www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 26 Juun, 2019 15:50

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 9034 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581 ... 603  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 16:18 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

sang kirjutas:
Tsiteeri:
Probleemi tuum on meil siin vohava juriidikaga // juriidilise ülereguleerimisega Eestis(-mitte minu väljamõeldud terminid muuseas :lol: ) see püüdlikkandilise hankeseaduse "püha lehma" lõputu kummardamine.. Et niikaua, kui kamina juristkond siin midagi konstruktiivset välla mõelda ei suuda, niikaua ei muutu ka neis härjailana venivais(-teadlikult pidurdatud) hangetes mitte s_ttagi :twisted:

Kõigepealt tuletaks meelde, et Eesti hankeseadustik ei ole mitte kaitse- vaid rahandusministeeriumi valitsemisala teema, kaitsevaldkond ei saa toimida eraldi seadusandlikus mullis võrreldes ülejäänud riigiga..

Et seoses käsirelvade hanke piinliku põrumisega siin foorumis üliaktiivseks muutunud kasutaja "sang" ilmselt (siiski) ei pea mind niiilolliks, et ma neid temamainit lihtsaid tõdesid ei tea - ju see tema "meeldetuletamine" siin siis üks niisama tühitargutus oli..

See meie "padueduline" riiklik hankeseadus pole ei midagi muud, kui üks järjekordne küündimatu katse kuldmuna muneda elik ideaalmaailma luua - no välja tuligi üks lõputu pidur ja nüüd nii ongi :?
Kuna kaitsehangete valdkond näikse praegu enim selle püüdlikkandilise lolluse all kannatavat, siis justnimelt kaitsevaldkonna juristidelt eeldakski teema põhjalikumat läbitöötamist ühes selle riigihangete seaduse narri olukorra põhjendatud parandusettepanekute esitamisega näit riigikogu õiguskomisjonile..
Aga seda oli vist krd pallu tahetud - hulka lihtsam on ühel tüüpsel KVPS/KMin juristil edasi küüsi viilida ning iga staabiohvitseri esitet mureküsimuse peale lõputult vastata: ei saa // ei tohi // ei või // ei ole võimalik.. olen seda ise lausa tüdimuseni näind :mrgreen:

Mis oligi minu eelmise postituse sõnum - ainult ajukääbikust konformist võibki arvata, et meil praegukäibiv riigihangete kord on mingi inimliku mõttesuuruse tipp :lol:

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 16:22 
Eemal
Liige

Tsiteeri:
Kui asjaks läheb, siis nemad on esimesed kelle poole pöördutakse "milline on hea relv" ja siis nad kohe kirjeldavad oma isiklikku eelistust, hiljem määratakse ta veel ka hindamiskomisjoni või pannakse testijaks. Kokkuvõttes läheb nii, et ühel või kahel persoonil on ebaproportsionaalselt suur mõju.

No aga see ongi ju loogiline, et mehed, kes nende relvadega oluliselt rohkem aega veedavad kui keskmine kaitseväelane ning omavad märkimisväärselt rohkem kogemusi, saavad suurema sõnaõiguse. Kokkuvõttes ostetakse ju ikkagi relva, mis peab kõigile sobima ja osade kasutajate nõudmised on tahes-tahtmata keerulisemad või nüansirikkamad. Eks need eelistused on ka ju mingil konkreetsel kogemusel tekkinud. Näiteks erinevalt tavalisest reservväelasest, peavad EOG mehed tõenäoliselt palju süvenenumalt relvade ja nende lisavarustuse hooldusega tegelema. Vähemalt teiste riikide erivägedes on see tavaline praktika. See juba ise muudab oluliselt perspektiivi ühe või teise relvaplatvormi suhtes. Või võtame selle sama gaasikolvi nõude. Tavalise reservväelase jaoks pole otsemõjuga süsteemile omane kõrgem terviserisk eriti mureks, sest nemad näpivad seda relva äärmiselt harva (heal juhul kord aastas). Pane aga kõrvale üks eriväelane, kes laseb tiirus ilmselt iga nädal (kui mitte iga päev) ja mitmeid tunde jutti ning kogu perspektiiv selle riski suhtes muutub.
Tsiteeri:
Mulle on väidetud, et automaatidega läkski nii, et tingimustesse tulid A15 tüüpi ja lühikese gaasikolviga, sest oli üks konkreetne tüüp, kes fännas seda.

Hanke tehniline kirjeldus pole küll avalik, kuid mina küll ei näe, mille põhjal seda saaks väita, et AR-15 tüüpi relvad olid eelisseisus. Pigem vastupidi ju, üks nõuetest välistas traditsioonilise AR-15 toimemehhanismi pakkumist. Colt Canada isegi vaidlustas selle nõude ja kaotas. Pigem on asi selles, et AR-15 on tänapäeva relvaturul omamoodi de facto standardseks platvormiks saanud ja seetõttu pakutaksegi neid rohkem. Keegi ei keelanud ju HK-l G36 pakkuda. Mina igatahes selle "eelistuse" üle ei spekuleeriks enne kui hanke tehnilist spetsifikatsiooni olen näinud.
Tsiteeri:
Võibolla peaks siis sellistesse hangetesse kaasama grupi juhuslikult selekteeritud tegelikke kasutajaid, ehk eri väljaõppetasemega ajateenijaid ja reserviste? Oskavad anda oma subjektiivse hinnangu, milline relv käes parima tunde tekitab...

Käsitulirelvade hankel ju tegelikult oligi nii. Tagasisidet võeti väidetavalt kõigilt - nii aktiivteenistujatelt kui ka KL liikmetelt ja reservistidelt (ka naistelt). Ma ei tea mida veel siis oleks pidanud tegema. :dont_know:

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 16:29 
Eemal
Liige

Riigihanked on ELi kaupade vaba liikumise teema ja üks liikmesriikide ülestest suurtest poliitikatest. RHSi saab ainult ühes suunas muuta nii, et selle kooskõla direktiiviga veel harmoonilisem oleks. Kuidas need ülejäänud 27 liikmesriiki saavad täpselt samasuguse seadusega oma asjad hangitud?!

Viimati muutis Viiskümmend, 07 Veebr, 2019 16:37, muudetud 1 kord kokku.

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 16:35 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Viiskümmend kirjutas:
Riigihanked on ELi kaupade vaba liikumise teema ja liikmesriikide ülene poliitika. RHSi saab ainult ühes suunas muuta nii, et see kooskõla direktiiviga veel suurem oleks. Kuidas need ülejäänud 27 liikmesriiki saavad täpselt samasuguse seadusega oma asjad hangitud?!

Hea küsimus..
Ma kujutan ette, kui mede kaitsevaldkonna juristid oma jalad p_rse alt välla tõmbavad ja ajupotentsiaali töhe rakendavad - järsku siis saamegi teada :twisted:

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 16:38 
Eemal
Liige

Tsiteeri:
Kuidas need ülejäänud 27 liikmesriiki saavad täpselt samasuguse seadusega oma asjad hangitud?!

Ka suurte vaidlustuste saatel tegelikult...
Võtke näiteks USA viimane suur tankerlennukite hange. EADS ja Northropi kasuks välja kuulutatud hankevõit tühistati ja korraldati uus hange, mille võitis hoopis Boeing. Esialgne hange jõudis lõpuni 2008. aastal ja uus hange jõudis lõpuni alles 3 aastat hiljem, 2011. aastal.

Või näiteks see juhtum:
https://www.govexec.com/excellence/prom ... on/149151/

Pentagon pole ka rahul nende protestidega:
https://federalnewsnetwork.com/defense- ... ral-court/

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 16:52 
Eemal
Liige

nimetu kirjutas:
Tsiteeri:
Kui asjaks läheb, siis nemad on esimesed kelle poole pöördutakse "milline on hea relv" ja siis nad kohe kirjeldavad oma isiklikku eelistust, hiljem määratakse ta veel ka hindamiskomisjoni või pannakse testijaks. Kokkuvõttes läheb nii, et ühel või kahel persoonil on ebaproportsionaalselt suur mõju.

No aga see ongi ju loogiline, et mehed, kes nende relvadega oluliselt rohkem aega veedavad kui keskmine kaitseväelane ning omavad märkimisväärselt rohkem kogemusi, saavad suurema sõnaõiguse. Kokkuvõttes ostetakse ju ikkagi relva, mis peab kõigile sobima ja osade kasutajate nõudmised on tahes-tahtmata keerulisemad või nüansirikkamad. Eks need eelistused on ka ju mingil konkreetsel kogemusel tekkinud. Näiteks erinevalt tavalisest reservväelasest, peavad EOG mehed tõenäoliselt palju süvenenumalt relvade ja nende lisavarustuse hooldusega tegelema. Vähemalt teiste riikide erivägedes on see tavaline praktika. See juba ise muudab oluliselt perspektiivi ühe või teise relvaplatvormi suhtes. Või võtame selle sama gaasikolvi nõude. Tavalise reservväelase jaoks pole otsemõjuga süsteemile omane kõrgem terviserisk eriti mureks, sest nemad näpivad seda relva äärmiselt harva (heal juhul kord aastas). Pane aga kõrvale üks eriväelane, kes laseb tiirus ilmselt iga nädal (kui mitte iga päev) ja mitmeid tunde jutti ning kogu perspektiiv selle riski suhtes muutub.
Tsiteeri:
Mulle on väidetud, et automaatidega läkski nii, et tingimustesse tulid A15 tüüpi ja lühikese gaasikolviga, sest oli üks konkreetne tüüp, kes fännas seda.

Hanke tehniline kirjeldus pole küll avalik, kuid mina küll ei näe, mille põhjal seda saaks väita, et AR-15 tüüpi relvad olid eelisseisus. Pigem vastupidi ju, üks nõuetest välistas traditsioonilise AR-15 toimemehhanismi pakkumist. Colt Canada isegi vaidlustas selle nõude ja kaotas. Pigem on asi selles, et AR-15 on tänapäeva relvaturul omamoodi de facto standardseks platvormiks saanud ja seetõttu pakutaksegi neid rohkem. Keegi ei keelanud ju HK-l G36 pakkuda. Mina igatahes selle "eelistuse" üle ei spekuleeriks enne kui hanke tehnilist spetsifikatsiooni olen näinud.
Tsiteeri:
Võibolla peaks siis sellistesse hangetesse kaasama grupi juhuslikult selekteeritud tegelikke kasutajaid, ehk eri väljaõppetasemega ajateenijaid ja reserviste? Oskavad anda oma subjektiivse hinnangu, milline relv käes parima tunde tekitab...

Käsitulirelvade hankel ju tegelikult oligi nii. Tagasisidet võeti väidetavalt kõigilt - nii aktiivteenistujatelt kui ka KL liikmetelt ja reservistidelt (ka naistelt). Ma ei tea mida veel siis oleks pidanud tegema. :dont_know:

Ei ütlegi, et eriväelasi ei peaks kasutama, aga mingitel üksikutel tüüpidel võib olla ebaproportsionaalne mõju. Mina ei tea ka hanke tehnilist kirjeldust, aga nii palju olen kuulnud, et eks seda protsessi aeti aastaid, tingimusi lisati, timmiti ja lihviti pikka aega. Paradoksina olevat siin tehnilise kirjelduse suureks eeskujuks-mõjutajaks olnud just Sig, sh üks Sigi fännav eriväelane. Ühel hetkel, vähemalt osadele siin turul toimetajates tundus, et asi liigubki Sigi kätte. Siis tuli musta hobusena mängu LTM, kellest keegi midagi ei teadnud ja polnud ealses osanud arvata, et sealt võiks mingi militaarpakkumine.

Kui tõsi, siis võib muidugi teiseks jäänud Sigi ja selle esindaja kohta öelda, et "karma is the bitch", ise ajasid ja lobistasid tingimusi sellisteks, et Sigil oleks parimad shansid, aga viimast pööret ikak ette näha ei osanud.

PS, isikliklult arvan, et see uht suva millsied automaadid ostetakse, sõda need ei määra, minu poolest võiks jätkata ka nendega mis praegu on.

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 16:57 
Eemal
Liige

Mulle endiselt jääb täiesti arusaamatuks, milles konkreetselt ikka see riigihangete seadus, EL-i direktiivid ja jobud juristid süüdi on? Või milline näeks siis välja selline toimiv alternatiiv, mis võimaldaks ilma keeruka hankeprotsessita välja valida parim toode parima hinnaga niimoodi, et asi ka näeks välja aus ja korruptsiooniriskid oleksid maandatud sama hästi, kui tänase süsteemi juures?

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 17:00 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Või võtame selle sama gaasikolvi nõude. Tavalise reservväelase jaoks pole otsemõjuga süsteemile omane kõrgem terviserisk eriti mureks, sest nemad näpivad seda relva äärmiselt harva (heal juhul kord aastas). Pane aga kõrvale üks eriväelane, kes laseb tiirus ilmselt iga nädal (kui mitte iga päev) ja mitmeid tunde jutti ning kogu perspektiiv selle riski suhtes muutub

See terviseriski BS oli minu mälu järgi konkreetsel hankel ühe vaidluse (küsimus tekkis, miks ainult gaasikolviga relvad sobivad) lahendamiseks nähtavalt hästi välja mõeldud mõjuv põhjendus. Tegelikkuses on gaasikolvi kasutamise idee relva parem töökindlus, sest jahutamata põlemisgaaside suunamine vahetult lukuraamile (nagu nt AK4-l on) toob kaasa viimase suurema kuumenemise ja mustumise ning sealt edasi relva tõrkumise, kui kuuma ja musta liiga palju saab. Igaüks, kes on puhastanud Galili ja G3 lukku, saab aru, milles vahe on.

Selles osas olen ma nõus, et reservväelase ja eriväelase arvamus ja nõuded relvale võivad paljugi erineda. Professionaal võib 0,25 MOA-d parema täpsuse nimel tund aega kauem iga päev relva hooldada, kuid enamik reservväelasi vaataks sellisele iseärasusele viltu (kui neil valida oleks). Välioludes, kus kontroll nõrgeneb, toob aga sitasti hooldatav (nt sita ligipääsuga osadega - G3 põhiviga) relv kaasa lihtsalt selle, et kasutaja seda korralikult ei hoolda ja ühel hetkel tekivad tõrked. Näiteks sellist proktoloogilist operatsiooni nagu on G3 tüüpi relva padrunipesa puhastamine, ei tohiks üks lihtrahvale mõeldud relv küll sisaldada.

Galil tüüpi relval (pika käiguga gaasikolb) suunatakse lausa meelega püssirohugaase peale gaasikolviga töö ära tegemist lukukotta, kuna see toob kaasa lukukoja läbipuhumise ja sinna sattunud sodi (liiv) automaatse eemaldamise laskmise käigus. Kas seda uus ACE ka kasutab, aga meil olnud kasutasid küll. Gaasitoru oli ligi 1 cm suurema läbimõõduga kui kolb selleks tarbeks.

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 17:04 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

A4 kirjutas:
Mulle endiselt jääb täiesti arusaamatuks, milles konkreetselt ikka see riigihangete seadus, EL-i direktiivid ja jobud juristid süüdi on? Või milline näeks siis välja selline toimiv alternatiiv, mis võimaldaks ilma keeruka hankeprotsessita välja valida parim toode parima hinnaga niimoodi, et asi ka näeks välja aus ja korruptsiooniriskid oleksid maandatud sama hästi, kui tänase süsteemi juures?

Mina olen endale selgeks saanud, et "uue ja huvitava" RHS-ga läksid paljud asjad, mis vanas seaduses andis panna erandi alla ning pidada läbirääkimisi sellega, kellega vajalikuks pidasid, siis uues tuleb praktiliselt iga uue asja tellimisel teha registri kaudu hange.

Ma oleks ettevaatlik uue RHS-iga eduraporteerimise teemal, ka juristid ütlevad, et jama on kokku käkerdatud. Kui ma osasid autoreid ühel seminaril nägin, siis sain aru küll, et protsessi ei ajanud tagant mitte praktiline elu, vaid järjekordne Brüsseli lolluse pime ja nõutavast ägedam järgimine valdavalt naisjuristide poolt, kellel pole selle hanketegevusega suuremat kokkupuudet ja kelle jaoks on riigihange eesmärk omaette. Tegelikult on see vahend.

Viimati muutis Kapten Trumm, 07 Veebr, 2019 17:10, muudetud 1 kord kokku.

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 17:09 
Eemal
Liige

Tsiteeri:
See terviseriski BS oli minu mälu järgi konkreetsel hankel ühe vaidluse (küsimus tekkis, miks ainult gaasikolviga relvad sobivad) lahendamiseks nähtavalt hästi välja mõeldud mõjuv põhjendus.

No ei olnud ju päris välja mõeldud põhjendus. Väidetavalt oli selle aluseks ka mingi konkreetne uuring. Mina igatahes usun, et see oli ka tegelikult üks põhjustest, miks selline nõue esitati.

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 17:17 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tegelikult on selle gaasikolvi asjaga probleem küll. Probleem on aga selles, et meil toimib efektiivselt "süsteem", kus suvaline nuustik hakkab hanke käigus seadma tingimusi, mida sa täpselt ostma pead. See on ju turumajanduse reeglite vastane - müüja peab jooksma ostja sabas ja tegema kõik selleks, et ostja oleks rahul, mitte esitama läbi meie enda loodud kanalite tingimusi, mida ostja osta ikka võib. Õnneks vaidluskomisjon iga taolise sundostuga kaasa ei lähe, kuid kunagi ei või teada - vaidluskomisjoni praktika on teadupärast äärmiselt heitlik. Mõnikord see õnnestub, kui vaidesse pikkida piisavalt huvitavaid väljendeid nagu "konkurentsi ebamõistlik piiramine" jne.

Minu praktikas on olnud juhtum, kus 4x4 sõiduki hankes tuli hakata mingi suvalise esinduse tahmale põhjendama, miks meil on vajalik 4x4, mitte 4x2 "kuna see teeb ju sama töö ära". Kamoon, hangitava kauba omadused on ostja suveräänne õigus ise määratleda. Kui ostja ütleb, et gaasikolviga, siis on gaasikolviga ja kogu jutt.

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 17:30 
Eemal
Liige

Dr.Sci kirjutas:

Selle hanke katselaskmistel just nii ju tehtigi, et olid kaitseväelased, politseinikud ja keegi veel, pikad ja lühikesed, vasaku- ja paremakäelised, palju lasknud ja vähese kogemusega. Ja selle laskmiste tulemus omas ka mingit kaalu pakkumiste hindamisel.

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 17:36 
Eemal
Liige

Tsiteeri:
Et seoses käsirelvade hanke piinliku põrumisega siin foorumis üliaktiivseks muutunud kasutaja "sang" ilmselt (siiski) ei pea mind niiilolliks, et ma neid temamainit lihtsaid tõdesid ei tea - ju see tema "meeldetuletamine" siin siis üks niisama tühitargutus oli..

Kõigepealt palun vabandust afk-lt, et julgen sõna võtta hetkedel ja teemades, kus kohati hakkavad mingid emotsionaalsed paugutamised selget silmavaadet hägustama. Ja siis tuletan (veelkord) meelde, et käsitulirelvade hange ei ole siiski veel mitte ei piinlik ega põrunud, vaid toimib omasoodu edasi vastavalt etteantud rajale ja reeglistikule. Tere tulemast avatud hangete maailma.

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 17:55 
Eemal
Liige

sang kirjutas:
Tsiteeri:

Kõigepealt palun vabandust afk-lt, et julgen sõna võtta hetkedel ja teemades, kus kohati hakkavad mingid emotsionaalsed paugutamised selget silmavaadet hägustama. Ja siis tuletan (veelkord) meelde, et käsitulirelvade hange ei ole siiski veel mitte ei piinlik ega põrunud, vaid toimib omasoodu edasi vastavalt etteantud rajale ja reeglistikule. Tere tulemast avatud hangete maailma.
Olles otsapidi antud maailma näinud jääb vaid soovida edu. (Tõsiselt, mitte irooniaga)

Üles

PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2019 18:09 
Eemal
Liige

Kapten Trumm kirjutas:
A4 kirjutas:

Mina olen endale selgeks saanud, et "uue ja huvitava" RHS-ga läksid paljud asjad, mis vanas seaduses andis panna erandi alla ning pidada läbirääkimisi sellega, kellega vajalikuks pidasid, siis uues tuleb praktiliselt iga uue asja tellimisel teha registri kaudu hange.

Ma oleks ettevaatlik uue RHS-iga eduraporteerimise teemal, ka juristid ütlevad, et jama on kokku käkerdatud. Kui ma osasid autoreid ühel seminaril nägin, siis sain aru küll, et protsessi ei ajanud tagant mitte praktiline elu, vaid järjekordne Brüsseli lolluse pime ja nõutavast ägedam järgimine valdavalt naisjuristide poolt, kellel pole selle hanketegevusega suuremat kokkupuudet ja kelle jaoks on riigihange eesmärk omaette. Tegelikult on see vahend.

Ma selles väga ei kahtlegi, et seadused muutuvad aina keerukamateks ja et juristidel – kui neile liiga vabad käed jätta – on võimelised ka väga lihtsaid asju üle-reguleerima. Küll aga ei toimunud uue riigihangete seadusega vähemalt kaitsevaldkonna hangetes midagi sellist, mis varasemaga võrreldes oleks hangete läbiviimise kardinaalselt keerulisemaks muutnud. Vanas seaduses kaitsehangetele ettenähtud põhimõttelised erandid – võimalus otse teiselt riigilt ilma igasuguse hanketa asju osta, võimalus luurevaldkonna vidinate puhul riigisaladuse loori all küsida otse pakkumist üheltainsalt tootjalt – on säilinud ka uues seaduses. See üldine põhimõte, et otse tootjalt tehasuute asjade hankimisel tuleb ikkagi teha avatud, avalik, mitme pakkujaga hange, oli minu teada ka eelmises seaduses. Ja oli selliste menetlustega probleeme, tühistamisi ja läbikukkumisi ka vana seaduse aegadel – lihtsalt kuna toona tegemist oli suhteliselt kolmandajärguliste hangetega, siis ei pandud seda eriti tähele. Suurem osa „suuri hankeid“ olid riigilt-riigile second-hand. Ainukene suurem uue kraami hange oli minu mäletamist mööda miljardikroonine lähimaa-ÕT süsteemi hange, mis muide, samuti venis, sest vaidlustati konkurendi poolt (ebaedukalt) vist isegi rahvusvahelises arbitraažis, mitte meie koduses vaidlustuskomisjonis.

Kui täna on nõue, et iga uue asja ostmiseks tuleb teha registri kaudu avalik hange, siis ma endiselt põhimõtteliselt ei saa aru, mis selles halba on? Võtame sellesama käsitulirelvade hanke näitel – kui vanade reeglite järgi oleks selle justkui saanud läbi viia suunatud pakkumiste küsimise ja läbirääkimistega, siis kas üldse oleks taibatud minna midagi küsima sellelt vähetuntud LMT-lt, kes täna on pakkunud lähteülesandele vastava toote selgelt kõige soodsama hinnaga? Või oleks suht ruttu jõutud otsaga välja sellesama Sig Saueri juurde, kes sellisel juhul oleks olnud ka tunduvalt tugevamas positsioonis hinna dikteerimisel? Kas sellise süsteemi puhul „endistest asekantsleritest“ ja „endistest kaitseväe juhatajatest“ tulenev risk leeveneb, või hoopis võimendub? Ja lisaks – see loomulikult ei ole Kaitseväe jaoks niivõrd oluline – aga EL-i ühtne hankedirektiiv tähendab muuhulgas seda, et ka meie enda (kaitse)ettevõtetel on varasemast parasemad võimalused teiste EL-i riikide hangetel osalemiseks, kus seni (ja muidugi ka edaspidi) on ajalooliselt olnud väga palju protektsionismi.

Mis seda konkreetset tüüpi gaasikolvi-nõuet puudutab, siis sellele nõudele vastavaid relvi jäi lõpuks sõelale kolm erinevat. Mis puudutab relva sobivust ja vastavust mingite üksikute Scoutsi või EOVJ-i võitlejate soovidele ja eelistustele, siis kõige rohkem punkte andis sellel hankel ju hind, mitte see, kui äge, uhke, või subjektiivselt parim üks või teine püss on.

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9034 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 575, 576, 577, 578, 579, 580, 581 ... 603  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: