Gripp, ebola jt. epideemiad

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
jackpuuk
Liige
Postitusi: 2243
Liitunud: 28 Aug, 2007 2:06
Kontakt:

Postitus Postitas jackpuuk »

Pirr, Lõuna-Rootsis on suht igaaastane lugu mitu korda aastas, et elektrit pole 3-4 päeva kuni nädal, senimaani on nad elus seal (elasin ise 3 aastat pea Taani piiri ääres), pole vaja sellist jama ajada, et ilma elektrita ei saada nädal aega hakkama, ebamugav kuid võimalik. Ainuke mis peaks tõsiselt hätta jääma kui midagi juhtub, on Tallinn (ehkki ka seal on olemas generaatorid ja muud jutud). Selle mõttetu augu (mida meil pealinnaks nimetatakse) saatus ei kõigutaks mind kõige vähematki, kui rotid uppuvalt laevalt ei ujutaks üle kogu maad, ning siis peab see põlatud maarahvas kõik selle hordi vastu võtma ja elus hoidma. Mida lõunapoole liikuda, seda vähem mõjutavad inimesi kunstlikud elutingimused, igasugu looduslikud ektsessid elatakse rahulikult üle, Tallinna puhul võib sellest vaid unistada. Meie Tallinna päritoluga foorumlased ärge pahandage, vähemalt suuremat osa Teist ei pea ma selle massi hulka kuuluvateks, kahjuks on tõsi, et suurem osa Tallinna rahvast jääks hätta ka tavalise lõkke süütamisel (kui just käepärast pole süütevedelikku ja grillsütt).
Kapteniherra, veelkord mainin, et pole vaja valitsust kiruda, iga rahvas on oma valitsejaid väärt. Ka see pole vabandus, et Teie isiklikult ei valinud neid kodanikke valitsusse. Kui Teie õiged poliitikud ei pääsenud valitsusse, siis tegite kehva selgitustööd oma sugulaste-sõprade-tuttavate seas, pole vaja peale kaklust rusikatega ei vehkida, see jätab narri mulje.
sitt päev, kellele kurdad
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kodanik corvus, mina olen väitnud, et Eestis on kriisidele reageerimine tagantjärele, mitte ennetav.

Pärnu üleujutus on selle parimaks näiteks - suhteliselt tühiste mastaapidega kriis, kuid tegelik elu oli "kleines loch, grosse schaden"

Üleujutus mereäärse jõe suudmes on "pretty basic" probleem, mille mitte-ettenägemist võib seletada
a) muretusega ("lillelapse mentaliteet" - mida ma mitmes teemas olen rõhutanud
b) ebakompetentsuse või kuritegeliku laiskuse/saamatusega.
c) vastutuse hajumisega (keegi ei saanud aru, et sellise asjaga on vaja tegeleda

Eestis toimib asi senini häsi, kui üritus ei välju konkreetse lõigu eest vastava ametkonna vastutuse/võimekuse piiridest. Sealt edasi logiseb asi igast otsast. Selle üks, kuid mitte ainus põhjus on kriisijuhtimine komitee põhimõttel, mille probleem on selles, et kriisi ettevalmistused jäävad nõrgaks, kuna tekib palli veeretamise efekt - keegi ei taha endale kulusid ja tööd, mida ei pruugi vaja minna. See on ka põhjus, miks föderaalse korraldusega riigid on loonud organid FEMA ja MtshS.

Nagu ma eespool olen öelnud, on paljude asjade algus ikka kõrvade vahel - meie oleme selline ullikestest-lillelastest laulurahvas, kes suudab pikemas perspektiivis õitseda vaid võõra isanda käe all. Mida on Eesti ajalugu korduvalt kinnitanud. Oma riik on must ja verine business ja seda meil keegi eriti teha ei taha.

Niiet ma jään oma seisukohale - ametkonna piirest väljuv kriis sh seagripp, kui ta väljub kutselise meditsiini võimekuse piirest, lõpeb Eestis üldiselt kaosega ja seda ka täna. Õnneks on vahepeal käinud ära rida "pauke" ja osa õnneks mitte meil - jalad on kõhu alt välja võetud ning teatavas osas paranenud.Kuid ma arvan, et kui nüüd tuleb 5a rahulikku aega, läheb asi kenasti vanaviisi edasi. Seejuures jääb ikkagi õhku küsimus, miks "pretty basic" asjus me nõrgalt esinesime?

Harilikult on põhjuseks ametkondade/tegevuste vaheliste linkide puudumine või nende tähtsuse mittemõistmine. Näiteks sireenide paigaldus on seni olnud kohalik initsiatiiv. Vaktsineerimine lükatakse niigi ülekoormatud perearstide kaela.

Lugede tänast EPL lk 4. Seal kirjutab üks Soome arst, miks ja kuidas Soomes üht või teist asja tehakse. Kordab täiesti minu arvamust.
Kapteniherra, veelkord mainin, et pole vaja valitsust kiruda, iga rahvas on oma valitsejaid väärt. Ka see pole vabandus, et Teie isiklikult ei valinud neid kodanikke valitsusse. Kui Teie õiged poliitikud ei pääsenud valitsusse, siis tegite kehva selgitustööd oma sugulaste-sõprade-tuttavate seas, pole vaja peale kaklust rusikatega ei vehkida, see jätab narri mulje.
"kapteniherra" agiteerib juba ammu oma sugulaskonda mitte valima riigivaenulikke ja ebapädeva riigikaitse agendaga parteisid. Lisaks on veel teatud lõigu eest vastutav, mille tulemusi piirkonnas võib lausa eesrinnas olevaiks pidada. Ja lähiajal tulevad mõned vastavateemalised kursused lausa. Kui nende korraldamiseks muidugi natuke raha leitakse (ise ei pretendeeri ühelgi sendile). Niiet ei maksa arvata, et ma niisama siin karjun või tühja karjun. Ma ikka natuke tean ka, mis TEGELIKULT toimub.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Päästemeeskond on üks igati tore asi, ainult temaga on 2 probleemi tulenevalt meeskonna ja reservi suurusest:

1. suudab suurepäraselt hoida Eesti lippu kaardil ja hankida kogemusi
2. suudab kahtlemata suurepäraselt tulla toime väikeste kriisidega.

Sellega ongi kõik öeldud. Väga tore algatus ja suur samm eimillestki. Ometigi ei kata see nii päästes kui üldisemalt kriisivalmiduses haigutavaid auke.

Kuivõrd oleme taas ringiga pääste teemas, siis võtaks ühe elulise näite. Sosnovõi Bor'i avarii. Venelased vaikivad ja vassivad.

Avarii avastatakse kiiresti - kiirgusseire võrgu abil. Päästeamet saab teada. Mis edasi? Tavapärane häire-edastussüsteem tegelikult puudub. On olemas osaline sireenivõrk PA käes Pärnus ja Tallinnas. Eestis pole reaalselt ühtegi emergency broadcasti reaalselt ellu viidud ja laiemale massile pole õpetatud, kuidas end kaitsta. Kui taevast sajab radioaktiivset vihma, on hilja õpetada. Tsiviilkaitse on PA vastutus. Mingist nt Narva evakuatsioonist pole vist põhjust rääkidagi.

See on muidugi täiesti teemaväline, aga olete kunagi mõelnud skeemi, mis toimub siisk, kui Ämari õhusuveräänsuskeskus avastab venelaste reidi suunal Tartu ETA 8 minutit. Radarid on head, avastame õigel ajal. Aga mis edasi saab. Ämari informeerib KV operatiivkorrapidat. Mis edasi saab? Mina väidan, et suurt midagi ei saa. Enamik elanikke saab häire plahvatuste peale.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

corvus kirjutas:Sonsovõi Bori avarii.. Idatuul. Kiirgusvihm tulemas.
Tavapärane häire-edastussüsteem liigub sinna kuhu peab. Massimeediasse. Igatsugu idioodid kukuvad Delfis karjuma.
Aga PA hakkab tegema seda, milleks treenitud. Olenevalt vajadusest edastatakse vajalikud abipalved kuhu vaja.
Ma ei saanud peale selle jutu lugemist aru, kas sa oled idioot või mängid idiooti? "Liigub sinna kuhu peab", Delfis hakkavad idioodid hoiatama või?
Vaata ENSV ajal tõesti helistati "kuhu vaja".

Tegelikult käib asi sedasi

1. Ohu avastamisel hinnatakse selle suurust
2. Kui oht ületab teatud paika pandud taset, siis antakse häiresignaal
3. Suuremates keskustes hakkavad sireenid üürgama.
4. Eelnevalt instrueeritud (st rahuajal, enne kriisi) inimesed avavad signaali kuuldes TV või raadio. Või interneti. Seal on vahepeal hakanud jooksma emergency broadcast (tüüpsed asjad on enne linti loetud.
5. Inimised hakkavad talitama nagu neid juhendatakse (varjuvad, panevad gaasimaskid pähe, evakueeruvad).

Eestis on sellest vähemalt 50% täna puudu - sõljaliste stsenaariumite puhul veel enam.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2632
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Postitus Postitas vanahalb »

Kapten Trummi poolt kirjeldatud "tsiviilkaitse signaali" prooviti mõni aasta tagasi Tallinnas, s.h minu tollase töökoha lähedal (sest seda hinnati kõrgendatud ohupiirkonnaga alaks).
Mina seda sireeni ei kuulnud ja ei tea ka kedagi, kes oleks sellele tähelepanu pööranud. Sireen uppus muusse mürasse, masinate signaalitamisse ja lolliksläinud autosignalisatsioonidesse. Iseenesest teatati küll varem, et selline proovihäike on kavas.

Mingi kontingent on pidevalt arvutite taga ja saab oma teated sealtkaudu. Ükskõik, kas delfist, ajalehtede uudistelehekülgedelt või mingi ringkirjaga. Teisi, minusuguseid, hakkab tõenäoliselt "spämmima" EMT või muud moblaoperaatorid. Reklaami saadavad nad alatihti , pole ju keeruline mõni asjalikum sõnum lekkivast Sosnovõi Borist teele panna.
Sellised ilmasõjaaegsed sireenid kõlbavad pigem blokaadiaegsesse Leningradi , sest asi eeldab, et keegi märguannet kõrv kikkis ootab.
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas mutionu »

Sireenid on ka tänapäeval täiesti omal kohal. Näituseks öösel. Isiklikult mul ei tööta öösiti ükski meedium peale mobiiltelefoni kõnemärguande. SMS -sse tuleb mulle, seoses tööga, iga natukese aja takka, ega ma neid siis öösel lugema hakka.
Ses suhtes on, vähemalt öösiti, sireenid head. Kõva ja ebatavalike lõugamine -> äratus -> raadio/TV/SMS kuulama/vaatama/lugema. See vajab muidugi eelnevat juhendamist.
Muul moel ma küll ei kujuta ette kuidas, näiteks ma ise, peaks öösel millestki teada saama. Va muidugi juht, et KL liinis helistatakse aga seda võimalust enamikel inimestel pole.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mismoodi see ajaga kaasas käiv häire on, corvus? Antakse häire ja delfi idioodid asuvad kommenteerima? Mulle jääb mulje, et kui sa jooksed tõsiseltvõetavatest lahendustest kuivaks, hakkad lihtsalt sofistikaga tegelema?

See sireenimajandus on igal pool täiesti olemas ja töökorras, meil lihtsalt tassiti kõik laiali ja varastati puhtaks, sest uue aja maailmas polnud ju sõdadele enam kohta, nagu ütles Fukuyama kord.

Muljal on natuke pragmaatilisem oldud - külma sõja aegse süsteemi säilitamine ajakohases mahus on odavam kui meie mittemidagi tegemine, laialitassimine ja siis nullist ülesehitamine - eriti kui vahepealne aeg hädadest prii pole.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kuule corvus, sa seda aega mäletad, kui valitsus tellis mobiilioperaatoritelt aprillimäsu ajal SMS teavituse kõigile koju jääda ja rahu säilitada. Mulle jõudis see kohale alles järgmisel päeval.

Ja kes on üritanud helistada-sms-da nt 31. dets -01. jaanuari vahetusel, kui võrk üritab kah igaühele "midagi" pakkuda, see teeb ka järeldused selle SMS jutu pädevuse kohta.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2632
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Postitus Postitas vanahalb »

Õine äratamine on jah keerulisem ja mingid sireenid võiks selleks huilata. Aga noh, reegel on ikka sellie, et radioaktiivsest vihmast ei pea konkreetselt igale inimesele teatama. Piisab kui kortermajas on mõni öine arvutihull ja see terve trepikoja üles peksab. Aprillimäsu ajal teadsid ka pea-aegu kõik juba oma kanaleid pidi, et riik ei soovita Tõnismäele niisama töllama minnaa. Kui 50-nest SMS-st üks asja ette läheb, on sellest küll.

Linnas võivad autosignaalidega tuututada ka kõik öised taksojuhid, turvafirmade patrullid, bussid, rullnokad (need signaalitavad kindlasti rõõmuga kui ainult lubatakse) Ma arvan küll optimistlikult, et ca tunniga on ka öösel 3/4 linnast asjaga kursis.
Muidugi, tsiviilkaitsesireenid võivad olla, aga kui neid ka pole, ei juhtu veel midagi katastroofilist.
Kasutaja avatar
Tux
Liige
Postitusi: 1327
Liitunud: 30 Okt, 2005 21:13
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Tux »

No olgu, hanname häire radioaktiivse pilve peatse saabumise kohta.Tallinki laevad üürgavad ja sadamas vedurid raudteel ka ning ajavad öösel terve linna ülesse, raadios ja TV-s ka pekstakse midagi segast ja mis edasi saama hakkab? Rahvas läheb paanikasse ja ongi kogu lugu, hakatakse poode ja bensukaid rüüstama, ning naabrimehe autot konfiskeerima, et kähku saabuva surma eest põgeneda. Kriisijuhtimisõppusi võib ju linnaametnikele koostada, aga sellest kõigest pole mingit kasu kui ei suudeta organiseeritud korras hädaohu eest põgeneda. Selleks et aga seda teha peaks rahvast ka õpetama ja treenima. Kui mina keskoolis ja ülikoolis käisin, siis meil oli korra aastas tsiviilkaitse õppused, kus me harjutasime kogunemist ja evakueerimist - täna on see tegelemine massidega aga unustusehõlma jäänud ja see ongi kõige suurem probleem.
Tagantjärele tarkus on täppisteadus!
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mulle on igatahes kunagi õpetatud, et täpseks laskmiseks ei tohi puusalt lasta :scratch:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Sulle omaselt rõhud sa sellele, mis sinu agendat toetab. Mina aga leidsin sellise huvitava lausejupi sellest tsitaadist:
treenitud inimeste väljaõpe aga jääb
Oskused on professionaalide ja igaühe oskuste kogum. Mida suuremad on igaühe oskused, seda vähem on vaja professionaalide oskusi. Inimesed tulevad lihtsalt endaga ise toime. Sama käib ka varude ja ettevalmistuste kohta - kui igas leibkonnas on olemas kaks kasti makarone, mille hind on saastamarketis 200 krooni, siis pole Eestis mingeid toiduainete kriisivarusid tarvis. Sellest saab keskmine perekond enda 2 kuu ellujäämiseks vajalikud kalorid kätte.

Seesama käib muide ka kodanike elementaartasemel oskuste kohta. Ja kui küsida, kui palju on keskmise EV elaniku ettevalmistus iseendaga toime tulemiseks kriisi-, sõja või whatever olukorras, siis saabub saalis vaikus. Selleks puudub süstemaatiline väljaõpe (riigikaitseõpetus annab vaid tühise osa ja see on pigem pioneerilaager kui toimetuleku õpe) kui ka propaganda - inimesed, õppige endaga ise tome tulema. Meie esivanemad õpetasid kogu aeg - tikud ja seep, tikud ja seep.

Kui suur protsent elanikest on suuteline ööbima keskkonnas, kus temperatuur on alla nulli? Leidma toitu? Hankima puhast joogivett? Ma arvan, et see protsent on väga väike.

On muidugi teemaväline, aga teooria (kuna seda pole praktikas eales kontrollitud ja annaks Jumal, et ei kontrollitaks) ütleb, et tuumasõjas põhjustavad kõige rohkem ohvreid tertsiaalsed mõjurid - ühiskonnakorralduse lakkamine, meditsiiniabi puudumine, toidu ja puhta vee puudmine, külm jne. Vaat kus "keskmine treenitus" võib määravaks osutuda. Ma arvan, et ka suurkatastroofis a-la New Orleans oli samamoodi - uppunuid ja langeva puuga pähe saanuid oli väike arv - peamine ohvrite-kannatatune põhjus oli 1. veepuudus 2. alajahtumine. 3. nälg 4. kõlbmatu toidu-vee kasutamine 5. anarhia (elanikud tapavad üksteist). Kõik need oskused on õpetatavad ja suht lihtsasti.

Ja nagu ma eespool ütlesin, on enamik kriisiettevalmistusest universaalne - toimib üleujutusest tuumatalveni. Näiteks paksude tekkide tagavara. Ja kokkuvõttes on selle kõige suurema osa nimi "totaalkaitse".

Kui küsida, mis meil on, siis Eestis pole kumbagi - ei tõsist riiklikku valmisolekut ega ka kodanike valmisolekut. On vaid tore laulurahvas, erahuvid, egoism-individualism ja üksteisele ärategemine. Ja varsti tuleb uus isand ka, kui laulurahva asja edasi harrastada. Riigis on palju ebameeldivaid asju, mis lihtsalt TULEB ära teha. Vastasel juhul pole riik/ühiskond jätkusuutlik.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4085
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Postitus Postitas Some »

Kunagi väga ammu kirjutasin kellegile ülikooli jaoks essee teemal sõdade kasulikkusest inimkonnale... Vist rõhusin sõjale kui ühele loodusliku valiku variandile - sõjast väljuvad tugevad ja inimeste genofond paraneb. Ok, see oli kergelt provokatiivne aga natuke kuulub ka siia teemasse. Väljaõpe on hea, aga vahel piisab ka mõistusest. Kriisidega sama lugu - kui reageerid valesti, lähevad edasi naabrimehe geenid, aga mitte sinu.

Ok, küünilisus maha - kui kuidagi kogu see energia mis meil seagripile on kulunud (kaks uut ohvrit olevat?) tsiviilkaitsele kulutada, oleks tulevik mõnevõrra kindlam küll. Kusjuures tegelikult piisab kui iga inimese lähikonnas oleks keegi kes teaks kuidas mingis kriisiolukorras käituda, juba see aitaks palju.
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas EOD »

Some kirjutas:Vist rõhusin sõjale kui ühele loodusliku valiku variandile - sõjast väljuvad tugevad ja inimeste genofond paraneb.
Sõjast väljuvad võitjatena pahatihti mitte need, kes tugevamad, vaid need, keda rohkem. Ehk vaid Iisrael on seni olnud erandiks.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4085
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Postitus Postitas Some »

Rõhusin teema provokatiivsusele ;) Kusjuures oskus paljuneda annab ka looduslikus valikus eeliseid... St liigi säilimise osas on prussakatel inimeste ees olulisi eeliseid. Mis kasu on intelligentsist kui liik hääbub? Nüüd saame OT eest küll moderaatoritelt jalaga :)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist