ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistusest

Vasta
romps
Liige
Postitusi: 61
Liitunud: 06 Aug, 2008 19:33
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas romps »

Täpsustasin veel üle. Lisaks B-le said paar tükki ka C.
Minu mäletamist oli juhilubadel mingi lisamärge C-kategooria juures, et kehtib ainult KV-s. Tsiviilis pidid nad 2 aasta pärast vist load ringi vahetama, et C õigus tekiks.
Kasutaja avatar
Mazz
Liige
Postitusi: 694
Liitunud: 05 Okt, 2005 13:19
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas Mazz »

Vait olla ja edasi teenida !

Või siis avastada enda varjatud anded. Kaitsevägi toob kõik vajatud talendid inimeses esile ! Naki läbi ei tee, teed ise endal elu raskeks.
Jääd kapraliks või reameheks... teised mehed teavad üksuses paremini siis, kes oled...või ei ole.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2023
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas HeiniR »

"Parem tütar l*** kui poeg kapral!" - vana ütlus, mis kõlas just NAKi läbinud kapralite kohta.
Inimlikkus mõttes saan isegi aru probleemist, ka meil oli NAKi hulgas neid mehi, kes poleks pidanud seal olema või kes soovisid autojuhiks saada. Viimaste hulgas oli aga päris hea NAKi materjal :)
Hea ja halva sõduri valikus ühinen samas Hillart'ga, kuna alati ei saa ise valida ja mõnikord tuleb Sinu eest tehtud valikud ära teha - siis tee seda parem juba sirge seljaga ja anna endast parim.

Samuti nõustun Trummiga "pulkade" osas, et meil alles hakkab see aeg kätte jõudma, kus "pulkade" omamine loeb ka tsiviilis. Varem pässis seda oluliselt asjaolu, et haritum seltskond ka nihverdas või pääses ajateenistusest. Oli aegu, kus mitmetes väeosades oli suur asi see kui mingil osal ajateenijatel oli keskharidus. Nüüdseks on aga väga suur osa ajateenijaid ajateenistuse alguseks lõpetanud kõrgkooli või jätkanud ülikooliõpinguid magistratuuris.
See omakorda mõjutab seda, et nn. "otsustajate" sekka jõuab ka enam ajateenistuse läbinud mehi, kes juba ilmselgelt ajateenistuse kogemust eelistavad.
Aastaid hiljem on ajateenistuse läbinutel kka väga äge oma ajateenistuse kogemustest seltskonnas rääkida (kusjuures kõik halb ei tundugi enam halb, vaid kui väga hea kogemus), ja siis istuvad ajateenistuses mittekäinud vait...
Ilmselgelt mõjutab ajateenistuses käinud meeste populaarsust ühiskonnas ka julgeoleku paradigmade muutus, ja seda ei tasu alahinnata ka üksikisiku tasandil. Hiljem võid endale just tänu sellele mõne kobedama näitsiku hõlma alla saada :twisted:
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2373
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas Martin Herem »

Tunnistan, et tegelikult on triipudest ja ka ajateenistusest üldiselt, on päris palju kasu. Ma võiksin seda kirjeldada paari leheküljega. Antud juhul ei pidanud ma seda tähtsaks, sest see mida sa ajateenistuses omandatust hiljem elus kasutad on kõrvalsaadus. Tulenevalt rahuajast isegi suurem kui põhisaadus, kuid siis kõrval ... väärtus.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1018
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas Mudakoon »

Ühinen eelkõnelejatega,vägagi positiivne jutt. Lisaksin vaid omapoolse vildaka-puuduliku meenutuse kolonel Ermuse lausest milles ta mainis ,et sõjakoolis õpetatakse kõigele lisaks ka inimesi juhtima.(vihjega tsiviilis vajalikule kogemusele) Ilmselgelt ei tohiks ma näppu m.....a (piiks-piiks ,censored ,censura ,censurado, tsensuur) võrrelda aga ikkagi.
Käi see NAK ära ja püüa omandada võimalikult palju :) ,lihtne.
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
41Degree
Liige
Postitusi: 120
Liitunud: 16 Veebr, 2013 21:30
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas 41Degree »

Ma tean, et see praegu ei lohuta, aga ka mul oli jaoülem, kellest lausa pritsis välja see, et ta kohe mitte kuidagi ei tahtnud seal olla ja seda kõike teha. Samuti oli ta ajateenistusse tulles väga tagasihoidlik, ei rääkinud väga paljudega jne. Ja mul olid kokkuvõttes nii kõvad ülemad, et vahetult enne Kevadtormi pidin nentima, et sellest tüübist on täitsa asja saanud (ise olin autojuht). Mis sellest, et temast kiirgas kuni viimase ajateenistuse päevani seda, kui paha tal on olla, asjad said ikkagi aetud, jagu sai juhitud ja asi tegelikult toimis. Ma usun, et sellest oli talle ka edaspidises elus kõvasti kasu, ta sai julgust ja enesekindlust jne. Okei, naaberjaos oli ka vastupidine juhtum: kõva "jaoülem" oli küll, aga pidevalt oli tulemuseks bardakk.

Muide, jaanuaris pärast allüksustesse jaotamist sain mina vastavalt oma soovitud erialale rühma vahetatud. Tuli ülematega viisakalt rääkida ja põhjendada, miks nii ja miks naa ja oligi korras. Ei olnud ma teab mis oivik või aktivist, aga kuna mul on iseloom selline, et ma üritan igast hetkest võtta maksimumi (sh SBK n*ss), siis oli vist ülematel mingi usaldus tekkinud ning nii mulle vastu tuldigi. Muide, asja korraldas ära selline RÜ, kes muu kaadri jutu järgi pidi olema "hea ja normaalne mees", aga mina nägin seda "head ja normaalset" ajateenistuse jooksul täpselt ühe korra (edit: ja üldse mitte selle üleviimisega seoses). Muide, see, et KVs on inimesi, kellega on raske ühist keelt leida, on päris kena kool: ei maksa arvata, et neid mujal töökollektiivides ei ole. Aga kõik asjad peavad ju lõpuks tehtud saama, või mis?

Ajateenistuse läbinud autojuhtide kõrgelt hindamisest ei maksa omale illusioone luua. Olen transpordisektoriga mõnevõrra tuttav ning julgen üldistada, et vähemalt neljal juhul viiest tuleb alustada mõne prügikala juurest, kes roobitseb turult kokku teistest ülejäänud töid. Kui selle juures aastakene ära kannatada, siis võib minna järgmise kategooria tegija juurde uksele kopsima. Ma rõhutan uksele kopsimist selle pärast, et mudaliigast järgmisel ja ülejärgmisel tasemel mängijad üldjuhul ei taha omale kogemusteta tegelasi ning töökuulutusi nad ka välja ei pane. Okei, olen näinud mõlemast reeglist mõnd erandit, aga neid on võrdlemisi harva ning sellele ei tasu lootma jääda.
Trimp0
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 06 Okt, 2015 13:39
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas Trimp0 »

Uurisin eile eesti.ee saidilt oma AK-s tehtud testi tulemusi ja need olid täiesti usutavad. Jaoülem - 3; autojuht - 5. Vähemalt mõistan nüüd, et tegemist on lihtsalt tuima otsusega ja minu arvamustest ei hoolita siin.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2373
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas Martin Herem »

Tuim otsus? Võib olla hoopis väga kaalutletud.
Testis 5 või 4 punkti saanud inimesed ei jõuagi alati teenistusse. Paratamatult tuleb jaoülemate komplekteerimisel valida inimesi ka 3 punkti saanute hulgast.
Autojuhi osas on kindlasti küsimus raha-aeg-kvaliteet kombinatsioonis. Nullist C kategooria tegemine läheb kalliks, võtab rohkem aega ja pole üldsegi kindel, et inimene autoga töötada suudab.
Nii et äkki: Valiti sind jaoülemaks parimana kehvemate hulgast ja autojuhi koha kaotasid sa lubadega meestele, kelle testi tulemus autojuhi kutseks ei olnud alla 3-e.
alari
Liige
Postitusi: 1614
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas alari »

Kasvata endale munad ja mine räägi ülemustega, siin kurtmine ei anna su küsimustele ammendavaid vastuseid.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1018
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas Mudakoon »

Sind on siin valgustanud - julgustanud "tervelt kolonel" nii et ... :dont_know:
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
jackpuuk
Liige
Postitusi: 2243
Liitunud: 28 Aug, 2007 2:06
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas jackpuuk »

romps kirjutas:Nõustun kulda18 piinlikusega.

Lisaks on mul täiendavalt piinlik selliste sõnavõttude pärast näiteks nagu "oi vaadake kui lihtne elu teil nüüd on, et meie pidime ikka nii ja nii tegema".
Tahate auhinda sellepärast, et teie tingimused kehvemad olid? :wall: Saage aru, et ühiskond areneb ja heaolu paraneb. See et teie aeg niimoodi tehti ja oldi, ei tähenda et nii edasi peab laskma..
Kuulge lasteaed, ühiskond areneb ja heaolu paraneb!!!!! Kui peaks tõesti löömaks minema, siis te ei vali enam midagi. Pole enam magusaid pipstükke laual jne. Õnnelikud olete, kui saate tüki musta leibagi põske pista! Selliseid kägisevaid memmepoegi ei tohikski Kaitseväkke võtta, on ohuks endale ja teistele.
Selliste jaoks peaks olema tööteenistus, mis kestaks 2X kauem ajateenistusest ja tulevikus välistaks autojuhi-relva ja muud load, sest ta pole vastutusvõimeline. Heaolu ühiskond, te krdid saate süüagi Kaitseväes moel, et lihtsalt karju appi. Te tattnokad ei kujuta ettegi, et parim söök võiks olla kuivpajuk. Ja siis hakkate vanemate kamraadide kogemusi halvustama :wall:.

Ma ei väidagi, et Kaitseväes kõik korras on, aga tulge no kahe jalaga maa peale tagasi, see on Kaitsevägi, mitte laste liivakast!!!!!
sitt päev, kellele kurdad
romps
Liige
Postitusi: 61
Liitunud: 06 Aug, 2008 19:33
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas romps »

jackpuuk kirjutas:
romps kirjutas:Nõustun kulda18 piinlikusega.

Lisaks on mul täiendavalt piinlik selliste sõnavõttude pärast näiteks nagu "oi vaadake kui lihtne elu teil nüüd on, et meie pidime ikka nii ja nii tegema".
Tahate auhinda sellepärast, et teie tingimused kehvemad olid? :wall: Saage aru, et ühiskond areneb ja heaolu paraneb. See et teie aeg niimoodi tehti ja oldi, ei tähenda et nii edasi peab laskma..
Kuulge lasteaed, ühiskond areneb ja heaolu paraneb!!!!! Kui peaks tõesti löömaks minema, siis te ei vali enam midagi. Pole enam magusaid pipstükke laual jne. Õnnelikud olete, kui saate tüki musta leibagi põske pista! Selliseid kägisevaid memmepoegi ei tohikski Kaitseväkke võtta, on ohuks endale ja teistele.
Selliste jaoks peaks olema tööteenistus, mis kestaks 2X kauem ajateenistusest ja tulevikus välistaks autojuhi-relva ja muud load, sest ta pole vastutusvõimeline. Heaolu ühiskond, te krdid saate süüagi Kaitseväes moel, et lihtsalt karju appi. Te tattnokad ei kujuta ettegi, et parim söök võiks olla kuivpajuk. Ja siis hakkate vanemate kamraadide kogemusi halvustama :wall:.

Ma ei väidagi, et Kaitseväes kõik korras on, aga tulge no kahe jalaga maa peale tagasi, see on Kaitsevägi, mitte laste liivakast!!!!!
Tõmbab julgelt tooni tagasi ja üritab mõttega uuesti lugeda.....
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2373
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas Martin Herem »

... kas nüüd võib hakata teemat mittepuudutavate postituste aru lugema? :)
Kasutaja avatar
hummel
Liige
Postitusi: 2079
Liitunud: 18 Apr, 2004 12:55
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas hummel »

Tuttav lugu. :D

Olen palju kordi NAK-ile tunde andnud ja olen ka mitu korda küsinud, et "kes ei tulnud NAK-i vabatahtlikult ehk tahtis pigem autojuhiks?" Üldjuhul on ikka pooled tõstnud käe, mõnikord enamgi. Mõnikord aga sobiksid mõned autojuhid pigem NAK-i... Üsna harva küll juhtub, et kedagi vägisi autojuhiks pannakse, kuna tal on B või C kat load (aga B vendi kompaniis vähe ja ülevalt on korraldus, et puhtalt lehelt ei tohi alustada) ja see on justkui "karistus" omamoodi. Aga "barankavennaks" tahab saada alati absoluutne enamus, sest voila - nii saab ju riigi kulul tasuta juhiload, millega on pärast mõndagi tsiviilis peale hakata! Samuti on autojuhikursus võrreldes seerukursusega oluliselt "lebom" ja hilisem teenistus üldiselt samuti.

Probleem on, aga see ei saa algust mitte ebasümpaatsest rühmaülemast ega isegi pataljoniülemast vaid mitu korda kõrgemalt ja kaugemalt. Ja uskumatu, kuid tegemist ei ole vaid mõne tusase ajateenija, vaid ka samamoodi paljude tegevväelaste-ülemate jaoks päris suure probleemiga. See on nimelt kodeeritud kogu KV ajateenistuse vildakasse kontseptsiooni. Ajateenistuse diferentseeritud pikkus tähendab, et juhtide ja autojuhtide ametitesse, kelle teenistus on teise pikkusega, on juba u 10 aastat puudunud piisavalt adekvaatne valik. Seda ei suuda teha KRA ette ega ei saa piisavalt teha ka hiljem väeüksus.
Eelvõtmise ajateenijate jagamine automaatselt autojuhtideks ja seerudeks on minumeelest üsna anekdootlik lahendus, mis rängalt pidurdab kogu riigikaitsesüsteemi lahinguvõimet. Laias laastus pooled seerud on oma ametisse sobimatuid kas motivatsiooni või siis isikuomaduste tõttu. Sama lugu autojuhtidega, kellest pea poolte hooleks poleks väga mõistlik taktikalisi autosid jätta ning üksikuid ei lasta hiljem üldse rooli (keegi ei taha kaasa sõita). Ehkki selle asjaga on olnud kroonilisi muresid juba üle 10 a, pole kahjuks suudetud midagi reaalset ette võtta peale konstanteerimise, et "jah on pahasti". Eks sageli on ka üksustes lihtsalt harjutud, et keskmine seeru on ludri nagu ta on ja autojuht ka. Vaid aspirandid paistavad üldiselt silma, sest neid saab päriselt valida.

Räägitud on unejutte maailma päästvast 6/9/12 ajateenistusest, aga ega see ka midagi head ei tähenda, sest kõrvalmõjud lihtsalt muteeruvad ja lõpptulemus märkimisväärselt ei muutu. Samuti ei jagu kaitseväes täna tegevväelasi, et olemasolevatki 11/8 süsteemi väga heal tasemel jooksutada. Lisandunud on nö SA ülesanded ja paljud ei saa üldse aru, miks nad palgaliseks tulid - krooniliseks laohoidjaks või ka sõjaväelaseks-juhiks-instruktoriks?

Kogu saaga ei lõpe enne, kui kehtestatakse taas samapikk ajateenistus nagu see oli enne 2001-2002. a. 11 kuud on täiesti ok. Siis saame ka reaalselt valida, et kes ikkagi tegelikult sobib/soovib autojuhiks, kes seeruks, kes niisama meheks. 1:4 valik on märksa efektiivsem, kui 1:2. Uskuge mind, kvaliteet, sealhulgas SA lahinguvõime tõuseb märgatavalt. Ja ajateenijal/tegevväelasel on märksa vähem kurta.

Teema algatajale aga soovitaks, et Keep Calm - kõik ei lähegi alati nii, kuidas tahaks ja lube ei saa.... aga mossitamine teeb asja veel hullemaks, sest siis jääd ilma ka tulevaste ülemate (ning alluvate) lugupidamisest.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: NAKist põhikutse erialale

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Erasektoris, kus loetakse iga senti, üldiselt mingite psühhotestide järgi inimest kulukale, palju väljaõpet nõudvale ametikohale ei võeta.
Selleks on personalitöötaja, kes juba esmase vestlusega selgitab välja, kellel on motivatsioon, eesmärgid jne sinna pääsemiseks.
Meil kahetsusväärsel kombel arvatakse, et peened testid asendavad vestlust - ei asenda.

Autojuhtide puhul on probleemiks vast see, et valik on väike. C-katt on täna keskkoolis pigem erand (kutsekate teema) ja B-kati saab kätte nii lihtsalt, et paljast selle omamine ei anna küll ettekujutust, et inimesel on huvi/viitsimist tegeleda veoauto all roomamisega.

Paraku nõuaks teenistuses endas inimese moti ja võimete välja selgitamine tänase süsteemi pea peale keeramist. Muidugi on teoorias ka võimalik, et kõik käivad nt 11 kuud, alustavad ühekorraga ja sõdur on sõdur lihtsalt kauem.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist