Mõrv Viljandi koolis.

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas Manurhin »

Nõukaajal, muideks, millalgi viiekümnendatest aastatest kuni 1976. aastani (kui ma nüüd õigesti mäletan) olid sileraudsed jahipüssid vabamüügis. Mingit relvaluba ega registreerimist ei nõutud. Ainult vanusepiirang (18?) oli.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kümmekond relvaseaduse uude redaktsiooni juba "ettepanekuid" tegema asunud ja/või seda komminud posti tuimalt kustutatud - püsige teemas ning ärge üritagegi siia vaba maa relvaseadust nülgivat hüsteeriat tekitada (või sellega kaasa minna) :|

Punktiga mardile hoiatus teema jonnaka risustamise eest.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
tympsa
Liige
Postitusi: 1432
Liitunud: 14 Mär, 2013 14:00
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas tympsa »

Mind häitrib see tendents, et juhtumi kajastamine hakkab minema teise äärmusse - otsitakse, et mida julma kiusu saksa keele õpetaja poisile tegi, et see niiviisi otsustas käituda.Olgu mistahes konflikt õpilase ja õpetaja vahel, no reageering oli ikka tuhandeid kordi üle võlli.Mul oli ka koolis ühe väga range ja sarkastilise õpetajaga halb läbisaamine, kuid eks ma püüdsin siis ekstra hästi tema tundideks õppida, seda mõtet ,et läheks teiste poistega( kes teda samuti kartsid ) talle kallale kuskil pimedal tänaval, rääkitamata tapmisest, küll ei tulnud.

Välja on imbunud ka ( õpilastelt siis ilmselt ) kinnitamata detaile ,poiss olevat tulistanud õpetajat selga ja olevat olnud ka mõne minuti pikkune pantvangisituatsioon, kus ta relva uuesti laadis, ega lasknud teisi õpilasi klassist välja .Tüdrukud olevat nuttes palunud end klassist välja lasta ja siis olevat poiss loobunud ning relva lauale pannud.Nii et plaanitud võis olla sellele ka teistmoodi jätk: pantvangid, suicide by cop vms. Õnn, et siit mingit Columbine siiski ei tulnud.

Veel kord, see on lihtsalt rahvajutt foorumites, see pole kinnitatud.Kuid olemasoleva teabega see iseenesest vastuollu ei lähe.

See, et mõrv oli pikalt ette plaanitud, peaks kah enam-vähem kindel olema.
tympsa
Liige
Postitusi: 1432
Liitunud: 14 Mär, 2013 14:00
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas tympsa »

Manurhin kirjutas:Nõukaajal, muideks, millalgi viiekümnendatest aastatest kuni 1976. aastani (kui ma nüüd õigesti mäletan) olid sileraudsed jahipüssid vabamüügis. Mingit relvaluba ega registreerimist ei nõutud. Ainult vanusepiirang (18?) oli.
Päris vabalt vist ikka polnud, et iga mats oleks läinud ja ostnud. Pidi olema mingi jahimeeste seltsi liige vms ja kuskil oli see relv ikka kirjas. Maal näiteks piirkonnavolinik / kohalik miilits kindlasti teadis, kes on jahimehed, kel on relv kodus.

Nõukaajal oli igast bürokraatiat ja paranoiat hulgem. Mu isa rääkis, et kunagi 1960.alguses kui isa ostis RRR raadio( kus ka Ameerika ja muud hääled lühilainetel olid ), siis tuli selleks saada miilitsa luba ja see raadio oli miilitsas kirjas.
Sõja puhul oleks need raadiod rahva käest ära korjatud just samade nimekirjade alusel.
Kasutaja avatar
Coger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 18 Mär, 2007 16:26
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas Coger »

Praegu vist paistab nii minevat, et kutile leitakse mingi korralikum psüühikahäire- juba räägitakse meedias kohtupsüh. ekspertiisist, mis võib kuid väldata. Eks siis selgub ka, oli ta laskmise ajal süüdiv või süüdimatu.
Mulle tuli sellega seoses meelde 5-6 aasta tagune Pärnumaa Sindi juhtum, kui üks sepp vahkvihas oma naabri poja surnuks pussitas. Istus vist aastapäevad Jämejalas, sai välja ja nüüd nagu oleks kõik ok- isegi juhiload jäeti alles, ka koju pöördus tagasi ja vähemalt alguses elas oma ohvri pere naabruses nagu mees muiste edasi.
Ma loodan, et Eesti õigussüsteem ja ka ekspertiisimajandus on vahepeal nii palju edasi arenenud, et tapja pikemaks ajaks kinni jäetakse- ükskõik siis kuhu, psühhiaatriahaiglasse või vanglasse.
et see vana nodi maamunalt ja maamunast veel niipea ei lõppeks!
kirsa710

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas kirsa710 »

.
Viimati muutis kirsa710, 26 Juun, 2015 21:36, muudetud 1 kord kokku.
Yks
Liige
Postitusi: 1915
Liitunud: 04 Juun, 2014 8:48

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas Yks »

Meie tänast käitumist mõjutavad tänased välisfaktorid ja nö eeskujud.
Seetõttu on mõtetu rääkida, kuidas minevikus midagi ei olnud. Ei saanudki olla tahtmist midagi sellist teha, sest tollel ajal ei saanud seda tahtmist meist mitte olenevatel asjaoludel siinkandis tekkida.

Pretsedendid - ja seda kunagi esimene nn koolitulistamine ja -lõhkamine 1925.aastal Poolas oli - tekivad kunagi ja kusagil, kuid on üsna vähetõenäoline, et esimene selline juhtum oleks tekkinud mõnes väikeriigis.
Nagu me ajaloost teame, siis tekkiski esimene selline juhtum Poolas ja järgmine USA's. Läks veidi aega, ja järgmine laine toimus 70ndatel (1961.aastal oli üksik juhus Rootsis) nii USA's kui Euroopas. Siis veidi aega edasi ja kahekskümnendate lõpust läks lahti juba massiline nö tulistamine. Ilmselgelt on 80ndte lõpust üha hoogustunud lained seotud meedia (ja sotsiaalmeedia) arenguga, kus selline tulistamine saab üha rohkem kandepinda ja seda lahatakse väga pika perioodi jooksul = väga palju inimesi saab asjast teada.
70ndate aastate laine vaibus, sest meedia huvi kustus ja ka meediaväljundid olid tollal valdavalt vaid lehed ja paikkonniti (kohalik)televisoon. Ilmselgelt aga ei teatud NSVL'is ei 70ndate ega isegi veel 80ndate lainetest laiemalt midagi. Meile jõudis teadmine selle sajandi alguses. Sealt alates ongi küsimus mitte "kas" vaid "millal" ja seda just selles valguses, et mujal toimuv on juba ka siin muutunud" nakatavaks eeskujuks".

Minu kirjapandu pole mõrva õigustamiseks vaid arusaamiseks, et "kui mina käisin koolis" on enamasti siin kirjutatut lugedes üsnagi kohatu võrdlus.

Relvakapist relva pätsamise puhul, tahaks vaid mainida, et küllap kohus kõik asjaolud selgitab, kuid ilmselgelt on oma pereliikme eest võtme varjamine 99% lollikindlusega võimalik vaid siis, kui võtit magades pärakus hoitakse ning veel karvadele kleepuva kleeplindiga urruauk kinni teibitakse... Loodetavasti, nagu mainitud, selgub kohtus ka objektiivne tõde, kuivõrd pereisa võtit peitis või varjas, sest minu arvates loeb siin antud juhul pigem tahe peites teha võimatuks kapi avamine, kui võimekus seda ka reaalselt ja 100%'selt teha.

Üldse võiks isa ja perekonna jätta seni mängust välja, kuni kohus asju hindab (võttes aluseks ka need tõendid, mida avalikkus kuidagi teada ei saa ja ei tohigi). Mainin vaid, et teadaolevalt pole pereisa kunagi vägivalda oma pere suhtes kasutanud, peres kasvab veel kooliealisi lapsi (kes kunagi pole kodust põgenenud) ning kõik need "väikese küla kõiketeadjad" võiksid esmalt peeglisse vaadata ja mõelda sellele, et peale veresuguluse, samade vanemate (keda kõige eelduste järgi armastatakse ja kes ka vastu armastavad) ei ühenda neid teisi lapsi mõrvaga mitte midagi muud!
Antud juhul võiks suuremosa kiibitsejaid kasutada, kunagi meilegi Prantsuse presidendi poolt soovitatud, võimalust pigem vaikida.
aest
Liige
Postitusi: 428
Liitunud: 30 Okt, 2011 18:12
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas aest »

Eilses TTV Meedia keskpunktis arvas Kesknädala peatoimetaja Urmi Reinde täpselt teadvat, milles asi: poisi isa ju sõjaõhutajatest IRL-lane. Ning täneses Kesknädala kommentaariumis väidetakse juba tõsimeeli: kõik need, kes ei vali järgmistel valimistel Keskerakonda on mõrtsukad.
Ning samas: alles mõned päevad tagasi kogus üks keskerakondlik kaagutaja Riigikogus allkirju et avaldada Jürgen Ligile umbusaldust - mimelt olla nimetatud isik tegelenud vihavaenu ja ksenofoobia õhutamisega.
O tempora o mores! Qua vadis, Estonae?
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas mutionu »

tympsa kirjutas: Päris vabalt vist ikka polnud, et iga mats oleks läinud ja ostnud. Pidi olema mingi jahimeeste seltsi liige vms ja kuskil oli see relv ikka kirjas. Maal näiteks piirkonnavolinik / kohalik miilits kindlasti teadis, kes on jahimehed, kel on relv kodus.

Nõukaajal oli igast bürokraatiat ja paranoiat hulgem. Mu isa rääkis, et kunagi 1960.alguses kui isa ostis RRR raadio( kus ka Ameerika ja muud hääled lühilainetel olid ), siis tuli selleks saada miilitsa luba ja see raadio oli miilitsas kirjas.
Sõja puhul oleks need raadiod rahva käest ära korjatud just samade nimekirjade alusel.
Olid ikka vabalt, või vähemalt mulle on selline mulje jäänud.
Siberis ka jupp aega hiljem kui Eestis. Ca 80. aastatel käisid kodanikud Siberist jahipüsse ostmas. Minu mälu järgi Eestis ei müüdud kuid Siberis võisid, põhimõtteliselt toidupoest, kaheraudse osta. Siberis oli püssi jaoks ka vajadus olemas, ilmselt on ka praegu, karu murrab muidu maha. :)

Raadio, muideks, oli toona märksa suurema kahjuteguriga asi kui jahipüss ja eks sellest said ka juhtivorganid aru.
Roamless
Liige
Postitusi: 3798
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas Roamless »

Esimene koolitulistamine ei toimunud mitte 1925 Poolas, vaid Euroopas juba varem. USA koolitulistamiste ajalugu ulatub aga juba väga kaugele.
Kronoloogia, kuhu on ka kahjuks juba Eesti lisandunud
http://en.wikipedia.org/wiki/School_shooting
Viimati muutis Roamless, 30 Okt, 2014 17:43, muudetud 1 kord kokku.
Unforeseen consequences
Yks
Liige
Postitusi: 1915
Liitunud: 04 Juun, 2014 8:48

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas Yks »

Roamless kirjutas:Esimene koolitulistamine ei toimunud mitte 1925 Poolas, vaid varem.
Kronoloogia, kuhu on ka kahjuks juba Eesti lisandunud
http://en.wikipedia.org/wiki/School_shooting
Esimene teadaolev koolis tulistamine õpilase (õpilaste) poolt, mis kaasaegsetele mitmeks päevaks (lehtede vahendusel üle maailma) jutuainet andis ja mida juba siis nimetati kui Vilniuse massimõrv, toimus siiski Poolas 1925.aastal. See on pretsedent, kus õpilane (õpilased) oma pahameele õppetöö ja koolielu kontekstis suunas(id) õpetaja vastu võttes talt (ja mitmelt kaasõpilaselt) elu. Hiljem, tõsi, keerati asi poliitiliseks.
Ilmselgelt ei saanud see veel kõigi koolitulistamise "emaks" (nagu ka 1961.aasta Rootsi juhtum). Mingi seemneke aga oli pandud. Suurem jama läks lahti ikka 70ndtel, millest mitmedki juhtumid said juba kurikuulsaks filmide vahendusel. Eelkõige tuleb rõhutada Charles Whitman'i "vägitöö" kujutamist 1975.aasta filmis "The deadly tower". Mäletate seda 1966.aastal Texases Austinis ülikoolilinnaku tornist toimepandud veretööd?

Su enda antud kronoloogia täpsem läbilugemine ei tuleks kahjuks. Samas, pole antud juhul see kõige täpsem kronoloogia oluline. Oluline oli minu jutus midagi muud.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas Troll »

Poissi hoitakse praegu Jämejala akuutse ravi osakonnas ning homme tõenäoliselt tuuakse üle sundravisse, pikematele uuringutele.
Niipalju veel lisaks, et väike värdjas kinnitab, et ta ei kahetse midagi.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
ants431
Liige
Postitusi: 729
Liitunud: 30 Jaan, 2007 21:54
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas ants431 »

mutionu kirjutas:
tympsa kirjutas:
Olid ikka vabalt, või vähemalt mulle on selline mulje jäänud.
Siberis ka jupp aega hiljem kui Eestis. Ca 80. aastatel käisid kodanikud Siberist jahipüsse ostmas. Minu mälu järgi Eestis ei müüdud kuid Siberis võisid, põhimõtteliselt toidupoest, kaheraudse osta. Siberis oli püssi jaoks ka vajadus olemas, ilmselt on ka praegu, karu murrab muidu maha. :)

Raadio, muideks, oli toona märksa suurema kahjuteguriga asi kui jahipüss ja eks sellest said ka juhtivorganid aru.
Ega kogu N aeg aeg ei olnud ühesugused seadused.
Oli periood kus jahipüssi ja laskeoona võis poest osta suvaline tüüp. Hiljem keelati jälle ära ja siis oli jälle luba vaja ning kästi ka varem ostetud püssid ära tuua. Kui miilits nägi siis võttis ära.
Oli periood kus moona said ainult jahimehed ja lisaks rahale pidid andsid varesejalgu või hulkuva koera sabasid. Meenub, et nägin surnud varest ja jahimees läks kohe jalgu lõikama.
Raadiod olid pärast 60 aastat kindlasti vabal müügil ja raadio maks ning sellega koos registreerimine kaotati umbes samal ajal.
NLiidus aga ei toodetud vabamüügi jaoks korraliku kvaliteediga lühilaine alaga raadiot. Mäletan, et "onu häält" kuulasin oma tehtud lihtsa 2 lambilise vastuvõtjaga ja hääl oli palju selgem võrreldes vabriku raadioga.
Asukoht oli ka oluline, segajad olid linnade juures. Viljandi segaja oli NLiidu lõpu poole üle järve Viiratsis lähedal välimuselt tavalises uues induviduaalmajas. Töö oli neil kolmes vahetuses 2 või kolm inimest korraga. Tööst rääkimine oli keelatud, riigi saladus, allkiri anti julgeolekule.
Üks segamise viis oli, et töötaja pidi "pravdat" morse võtmega eetrisse saatma. Imiteeris raadio amatööri.
Sagedus anti muidugi ette. Arvatavasti oli samas ka tundlik vastuvõtja millega sai hinnata "onu hääle" kuulajate hulka linnas. Vene raadiod kiirgasid oma ostsilaatori sagedust pisut välja.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2618
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas vanahalb »

Manurhin kirjutas:Kuus kuuli kerre lasta või kuus korda pussitada teeb enam-vähem sama välja.
Minumeelest on kuus kuuli kerre lasta ikka oluliselt lihtsam. Psühholoogilises plaanis. Vene kroonu klassika - tunnimees postil ja automaadiga. Samas ei meenu mulle, et keegi oleks kasarmus teisi stõk-nožiga taga ajanud kuigi igal päevnikul oli see olemas ja päevnikke koormati nii, et mõned magasid püstijalu. Eriti rasked juhtumid pandi köögitoimkonda kus pidavalt kulbiga seljas elati. Ometi oli köögis igasugu kirveid ja lihunikunuge lademes, millega saanuks vastu hakata.

See, et vene ajal keegi õpetajat ära ei tahtnud tappa tulenes ilmselt teadmisest karistuse vältimatusest. Tulevik, laagris või surmanuhtluse kujul polnud suurem asi. Ma olen ka sõjaväes ükskord automaaditoru ees seisnud, siis pööras kõrbeliivadel kasvanud tsurka suht tühise asja pärast ära - karauul magas öösel terves koosseisus sisse ja vend jäi kaheks vahetuseks postile. Külma oli -25 ringi ja kasukat polnud talle jagunud. Pärast, juba soojas toas, läks lolliks.
Siis oli argumente. Ma seletasin, et mind võid ju maha lasta, see pole probleem. Aga joosta pole sul nagunii kuhugi. Dispatis on veel külmem, sest seal pole isegi sinelit. Ja ei kesta see neli tundi vaid neli aastat. Tead küll seda tüüpi remvzvodist ja mis tast järgi jäi. (meile tuli üks mees dispatist tagasi) Järelikult pead pärast ennast samuti maha laskma. Keera see toru endale vastu pead ja mõtle, kas on ikka lihtne. Päästikule pole vaja kõvasti vajutada, lihtsalt proovi!
Mille peale automaat üldse nurka lendas ja hakkas araabiakeelset sõimu tulema kuid sellega oli juba lihtne.

No aga millega tänapäeval hirmutada kui mõni arvutimängust punaste silmadega tatikas midagi ette hakkab kujutama? Et Tartu vanglas antakse kolm korda päevas suppi või? Ja internetti ei ole?
Päris tõsiselt küsin - mida see põlvkond üldse kardab?
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4058
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Viljandi koolitulistamine.

Postitus Postitas Some »

Kuule, see internetist ilmajätmine tundub küll päris sadistlik...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist