www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 13 Okt, 2019 23:00

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 157 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 27 Sept, 2019 15:14 
Eemal
Liige

Liitunud: 14 Juun, 2005 0:55
Postitusi: 1553
Kapten Trumm kirjutas:
Tänases valitsuses roolib KE ja väikevennad on rohkem puudli eest. Ehk - kui Ratas ütleb pensionitõus, siis nii ka saab. Ja väikevendadel on valida - kas leppida või tõmmata minema. Viimane dilemma muide on hea põhimõttekindluse indikaator - selle asemel, et sirge seljaga opositsiooni jalutada ja oma nägu hoida, antakse Ratasele lihtsalt järgi. Kahju muidugi, et Kaja Kallase ärplemine "punaste joontega" sellise olukorra meil üldse tekitanud on. Sest noh, kärped majandusbuumi ajal eelarvest räägivad head keelt kehtiva valitsuse majanduslikust mõtlemisest.


See on minu arust natukene lihtsustatud olukorrakirjeldus. Selles mõttes, et selles koalitsioonis on kõik kolm osapoolt tegelikult vastastikku üksteise pantvangid ning mingeid muid häid valikul pole tegelikult kellelgi nendest kolmest. Keskerakond vajab EKRE-t ja Isamaad selleks, et säilitada peaministri koht – muude kombinatsioonide korral tuleks sellest loobuda. Isamaa jaoks on praegune koalitsioon ainukene, kus ta saab ellu viia oma peamise valimislubaduse ehk II pensionisamba reformi – sama sammast omal ajal luua aidanud Reformierakond ja sotsid veel vähem ei taha sellest, midagi kuulda, ilmselt on ka Keskerakond ise skeptiline, kuid kannatavad ära. EKRE ei saaks ükskõik millise muu kombinatsiooni korral täna ilmselt üldse valitsusse.

Puht-poliitiliselt on praegune koalitsioon ja järgmine riigieelarve tegelikult selline, et enamvähem kõik osapooled saavad midagi. Keskerakond saab võimu ning suurelt lubatud pensionitõusu – väikse tõusu lisaks indekseerimisele, kuid siiski. Isamaa saab oma II samba reformi, ja saab selle väga kiirelt ja kiirustades (huvitav, miks sellise fundamentaalse asjaga üldse nii kiire on). Tõsi, mida suurt saab EKRE võrreldes oma suurte lubadustega programmile ning lisaks aktsiiside langetamisele, on mul juba pisut keerulisem aru saada. Või õigemini – saavad selle sama võimu, mida nad muul juhul ilmselt ei saaks.

Aga see selleks. Minu arvates ei maksa seda sisekaitsereservi ärajäämist, või loodetavasti pelgalt edasilükkamist ka üledramatiseerida. Selle reservi reaalseks ellurakendamiseks pole vaja mitte ainult raha, vaid ka konkreetsed kontseptsiooni ja projektiplaani ning kindlasti ka tervet rida seadusemuudatusi, et reservväelaste PPA-sse kantimine ning võimalikult laiade õigustega reaalne kasutamine üldse võimalik ei ole. Neid asju täna veel pole ning need ka ilmselgelt ei valmi paari kuu jooksul järgmiseks eelarve-aastaks. St kui riigieelarvega ka oleks juba järgmiseks, 2020. aastaks eraldatud sisekaitsereservi jaoks nt 5 miljonit eurot, siis oleks selle raha eest võinud ju ära osta esimese satsi relvi ja varustust, kuid see kraam oleks jäänud sama targalt lattu seisma, sest neid sisekaitsereservi võitlejaid veel praktikas ei eksisteeri. Kui valida, kas 5 miljoni euro eest relvi laos seismas, või samad viis miljonit reaalselt juba teenistuses olevate politseinike palgatõusuks, siis selles valguses see valik nii väga rumal ei olegi. Olemuslikult ongi see üsna tavapärane näide sellest, kuidas ja miks laiapindse riigikaitse arendamine toppab. Iseasi muidugi, kas sellises olukorras oli mõtet teha kõigest nädal aega varem suure hurraga pressikonverents. Aga eks suuga on alati lihtsam suurt linna ehitada.

Ühele „toredale“ asjale tasuks siinkohal muidugi veel tähelepanu pöörata. Sisekaitsereservi aastaseks kuluks planeeritud u 4-5 miljonit kujutab endast u 1% kogu Siseministeeriumi valitsemisala eelarvest, ning 0,04% kogu riigieelarvest (kui ma nüüd valesti ei arvutanud). Mõlemad kaabud on seejuures viie valitsuses olnud kuuga üsna avaldanud üsna pidevalt ja üsna kindlas kõneviisis arvamust, et kogu senine Eesti riigieelarve on tugevalt õhku täis, kõik kohad pungitavad ebavajalikest kulutustest, riik on end paksuks söönud ja kohe tuleb tõhus salenemiskuur, mille eest saab hakata elu päriselt paremaks tegema. Konkreetseid näiteid sellest õhust pole vähemalt mina väga kuulda saanud (kuigi nende kohtade otsimiseks on EKRE-l tegelikult olnud aega ka nelja opositsioonis oldud aastaga). Nüüd selgus aga „miskipärast“, et õhku ja rasva pole leitav ei 1% ega isegi 0,04% ulatuses.

Ei hakka siinkohal hinnangut andma, kas probleem on nüüd lihtsalt administratiivses suutmatuses neid tarbetuid kulusid leida ja kärpida. Või siis sellesamas suure suuga linnade ehitamises.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 27 Sept, 2019 15:58 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2006 21:35
Postitusi: 2170
Asukoht: Tallinn
Viimastes kirjades on hästi lahti kirjutatud Eesti valitsuse traagika - kõik koalitsiooni liikmed on omavahel sümbioosis ja paremaid võimalusi ei ole oma valimislubaduste täitmiseks ja täita neid tuleb, kasvõi natukene, Tootsi moodi, et kui ei saa kogu rehkendust, siis kasvõi poolgi. Reform haugub mis ta haugub, kuid ega neilgi mingit rahalaegast ei ole, millest valitsusse saades raha külvama hakata. Jutud täissöönud riigist on lollus ja see sisekaitsereservi mõne miljoni mittesaamine tõestab, et tegelikult on õhuke riik, mida on reeglina näha siis, kui midagi väga pahasti ja vaja korraga rohkem inimesi või tehnikat olukorra lahendamiseks. Samas kui sel ja tuleva aasta I pa tehakse korda seadused sisekaitsereservi toimimiseks, siis ehk saab tuleval aastal paremini alustada. Isiklikult ei saa aru, mida selle 5 miljoni eest 4x hangitakse? Sinised roobad on täiesti küsitava väärtusega, hädaolukorraks kõlbab hästi politsei taskutega helkurvest. Munder, saapad, kiiver, relv ja kaitsevest peaks kõikidel reservistidel laos olemas olema. Kui oletame, et etteantud numbrid on õiged, siis on 700 koolitatud reservisti täiendõppeks ja varustuseks ette nähtud üle 7000 € aastas ja 28000+ € 4 aasta kohta. Võrdluseks, SKJ suudab 1 ajateenija peale aastas kulutada 9000 €, see on siis Soome hindadega. Sellest tekibki küsimus, kas see sisekaitsereservi eelarve ei ole mitte räigelt üle blufitud, isegi siis, kui selles on sisse arvestatud PPA poolt vajalike uute ametnike värbamise ja palgakulud, on seda raha väga palju. Varustusest oleks tegelikult vaja korralikke PPA süsteemiga ühilduvaid käsiraadioid ja öise nägemise seadmeid, kuid need ei maksa kindlasti niipalju. Eesti valitsuse mõttekramp on tegelikult laenu võtmise kartmine. Laen riiklikul tasandil on tänasel päeval ajalooliselt odav, Soome sai riigilaenu -0.7% intressiga, seega raha omanik suvatseb peale maksta selle eest, et soomlased suvatsevad laenu võtta. Samas oleks mõistlik võtta laenu suurte ja pikaajaliste projektide rahastamiseks, sisekaitseüksusele varustuse hange ei ole kindlasti selline.

Kellel tundub Eesti valitsus imelik, siis võite ennast lohutada, Soomes on veel hullem. Valimistel olid sotsid, põlissoomlased ja koonderakond väga tasavägised, mõne kümnendiku kaugusel teineteisest. Vana valitsuspartei keskerakond hävis pooled hääled ja ülejäänud said tavapäraselt mõnest kümne protsendini. Sotsid jätsid valitsusest välja põlissoomlased ja koonderakonna, ehk üle kolmandiku valijatest ja tegid vasaktsentristliku valitsuse, kus sotsid kamandavad ja abiparteid on keskerakond, vasakpoolsed, rohelised ja rootsikeelsete partei. Esimeste kuude möödudes on ilmnenud, et seoses majandusprobleemide jätkumisega tuleb enamikele lubadustele vett peale tõmmata, väikese sissetulekuga inimeste tulumaksu vähendati (mõistlik, sest muidu on vaja rohkem sotsiaalabi), kütuse ja alko aktsiisi tõsteti (Eestist ja Venemaalt tuuakse siis rohkem) ja muude maksude tõstmisega kaotab keskmise sissetulekuga tööinimene 150-160 € aastas. Nii et keegi ei ole eriti rahul ja inimesed on järjekordselt pettunud ning nii põlissoomlaste kui ka koondpartei koos kristlike demokraatidega kritiseerivad kogu aeg valitsust. Vabandust OT pärast, lihtsalt et saaksite aru Soome reaalpoliitikast lähematel aastatel.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 27 Sept, 2019 19:55 
Eemal
Liige

Liitunud: 06 Juul, 2005 16:48
Postitusi: 893
Nagu välja on öeldud, siis sisekaitse reservi alla lähevad need reservistid, kes ei ole KV SP reservis, seega ei ole neile ka varustust ette nähtud kv ladudes ja neile on vaja osta kogu varustus.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 02 Okt, 2019 12:44 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Veebr, 2012 15:25
Postitusi: 278
https://leht.postimees.ee/6790465/herem-sisekaitse-reserv-aitab-kaitsejoududel-keskenduda-pohiulesandele

See seisukoht erineb küll sellest reaalsusest, mis nt Euroopas või USAs peale suuri terrorirünnakuid vms kataklüsme toimunud on -
riigid peavad täiesti loomulikuks, et tänavale tuuakse patrullima täisvarustuses sõjaväelased ning nad aitavad võtmeobjektide (nt lennujaamad, rongijaamad jm) turvamisel.
Ei kasutata mingeid müstilisi sisekaitsereserve vaid täiesti tavalisi sõjaväeüksuseid.

Mitte keegi ei keela ka meil aprillimäsu vms tüüpi sündmuste ajal näiteks skautidele anda ülesande Stenbocki + Riigikogu hoone + lennujaama valve.

Näiteks toodi Pariisis toodi 10 000 sõjaväelast tänavale peale terrorirünnakuid -
https://en.wikipedia.org/wiki/Op%C3%A9ration_Sentinelle
Niisamuti UKs
https://www.dailymail.co.uk/news/article-4539292/Hundreds-armed-troops-patrol-London-landmarks.html
ja ka nt Taanis, kuigi seal pole otseselt rünnakuid toimunud -
https://www.thelocal.dk/20170928/armed-military-to-replace-cops-on-danish-streets-and-border
Samamoodi on toodud sõdurid tänavatele ka Itaalias, madalmaades, USAs jne jne.

Miks? Sest riigid saavad hästi aru, et sündmusel, mis võivad juhtuda kord 5 või 10 või 20 aasta jooksul ei ole mõistlik hakata uusi struktuure looma vaid kasutatakse olemasolevaid sõltumata alluvussuhtest.

Niiet riigid peavad täiesti loomulikuks, et piiratud ressursi tingimustes tagab vajadusel KV ka sisekaitselisi ülesandeid.

Aga noh meil poliitiline mania grandiosa, piiramatu inimressurss ja piiramatu eelarve. Mida need lääne riigid ka teavad...

PS! Siiani pole jõutud mõtestatud tuumküsimuse defineerimiseni - mis on see kriis kus ei piisa olemasolevatest politseinikest, vabatahtlikest, kaitseliitlastest ja kaitseväelastest? Kas siis ei oleks naguinii PUPU koos kõige vastavaga.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 02 Okt, 2019 13:05 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 26697
gooligan puhka jalga, tõsiselt kohe :oops:

Tsiteeri:
See seisukoht erineb küll sellest reaalsusest, mis nt Euroopas või USAs peale suuri terrorirünnakuid vms kataklüsme toimunud on -
riigid peavad täiesti loomulikuks, et tänavale tuuakse patrullima täisvarustuses sõjaväelased


"Selles reaalsuses" ei sisaldu paraku piiri taga kõrges valmisolekus sõjaväega Venemaa ja meil riigis sajad tuhanded sellele lojaalsed elanikud, kelle mõjutamine armeega võib kergesti anda ajendi tulla üle piiri "kaasmaalasi kaitsma".

Seepärast sõjaväe kasutamine politsei rollis USA-s, Prantsusmaal või Belgias pole 1:1 üle kantav ka Eestisse.

Heremil on täiesti õigus - lohakil suurkriisi/sõja aegne sisejulgeolek seob KV käed ja teades seda, võib vastane sellist võimalust teadlikult kasutada.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 02 Okt, 2019 13:08 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 26697
alari kirjutas:
Nagu välja on öeldud, siis sisekaitse reservi alla lähevad need reservistid, kes ei ole KV SP reservis, seega ei ole neile ka varustust ette nähtud kv ladudes ja neile on vaja osta kogu varustus.


Isiklik varustus on kogu üksuse kulude juures suhteliselt vähetähtis rida, lisaks selle kallimad osad on pika elueaga. Riided, pesu ja sokid ei maksa kah suurt midagi. Kulud algavad üksusespetsiifilise relvastuse/varustuse, transpordi ja muu sellisega. Muidugi ka üksuse jaoks reservistide pideva koolitamise ja kordusõpetamisega (osa langeb välja).

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sisekaitse reserv
PostitusPostitatud: 03 Okt, 2019 13:43 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2006 21:35
Postitusi: 2170
Asukoht: Tallinn
Jah, Kesk-Euroopa riigid tõid armee politseiga koos patrullima, sest sõdurid olid olemas ja neid oli võimalik kiiresti kasutada sisekorra kaitseks. Paljudes riikides on ka sandarmid ehk sõjaväestatud politseiüksused, kuid need on igapäevaselt oma jooksvate ülesannetega hõivatud ja ei suuda kusagilt kiiresti tuhandeid uusi mundrikandjaid tekitada. Eesti võtmes on see sisekaitsereserv ikkagi hea asi, sest kui KJ peab tegelema sisekaitsega, tähendab see, et need kompaniid ja pataljonid ei saa oma sõjalist ülesannet täita. Ukraina näitel on väga võimalik, et Eestis tahetakse ka probleeme tekitada konna keetmise meetodil, kus madala intensiivsusega konflikt kestab kaua ja kurnab majandust ning tekitab sise- ja välispoliitilisi probleeme. Siis on väga oluline, et on olemas sisekaitsele keskenduv reservüksus, kes vajadusel suudab PPAd abistada.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 157 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: pikk ja 5 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt