Alaealiste ja segaste kuritegevus (peamiselt Eestis)

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas mäger »

Natuke tahtsin veel vägivallast lisada: vägivallauurijad on praeguseks arvamusel, et vägivalla ennetus algab emade hästi kohtlemisest. Rasedusaegne toitainete ja vitamiinide puudus ning halb elukeskkond mõjutab oluliselt, kuidas lapsel tulevikus läheb. Selles mõttes vägivald on RAHVATERVISEPROBLEEM, nagu ülekaal ja ussnugilised.

Vägivalda jagatakse reaktiivne/impulsiivne ning proaktiivne/tundekülm/psühhopaatiline. Neis on tõsiseid kattuvusi, kuid põhimõtteliselt see jaotus kehtib. Reaktiivse vägivallaga saab tegeleda, saab õpetada toimetulekustrateegiaid, saab anda ravimeid jne. Proaktiivse vägivalla ennetamiseks head ravimit ei ole, mõni natuke aitab ja mõnikord aitab reaktiivse vägivalla ravimisest, et saada häid sekundaarseid tulemusi proaktiivse vägivalla osas. Ajapikku aitab ainult pidev korrutamine, et kõik mis inimene teeb, teeb ta endale ning jamad kokkuvõttes teevad talle endale kahju. Tuleb tähele panna, et isegi Kaagvere taolistes asutustes on potentsiaalselt proaktiivse vägivalla teostajaid suhteliselt vähe ning seetõttu on võimalikke ohuolukordi veidi kergem ennetada. Rahvusvaheliselt hinnatakse sarnastes asutustes ca 10%-l märkimisväärselt tundekülmasid jooni, vs 1% üldpopulatsioonist.

EDIT: vägivallakäitumise mõistmiseks soovitan Adrian Raine´i "Anatomy of Violence" raamatut.
otsin puude taga metsa
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

Aitäh!
mäger kirjutas:Selliste olukordade ennetamiseks tuleb väga jäigalt pidada kinni töörühmas kokku lepitud käitumisjuhistest, et mitte manipuleerimist soodustada ning võimalikuks teha.
Jah. Täpselt sama probleem on vanglates ka. Tegelikult ka tavakoolis, aga seal pole tavaliselt tagajärjed kõneväärt.
mäger kirjutas:Mina eelistan noortele anda vabadusi, mida nad võiksid osata ja tahta kasutada, st. minu jaoks ei ole probleem, kui Kaagvere laps käib linnas üksi trennis, juhul, kui treener rahul on ja ta õigel ja kokkulepitud ajal tagasi jõuab. Kui see ei õnnestu, siis see muidugi läbi ei lähe. Kellega see õnnestub, neile tuleb sellistes asutustes anda võimalikult rohkem isiklikku vabadust, mida nad suudavad veel kanda, st ei lähe näiteks jooma või lõhkuma.
Nõus.
mäger kirjutas:Mis mind Postimehe kajastuse juures häiris, oligi see, et suurim probleem oli justkui omavoliline küla peale lahkumine ning sisu, ehk mida teha selliste noortega, jäi täiesti tahaplaanile. Mulle subjektiivselt tundus, et artikliteseeria oli Nils Niitra isiklik ristikäik direktori vastu ning direktorile tegelikult ei antud võimalust oma seisukohtadega esineda (ka direktori enda arvamusartiklit ei võetud avaldada) ja ma oleksin rõõmus, kui see nii ei olnud. Mis puudutab veel käsitlust, siis nö käremeelsematel ja süüdistavamatel külaelanikel polnud oma sõnade suhtes mingit vastutust, nad võisid vabalt kõik välja mulistada.
Kolmas avalikult esinenud osapool on ka - direktoriga rahulolematud töötajad.
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas nimetu »

Kõik see pole ka teab mis uus asi.
Tugevalt psühhopaatiliste kalduvustega lastest on suudetud soodsates tingimustes kasvatada täielikult funktsioneerivad ühiskonna liikmed. Mitte, et see kerge oleks olnud, kuid siiski võimalik.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

Ma küsiks akf mägralt pigem niipidi, et kas tema näeb mingit olemuslikku vahet laste vahel, kes on sinna suunatud kohtumäärusega ja nende teiste vahel?
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas mäger »

Kohtumäärusega noortel on ilmselt rohkem tegusid, aga eks neil kõigil on oma patutaak.
otsin puude taga metsa
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

Aga psühhiaatri seisukohast, kas neil gruppidel on mingit vahet?
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas mäger »

Ei ole vahet - käitumisprobleemid on kõigil, enamusel veel muud asjad ka juures, depressioon, ADHD, PTSD, ärevushäired, pervasiivsed häired jm.

Kaagveres on ka ainuke koht Eestis, mis pakub noortele erihoolekandeteenust. Varem saadeti sellised noored täiskasvanute erihoolekandeasutustesse, nüüd on see õnneks muutunud.See on siis kolmas rühm.
otsin puude taga metsa
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

mäger kirjutas:Ei ole vahet - käitumisprobleemid on kõigil, enamusel veel muud asjad ka juures, depressioon, ADHD, PTSD, ärevushäired, pervasiivsed häired jm.
Siis võib isegi õige olla neid kõiki seal koos... kasvatada? harida? ravida? pidada?
mäger kirjutas:Millega ma korduvalt kokku puutusin probleemina oli see, et töötajad võtsid endale noorte suhtes eriõiguseid, kasvõi nende samade nutivahendite lubamise osas. Viibisin ise koosolekul, kus töötajatega arutati, miks üks nooruk sai teatud olukordades endast selfisid näoraamatusse üles laadida. Siin oli probleem, et juhtkonna nägemus ei läinud töötajate valmisolekuga juhendeid täita kokku. Inimesed on erinevad ning nendele ka raskema patoloogiaga noored nö rõhusid, et endale vabadusi manipuleerida. (Ei puutu siia, aga illustratsiooniks, et ebastabiilse isiksushäirega inimene näeb maailma ja inimesi must-valgena, mis ühel hetkel peegeldub ka töötajates sellisena, et osa näeb patsienti nö positiivse ja ohvrina ning teised negatiivse manipulaatorina). Selliste olukordade ennetamiseks tuleb väga jäigalt pidada kinni töörühmas kokku lepitud käitumisjuhistest, et mitte manipuleerimist soodustada ning võimalikuks teha.
Ma julgen väita, et see ongi direktori probleem ja kui ta ei suuda seda lahendada, ongi õige ta maha võtta. See kõik, mida sa kirjeldad, ongi juhi või ülema kõige olulisem funktsioon ükskõik mis organisatsioonis. Kui inimene ei suuda juhtida, siis ta ei peaks juht olema. Õigete märksõnade kasutamise valdamine, õige maailmavaade või õige ellusuhtumine ei asenda juhiomadusi.

Kahjuks aga ei asenda ka ükskõik kui head juhiomadused süsteemipoolset toetust, nii et tegelikult on minu arust ka probleem laiem ja direktorile keskendumine poolik lahendus.
mäger kirjutas:Kommenteerin seda aia asja ka - kokkuvõttes ju aed ongi ees psühholoogiline tõke. Selleks need noored selles koolis ongi, et nad õpiksid austama tõkkeid. Ei möödunud talvel ega kevadel olnud üle aia hüppamine eriline probleem, järelikult psühholoogiline tõke toimis. See et sügisel vasikad hulluks läksid- olen aru saanud, et praeguseks on olukord oluliselt rohkem kontrolli all.

Mis puudutab katustel jooksmisi, siis on see natuke ka ehituslik küsimus, mille osas tuleb Päästeametiga jm leida lahendused, et noored ei saaks tuletõrje alarmi tööle pannes kõiki väravaid ja uksi avada.
Eks aia probleem ole ka ehituslik küsimus. Kui ajakirjanduses küsiti, et kas ei peaks aeda kõrgemaks ehitama, tuli kohe vastus, et ei, meie tahame, et lapsel oleksid psühholoogilised barjäärid, mis takistaks teda linna peal pättust tegemast käimas. Selle peale võiks loogiliselt vastu pärida, et miks siis mitte aeda maha võtta ja valge värviga jutti maha tõmmata (või ööseks LED-riba vedada): psühholoogilise barjääriga piiratud ala markeerimiseks peaks see ju ka kõlbama...? Samamoodi võiks argumenteerida, et tuletõrjehäire nupu vajutamise suhtes tuleks ka psühholoogilist barjääri kasvatada ja on normaalne, et seda kasvatusprotsessi käigus käpitakse ning kõik uksed lahti lähevad.

Ilmselgelt on toimiv lahendus kahe meetme summa ja aia toimiv kõrgus tuleb õunte pealt vaadates paika saada (nii otseses kui metafoorses tähenduses). Kui eraldusruumi toime üle saab teaduslikult argumenteerida, nagu akf mäger demonstreeris, siis ma ei tahaks uskuda, et direktoril või ükskõik kellel, kes on praeguse kõrgusega aia projekteerinud või seda kaitseb, oleks mingitki teaduslikku teadmist sellest, miks peab piire just nii palju sentimeetreid kõrge olema kui see praegu on. See vastasseis raskemini ületatavale piirdele on puhtalt üldpõhimitte ehk siis ideoloogia asi.
mäger kirjutas:Mulle subjektiivselt tundus, et artikliteseeria oli Nils Niitra isiklik ristikäik direktori vastu ning direktorile tegelikult ei antud võimalust oma seisukohtadega esineda (ka direktori enda arvamusartiklit ei võetud avaldada) ja ma oleksin rõõmus, kui see nii ei olnud.
Kui direktori vastuartiklit ei avaldatud, siis see on minu arust üheselt lubamatu.

Niitra puhul võib olla ka üks teine motiiv. Ajakirjandusele väga meeldib demonstreerida, et nende tegevusel on tulemusi. Et nad suudavad ühiskonnas midagi muuta. See esiteks tõstab nende enesehinnangut ja teiseks näeb hea välja. Seetõttu keskendutakse tihtipeale mingite isikute "probleemile" ja seatakse eesmärgiks nende ametist mahavõtt, vanglast vabastamine vms. (Janar Fillippov kirjutas aastate viisi Kohtla-Järve nelikmõrva eest eluks ajaks vangi mõistetud retsist ja neid näiteid on teisigi).
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas mäger »

Kriku viimane lõik on väga hea tähelepanek. Aitäh.
otsin puude taga metsa
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Martin Peeter »

On huvitav lugeda spetsialisti arvamust. Aga kas ei juhtunud selle Kaagverega see, et nende vanema avalduse alusel kooli võetute ja kohtumääruse alusel suunatute kokku panemisel hägustus režiimi tagamise vahendite ühetaolisus ning sellest tulenevalt langes efektiivsus. Režiimses asutuses peavad siiski olema vahendid ja meetmed, millega režiimi täitmine tagada ning piirid seada. See madal aed ilmselt siis ei olnud muude meetmete mitte rakendamise tõttu piir ja piiri ületamine oli meeldiv ning ei toonud mingeid tagajärgi. Neid meetmeid ei tohi kuritatarvitada, aga kui muu ei aita, tuleb nad käiku lasta. Ka psühhiaatriahaiglas, kus inimesed ei hakka mitte pahatahtlikult märatsema, vaid on oma tahtest olenemata haiged ja ravil, fikseeritakse märatseja ikka vajadusel ohjeldusvahenditega kinni. Neile mõjub see ka väga halvasti ja rusuvalt, aga midagi pole teha - alternatiiv oleks veel halvem.
Dona nobis pacem!
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas mäger »

Ma kokkuvõtlikult ütleksin, et üks eesmärkidest kogu sellisele protsessile on välja sõeluda tõeliselt ühiskonnaohtlik kontingent. Enamus ka Kaagvere ja Tapa seltskonnast saavad täiskasvanuks saades siiski enam-vähem ühiskonnas hakkama ilma suuremate vahejuhtumiteta. On siis väike osa, kelle puhul tegelikult saab aru, et siin on suurem jama tulemas ning võimaluse piires jagada administratiivset ressurssi selle inimese tegemiste ja toimetuleku jälgimiseks ja võimalusel raske kuriteo ennetamiseks. Olen uurinud veidi kolleegidelt Soomes mõnede eriti raskeid kuritegusid sooritanud tegelaste varasema ajaloo osas ja seal oli selgelt mitmesuguseid "punaseid lipukesi" kaardil tõusmas. Julgen arvata, et selles osas oleme me mõõdukalt hästi hakkama saanud, st. osadele sellistele arengulugudele suudame pidurit tõmmata ja mõned pääsevad siiski lastekaitse, psühhiaatria ja kooli jälgimissõelast läbi. Meiesugusele riigile oleks hea tulemus, kui nö ühiskonda raputav kuritegu esineks kord ehk 10. aasta jooksul, kahjuks tuleb neid praegu rohkem meelde...
otsin puude taga metsa
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

mäger kirjutas:Enamus ka Kaagvere ja Tapa seltskonnast saavad täiskasvanuks saades siiski enam-vähem ühiskonnas hakkama ilma suuremate vahejuhtumiteta.
Kas selle kohta mingit avalikustatavat statistikat ka on?
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas mäger »

Ei tea, et oleks. Meil käib sedasorti uuringu tegemine kõik õhinapõhiselt, aga jube raske on õhinat leida, kui igapäevane töö väga intensiivne on. Iseenesest hea mõte, et kuidas kaugtulemused Eestis paistavad. Kui kunagi mõned asjad praeguses elus lahendatud saavad, siis korraldan ära. Rahvusvaheliselt on, aga praegu ei julge tulemusi pakkuda. Kui jälle andmebaasidesse hulkuma satun, siis uurin, kuidas asjad näiteks lähiriikides paistavad ja saadan Krikule privasse.

Teen ettepaneku Kaagvere teema pausile panna ja olukorrast riigis läbi muude vaatenurkade hinnata. Siia midagi väga uut ja põletavat praegu ei tule ja arutelu läheb muidu jauramiseks.
otsin puude taga metsa
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas nimetu »

Noorte vabaaja tegevusest.

https://parnu.postimees.ee/4292169/noor ... -vigastusi

Seda 50-liikmelise kamba juttu ma ei usu, kuid kindlasti on igasuguste noortekampadega alati probleeme. Seda peksupealinna tiitlit ka ei maksa ülemäära rõhutada. Ma olen Tartus samamoodi täiesti võhivõõraste poolt rünnaku ohvriks sattunud. Tookord olukord lahenes siiski veidi rahulikumalt, sest mul oli juhuslikult läheduses ka paar turjakamat tuttavat ja ise ei hakkanud asja eskaleerima.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukorrast riigis

Postitus Postitas Kriku »

Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline