siis ei junnita ei enesemääramisõiguse, piiride puutumatuse ega ainult rahvusvahelise õiguse pügalate järgi vaid lähtutakse konkreetsest olukorrast. Selle kohta võib ka realpolitik öelda aga ta ei ole seda sõna realpolitik küünilis-paratamatus tähenduses.

Selles kontekstis ei ole Ida-Virumaal Kosovoga eriti midagi pistmist ja Eesti võib ja peab julgelt jah ütlema. Ida Virumaal oleks asjaga pistmist siis kui Suur-Eesti oleks jõhkralt genotsiidinud vabatahtlikult ja meie loal Kirde-Eestisse tulnud venelasi aga nii see paraku ei ole.
alax
Liige
Postitusi: 1492
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Mulle tundub Kososo juhtum kui kättemaks Serbiale. USA jaCo poolt. Ja Venemaa testimine ühtlasi.
Ohtlik mäng tikkudega.
Kasutaja avatar
Error404
Liige
Postitusi: 319
Liitunud: 25 Nov, 2007 21:15
Kontakt:

Postitus Postitas Error404 »

alax kirjutas:Mulle tundub Kososo juhtum kui kättemaks Serbiale. USA jaCo poolt. Ja Venemaa testimine ühtlasi.
Ohtlik mäng tikkudega.
Belgrad ja Moskva - üks väike ja teine suur kaabakas. Vot täitsa paras kui mööda näppe saavad, mõlemad piisavalt genotsiide teostanud vähemuste ja teiste naabrite suhtes. Tõprale tõpra palk. Saime Liidust lahti, Jugoslaaviat ka enam pole ning kaugel see Serbia lõpp enam olegi. Põhjas iseseisvuga Vojvodina - mis muideks on ugri rahvaste nimestusse akntud - wikipedia soome-ugri hõimurahvad? :)

Teeksin siinkohal Serbia turismi sloganile reklaami - "Welcome to Serbia - getting smaller and smaller."
"The society prepares the crime, the criminal commits it."
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

Kas mitte mõned head aastad tagasi ei möllanud albaanlased Makedoonias?
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
vk1
Liige
Postitusi: 1605
Liitunud: 02 Juul, 2007 22:18
Asukoht: tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas vk1 »

Kas foorumlaste hulgas pole meil siin inimesi , kes ise seal teeninud ? Oleks huvitav kuulda nende arvamust , kas selline riik on üldse võimeline toimima ?
Sest praegu jääb sellest ´riigist´ mulje kui Tshetsheeniast umbes 1996 aasta paiku . Niipalju kui mina olen lugenud mujalt foorumitest seal KFOR-is teeninud meeste mälestusi , arvavad nemad et sai toetatud vale poolt. Lääs toetas keskaegsetel klannidel põhinevat narkokaupmeeste/mafioosode ühendust tsiviliseeritud riigi vastu .
Kasutaja avatar
harri13
Liige
Postitusi: 555
Liitunud: 20 Jaan, 2006 20:30
Asukoht: haava salu
Kontakt:

Kosovo

Postitus Postitas harri13 »

wudu kirjutas:Kas mitte mõned head aastad tagasi ei möllanud albaanlased Makedoonias?
Jah, 2001 toimus Makedoonia loodeosas kodusõda, kohale saabusid NATO väed ja albaania vähemus sai eriõigusi(k.a. riigikeeleks loode-Makedoonias sai makedoonia kõrval albaania keel)
_____________________________________________________

Teate, minu arvates on õigus otsutada Kosovo iseseisvuse üle AINULT Serbia valitsusel(sest ta oli emamaa), aga Serbia oleks pidanud olema esimene kes Kosovole iseseisvate, rahvusvaheliselt tunnustatud riikide sekka astumisel ''tere'' öelnud(ehk siis esimesena tunnustanud). Ja siis
see lahendus et Kosovo serblased hakkavad valima ka Serbia parlamenti ja kasutama Dinaari, on minu arvates väga hea lahendus. Ootan tänast otstust, et tunnustame. Küsitlusele vastasin ''ja''
Elagu Eesti Wabariik!
Peaasi et oleksime iseseisvad ja juhid oleks õiged!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist