www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 30 Sept, 2020 10:05

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 3 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kaitseliidu Rapla Maleva Omega üksikrühm
PostitusPostitatud: 11 Juul, 2014 3:47 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Apr, 2009 10:37
Postitusi: 1090
Tere,
netis kolades sattusin osta.ee arhiivi ja seal omakorda ühele huvitavale embleemile:
Pilt
Otsisin netist, kuid midagi erilist silma ei jäänud: mõned vanad fotod pumpüssidega meestest paraadil ja kuskil võistluse protokollis vms registreerimislehele viide luurerühmale.
Kas teab keegi targem mind valgustada, et mis üksusega tegemist oli / on?

Tänud ette!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kaitseliidu Rapla Maleva Omega üksikrühm
PostitusPostitatud: 25 Juul, 2014 20:34 
Eemal
Uudistaja

Liitunud: 25 Juul, 2014 20:11
Postitusi: 1
Tervist!

Aastal 2007 kirjutasin raamatu "Eesti eest! Pilguheit Kaitseliidu lähiminevikku 1988-2008" (Peatoimetaja Merike Jürjo, Tallinn, 2008) tarvis Omegast lühikese loo. Panen siis vastusena lugemiseks kirjutise kärpimata kujul:

"Omega rühm loodi Kaitseliidu Rapla Maleva pealiku 16.05.1995 käskkirjaga nr 11. Käskkirja punkti 1 alusel asutati ”erialaliste ülesannete täitmiseks eksterritoriaalne eriüksus – üksikrühm “OMEGA” vahetu alluvusega Maleva pealikule”.
Vahetult loomise järel oli rühmas 20 tegev- ja toetavliiget.
Omega algusperiood on väga tihedalt seotud 1994-2001 tegutsenud turvaettevõttega AS Tammiskilp.
Omega algatajad ja esimesed liikmed olid algselt Kaitseliitu astudes Hageri üksikrühma liikmed. AS Tammiskilp loomisel said mõned hilisemad omegalased seal tööd. Omega loomise vajaduse tingis tegelikult inimlikke pingeid tekitanud olukord. Nimelt oli üks Tammiskilbi asutajaid, Villu Õun, Hageri rühma relvurpealik. Hageri rühma pealik aga sai töökoha Tammiskilbis. Üks mees ühes kohas pealik, teine teises kohas, head sest ei sündinud. Seeläbi tekkis ka initsiatiiv luua Tammikilbi töötajate baasil eraldiseisev Kaitseliidu Rapla Maleva rühm. Rühma siirdus palju Tammiskilbis töötavaid ja ka mitte töötavaid Hageri rühma kaitseliitlasi. Samuti mahitati kaitseliitlaseks astuma kõiki ettevõtte turvatöötajaid ja juhte. Põhjusel, et rühma algkooseisus oli palju mitte Rapla maakonnas elavaid inimesi, pakuti malevale välja eksterritoriaalsuse mõte. Nimi arvati hea olema “Omega” – see ei seostu ühegi Rapla maakonna geograafilise punkti ega nimega ning on muuhulgas põnev.
Omega loodud, alustati sihipärase värbamistööga ning aktiivse osalemisega Kaitseliidu tegevuses. 1990ndate keskel ei olnud Kaitseliidul veel piisavalt varustust ega relvi. Omega värbas, eelkõige läbi Tammikilbi kliendibaasi, endale piisavalt suure toetavliikmete tugiüksuse. Toetavliikmete peamine motivatsioon oli relvalubade võimalikkus ning panuseks üksuse ja Kaitseliidu toetamine rahaliselt. Siiski oli nimekirjas ka moraalse- või muu ainelise toega panustavaid toetavliikmeid.
Toetavliikmete poolt annetatud rahaga soetati ühtne “ameerika” malli vormiriietus, vahendeid õppuste läbiviimiseks, kanti muid kulusid. Kulude tegemine oli kontrollitav ja hallatav rühma juhatuse poolt kuhu kuulus pealik ja kaks valitud liiget.
Üsna iseloomulik Omega majandustegevusele on väljavõte juhatuse protokollist, mis näitab, kuhu toetusrahad kulusid:
2001 aasta omatulu eelarve on juhatuse kinnitusel 45000.- krooni.
Kulud:
12600 Vormiriietuse kompensatsioon (vt. Lisa)
5000 Telefonikõnede kompensatsioon (5x1000, vt. Lisa)
14000 Raadiosaatjad (2x7000)
4450 Malevale
5000 Õppuste läbiviimiseks
720 Vormimütsid (10x60)
2250 Embleemid (50x25 maleva, 50x25 Omega)
960 Nimesildid (64x15)
44980 Kulu kokku
Kõigi kulude kohta on antud seletuskiri lisades. Samuti on antud juhendid muutuste tegemise vajadusel.
Omegalased hankisid aktiivselt ise relvastust. Selleks taotleti ostulubasid nii kauplustest väiksemat sorti käsitulirelvade kui ka teistest malevatest sinna hangitud suurtemate lahingrelvade ostmiseks. Esimesed üksuse relvad olid Tammikilbi poolt annetatud 5 pumppüssi CBC kaliiber 12. Järgnesid Hiinas toodetud SKS tüüpi karabiinid, mis hangiti Kaitseliidu Harju Malevast toetavliikmete toetusrahadega. Üksikuid riigirelvi Omegale ei jagunud. Kalaśnikovid kõigile saadi alles 1996.
Omega oli väga aktiivne ning vanuse poolest kindlasti kõige noorem Rapla Maleva üksus. Näiteks juba 03.02.1997 malevapealiku poolt väljaantud Käskkirja nr 4 punkt 6 paneb Omega rühmale ülesande edukalt osaleda täiskoosseisus Kaitseliidu suvepäevadel Puurmannis. Seega on sel ajal tegemist Rapla Maleva esindusüksusega.
Aktiivselt ning suurelt panustades käidi ka teistel 1990ndate teises pooles toimunud üritustel ja õppustel, kus vähegi oli tarvis Rapla Maleva au kaitsta.
Omamoodi suhe oli Hageri üksikrühmaga. Koos viidi läbi õppusi ja suheldi muud moodi tihedamalt. Küllap oli selles oluline osa ühisel ajalool. Pooleldi naljatamisi peeti Hageri rühma Omega taimelavaks kuna juhtus, et värvatud ja väljaõpetatud nooremad mehed kippusid Omegasse, sealse aktiivse tegevuse tõttu, üle tulema .
Väljaõppe osas oldi samuti eesrindlikud. Läbi paljude tutvuste ja sõpruste oli võimalik kohale kutsuda professionaalseid instruktoreid Kaitsejõududest. Eelkõige kasutati ära sidemeid Rahuoperatsioonide Keskusega. Väljaõpet sai korraldad praktiliselt kõigil teemadel, vaja oli vaid aega ja fantaasiat. Peale mõneaastast tegutsemist ja eneseleidmist kalduti enam linnalahingu harjutamisele. Selle põhjuseks olid plaanid kasutada ära Tammiskilbi (turvateenuste osutamine) ja seeläbi Omega seost ühe Tallinna strateegiliste objektide haldajaga – AS-ga Tallinna Vesi. Liikus mõtteid kasutada ära olemasolevaid teadmisi ja oskusi AS Tallinna Vesi objektide – Veepuhastusjaam, Heitveepuhastusjaam jm. – kaitse planeerimisel ohuolukorraks. Isealgatuslikult koostati juba vastavasisulist dokumentatsiooni ja tegevuskavasid. Idee leidis toetamist ka Kaitseliidu juhtide juures. Paraku jäi see siiski vaid ideeks.
Läbi Tammiskilbi kujunes Omega peamiseks tugipunktiks ja kogunemisepaigaks Tallinna Veepuhastusjaam. Selle väravahoonesse eraldatud ruumis hoiti varustust.
2000 aastal anti kolmepoolse kokkuleppe alusel Omega kasutusse Tallinna Veepuhastusjaama tsiviilkaitsevarjendis relvahoidlaks kohandatav ruum. Kokkuleppe sõlmisid AS Tallinna Vesi, Kaitseliidu Rapla Malev ja veepuhastusjaama territooriumit ning hooneid valvav turvaettevõte AS Tammiskilp.
Tänapäeval enam Veepuhastusjaamas Rapla kaitseliitlased ei toimeta – plaane ei tee, vara ei hoia ja tugipunktina ei kasuta.
2000 aastal oli rühmas 34 tegevliiget ja ca. 20 toetavliiget.
Omegalased on alati olnud oodatud väljaõppe organiseerimisel ja läbiviimisel. Omega üheks nö. leivanumbriks on kindlasti osavõtt erinevate sõjalis-sportlike koormusmatkade vastutegevusest – eel-ERNA, mini-ERNA, ERNA, Naiskodukaitse koormusmatkad, Põrgupõhja Retk.
2000ndatel on liikmeskond aeglaselt kuid kindlalt vähenenud. Algusaegade romantiline kuulsus ja eestvõtlikkus on aegamisi hääbumas. Noored mehed on sukeldunud elumerre ning maine argipäev ehk elu kohustustega toimetulek on paljudele osutunud tähtsamaks.
Üksusega on seotud mitmed tänaseks tegevteenistuse kaitseväelased. Nendest Dagnis Maiberg on teenistuses 1. NATO Sidepataljonis Hollandis, kapten Eero Kinnunen oli ESTPLA-7 ülem Iraagis, BALTSQN-4 ülem Bosnia-Hertsegoviinas ja on ESTCOY-5 ülem Afganistaanis, staabiveebel Meelis Piirsalu on “Aasta allohvitser 2007”.
Rühma endine pealik Villu Õun (1995-2003) on nüüdseks nooremleitnandi auastmes, lõpetanud Kaitseliidu Kooli rühma- ja kompaniipealike kursused, Rapla Maleva Loone üksikkompanii ja Lahingukompanii pealik. Samuti oli 1996-1999 Kaitseliidu keskrevisjonikomisjoni esimees ning on KL Rapla Maleva juhatuse liige alates 2002.
2007 aastal on Omegal 26 liiget. Rühm kuulub 2003 aastal loodud Loone üksikkompanii (2002-2003 Staabikompanii) koosseisu. Alates 07.02.2003 on pealikuks lipnik Vahur Agar.
Müütiliselt on Omegat seostatud legendaarse Läänemaa Vabatahtliku Jäägerkompanii’ga (LVJ). Tõtt on selles niipalju, et mõned esimesed omegalased olid omal ajal tõepoolest LVJ liikmed."


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kaitseliidu Rapla Maleva Omega üksikrühm
PostitusPostitatud: 30 Juul, 2014 11:25 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Apr, 2009 10:37
Postitusi: 1090
Tere, olin vahepeal arvutist eemal ja sain alles nüüd vastata.
Aitäh põhjaliku info eest!

Seni sain teada ise niipalju et vist oli tegemist KL eriüksusega (analoogne kunagisele SOG-le vms), vähemalt nii öeldi.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 3 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt