Alaealiste ja segaste kuritegevus (peamiselt Eestis)

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

On põhimõtteline vahe akf Fucsi poolt kirjeldatud Suvorovi koolide (ja üle maailma paljude muude erakoolide) ning Kaagvere vahel. Esimestesse tullakse vabatahtlikult ja kirjutatakse alla, et ollakse reeglitega nõus (ja tihtipeale ka makstakse selle eest, et nende reeglite all kasvatatud olla). Kui distsipliinimeetmed kuriteoni ei lähe (mida, rõhutan, on tänapäeval ka ihunuhtlus ja väljaspool perekonda minu teada ka Venemaal), pole pärast põhjust kurta kellelegi. Kaagverre saabub aga kontingent kahel alusel: ühelt poolt vanemate soovil (st. juriidiliselt vabatahtlikult) ja teiselt poolt kohtumäärusega (st. kohustuslikult korrektsioonimeetmena). Viimased on tavaliselt raskemad juhtumid, aga samal ajal justkui peaks nende sotsiaalsed garantiid suuremad olema, sest riik võtab ise nende kasvatamise teatud määral jõuga üle. Sellest tulenev õiguslik ebaselgus on ka kindlasti üks põhjus, miks nad ei peaks koos ühes asutuses olema - kuigi vajadused võivad suures osas kattuda.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15540
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Fucs »

Hoovad ju võivad isegi olla... mingid algelised on kirjas ka seal selles natuke tobedas seaduses, midama eelmisel lehel siin lahkasin, aga IMHO pole neil "Eri"koolidel "Eri"pedagooge.
See ERI on selline hästi laialivalguv ja selle alla mahub tegelikult kõik mis tahad, et sinna mahuks.
Ma mõtlen siin Eripedagoogide all eriväljaõppega kasvatusasutuse töötajaid, kes on võimelised ennast kehtestama ja saavutama autoriteetsuse nagamannide silmis.
Selleks ei kõlba "sotsiaalpedagoogid" ega muud sorti "sotsiaaltöötajad" kuniks nad ei anna välja vähemalt "drillseersantide" mõõtu 8)

Ja siin on olnud meil nn erikoolides varemalt erinevad praktikad.
Mõni eripedagoog oli saavutanud autoriteetsuse ja kuulekuse võibolla mingit sorti vägivallaga, mõni oma erilise karismaga, mõni oma autoriteetse minevikuga.
Siinkohal jah, me võime siis vaielda, kas üks või teine enesekehtestamise meetod on/oli parem või halvem, kuid põhiolemus ja põhitingimused jäävad samaks - kasvataja/õpetaja/misiganesnimega ametiisik ei saa sellises koolis töötada ilma, et ta ennast ei kehtestaks mõjusalt.

Sama kehtib ka tavalises koolis. Mõned õpetajad lastakse teatud õpilasvanusegruppide poolt lihtsalt üle, mõnede tundides istutakse hiirvaikselt suud ammuli.
Murdeeas pubekatega tuleb igal juhul käituda teisiti kui esimese või neljanda klassi õpilastega. Samas on see iga suht võtmetähtsusega - selles eas tehtud kasvatusvead maksavad ennast kõige valusamalt kätte. Kes on ise oma lapsi selles eas kasvatanud, need teavad kõik mis toimub.

Terves normaalses peres peab perekonnas keegi olema seesama autoriteetne isik, kes suudab ennast kehtestada. Kui ei ole, siis tulebki otsida neid autoriteete erikoolidest ja oma laps sinna panna. Sest neli kuni kuus aastat pubeka elus ilma korrata kasvatabki meile neid "peavalusid" mida pärast enam ravida keegi ei suuda.

Ma olen siin jauranud erinevate teemades riigikaitsetundide vajalikkusest koolis. Vot üheks distsipliini õpetajaks pubekatele ongi ka seesama riigikaitsetund, kui see on vastavalt läbi viidud ja seda õpetab autoriteetne isik. Teiseks selliseks tunniks on kehaline kasvatus, mis võimaldaks pubekatele õpetada distsipliini ja korda, ning samas annaks võimaluse neil ennast vähemalt tunni raames füüsiliselt tühjaks rabeleda. Ja seda pidevalt ning süsteemselt.

Jah, ka bioloogia ja matemaatika tunnis peab olema kord majas, aga seal on raske pubekat suunata kehalisele tegevusele, kus ta ennast tühjaks rapsib ja maha rahuneb.
Sestap ei saa kunagi matemaatika tunnid hakata asendama pädevaid kehalise kasvatuse ja riigikaitse tunde.

See kõik on üks suur kompott mis koosneb nii paljudest pisiasjadest ja nüanssidest, mis igaüks eraldi võetuna ei tundu jah alguses mingi imerelva ega vahendina ja on seetõttu jube head vaidlemise teemad, kas nii või naa ja miks nii või naa.
Seda kõike tuleks vaadelda terviklikult ja ühe süsteemse lähenemise osana noorte kasvatusse. Kui neid kasvatusliku metoodika ja praktika erinevaid nüansse on võrrandis kümme, siis ühe-kahe äralangemine ei mõjuta veel tulemit nii, et seda võiks läbikukkumiseks nimetada. Kui sellesse võrrandisse aga jääbki ainult üks kaks nüanssi ja need ära langevad, siis on asi peppus ja kogu lugu.

Ja siis me jõuamegi jälle sinnamaani, et palehigis üritatakse võidelda tagajärgedega (vormida essast saia kaasates analüüside tegemiseks teadureid ja uuringuid ja mida kõike veel, kes analüüsivad sulle milline meetod on kõige parem, et essast saia teha), aga mitte põhjustega (kus analüüsitakse, miks me sinnani üldse jõudsime, et nüüd on vaja essast saia hakata tegema), mis mitte kunagi ei anna soovitud tulemusi.


P.S.
Pole aega endal tuhnida, aga äkki keegi teab - kas on olemas kusagil pädevaid uuringuid sellest, kui palju oli meil probleemseid noori ütleme 80-ndatel ja palju on nüüd, ning kui palju saavutati nende ümberkasvatamisel 80-ndatel vs nüüd vms daatumid? Tervise üldise koha pealt ma kunagi siin ühes teises teemas otsisin välja uuringute näited mis kinnitasid, et noorte üldine tervis (s.h. vaimne) on läinud üha rohkem ja rohkem allamäge. Ma kujutan ette, et sellel on oma negatiivne mõju olnud ka nn probleemsete noorte hulgale tänapäeval vs minevikus.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kapten Trumm »

USAs mõnes osariigis rakendatakse noorpättide korrektsioonimeetmena boot-campi stiilis sõjalise distsipliiniga üritust.
Ei tea, kas on edukas, teles on näidatud küll - sinna sattumisel on enamasti valik, kas lähed päris trellide taha või taolisesse laagrisse.
See pole mõistagi pioneerilaager - julgeolekumeetmed on ikkagi vangla tasemel.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15540
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Fucs »

Kiire googel andis:

Käitumisprobleemidega laste arv on suurenenud. Vanematel puudub julgus või ülevaade, kuhu selliste laste kasvatamisel abi saamiseks pöörduda.
ERR 13.09.2016 09:24
TAI vanemahariduse eksperdi Ly Kasvandiku sõnul on abivajajate laste arv kahekordistunud
http://novaator.err.ee/259497/kaitumisp ... arv-kasvab

ENSV erikoolidest ma vaatan (tundub) ei ole keegi tahtnud uuringut koostada... vähemalt ma ei leia praegu

Edit:

Leidsin perioodi 1999 - 2009 puudutava materjali (mis pole päris see, mida ma tahaksin uurida, aga midagi ikka annab lugeda ma arvan):
Sirje Hänni
KASVATUSE ERITINGIMUSI VAJAVATE ÕPILASTE KOOLI PUUDUTAVA DOKUMENTATSIOONI ANALÜÜS
Töö autor peab oluliseks teada tõenduspõhiseid ja mõjusaid sekkumisviise, et neid praktiseerida
igapäevases töös noorte õigusrikkujatega.
Üldlevinud arusaam erikoolidest kui kinnistest karistusasutustest noortele, kes koolis ei käi ja rikuvad korda, innustas töö autorit leidma ja rakendama tegevusi koolis, mis suunavad/kinnitavad kasvatuse eritingimusi vajavate õpilaste kooli arengut mitmekülgse tegevusruumiga koolnõustamiskeskuseks.
http://dspace.ut.ee/bitstream/handle/10 ... sequence=5


..ei ole praegu aega lugeda, aga loen kindlasti.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Z03 »

Kapten Trumm kirjutas:Aga siin teemas võib vastuste järgi lausa aimata, kui vana üks või teine kirjutaja on.
Ma kohe mõtlesin selle lause peale, mida Trumm sellega küll öelda võis tahta. Siin teemas oleme enam-vähem ühevanused mu teada, nibin-nabin mõned aastad siia-sinna. Võimalik muidugi, et Trumm on paar aastat noorem.

Lihtsalt, kui ma mõtlen riikidele, kus on kõrge elatustase ja samal ajal ka kõrge õnnelikkuse koefitsient, siis eelkõige meenuvad Skandinaaviamaad. Skandinaavias koheldakse probleemseid inimesi väga leebelt. Neid eelistatakse ravida ja õpetada, mitte karistada ja tõrjuda. Võrdluseks siis Venemaa, kus on ametlikult lubatud peresisene füüsiline karistamine ja Suvorovi sõjakoolid, aga kus on elatustase teadagi mis. Ma siiski arvan, et Skandinaavia on õigel teel. Midagi pole parata. Miski ei veena mind, et Suvorovi sõjakool on kuidagi õigem.

P.S. Fucsilt hea materjal, kindlasti loen.
Viimati muutis Z03, 19 Sept, 2017 14:04, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

Fucs kirjutas:ENSV erikoolidest ma vaatan (tundub) ei ole keegi tahtnud uuringut koostada... vähemalt ma ei leia praegu
Noorukite delikventsusest kirjutas ENSV-s Hillar Randalu. Hetkel pole aega otsida, kui palju on tal statistikat. Peaks olema, sest ta üritas mingit küberneetikajura ka ajada sinna juurde.

Siiski kahtlen, kas käitumishäirete statistikat annab kuidagi võrrelda. Kriteeriumid on aja jooksul liiga palju muutunud. Akf mäger kindlasti teab paremini.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15540
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Fucs »

Z03 kirjutas: Lihtsalt, kui ma mõtlen riikidele, kus on kõrge elatustase ja samal ajal ka kõrge õnnelikkuse koefitsient, siis eelkõige meenuvad Skandinaaviamaad. Skandinaavias koheldakse probleemseid inimesi väga leebelt. Neid eelistatakse ravida ja õpetada, mitte karistada ja tõrjuda.
Nagu tellimuse peale luges Rain Kelk just raadiost uudist, et Rootsis on laste tervis (s.h. eriti vaimne tervis) nii pekkis juba, et rahusteid jms tablasid hakatakse sisse sööma juba 4-5 aastaselt. :|
Kriku kirjutas:
Fucs kirjutas:ENSV erikoolidest ma vaatan (tundub) ei ole keegi tahtnud uuringut koostada... vähemalt ma ei leia praegu
Noorukite delikventsusest kirjutas ENSV-s Hillar Randalu. Hetkel pole aega otsida, kui palju on tal statistikat. Peaks olema, sest ta üritas mingit küberneetikajura ka ajada sinna juurde.

Siiski kahtlen, kas käitumishäirete statistikat annab kuidagi võrrelda. Kriteeriumid on aja jooksul liiga palju muutunud. Akf mäger kindlasti teab paremini.
Näedsa, jah.
Raamatuid nii kui muda. No selle läbitöötamiseks läheks päris jupp aega kahjuks....
https://www.e-varamu.ee/item/XPPI3WRMB6 ... tNumber=95
https://www.e-varamu.ee/item/WIATPF4F6C ... LU2J3OXW3K
http://erb.nlib.ee/?komp=&otsi=alaealis ... =marksonad

...

ja siis leidsin aastast 1968 ühe asja, aga paraku ei mainita konkreetseid arve, kui palju neid kuritegelikke alaealisi siis kokku oli...
196812136.png

ma loen nüüd selle Sirje Hänni aruande läbi....
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Erikoole oli ENSV perioodil rohkem ja nad tulid koos muuga ka meile üle - põhiliselt rahalistel, aga eks ka "klientide" nappuse pärast on suletud Puiatu, Vaeküla ja Palivere erikoolid (täpsemalt eriinternaatkoolid). Eriinternaatkoolides (nimi internaat viitab et lapsed ööbisid koolis) käisid õppimise- või käitumisraskustega õpilased. Füüsiliste/vaimuprobleemidega käidi asutustes nimega "sanatoorne kool" või "sanatoorne internaatkool", kus "sanatoorne" viitab sellele, et koolis viidi lisaks erivajadustega arvestavale õppetööle ka läbi ka raviprotseduure. Sanatoorseid koole on Eestis tänagi hulgaliselt.

Erikoolide "klientide" arvu langus muidugi ei tulnud mingist seletamatust käitumise paranemisest EV ajal, vaid sellest, et ajapikku on erikooli saatmine lihtsalt vähenenud. Võib-olla on selleks pedagoogilised kaalutlused ja see on õigem. Igal juhul kord on täna koolis rohkem ligaloga kui minu kooliajal oli.

Kes seal erikoolis ümber ei kasvanud, selle karjääris järgmine tase oli Viljandi noortevangla ja seejärel juba täisväärtuslikud "tsoonid" peamiselt Rummu alevikus, kus oli võimalik omandada kriminaalse elu peensusi.

Paralleele võiks tõmmaga tegelikult vangide arvuga - kui 2000ndate alguses oli vangide arv Eestis ca 5000 (vanglaid oli 9), siis täna on see arv alla 3000 (vahepeal isegi alla 2700) ja vanglate arv on kolm korda langenud (täna on Eestis 3 vanglat). Vähenemine poole võrra pole mõistagi tingitud ainult paranenud õiguskuulekast käitumisest, vaid ka sellest, et optimeeritud politsei ei suuda kuritegusid avastada, kinni naljalt kedagi ei panda ja paljud pisemad pahateod pole enam kriminaalsed või pole vanglaga karistatavad.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15540
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Fucs »

Nonii.
Sirje Hänni töö läbi loetud.

See annab küll põhjaliku ülevaate sellest, mida meil on 1999-2009 (jaotatuna kahte põhietappi 1999–2004* ja 2005–2010**) erikoolides ja probleemsete noorte kasvatuses muudetud (arendguid), aga ei räägi nende arengute tulemuslikkusest. Kahjuks. Siia otsa oleks vaja lugeda veel arengutest 2009-2017...

Noh, selleks et asjast midagi asjalikku arvata oleks sinna juurde vaja teada:

1. 1999-2010 (-2017) kohtutest ja alaealiste komisjonidest läbi käinud noorte arvu (iga aasta lõikes)
2. 1999-2010 (-2017) kohtuotsuse ja alaealiste komisjoni poolt erikoolidesse suunatud noorte arvu (iga aasta lõikes)
3. 1999-2010 (-2017) erikooli lõpetajate ja väljalangenute arvu iga aasta lõikes
4. 1999-2010 (-2017) erikooli suunatud noorte retsidiivsus aastate lõikes (kui palju neist sooritas uusi kuritegusid ja väärtegusid, kui paljud neist said uue ja karmima karistuse jms erikoolis viibimise ajal)
5. 1999-2010 (-2017) erikooli suunamise asendamised (alaealiste komisjonide töö statistika) muude meetmetega aastate lõikes
6. 1999-2010 (-2017) kui suur on erikooli suunatud ja selle läbinud/lõpetanud noorte hulgas kuritegevus pärast kooli lõpetamist 8aastate lõikes)

siis me saaks panna need numbrid tabelisse koos kasvatusmeetodite muutustega aastate lõikes ja võrrelda, millal midagi oli tõhus või ei olnud.


On olemas:
Erikooli suunamise kohtupraktika 2008-2010 esimene poolaasta
Kaire Tamm Tallinn 2010
http://www.kriminaalpoliitika.ee/sites/ ... m_2010.pdf
Käesoleva analüüsi eesmärk on anda lühiülevaade alaealiste komisjonide ja kohtute menetluspraktikast erikooli suunamisel. Analüüsi ajendas läbi viima Justiitsministeeriumini jõudnud teave erikooli suunamise ebaühtluse kohta ning asjaolu, et seni täpsem statistiline ülevaade erikooli suunamistaotluste kohtupraktikast puudus.
Ma ei imesta, kui pikalt on puudunud muugi statistika, mida meil oleks vaja praegu.

Viimasest loeme me välja, et:

Alaealiste komisjonide (AK) erikooli suunamisotsused 2001-2009
2001 = 161 (7-9% otsustest)
2003 = 151 (7-9% otsustest)
2005 = 129
2007 = 107
2009 = 88 (1,7% AK otsustest)

....

Ma vaatan nüüd, kui aega saan, mis ma siit leian...

KONTROLLIARUANNE
nr 2-5/04/45
18.06.2004
Erikoolide funktsioon ja tulemuslikkus
http://www.digar.ee/arhiiv/et/download/21576

Vaadeldud erikoolide endistest kasvandikest on 65% karistatud õiguserikkumiste eest, 80% ei tööta ning 60% ei õpi.
Auditeeritud periood on põhiliselt aastad 2000–2003, osalt ulatuvad kogutud andmed 1995. aastasse
Erikoolide kui rangeima alaealiste mõjutusvahendi tulemuslikkuse kohta on Eestis tehtud vaid üks ulatuslikum uuring [(J. Saar (2003). Õigusvastane käitumine alaealisena ja kriminaalsed karjäärid. Eesti 1985–1999 longituuduurimuse andmetel. (Dissertationes Juridicae Universtitatis Tartuensis. Tartu: Tartu Ülikooli Kirjastus).]). Selles tõdetakse, et “erikooli suunamine prognoosib vaieldamatult kõige paremini pikaajalist ja raskete kuritegudega toimuvat kriminaalset karjääri”. 55-st vaatluse all olnud erikoolis käinud inimesest oli 15 aasta möödudes karistamata vaid üks. Samas kinnitavad andmed välisriikide analoogiliste asutuste kohta, et hoolikalt kaalutud parandusprogrammiga on häid tulemusi võimalik saavutada küll. Näiteks Hollandi erikoolis Rentray õppinud noortest saab lahkudes hästi hakkama 70%, ülejäänud 30%-st jõuab samale tasemele 2/3 pärast nn järelhooldust
:!:

* 1999–2004 perioodi kohta on riigikontrolli hinnang igatahes lausa purustav.
** 2005–2010 perioodi kohta pole parem...

Erikoolide ja alaealiste komisjonide järelaudit
Kas riik on probleemsete noortega tegelemisel edu saavutanud?
Riigikontrolli aruanne Riigikogule,
Tallinn, 1. detsember 2010
http://www.riigikontroll.ee/DesktopModu ... ditId=2163
Riigikontrolli hinnangul pole riik probleemsete noortega tegelemisel edu saavutanud. Erikool on endiselt kallis, kuid vähetulemuslik mõjutusvahend alaealiste õigusrikkumiste ärahoidmisel ja vähendamisel. Vaatamata mitmele positiivsele algatusele, nagu erikoolide personali suurendamine ning täiendavate tugiteenuste pakkumise õpilase erikoolis viibimise ajal, pole õnnestunud oluliselt vähendada uute õigusrikkumiste toimepanekut erikoolist lahkunute hulgas........

....Suur hulk erikoolist lahkunud noortest paneb endiselt toime süütegusid. Ligi 4/5 õpilastest paneb kahe aasta jooksul toime uue süüteo ja 2/5 kuriteo. Vaid mõne aasta jooksul pärast erikoolist lahkumist jõuab kinnipidamiskohta 43% noorukitest
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15540
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Fucs »

Samal ajal alaealiste kuritegevus justkui langeb.... (ja seega ka erikoolidesse suunatavate isikute arv peaks loogiliselt langema??) ....
AA kuritegevus 1996-2006.png
https://www.politsei.ee/dotAsset/286463.pdf
AA kuritegevus 2006-2016.png
https://www.just.ee/sites/www.just.ee/f ... 6_lisa.pdf

...aga kas võib statistiliselt ilusate numbrite taga olla see, et

Ministeerium: kohtusse jõuavad vaid alaealiste tõsiseimad kuriteod
10. august 2011 17:08
«Kohtusse jõuab täna vaid suhteliselt väike osa alaealiste kriminaalasjadest ning need juhtumid on sellised, kus rikkumine on tõsisem ning kus teo toime pannud alaealise suhtes on sageli menetlusi juba varem erinevatel kaalutlustel lõpetatud ehk siis tema käitumist on juba proovitud võimalikult pehmete meetmetega mõjutada.»
http://www.postimees.ee/526192/ministee ... d-kuriteod
"See, mida peegeldab ametlik registreeritud statistika, tähendab neid juhtumeid, mis politseisse jõuavad ehk millest teada antakse. Laste puhul võib arutleda selle üle, kas meil on mingid rikkumised, millele leitakse lahendused hoopis kuskil mujal. Näiteks koolivägivalla puhul võib kool tegeleda sellega ise või anda politseile teada,"
http://www.err.ee/558136/alaealiste-kur ... nud-samaks
väärtegude puhul on see paljuski politsei otsustada, kas suunata asi alaealiste komisjoni või rakendada teisi mõjutusvahendeid
https://www.saartehaal.ee/2015/01/17/vi ... -kuriteod/

+ 2014 Karistusseadustiku muudatused ?
Seaduse järgi jookseb väärteo ja kuriteo piir praegu 20-kordse miinimumpäevamäära juurest ehk praeguse päevamäära juures on see 64 eurot. Uue eelnõu järgi oleks see piir aga 200 eurot, ehk kui näiteks varas võtaks poest 199 eurose eseme ja jääks sellega vahele, siis ta kriminaalkaristust ei saaks, vaid pääseks väärteoga.
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=67588564

?

Nii saab jah ka statistilisi näitajaid parandada...

Seal eespool kusagil oli 2005 aasta kohta kirjas, et erikoolidesse saadeti 41 alaealist.
Nüüd ma loen 2012 aasta kohta (kus ühiskonnas on alaealiste kuritegevus langenud võrreldes 2005 aastaga ulmeliselt palju), et 2012 suunati 57 alaealist. :?:

2013 suunati 52 alaealist
https://www.entk.ee/sites/default/files ... 2013_0.pdf

2014 suunati 40 alaealist
https://www.entk.ee/sites/default/files ... 202014.pdf

2015 ja 2016 kohta seal lihtsalt polegi enam mingit aruannet ega statistikat...

2010 oli 69 ja 2011 on vobše 89...
https://www.entk.ee/sites/default/files ... e_Ehis.pdf
https://www.entk.ee/sites/default/files ... HIS%29.pdf
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

Statistikasse peaksid arvesse minema kõik kuriteod, mitte ainult kohtus süüdi mõistmisega lõppenud.

Need erikoolidesse suunamise numbrid ei näita üheskoos mitte midagi, sellesse pole vaja nii väga süveneda. Suurusjärk on pikemas plaanis üldiselt sama.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15540
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Fucs »

Nojah.

Ma vaatan, et selles oma peaga siin KIIRELT selgusele jõudmiseks on vaja võtta nädal aega vabaks :twisted:

Kes viitsib hakseldada, siis palun:

ALAEALISTE KURITEGEVUSE ENNETAMISE TULEMUSLIKKUS
EESTI ERIKOOLIDE NÄITEL 2009
http://www.kriminaalpoliitika.ee/sites/ ... ._2009.pdf

Ülevaade 1985-2000 Eestis läbiviidud noorte
hälbekäitumist käsitlevatest uuringutest 2009
http://www.kriminaalpoliitika.ee/sites/ ... ._2001.pdf

MÕJUTUSVAHENDITE KASUTAMINE ERIKOOLIDES 2008
http://www.digar.ee/arhiiv/et/download/116695

ÜLEVAADE ALAEALISTE KURITEGEVUSE VÄHENDAMISE STRATEEGIATEST JA PROGRAMMIDEST MAAILMAS 2005
http://www.kriminaalpoliitika.ee/sites/ ... ._2005.pdf

Kontrollkäik Puiatu Erikooli
22. novembril 2007
KOKKUVÕTE
http://www.oiguskantsler.ee/sites/defau ... kool_0.pdf

Kokkuvõte õiguskantsleri nõunike ja erialaasjatundjate etteteatamata kontrollkäigust
Puiatu Erikooli 12.05.2008.
http://www.oiguskantsler.ee/sites/defau ... rikool.pdf

jne jne

No seda materjali ikka on, millest ennast läbi närida ja mingeid numbrikesi otsida.

See millest ma praegu läbi hakseldada suutsin... sealt jäi igatahes kõlama, et need ERIkoolid praegusel kujul ai anna mingit rahuldavat tulemust ümberkasvatuse vallas.
Ei ole andnud perioodidel 1991-1999 ega 1999-2004 ega 2005-2010 ega 2010-tänane päev. Ma ei tea mis toimus 1980-1991 või 1970 -1980, et kas midagi oli veel halvem või veidi parem.

Ja seda vaatamata sellele, et IMHO on 1991-2017 ära katsetatud kõikmõeldavad lähenemised vägivallast kuni kallistamisteni.
Ainuke asi mida need erikoolid praegu annavad on see, et pätid isoleeritakse ühiskonnast (või siis osa neist kes pidevalt lennus pole just parajasti). Abiks seegi.

Kõige hullem on see, et sinna ERI-desse pannakse tihti kokku (või on erinevatel perioodidel pandud) nii raske kuriteoga hakkama saanuid, kui mingid pisisulid ja isegi ainult näiteks koolist poppi teinud alaealised (kusagil riigikontroll viitas sellele ka). Kuidas viimased ilusasti seal teiste kõrilõikajate seltsis edasi arenevad pädevateks retsideks, selleks pole vaja erilist fantaasiat rakendada.

Seega ma arvan, et jätkuvalt on ka puudu (lisaks pädevale personalile ja konseptsioonile ja süsteemsele lähenemisele) nende koolide eriastmed.. mis mõeldud erineva raskusastmega väär- ja kuritegude tegijaile. Või siis eriklassid tavakoolides (sest tervet kooli paarikümne popitaja pärast pole kah mõtete teha).
Ja kõige rohkem on puudu jah just seda ennetavat tööd, et alaealistest üldse pätte ei areneks... et areneks võimalikult vähe (päris nulliga ei saada kunagi hakkama, see on kah selge).

Kõik need uuringud ja aruanded keskenduvad peaasjalikult sellele, kuidas juba pätiks ära läinud noori saaks mingis ERIkoolis või asutuses normaalseks tagasi kasvatada.
Häbiväärselt ja tänamatult VÄHE (olematu!) on analüüsi ja uurimist sellel teemal, mida saaks ja tuleks teha ENNE.

Võibolla kuskil on kah midagi aga ma tõesti ei jaksa rohkem neid asju lugeda :D
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

Fucs kirjutas:Seega ma arvan, et jätkuvalt on ka puudu (lisaks pädevale personalile ja konseptsioonile ja süsteemsele lähenemisele) nende koolide eriastmed.. mis mõeldud erineva raskusastmega väär- ja kuritegude tegijaile.
Jah, kindlasti. Abikoolid popitajatele-ülbitsejatele-mölakatele-kaklejatele on puudu. Algajad vargad võiks ka esimeste pikkanäpujuhtumite puhul sinna suunata.

See ei ole juhus, et nii on. See on teadlik poliitika. Nimetatakse seda kaasavaks hariduseks - üldine põhimõte on, et võimalikult suur osa õpilasi peaks käima üheskoos tavakoolis.

Minu arvates on see möga.

Teiseks, arvestada tuleb, et mida rohkemate probleemidega õpilased, seda rohkem tuleb nende peale kulutada, et neist inimesed saada. Järelikult on abikoolid rängalt kallimad kui tavakoolid. Järelikult toetab ja julgustab ülalnimetatud põhimõte peale kõigi ülalviidatud bukletis värvilises kirjas üles loetud toredate asjade ka poliitikute mugavustsoonis püsimist. Järelikult võib sellele - ajastule iseloomulikult - ennustada pikka iga :mrgreen:
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Z03 »

Igatahes minu poolt austus kõigile õpetajatele. On olnud alati raske amet, aga praegusele ajastule iseloomulikult veel eriti keeruline.
gooligan
Liige
Postitusi: 1244
Liitunud: 23 Veebr, 2012 14:25
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas gooligan »

eks me siin täna proovime võrrelda võrreldamatud.
Puiatu olme vs Maarjamaa kool on nii oma materjaaltehnilisest baasist kui ka kasvatusmeetoditelt nagu siga ja kägu.
Või umbes nagu kambertüüpi Viru vangla vs laagri-tüüpi Rummu vangla. Ühes tegeleti peamiselt ühiskonnast isoleerimise ja "karistamisega" ning kuritegelik element sai rahus levida , teises üritatakse inimesest ühiskonda tagasiintegreeruda.
Populaarne on nõuda verd ja karistust tehtud kuritegude eest (mis ju ja täiesti loogiline), aga mida rohkem me kurjategijad ühiskonnast eemale tõukame, seda kindlamini satub vang tagasi kinnimajja.
Maarjamaa koolile ja metoodikatele tuleb anda mõned aastad tõestamaks valitud tee elujõulisust.

Teine aspekt, mis mõjutab erikooli "klientide" arvu vähenemist seisneb selles, et erivajadustega lapsi püütakse tänapäeval hoida maksimaalselt tavakoolis. Nii on päris palju investeeritud sotsiaalpedagoogidesse, väikeklassidesse (nn Tootsi klassid) jms. Iseenesest oleks ju krutskivennad lihtsam teistelt jalust ära saata. Aga vähemalt vanasti oli küll nii, et kui kord juba Puiatusse suunati, siis kuritegelikult karjäärilt enam tagasiteed ei olnud.
Ka on minu arusaama järgi kooli suunamine tehtud oluliselt raskemaks (peab olema vanemate nõusolek).
Vanasti piisas ka alaealiste komisjoni otsusest. Tihtilugu on lapsevanematel oma läbikukkumist raske tunnistada ning patsaane ei saa millegagi sundida erikooli minema ja nii nad jäävadki teisi terroriseerima.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist