Uued relvasüsteemid EKV-le

Vasta
sang
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 14 Juul, 2015 14:06
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas sang »

Viiskümmend kirjutas:Sellised piirangud peaksid olema töölepingu normaalne osa ja igal pool mujal ka on: aasta-kahene maha jahtumise aeg ning ka keeld kunagi enda loodud projektis sama teenuse pakkujana edasi möllata.
Nagu eelpool mainitud, eeldab sellise piirangu kehtestamine vastava konkurentsikeelu tasu maksmist, mis oleks eraldi rida sinu palgalipikul. Kui keelust üle astud, maksad need palgalipikutel kirjas olnud numbrid ilusti tagasi. See on juba kohtutes läbi vaieldud - lihtsalt kellegi heaks töötamisest ja palga saamisest ei piisa konkurentsikeelu kehtestamiseks.
Viiskümmend
Liige
Postitusi: 2083
Liitunud: 04 Aug, 2010 12:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Viiskümmend »

Need tegevused, mida tööandja tahab konkurentsikeelu alla panna tuleb muidugi eelnevalt ka töölepingus selgelt lahti kirjutada. Erasektoris on selline kliendiga ärakaranud töötaja sanktsioneerimine ikka väga tavaline teema, igasugu reklaamiagentuurides, õigusbüroodes jne toimub seda "kliendijooksu" ju õige tihti.
mikks
Liige
Postitusi: 355
Liitunud: 26 Okt, 2011 11:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas mikks »

Niipalju kui mina olen rääkinud inimestega, kes kaitseväe hankemaailma tunnevad, siis on välja toodud selliseid puuduseid.

- Mingites kohtades on kaitseväe eelistused väga ühe-kahe eksperdi/fänni/kasutaja isiklike eelistuset nägu. Tihti on need mingid scoutsi või EOG taustaga persoonid. Neile tassivad tootjad näidiseid, nemad on saanud väliskolleegide asju näppida, tsiviilelus on nad tavaliselt ka ipsicad. Kui asjaks läheb, siis nemad on esimesed kelle poole pöördutakse "milline on hea relv" ja siis nad kohe kirjeldavad oma isiklikku eelistust, hiljem määratakse ta veel ka hindamiskomisjoni või pannakse testijaks. Kokkuvõttes läheb nii, et ühel või kahel persoonil on ebaproportsionaalselt suur mõju. Mulle on väidetud, et automaatidega läkski nii, et tingimustesse tulid A15 tüüpi ja lühikese gaasikolviga, sest oli üks konkreetne tüüp, kes fännas seda.

- Ei osata hankida funktsiooni, et meil on vaja seda, mis teeks seda. Kirjutatakse hoopiski millimeetri, materjali, kuju, kaalu, tehnilise lahenduse täpsusega välja. Osaliselt seotud esimese probleemiga, et kui eksperdilt küsida, siis eksperdile torkab pähe kohe mingi konkreetne relv või asi, mis talle endale meeldib ja hakkabki seda relva/asja kirjeldama, sisuliselt teeb spetsifikatsiooni ära ja ülemised ametnikud lisavad veel mingeid juriidilisi nüansse.
A4
Liige
Postitusi: 1826
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas A4 »

Borja kirjutas:
A4 kirjutas:Kindlasti oleks selles valguses parem, kui endised ametnikud ja ohvitserid ei läheks kaitsetööstuse palgale..
Naeruväärne - kõigis riikides // kõigil aegadel on tsitaadis mainit kategooria alla käivad inimesed alati "läinud kaitsetööstusse". Nii oli ja nii jääb 8)

Ja tegelt on see ju pseudoprobleem ka. Probleemi tuum on meil siin vohava juriidikaga // juriidilise ülereguleerimisega Eestis(-mitte minu väljamõeldud terminid muuseas :lol: ) see püüdlikkandilise hankeseaduse "püha lehma" lõputu kummardamine.. Et niikaua, kui kamina juristkond siin midagi konstruktiivset välla mõelda ei suuda, niikaua ei muutu ka neis härjailana venivais(-teadlikult pidurdatud) hangetes mitte s_ttagi :twisted:
Minu jutu mõte oli selles, et selleks, et asjad mitte ainult oleksid korras, vaid ka näiksid sellisena, oleks kindlasti lihtsam, kui „endised“ kaitsetööstuse ümber ei tiirutaks. Aga praktikas on mul raske ette kujutada, et sellist keeldu oleks mõistlik või kohati isegi võimalik rakendada, või et sellest kokkuvõttes väga suurt kasu oleks juhul, kui asjaosalised ikkagi väga „vusserdada“ tahaksid. Ja täiesti nõus sinuga, et olemuslikult on see ka minu arust suhteliselt normaalne, et inimesed kaitsestruktuuridest kaitsetööstusesse siirduvad.

Ei ole nõus selles osas, et hangetega meil nüüd äkki mingi koletu katastroof oleks, või et selles oleks kuidagi süüdi kehtiv riigihankeseadus. Pikamaa-TT süsteemi puhul läks minu arusaamist pidi kõik väga kenasti ja ludinal senimaani, kuni üks hankes mitteosalenud firma täiesti kummalisel ja pretsedenditul kombel sõna otseses mõttes viimasel minutil hakkas vaidlustama, et kogu hange on algusest peale valedel alustel ja nõuetega ülesse ehitatud. Ei saa mina – ja ilmselt mitte ainult mina – aru, miks seda ei tehtud nt hanke ja lähteülesande väljakuulutamisel, miks siiski ei üritatud hankes osaleda ja selle käigus midagi vaidlustada jne, vaid selle asemel palgati endale kohapealt PR-firma ja aeti Riigikogu liikmele Henn Põlluaasale kärbseid pähe (viimane on tänaseks selle piinliku teemaga muidugi täiesti kivi alla peitu pugenud). Raske ette kujutada, kas otse tootjalt uut süsteemi oleks üldse võinud kuidagi teistmoodi hankida, kui avaliku konkursiga (sellist asja ei võimaldanud ka varasemat Riigihangete seaduse sätted); raske ette kujutada, kas sellist MBDA-poolset asümmeetrilist varitsust üldse oleks kuidagi saanud ette näha ja ennetada. Põhiline – riigihangete vaidlustuskomisjon täna alles arutab seda veidrat vaiet, nii et vara öelda, et selle hankega on kõik pekkis. Kui peaks rahuldatama MBDA vaie, siis tekiks minu arust äärmiselt kummaline pretsedent, kus hankes mitteosalenud firmad saavadki viimasel hetkel hakata tühistama ja kottima osalenuid.

Automaatidega on samamoodi – kui me neid automaate mõnelt teiselt riigilt sõbrahinnaga just ei osta, siis eriti muud varianti kui avalik täies mahus hange ei ole. Oli samas ette teada ja ka välja öeldud, et tõenäoliselt kaasnevad sellise hankega massiliselt vaidlustusti sel lihtsal põhjusel, et sellist magusat ja märgilist hanget terve armee käsitulirelvade väljavahetamiseks ei tule ette just ülemäära tihti. Vaatamata sellele kõigele jooksis asi kokkuvõttes ludinal ning väga suur hulk eelnevaid vaidlustusi jäeti kõik riigihangete vaidlustuskomisjoni poolt rahuldamata. Leiti lõpuks (pseudo)probleem purunenud kabaga, mis polnud üldse katse osaks. Elame-näeme, kuidas selle hankega kokkuvõttes läheb – aga ma taaskord ei näe, et siin oleks probleem olnud hangete seadusandluses.

CV90 toetusmasinad – selle hanke kuulutas RKIK sisuliselt läbikukkunuks, mitte keegi kõrvalt ei vaidlustanud ja tühistanud seda. Sest ei olnud sobiva hinna või kvaliteediga pakkumisi. Seda ikka juhtub, ka tunduvalt lihtsamate hangete puhul. Võib süüdistada monopoolse seisundi poole püüdlevat ahnet BAE-d, aga see on minu arust ka ainus koht, kus võib ise endale natukene tuhka pähe raputada, sest tellida esimest korda elus kohe mitme erineva masina põhjalik ümberehitus oli algusest peale seotud väga suurte riskidega ja võimalustega, mis kõik võib nihu minna. Aga taaskord ei näe või ei saa aru, kuidas juriidika siin süüdi oli. Vastupidi – juriidikaga ei olnud siinkohal mitte mingit probleemi.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mulle on väidetud, et automaatidega läkski nii, et tingimustesse tulid A15 tüüpi ja lühikese gaasikolviga, sest oli üks konkreetne tüüp, kes fännas seda.
AR-15 ikka pidasid silmas?
Noh, see on veel suhteliselt pehme variant.
Hullem lugu on see, kui hankesse läheks lähteülesanne, kus hangitav relv on see, mida mu sõjakooli kursakaaslase sõber parasjagu maale toob.
Ma ei suuda siin näha kvalitatiivset paremust näiteks Hundisilma-mehe tegemistega võrreldes.
Loodan, et meil taolisi asju ei tehta.
Viimati muutis Kapten Trumm, 07 Veebr, 2019 15:34, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3299
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Dr.Sci »

Võibolla peaks siis sellistesse hangetesse kaasama grupi juhuslikult selekteeritud tegelikke kasutajaid, ehk eri väljaõppetasemega ajateenijaid ja reserviste? Oskavad anda oma subjektiivse hinnangu, milline relv käes parima tunde tekitab...
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

sang kirjutas:
Probleemi tuum on meil siin vohava juriidikaga // juriidilise ülereguleerimisega Eestis(-mitte minu väljamõeldud terminid muuseas :lol: ) see püüdlikkandilise hankeseaduse "püha lehma" lõputu kummardamine.. Et niikaua, kui kamina juristkond siin midagi konstruktiivset välla mõelda ei suuda, niikaua ei muutu ka neis härjailana venivais(-teadlikult pidurdatud) hangetes mitte s_ttagi :twisted:
Kõigepealt tuletaks meelde, et Eesti hankeseadustik ei ole mitte kaitse- vaid rahandusministeeriumi valitsemisala teema, kaitsevaldkond ei saa toimida eraldi seadusandlikus mullis võrreldes ülejäänud riigiga..
Et seoses käsirelvade hanke piinliku põrumisega siin foorumis üliaktiivseks muutunud kasutaja "sang" ilmselt (siiski) ei pea mind niiilolliks, et ma neid temamainit lihtsaid tõdesid ei tea - ju see tema "meeldetuletamine" siin siis üks niisama tühitargutus oli..

See meie "padueduline" riiklik hankeseadus pole ei midagi muud, kui üks järjekordne küündimatu katse kuldmuna muneda elik ideaalmaailma luua - no välja tuligi üks lõputu pidur ja nüüd nii ongi :?
Kuna kaitsehangete valdkond näikse praegu enim selle püüdlikkandilise lolluse all kannatavat, siis justnimelt kaitsevaldkonna juristidelt eeldakski teema põhjalikumat läbitöötamist ühes selle riigihangete seaduse narri olukorra põhjendatud parandusettepanekute esitamisega näit riigikogu õiguskomisjonile..
Aga seda oli vist krd pallu tahetud - hulka lihtsam on ühel tüüpsel KVPS/KMin juristil edasi küüsi viilida ning iga staabiohvitseri esitet mureküsimuse peale lõputult vastata: ei saa // ei tohi // ei või // ei ole võimalik.. olen seda ise lausa tüdimuseni näind :mrgreen:

Mis oligi minu eelmise postituse sõnum - ainult ajukääbikust konformist võibki arvata, et meil praegukäibiv riigihangete kord on mingi inimliku mõttesuuruse tipp :lol:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

Kui asjaks läheb, siis nemad on esimesed kelle poole pöördutakse "milline on hea relv" ja siis nad kohe kirjeldavad oma isiklikku eelistust, hiljem määratakse ta veel ka hindamiskomisjoni või pannakse testijaks. Kokkuvõttes läheb nii, et ühel või kahel persoonil on ebaproportsionaalselt suur mõju.
No aga see ongi ju loogiline, et mehed, kes nende relvadega oluliselt rohkem aega veedavad kui keskmine kaitseväelane ning omavad märkimisväärselt rohkem kogemusi, saavad suurema sõnaõiguse. Kokkuvõttes ostetakse ju ikkagi relva, mis peab kõigile sobima ja osade kasutajate nõudmised on tahes-tahtmata keerulisemad või nüansirikkamad. Eks need eelistused on ka ju mingil konkreetsel kogemusel tekkinud. Näiteks erinevalt tavalisest reservväelasest, peavad EOG mehed tõenäoliselt palju süvenenumalt relvade ja nende lisavarustuse hooldusega tegelema. Vähemalt teiste riikide erivägedes on see tavaline praktika. See juba ise muudab oluliselt perspektiivi ühe või teise relvaplatvormi suhtes. Või võtame selle sama gaasikolvi nõude. Tavalise reservväelase jaoks pole otsemõjuga süsteemile omane kõrgem terviserisk eriti mureks, sest nemad näpivad seda relva äärmiselt harva (heal juhul kord aastas). Pane aga kõrvale üks eriväelane, kes laseb tiirus ilmselt iga nädal (kui mitte iga päev) ja mitmeid tunde jutti ning kogu perspektiiv selle riski suhtes muutub.
Mulle on väidetud, et automaatidega läkski nii, et tingimustesse tulid A15 tüüpi ja lühikese gaasikolviga, sest oli üks konkreetne tüüp, kes fännas seda.
Hanke tehniline kirjeldus pole küll avalik, kuid mina küll ei näe, mille põhjal seda saaks väita, et AR-15 tüüpi relvad olid eelisseisus. Pigem vastupidi ju, üks nõuetest välistas traditsioonilise AR-15 toimemehhanismi pakkumist. Colt Canada isegi vaidlustas selle nõude ja kaotas. Pigem on asi selles, et AR-15 on tänapäeva relvaturul omamoodi de facto standardseks platvormiks saanud ja seetõttu pakutaksegi neid rohkem. Keegi ei keelanud ju HK-l G36 pakkuda. Mina igatahes selle "eelistuse" üle ei spekuleeriks enne kui hanke tehnilist spetsifikatsiooni olen näinud.
Võibolla peaks siis sellistesse hangetesse kaasama grupi juhuslikult selekteeritud tegelikke kasutajaid, ehk eri väljaõppetasemega ajateenijaid ja reserviste? Oskavad anda oma subjektiivse hinnangu, milline relv käes parima tunde tekitab...
Käsitulirelvade hankel ju tegelikult oligi nii. Tagasisidet võeti väidetavalt kõigilt - nii aktiivteenistujatelt kui ka KL liikmetelt ja reservistidelt (ka naistelt). Ma ei tea mida veel siis oleks pidanud tegema. :dont_know:
Viiskümmend
Liige
Postitusi: 2083
Liitunud: 04 Aug, 2010 12:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Viiskümmend »

Riigihanked on ELi kaupade vaba liikumise teema ja üks liikmesriikide ülestest suurtest poliitikatest. RHSi saab ainult ühes suunas muuta nii, et selle kooskõla direktiiviga veel harmoonilisem oleks. Kuidas need ülejäänud 27 liikmesriiki saavad täpselt samasuguse seadusega oma asjad hangitud?!
Viimati muutis Viiskümmend, 07 Veebr, 2019 15:37, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Viiskümmend kirjutas:Riigihanked on ELi kaupade vaba liikumise teema ja liikmesriikide ülene poliitika. RHSi saab ainult ühes suunas muuta nii, et see kooskõla direktiiviga veel suurem oleks. Kuidas need ülejäänud 27 liikmesriiki saavad täpselt samasuguse seadusega oma asjad hangitud?!
Hea küsimus..
Ma kujutan ette, kui mede kaitsevaldkonna juristid oma jalad p_rse alt välla tõmbavad ja ajupotentsiaali töhe rakendavad - järsku siis saamegi teada :twisted:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

Kuidas need ülejäänud 27 liikmesriiki saavad täpselt samasuguse seadusega oma asjad hangitud?!
Ka suurte vaidlustuste saatel tegelikult...
Võtke näiteks USA viimane suur tankerlennukite hange. EADS ja Northropi kasuks välja kuulutatud hankevõit tühistati ja korraldati uus hange, mille võitis hoopis Boeing. Esialgne hange jõudis lõpuni 2008. aastal ja uus hange jõudis lõpuni alles 3 aastat hiljem, 2011. aastal.

Või näiteks see juhtum:
https://www.govexec.com/excellence/prom ... on/149151/

Pentagon pole ka rahul nende protestidega:
https://federalnewsnetwork.com/defense- ... ral-court/
mikks
Liige
Postitusi: 355
Liitunud: 26 Okt, 2011 11:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas mikks »

nimetu kirjutas:
Kui asjaks läheb, siis nemad on esimesed kelle poole pöördutakse "milline on hea relv" ja siis nad kohe kirjeldavad oma isiklikku eelistust, hiljem määratakse ta veel ka hindamiskomisjoni või pannakse testijaks. Kokkuvõttes läheb nii, et ühel või kahel persoonil on ebaproportsionaalselt suur mõju.
No aga see ongi ju loogiline, et mehed, kes nende relvadega oluliselt rohkem aega veedavad kui keskmine kaitseväelane ning omavad märkimisväärselt rohkem kogemusi, saavad suurema sõnaõiguse. Kokkuvõttes ostetakse ju ikkagi relva, mis peab kõigile sobima ja osade kasutajate nõudmised on tahes-tahtmata keerulisemad või nüansirikkamad. Eks need eelistused on ka ju mingil konkreetsel kogemusel tekkinud. Näiteks erinevalt tavalisest reservväelasest, peavad EOG mehed tõenäoliselt palju süvenenumalt relvade ja nende lisavarustuse hooldusega tegelema. Vähemalt teiste riikide erivägedes on see tavaline praktika. See juba ise muudab oluliselt perspektiivi ühe või teise relvaplatvormi suhtes. Või võtame selle sama gaasikolvi nõude. Tavalise reservväelase jaoks pole otsemõjuga süsteemile omane kõrgem terviserisk eriti mureks, sest nemad näpivad seda relva äärmiselt harva (heal juhul kord aastas). Pane aga kõrvale üks eriväelane, kes laseb tiirus ilmselt iga nädal (kui mitte iga päev) ja mitmeid tunde jutti ning kogu perspektiiv selle riski suhtes muutub.
Mulle on väidetud, et automaatidega läkski nii, et tingimustesse tulid A15 tüüpi ja lühikese gaasikolviga, sest oli üks konkreetne tüüp, kes fännas seda.
Hanke tehniline kirjeldus pole küll avalik, kuid mina küll ei näe, mille põhjal seda saaks väita, et AR-15 tüüpi relvad olid eelisseisus. Pigem vastupidi ju, üks nõuetest välistas traditsioonilise AR-15 toimemehhanismi pakkumist. Colt Canada isegi vaidlustas selle nõude ja kaotas. Pigem on asi selles, et AR-15 on tänapäeva relvaturul omamoodi de facto standardseks platvormiks saanud ja seetõttu pakutaksegi neid rohkem. Keegi ei keelanud ju HK-l G36 pakkuda. Mina igatahes selle "eelistuse" üle ei spekuleeriks enne kui hanke tehnilist spetsifikatsiooni olen näinud.
Võibolla peaks siis sellistesse hangetesse kaasama grupi juhuslikult selekteeritud tegelikke kasutajaid, ehk eri väljaõppetasemega ajateenijaid ja reserviste? Oskavad anda oma subjektiivse hinnangu, milline relv käes parima tunde tekitab...
Käsitulirelvade hankel ju tegelikult oligi nii. Tagasisidet võeti väidetavalt kõigilt - nii aktiivteenistujatelt kui ka KL liikmetelt ja reservistidelt (ka naistelt). Ma ei tea mida veel siis oleks pidanud tegema. :dont_know:
Ei ütlegi, et eriväelasi ei peaks kasutama, aga mingitel üksikutel tüüpidel võib olla ebaproportsionaalne mõju. Mina ei tea ka hanke tehnilist kirjeldust, aga nii palju olen kuulnud, et eks seda protsessi aeti aastaid, tingimusi lisati, timmiti ja lihviti pikka aega. Paradoksina olevat siin tehnilise kirjelduse suureks eeskujuks-mõjutajaks olnud just Sig, sh üks Sigi fännav eriväelane. Ühel hetkel, vähemalt osadele siin turul toimetajates tundus, et asi liigubki Sigi kätte. Siis tuli musta hobusena mängu LTM, kellest keegi midagi ei teadnud ja polnud ealses osanud arvata, et sealt võiks mingi militaarpakkumine.

Kui tõsi, siis võib muidugi teiseks jäänud Sigi ja selle esindaja kohta öelda, et "karma is the bitch", ise ajasid ja lobistasid tingimusi sellisteks, et Sigil oleks parimad shansid, aga viimast pööret ikak ette näha ei osanud.

PS, isikliklult arvan, et see uht suva millsied automaadid ostetakse, sõda need ei määra, minu poolest võiks jätkata ka nendega mis praegu on.
A4
Liige
Postitusi: 1826
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas A4 »

Mulle endiselt jääb täiesti arusaamatuks, milles konkreetselt ikka see riigihangete seadus, EL-i direktiivid ja jobud juristid süüdi on? Või milline näeks siis välja selline toimiv alternatiiv, mis võimaldaks ilma keeruka hankeprotsessita välja valida parim toode parima hinnaga niimoodi, et asi ka näeks välja aus ja korruptsiooniriskid oleksid maandatud sama hästi, kui tänase süsteemi juures?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Või võtame selle sama gaasikolvi nõude. Tavalise reservväelase jaoks pole otsemõjuga süsteemile omane kõrgem terviserisk eriti mureks, sest nemad näpivad seda relva äärmiselt harva (heal juhul kord aastas). Pane aga kõrvale üks eriväelane, kes laseb tiirus ilmselt iga nädal (kui mitte iga päev) ja mitmeid tunde jutti ning kogu perspektiiv selle riski suhtes muutub
See terviseriski BS oli minu mälu järgi konkreetsel hankel ühe vaidluse (küsimus tekkis, miks ainult gaasikolviga relvad sobivad) lahendamiseks nähtavalt hästi välja mõeldud mõjuv põhjendus. Tegelikkuses on gaasikolvi kasutamise idee relva parem töökindlus, sest jahutamata põlemisgaaside suunamine vahetult lukuraamile (nagu nt AK4-l on) toob kaasa viimase suurema kuumenemise ja mustumise ning sealt edasi relva tõrkumise, kui kuuma ja musta liiga palju saab. Igaüks, kes on puhastanud Galili ja G3 lukku, saab aru, milles vahe on.

Selles osas olen ma nõus, et reservväelase ja eriväelase arvamus ja nõuded relvale võivad paljugi erineda. Professionaal võib 0,25 MOA-d parema täpsuse nimel tund aega kauem iga päev relva hooldada, kuid enamik reservväelasi vaataks sellisele iseärasusele viltu (kui neil valida oleks). Välioludes, kus kontroll nõrgeneb, toob aga sitasti hooldatav (nt sita ligipääsuga osadega - G3 põhiviga) relv kaasa lihtsalt selle, et kasutaja seda korralikult ei hoolda ja ühel hetkel tekivad tõrked. Näiteks sellist proktoloogilist operatsiooni nagu on G3 tüüpi relva padrunipesa puhastamine, ei tohiks üks lihtrahvale mõeldud relv küll sisaldada.

Galil tüüpi relval (pika käiguga gaasikolb) suunatakse lausa meelega püssirohugaase peale gaasikolviga töö ära tegemist lukukotta, kuna see toob kaasa lukukoja läbipuhumise ja sinna sattunud sodi (liiv) automaatse eemaldamise laskmise käigus. Kas seda uus ACE ka kasutab, aga meil olnud kasutasid küll. Gaasitoru oli ligi 1 cm suurema läbimõõduga kui kolb selleks tarbeks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

A4 kirjutas:Mulle endiselt jääb täiesti arusaamatuks, milles konkreetselt ikka see riigihangete seadus, EL-i direktiivid ja jobud juristid süüdi on? Või milline näeks siis välja selline toimiv alternatiiv, mis võimaldaks ilma keeruka hankeprotsessita välja valida parim toode parima hinnaga niimoodi, et asi ka näeks välja aus ja korruptsiooniriskid oleksid maandatud sama hästi, kui tänase süsteemi juures?
Mina olen endale selgeks saanud, et "uue ja huvitava" RHS-ga läksid paljud asjad, mis vanas seaduses andis panna erandi alla ning pidada läbirääkimisi sellega, kellega vajalikuks pidasid, siis uues tuleb praktiliselt iga uue asja tellimisel teha registri kaudu hange.

Ma oleks ettevaatlik uue RHS-iga eduraporteerimise teemal, ka juristid ütlevad, et jama on kokku käkerdatud. Kui ma osasid autoreid ühel seminaril nägin, siis sain aru küll, et protsessi ei ajanud tagant mitte praktiline elu, vaid järjekordne Brüsseli lolluse pime ja nõutavast ägedam järgimine valdavalt naisjuristide poolt, kellel pole selle hanketegevusega suuremat kokkupuudet ja kelle jaoks on riigihange eesmärk omaette. Tegelikult on see vahend.
Viimati muutis Kapten Trumm, 07 Veebr, 2019 16:10, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist