protseduurid&rutiinid

sven
Liige
Postitusi: 320
Liitunud: 05 Mär, 2008 21:52
Kontakt:

Postitus Postitas sven »

Sissekirjutamine, detailid...
Edukaks tegevuseks peab väga palju olema kaetud väljaõppega, siis ei ole vaja detailiderohkeid "sissekirjutusi" teha. Kui saadan usaldusväärse grupi patrulli, siis ütlen patrulli ja mehed juba teavad mida see tähendab ja mis ees ootab, kuidas seda teha. Pean vaid täpsustama, et miks nad sinna patrulli saadan, mida ootan. Ülejäänu on meestele niigi selge. Tunnussõna ja kutsungeid teame me niigi juba, kuhu haavatud, kust laskemoona saab teame niigi juba ja kui midagi tuksi läheb on ka asi teada. Mis ilm hetkel väljas on võib igaüks ise vaadata.

Kui näiteks rühmaülem koostab lahingplaani koos jaoülematega maastikuluurel olles, siis tehakse see plaan koos, pannes arutelu käigus kõik detailid paika ja pole enam mitte mingit mõtet püha käsuandmise protseduuri läbi viia- koos julgestuste, maastikumudelite ja muude protseduuridega. Sest kõik on juba niigi selge. Seejärel võtab jaoülem jao kaasa ja läheb, näiteks varitsusse. Hea väljaõppega ja kokkuharjutanud jagu teab juba kuidas seda tehakse- kuidas antud olukorras olemasolevate relvadega maksimaalne efekt saavutada. Jaoülem ei pea kirjutama ja andma detailset käsku, et TT ja täpsuslaskur lasevad selles ja selles suunas, nii ja nii kaugelt, ja just näidatud kohast. Väljaõppinud võitleja valib ise parima positsiooni, mõõdab ise kauguse, (spets omal alal on jaoülemast targem ja saab teda nõustada)... jne.

Käsust, käsuandmise protseduuridest, kõikvõimalikest muudest protseduuridest on saanud püha...... Oleks nagu avastatud absoluutne tõde kuidas sõdasid võita- tuleb vaid käsk anda ja kõiki protseduure järgida. Paljud on uskuma jäänud, et see ongi taktika, tehnika ja sõjakunst ja muud polegi enam vaja.

Olen mitmete protseduurihüsteerikutega kokku põrganud ja pean ütlema, et nende asjadega on tõsiselt liiale mindud.
Kasutaja avatar
scout22b
Liige
Postitusi: 372
Liitunud: 06 Veebr, 2007 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas scout22b »

Ma sain aru, et me arutame siin käsku kui sellist üldiselt, mitte kogenud üksusele käskude andmisest? Sven sa ütlesid: "Kui saadan usaldusväärse grupi patrulli...", ehk see tähendab et sa pole ise selle patrulli ülem, mis omakprda tähendab, et sina ei annagi sellele patrullile põhjalikku käsku, see on patrulliülema ülesanne.
Oma üleelmises postituses ma peatusin lühidalt teemal, kui mehed on kokku töötanud. Ja ikkagi peavad olema välja toodud need punktid mis igas käsuski...(nagu näiteks METT-T).
Aga see mis TTA välja tõi harjutamise koha pealt on väga õige... Leian kah, et harjutamine on see mis tagab igale mehele kindla ülesandest aru saamise. Harjutamiseks tuleks endale alati kui on vähegi võimalik planeerida piisavalt aega.
Fortes fortuna adjuvat
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Postitus Postitas TTA »

sven kirjutas:
Kui näiteks rühmaülem koostab lahingplaani koos jaoülematega maastikuluurel olles, siis tehakse see plaan koos, pannes arutelu käigus kõik detailid paika ja pole enam mitte mingit mõtet püha käsuandmise protseduuri läbi viia- koos julgestuste, maastikumudelite ja muude protseduuridega. Sest kõik on juba niigi selge. Seejärel võtab jaoülem jao kaasa ja läheb, näiteks varitsusse. Hea väljaõppega ja kokkuharjutanud jagu teab juba kuidas seda tehakse- kuidas antud olukorras olemasolevate relvadega maksimaalne efekt saavutada. Jaoülem ei pea kirjutama ja andma detailset käsku, et TT ja täpsuslaskur lasevad selles ja selles suunas, nii ja nii kaugelt, ja just näidatud kohast. Väljaõppinud võitleja valib ise parima positsiooni, mõõdab ise kauguse, (spets omal alal on jaoülemast targem ja saab teda nõustada)... jne.

Nagu ma aru saan rääkisid sa siinkohal varitsusest.

Mis saab siis kui JÜ ja pointman langevad rivist välja, kas jagu teab kuhu minna? Tunneb keegi sealt üldse marsruuti?Oskavad nad tagasi minna? Oskavad nad seda teha ka öösel? Detailsel maastikumudelil detailne läbiharjutamine koos mehega kes on maastikuluurel käinud aitab nendele küsimustele vastust leida.

Mis saab siis kui keegi saab haavata? Kantakse teda kõik 4km tagasi alguspunkti? Mis saab siis kui neid haavatuid on kaks? Kolm?

Mis juhtub siis kui su jaos on täienduseks mees üksusest kelle SOP'ks on lähidistantsilt kontakti sattudes kiirelt peale lennata, selle asemel et eemalduda nagu näiteks sinu jaos on tavaks?

Mis juhtub siis kui RÜ tahab luua jagude põhirelvadest kattuvat tulesüsteemi, kas TT mõtleb selle ise loomulikust intelligentsist välja ilma mingite juhisteta kuhu ta peab sellisel juhul laskma? Kuidas garanteerid üldse seda et kogu killzone saab kaetud relvadest ja igaüks ei lase lihtsalt sinna kuhu tal endal mugavam.

Jah, olen täiesti nõus et JÜ ei peaks andma TT'le täpset positsiooni kus ta asuma peaks kui TT on pädev ja näeb et 3m paremal on palju sobivam laskepositsioon. Küll aga teab JÜ suuremat pilti, oskab öelda kust võiks leida alternatiivsed positsioonid ja mis suunas on neist vaja ka lasta jne jne.


Teatud detailsus on vajalik, eriti veel tundmatutest reservistidest koosneva üksuse korral.

Jah, kui on oma KL maleva võitlusgrupp kus kõik tunnevad isegi seda mis sünnimärk teisel mehel esimeses varbavahes on, siis saab ka nii teha et "lähme poisid, teeme varitsuse"

Ja võibolla see isegi õnnestub, kui vastane väga vastu ei lase ja mingeid muid ootamatusi ei juhtu.
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Postitus Postitas kert122 »

TT ja KP peavad olema eriti pädevad vennad, kes leiavad alati endale ise parima positsiooni, neil ei pea sitapaberirulliga ja katelokiga selja taga jooksma, kus seda õpetatakse?!

luurel käies luurataksegi tuleskeem välja, vähemalt mina olen nii aru saanud, see, kuidas jagu sinna läheb ja tuleb ja kuhu ta haavatud kogub jne on jaoülema teema.
Terve jagu tuleb kohe alguses kurssi viia tuleskeemiga, selleks ei pea eraldi dokumenti kirjutama ja siis kannad koos seda ette lugema.
JÜ teeb ainult märkmed endale.

mis saab kui keegi haavata saab jne?!?
ja nii see käsu pikkuse protseduur tuleb, kui on aega, siis kaevame peidikud, kuhu saab vajadusel haavatud peita, kui meil seda aega ei ole, siis paneme põhirõhu varitsusele endale, et peale võimast ja lühikest pauku ei suuda vastane hetk aega aru saada, kus on taevas ja kus on maa.
kui jagu jääb jänni omadega, siis oleme eelnevalt läbi rääkinud, et vot see jagu toetab seda jagu ja vot see teine jagu tõmbab sealt tähelepanu jne.

okei, kirjutasime meeletult ilusa käsu, ootasime 60h, tegime ära, ja nüüd olukord muutus, seda teist käsku ei tule enam, või vähemalt ei ole ta enam nii põhjalik...see võiks juba kohale jõudma hakata, ei ole seda tulnud kevadtormidel ega väiksematel õppustel.

reservistid, nendega on teema tõepoolest pisut keerulisem, aga seda ei lahenda ingliskeelsete väljenditega rivi ees ässates...

ilgelt peen detailsus maksab kurjalt kätte, eriti siis kui oled juba magamatta, märg ja motivatsiooni kaotanud.
Mida rohkem jutustada käsus, seda rohkem ka ununeb, inimene ei suuda kõike vastu võtta, õige, harjutame, teeme harjutamise käigus veel paremaks ja ilusamaks meie formatsioone, ja harjutame veel<-- protseduur(1-2h)

ja kui kõik meeles ei püsinud, siis saab ju alati käsust järgi vaadata, kui ta äkki märjaks pole saanud ja hävinenud :roll:
paraadil näeme, raisk
Kasutaja avatar
scout22b
Liige
Postitusi: 372
Liitunud: 06 Veebr, 2007 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas scout22b »

Okei härrased oponendid! Vastake mulle sellele lihtsale küsimusele, mida ma juba paar korda küsinud olen. Kas on parem minna kolm kätt taskus vilet lastes ülesannet sooritama, millest sinu meeskond mitte midagi ei tea või on võimalusel targem endale aeg võtta ja läbi mõelda võimalikud tegevusvariandid ja sellest formuleerida plaan ja seda ka tutvustada oma meeskonnale võimalusel ka näiteks luurepatrull läbi harjutada. Kas JÜ tegevus on efektiivne kaitsele asudes kui ta liigub oma jaoga positsioonide taha ja ütleb a la "Davai siia asume joonele iga üks otsige endale positsioon ja laske mida näete" või on parem kui jaoülem koostab enda joaks tuleskeemi arvestades et oma laskurite laskesektorid kattuvad ning kui tekib kaotusi, et jao sektor oleks kaetud. Samuti võiks ju JÜ arvesse võtta naaberjagude raskerelvi, et neid oma vahel võimalusel katta. Muidugi on aja nappusel võimlik anda igasuguseid kiireid käske. Aga kui aeg võimaldab kas mitte pole parem võimalusel teha ettevalmistusi, planeerida ja harjutada. Küsiks veel, et kui te võtate sisse kaitsepostisooni ja kui teil on aega, kas te siis võimalusel puhastate enda laskesektorit?
Ja rääkides käsust. Siis kas härrased oponendid näiteks teavad, mis punktid on ütleme näiteks eespoolmainitud 5 punkti käsus sees?. Kui teate siis ehk toote välja need?
Fortes fortuna adjuvat
Gordon
Liige
Postitusi: 57
Liitunud: 22 Jaan, 2007 15:46
Kontakt:

Postitus Postitas Gordon »

Mulle isiklikult tundub, et pea igas postituses on mingi tõetera sees.
Mina pooldan küll käsku ja tuleskeemi. Kui ülemal on oma peas asjad läbimõeldud, siis mõningast kogemust omades ei võta ju käsu paberile panek kaua aega. 5 punkti on selleks, et midagi olulist ei ununeks ja info antakse alati samas järjestuses. Olen kogenud, kus RÜ kirjutas põlve otsas alla 30 minutiga piisavat infot sisaldava käsu valmis.
See, et käsk võib märjaks saada või hävineda ei ole ka mingi tõsine jutt.

Tuleskeemil peaks peale vaenlase hävitamise veel üks suurepärane omadus olema - täiendav kontroll, et keegi omade laskesektorisse ei satuks.
Ja noh, varitsuses oleks ikka hea ära määrata, mis relv millal ja mida laseb.

Miks mõned käsku niivõrd "vihkavad"? Ilmselt on neil halvad kogemused "käsufriikidega", kes omavad hämmastavat oskust lihtsad asjad väga keeruliseks ajada.

Igatsugu ingliskeelsed lühendid - no jah, olen ka ise teinekord piinlikust tundnud, et mis imeloomad need on. Teinekord võiks neid kasutavad targemad härrased neid ka kohe tõlkida, et madalam klass kah need selgeks saaks.

Need on minu, kui diletandi arvamused.
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Postitus Postitas kert122 »

teeme kohe selgeks, et mina ei vihka käsku, käsk on hädavajalik informatsioon allüksuste juhtidele.
mind häirib üle vindi keeramine ja hulluks minemine sellega.
tähtis ei ole kuidas sa s***le lähed, vaid see et sa kapuutsi ei laseks!!!

ma tegin teema, et vaadata mis arvatakse, protseduurid on, ja jäävad,
aga noh, hea, kui väga usutakse süsteemi.

ma jätkan peatselt....
paraadil näeme, raisk
Kasutaja avatar
scout22b
Liige
Postitusi: 372
Liitunud: 06 Veebr, 2007 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas scout22b »

Selleks, et vajalik dokumentatsioon õues ilmastiku tingimuste mõjul kasutukskõlbamtuks ei muutuks on igal korralikul ülemal olemas käepärased kiletamisvahendid. Ärge nüüd hakake utopiseerima. Käepärane kiletamisvahend on mis iganes kiletasku, läbipaistev kilekott, märkmiku hoidmiseks minigrip kilekott. Kõikides ilmastiku oludes parim kirjutusvahend on pliiats. Kulutades veidi raha saab kasutada rite in the rain märkmike ja pastakaid. Nii et kui sa tunned, et ilmastiku olud sind paberi ja pliiatsi kasutamisel mõjutavad, siis ehk oled lihtsalt laisk ja lohakas sõdur?

Tõetera on muidugi igas postis sees. Oponendid lihtsalt ei saa aru ilmselt käsu ja sellega kaasnevate protsesside vajalikust üldiselt.

Ja selgituseks nii palju, et kui ma räägin siin protessidest ja dokumentatsioonidest, siis ma ei mõtle kindlasti kohe suuri A4 registraatoreid ja tohutuid SOP-e paberkandjatel. Inimeste kujutlusvõime, oskus leida vahendeid ja alternatiive ning suure pildi hoomamine on rangelt kinni nende silma ringi lajuses, inteligentsuses, arenemisvõimes.
Fortes fortuna adjuvat
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Postitus Postitas kert122 »

miskipärast nagu kõlab enamustes postitustes see, et me ei rõhu mitte koolitamisel sellele, et koolitada spetsialiste, vaid et pealtnäha tühja pilguga sõdur mitte midagi jumala eest ise mõtlema ei hakkaks, mina kirjutan talle perfektse käsu ja ongi lahing võidetud, räägime neile ette, kõik on välja mõeldud, paneme ämbrid pähe ja lähme.

mina olen tõesti lohakas, sest minu jaoks on viiest punktist kaks tähtsamat ülesanne ja teostus, ja nendest valikuliselt alapunktidena teostusest vahendid ja nende täiendamine, läbiviimise protseduur ja haavatute evakueerimine, mis on kõige nõrgem koht.

skaut, sa mine vaata, mis toimub kaitseliidus, kuidas käsku antakse ja ma usun, et nii mõnigi vaatab sellele hullunud ohvitserile lolli näoga otsa.

kas nõustutakse sellega, et käsku saab ka anda paindlikumalt?
Kas te nõustute, et on olemas käsumaniakid?
paraadil näeme, raisk
Kasutaja avatar
scout22b
Liige
Postitusi: 372
Liitunud: 06 Veebr, 2007 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas scout22b »

Miskipärast mulle tundub, et härra oponent ei mõsita ise käsu vajalikkust üldiselt. Kas minu jutus on kuskil kõlanud, teema et sõdur ei pea ise mõtlema? Loe mu esimest postitust selles teemas, kus ma seletasin kuidas jõuda selleni, et kõik mõistaksid üheselt mida teha. Ise algatasid teema, aga nüüd ei viitsi süvenda enda oponentite kirutatud postidesse. Lohakuse koha pealt ei rääkinud ma absoluutselt mitte midagi mingite punktide välja jätmisest käsust, vaid selgitasin kuidas hoida oma töövahendeid, et need ei muutuks halva ilma korral kasutuskõlbatuks.
Seletanud olen mitmel korral, et jah käsk võib modifitseeruda sõltuvalt üksuse väljaõppe ja kokkutöötamise tasemest.
Käsufriike on jah olemas, seda ma pole samuti kordagi eitanud.
Olen olnud ka kaitseliitlane nüüd juba u.14 aastat.
Ja nüüd vaevume ehk lugema läbi minu postid ja vastama nendele küsimustele mida ma olen esitanud.
Fortes fortuna adjuvat
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Einoh, keegi ei väida et 5 punkti ja protseduure vaja pole. Lihtsalt praktilise katsetamise vähesuses on kerged tekkima igasugu lahinguplaanid, mis annavad brigaadi käsu mõõdu välja. Kui sul on ikka teada, et vastane jõuab sinuni kümne minutiga, siis jookseb vajadusel RÜ ise ja paneb mehed positsioonidele, mitte ei hakka paberit määrima, jaoülematele seda edasi andma ja kui jaoülem maastikumudelit ehitab, algab juba lahing.

Loomulikult, kui aeg võimaldab, tuleb teha käsud, plaanid, kaardikiled, maastikumudelid ja harjutamised. Aga kui aega pole (reaalses sõjas ei pruugi kiirem vastane seda anda) tuleb ka ad hoc hakkama saada.

Osa asjad (blanketid) - nt tulekaardid, patrulli kokkuvõtted vms peaks olema ette valmis trükitud, et mitte viita kuskil pimedas võsas aega mõistatamisega. Säästab tublisti aega.

Tegelikult aitavad lihtsad asjad aega säästa - nt KL kool annab allüksuse ülemate kursusel kpt Toomse leiutatud "rangeri õpiku" - selline väike 10x15 cm kollane bloknoot, kus on sees kõik "lahingubürokraatiaks" vajalik - kaasa arvatud taktikalised võtted - kas EKV, kelle rahakott on KL omaga võrreldes üüratu, teeb sellist asja? Näinud küll pole.
Viimati muutis Kapten Trumm, 28 Sept, 2010 11:54, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Postitus Postitas TTA »

kert122 kirjutas:
kas nõustutakse sellega, et käsku saab ka anda paindlikumalt?
Kas te nõustute, et on olemas käsumaniakid?
Kindlasti, kui ikka aega on vaid 10 minutit siis ei saa käsule kulutada, nui neljaks, kolm tundi. Taaskord üks vajalikke ülemuse oskuseid, oskus improviseerida, optimiseerida jne.

Kindlasti on olemas ka käsumaniakke. Minuni jõudnud jutud näiteks kevadtormilt räägivad pigem vastupidist juttu, tihtipeale jõuab rühma tasandile väga nõrk käsk kus palju on puudu, ja on suures osas pataljoni käsust lihtsalt ümber kirjutatud ja siinseal on lihtsalt üksuste nimed ja kellaajad muudetud ja muud nipetnäpet. Tulenevalt ikka ajapuudusest.

Sõdur peab ise mõtlema, aga see kui sõdur üle tootma hakkab on ka halvasti. Sõduril on üldse palju muresid ja tal on hea kui ta teab mida ta tegema peab ja mida talt nõutakse. Kui tal seda teadmist ei ole siis ta tihtipeale kas ei tee midagi või valib kahest võimalikust oma äranägemise järgi. Keskmise ajateenija/reservisti puhul ei saa jääda lootma et nad alati teevad õigeid valikuid, seda lootust ei ole isegi kõrgemate ohvitseride puhul. Käskude andmisel ei saa me kahjuks arvestada ainult kõige targemate sõduritega, peame andma käsu ka nendele, kellele on puust ja punaseks ette vaja teha mida nad tegema peavad. Muideks, viimased võivad olla, ja tavaliselt ongi väga head sõdurid kui neile selgeks teha mida neist tahetakse.


Kordan veelkord et kindlasti on käsu andmine kordades lihtsam mõne kaitseliidu üksuse puhul kes on juba aastaid iga nädalavahetus koos metsas käinud ja tunnevad üksteist 100%. Kui on sealjuures ka pädev väljaõpe meestele antud ja igasugu erinevaid situatsioone läbi harjutatud siis võib tõesti läbi minna "lähme ja teeme" juhtimisstiil.
Kasutaja avatar
scout22b
Liige
Postitusi: 372
Liitunud: 06 Veebr, 2007 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas scout22b »

Seoses ajalimiitidega tookski välja siin väga olulise osa otsuse kujunemise protsessist, mis on siis ajatelg. Ehk ülem peab oskama oma aega õigesti hinnata ja kasutada seda selliselt, et jõuaks kõik vajalikud protseduurid tehtud.
Aga muidugi kui aega pole siis tuleb paratamult lahendada asjad käigult, siiski üritades silmas pidada võimalusel, et edastatud saaks oluline info, andes allüksustele/meestele kiired käsud
Fortes fortuna adjuvat
kert122
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Postitus Postitas kert122 »

ma kirjutasin et käsk on hädavajalik, ma lihtsalt ei mõista miks on seda vaja nii pikaks kirjutada ja sellest nii suur ball korraldada.

no aga ma vaatan, et me räägime juba praktiliselt samast asjast, st seda, et kui aega ei ole, siis tuleb teatud protseduure mingil määral eirata lahinguvõime säilitamise eesmärgil?!
aja puudusel tuleb käsk teha lühem ja välja tuleb tuua olulisim ja sellele vastavalt tegutseda.
paraadil näeme, raisk
Kilgore
Liige
Postitusi: 272
Liitunud: 11 Sept, 2007 12:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kilgore »

Kapten Trumm kirjutas:Osa asjad (blanketid) - nt tulekaardid, patrulli kokkuvõtted vms peaks olema ette valmis trükitud, et mitte viita kuskil pimedas võsas aega mõistatamisega. Säästab tublisti aega.
Lisaks tõsiasi, et reaalselt joonistab keskmine kaitseliitlane tulekaarti üliharva ja kui, siis on tal meelestki läinud mis seal peal olema peab ning kuidas midagi märkida. Tegin oma kabajantsikutele blanketid koos õpetusega valmis, andku ainult minna! Kui kellelegi teisele ka neist tulu tõuseb siis laske välja palju kulub: Tulekaardi koostamine

Mis scout22b käsust räägib on minu arvates 110% kuld!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 36 külalist