Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Vasta
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas soesilm »

Kuradi Borja :lol: - jõudis ette!
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Borja, soesilm - ilmselt mõtleme me "allika" kohta sarnases suunas?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
kala
Liige
Postitusi: 497
Liitunud: 25 Apr, 2005 16:50
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas kala »

Peastaap: Päevalehe noor ajakirjanik eksis
http://www.reporter.ee/2011/09/15/peast ... nik-eksis/
jaanr
Uudistaja
Postitusi: 6
Liitunud: 21 Mär, 2010 12:41
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas jaanr »

See mõiste "oodatud" on vist mingi kavalus? Kutsume 10, tuleb 5, ootasime 2-e. Oodatutest ilmus kohale 250%.

Aga. Et vältida mõttetut lahmimist osalusprotsendi osas, võtame ette iga-aastased aruanded kaitseväeteenistuskohustuse täitmisest (http://mod.gov.ee/et/aruanded-kaitsevae ... mise-kohta). Etteruttavalt olgu öeldud, et mõistet "oodatud" sealt pealekaudsel vaatlemisel ei leidnud.

Vaataks siis ainult KV õppekogunemisi. 2010 - osales 56% kutsutest. 2009 ka 56%, 2008 53%. Oluliselt suurenes 2009-2010 aga lihtsalt mitteilmunute arv: 10%-lt 23%-ni. Samas mitte kättesaadud kutsete arv vähenes tunduvalt.

On see 56% vähe või palju, on see number üldse võrreldav "oodatute" väga hea protsendiga - eks igaüks mõtleb ise kui viitsib. Küll aga saab öelda, et kui kutsutuid on kuue tuhande alla ja neist kohale tuleb 56% - siis tõepoolest igal aastal tuhanded, täpsemalt paar tuhat kopikatega, ei tule kohale.

Sellest kohaletulnute arvust saab lihtsalt võtta ka vajaliku ülekatte 2010 seisuga - üksuse 100% täituvuse jaoks peab ülekate olema 78%.
Mobutu
Liige
Postitusi: 190
Liitunud: 14 Nov, 2005 23:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas Mobutu »

Leheneeger Poom on korduvalt KV ja KM kohta laimavaid ning pahatahtlikke artikleid üllitanud. Ei tea, kas mõni kaitseväelane on talt kunagi pruudi üle löönud?
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas toomas tyrk »

Ma ikka mõtlesin 2 või isegi 3 korda, kas hakkan siia teemasse midagi kirjutama. Aga siiski ei suutnud näppe tagasi hoida.

Selle RÕKile tulemisega on muidugi kuidas on. Mina hindaks ka, et senise korralduse juures on see osalusprotsent isegi hea kui mitte väga hea. Teenistuse läbinute moraal on (vähemasti kuni esimese RÕKini) kõrge. Hoopis teine küsimus, milline on siis KV võimekus seda moraali ning väljailmunute kõrget protsenti ära kasutada.

Esiteks on mulle täiesti arusaamatu RÕKi selline formaat. Nädal + nädal. Teatavasti meil on ajateenistus ju vaid sõjaväe väljaõppeks. Reaalse ohu korral tuleks see väljaõppinud reserv sisse kutsuda ning sellest tegelikud lahingväeosad formeerida. Kas meie mobilisatsiooniplaan näeb tõesti ette nädal + nädal mobilisatsiooniperioodi?

Iga õppus peaks ju tegelikult olema võimalikult reaalne. Siis saavutatakse ka tulemus, et asi reaalses olukorras toimiks. Kui on reaalne kriis ning mopi olukord - kõik kutsutakse ikka koos sisse. On mingi väike osa kaadrist, kes on teenistuses. Ülejäänutel pole kusagilt seda nädalat võtta mopi harjutamiseks.

Mehed tulevad kogunemispunkti, saavad oma varustuse ning liiguvad edasi formeerimisalasse. Või siis saavad uue käsu ning liiguvad kohe formeerimisalasse, kus saavad varustuse. Allüksuse ülem pole veel kohale jõudnud - tema kohuseid täidab asetäitja. Asetäitjat ka ei ole - siis kõrgeima auastmega mees allüksusest. Ühtegi tärni ja paelaga meest ka ei ole - aktiivseim võitleja.

Kõik sama mis sõjaolukorras, ehk pisut vastupidi. Kui ülem surma saab, siis tema asemel... jne.

Tuleb ükskord ometi lõpetada see kaitseväelise molutamise kultiveerimine. Tavaline RÕK ei peaks kestma kindlasti rohkem kui nädal. Sellest 1-2 päeva üksuse formeerimine ning siis selle järgnevalt 4-5 päeva mõne ülesande harjutamine.

Rääkimata sellest, et tegelikult peaks sellised RÕKi üritused ning reserviõpped toimuma samal ajal kui naaber oma õppusid ning manöövreid korraldab. Siis võib ka vastav õppekogunemine kauem kesta. Kuni naabri õppuste lõpuni. Ning selle käigus mitu ülesannet läbi harjutada. Mitte aga nädal + nädal pluuse ning püsse lugeda...

RÕK praegusel kujul on minu iskliku arvamuse põhjal Eesti kodanike riigikaitse tahet õõnestav tegevus. Ma ei hakka siin ümber jutustama kõiki neid kommentaare senistelt RÕKidelt osavõtnutelt. Mainiks ainult ära, et termin "kaitseväeline molutamine" on meil juba liialt üldiselt arusaadav.
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas TTA »

toomas tyrk kirjutas:Ma ikka mõtlesin 2 või isegi 3 korda, kas hakkan siia teemasse midagi kirjutama. Aga siiski ei suutnud näppe tagasi hoida.

Selle RÕKile tulemisega on muidugi kuidas on. Mina hindaks ka, et senise korralduse juures on see osalusprotsent isegi hea kui mitte väga hea. Teenistuse läbinute moraal on (vähemasti kuni esimese RÕKini) kõrge. Hoopis teine küsimus, milline on siis KV võimekus seda moraali ning väljailmunute kõrget protsenti ära kasutada.

Esiteks on mulle täiesti arusaamatu RÕKi selline formaat. Nädal + nädal. Teatavasti meil on ajateenistus ju vaid sõjaväe väljaõppeks. Reaalse ohu korral tuleks see väljaõppinud reserv sisse kutsuda ning sellest tegelikud lahingväeosad formeerida. Kas meie mobilisatsiooniplaan näeb tõesti ette nädal + nädal mobilisatsiooniperioodi?

Iga õppus peaks ju tegelikult olema võimalikult reaalne. Siis saavutatakse ka tulemus, et asi reaalses olukorras toimiks. Kui on reaalne kriis ning mopi olukord - kõik kutsutakse ikka koos sisse. On mingi väike osa kaadrist, kes on teenistuses. Ülejäänutel pole kusagilt seda nädalat võtta mopi harjutamiseks.

Mehed tulevad kogunemispunkti, saavad oma varustuse ning liiguvad edasi formeerimisalasse. Või siis saavad uue käsu ning liiguvad kohe formeerimisalasse, kus saavad varustuse. Allüksuse ülem pole veel kohale jõudnud - tema kohuseid täidab asetäitja. Asetäitjat ka ei ole - siis kõrgeima auastmega mees allüksusest. Ühtegi tärni ja paelaga meest ka ei ole - aktiivseim võitleja.

Kõik sama mis sõjaolukorras, ehk pisut vastupidi. Kui ülem surma saab, siis tema asemel... jne.

Tuleb ükskord ometi lõpetada see kaitseväelise molutamise kultiveerimine. Tavaline RÕK ei peaks kestma kindlasti rohkem kui nädal. Sellest 1-2 päeva üksuse formeerimine ning siis selle järgnevalt 4-5 päeva mõne ülesande harjutamine.

Rääkimata sellest, et tegelikult peaks sellised RÕKi üritused ning reserviõpped toimuma samal ajal kui naaber oma õppusid ning manöövreid korraldab. Siis võib ka vastav õppekogunemine kauem kesta. Kuni naabri õppuste lõpuni. Ning selle käigus mitu ülesannet läbi harjutada. Mitte aga nädal + nädal pluuse ning püsse lugeda...

RÕK praegusel kujul on minu iskliku arvamuse põhjal Eesti kodanike riigikaitse tahet õõnestav tegevus. Ma ei hakka siin ümber jutustama kõiki neid kommentaare senistelt RÕKidelt osavõtnutelt. Mainiks ainult ära, et termin "kaitseväeline molutamine" on meil juba liialt üldiselt arusaadav.
Sa oled vist valesti aru saanud. Kaks nädalat kestab jalaväeüksustes RÕK tavaliselt allohvitseridele ja ohvitseridele, kelle töö mõnevõrra keerukam on ja vajab rohkem meeldetuletamist. Tavalisele jalaväelasele on see nädal. Ma olen mõneti nõus, väljaõpe peab olema võimalikult realistlik, aga samas peab see ka saavutama eesmärgi. Kui eesmärgiks on meeste teadmiste värskendamine siis allohvitseride suhtes pole seda võibolla nädalaga võimalik lihtsalt teha.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas toomas tyrk »

TTA kirjutas: Sa oled vist valesti aru saanud. Kaks nädalat kestab jalaväeüksustes RÕK tavaliselt allohvitseridele ja ohvitseridele, kelle töö mõnevõrra keerukam on ja vajab rohkem meeldetuletamist.
Ei ole valesti aru saanud. Just sellele ma viitangi, et selline (1+1) ülesehitus viibki "kaitseväelise molutamiseni". Algul kutsutakse ette formeerijad, keda nädal aega marineeritakse. Ise pole küll ühelgi RÕKil käinud, aga osalistelt kuuldud kommentaaride järgi see nädal küll ei sisalda koguaeg hädavajalikku aktiivset õpet.

Siis kutsutakse sisse muu meeskond, keda juba nädal aega marineeritud lasevad rahumeeli omakorda nädal aega marineerida. Sest ajaga ratsionaalselt ümberkäimist see nende nädalane "meeldetuletus" kahjuks ei sisalda.

Ja tagatipuks ei vasta selline üksuse reservist formeerimine võimalikule reaalsele stsenaariumile.
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas TTA »

toomas tyrk kirjutas:
TTA kirjutas: Sa oled vist valesti aru saanud. Kaks nädalat kestab jalaväeüksustes RÕK tavaliselt allohvitseridele ja ohvitseridele, kelle töö mõnevõrra keerukam on ja vajab rohkem meeldetuletamist.
Ei ole valesti aru saanud. Just sellele ma viitangi, et selline (1+1) ülesehitus viibki "kaitseväelise molutamiseni". Algul kutsutakse ette formeerijad, keda nädal aega marineeritakse. Ise pole küll ühelgi RÕKil käinud, aga osalistelt kuuldud kommentaaride järgi see nädal küll ei sisalda koguaeg hädavajalikku aktiivset õpet.

Siis kutsutakse sisse muu meeskond, keda juba nädal aega marineeritud lasevad rahumeeli omakorda nädal aega marineerida. Sest ajaga ratsionaalselt ümberkäimist see nende nädalane "meeldetuletus" kahjuks ei sisalda.

Ja tagatipuks ei vasta selline üksuse reservist formeerimine võimalikule reaalsele stsenaariumile.
Nojah. Mina olen RÕK'il käinud. See oli erialaüksuse RÕK mis kestis kaks nädalat. Esimene nädal veedeti kasarmus, 8-19 käis tihe õppetöö. Teisel nädalal läksime kevadtormile kus enamik õpitut ka läbi tegime. Mu meelest oli väga õnnestunud üritus.

Kuid

Tegemist oli RÕK'iga rühma suurusele üksusele, ja umbes kolmandik meestest ei tulnud ikkagi kohale. Mis meid päästis oli see et kunagine struktuur millega reservi läksime oligi umbes kolmandik suurem sellest millega RÕK'il tegutsesime.
Kasutaja avatar
soesilm
Liige
Postitusi: 902
Liitunud: 07 Sept, 2007 20:40
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas soesilm »

Ei ole valesti aru saanud. Just sellele ma viitangi, et selline (1+1) ülesehitus viibki "kaitseväelise molutamiseni". Algul kutsutakse ette formeerijad, keda nädal aega marineeritakse. Ise pole küll ühelgi RÕKil käinud, aga osalistelt kuuldud kommentaaride järgi see nädal küll ei sisalda koguaeg hädavajalikku aktiivset õpet.
Siis kutsutakse sisse muu meeskond, keda juba nädal aega marineeritud lasevad rahumeeli omakorda nädal aega marineerida. Sest ajaga ratsionaalselt ümberkäimist see nende nädalane "meeldetuletus" kahjuks ei sisalda.
Ja tagatipuks ei vasta selline üksuse reservist formeerimine võimalikule reaalsele stsenaariumile.
No kas saaks konkreetsemalt. Ma pole käinud aga OSALISELT ... Konkreetselt võiks rääkida. Ehk siis mõni kaitseväelane tunneb siit sündmuse ära ja saab aru. Ja võib olla see jama millest sa räägid ongi vaid väikene osa, suurema ja parema osa kõrval.
RÕK on RÕK, mitte sõja stsenaarimi läbimängimine. RÕK toimub üldjuhul siis, kui üksus määratakse põhivalmidusüksuseks. Seega võivad muutuda oluliselt tema varustuselemendid. Neid asju on vaja õppida. Seda esiteks. Teiseks oleks huvitav teada, kus formeerijad terve nädala marineerivad?
Kolmandaks - Eestis korraldatakse ka RÕK-e, mille formeerimine ja kogu muu tegevus sarnanevad "reaalsele stsenaariumile".
Ja lõpetuseks vana ütlemine: kuhu sa sõdurit ka ei suudle, ikka on perse! Jääb õhtul vaba aega - molutamine. Keeb vesi tagumikus 72h järjest - laske puhata ja mängida. :lol:
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Minu 2 kopkat nii osalemise kui organiseerimise mätta otsast (on olnud võimalus mõlemat elus proovida). Kindlasti on positiivseid erandeid.

1. Jutt molutamisest ja ladusa organiseerimise vaegusest on kahjuks tõsi (osaliselt kindlasti tuleneb p-st 2)
2. RÕK-ide süsteem tundub olevat KA paras kaadri motil tallamine, ööd-päevad istud võsas ja see hüvitatakse.....vaba ajaga (millal seda võtta küll?)...siis lohistataksegi asi kuidagitmoodi läbi (on muidugi erandeid), aga harva kohtab kaadrit, kellel silmis sära sel üritusel. Kohati aetakse kaadrit kokku ka kurat teab kuskohast (olen nt Siilil näinud Kupi ohvitsere - milleks ajada Võru mehed omal vabal ajal kuskile Tapa võssa). Kõige hullem, kui sõdurite juuresolekul räägitakse ürituse mõttetusest ja peetakse seda tsirkuseks (ka kuuldud).
3. Osalejate motil tallamise jutt on tõsi, seda on väga hästi näha KL RÕKidel, kus alguses tehakse nädalavahetuse kaupa - sitt esimene nädalavahetus=järgmisel poole vähem mehi, arstitõendid, värgid särgid. Ega sa vägisi ikka kedagi õppima ja hästi tegema ei pane, veetaksegi seanahka.
4. Nendest pidulikest kirjalikest kutsetest on tõhusamana näidanud isiklik kontakt inimesega, KL-s on praktiseeritud ja see on andnud kirjalikest kutsetest kõrgema osaluse kui ka parema ülevaate tegelikult tulijatest, ühtlasi kontaktide värskendamine. Kuidas teha seda 1000 mehega? Mina isiklikult arvan, et meil ei ole ka pääsu telefonineiukestest, kes igapäevaselt tegelevadki reservlastega "side hoidmisega". See asi KRA-s, KRK-s, ei tea. Mina küll ei suutnud omal ajal mingeid vabandusi välja mõelda, kui helistati ja küsiti, et oled sa mees või ei ole ja kui oled, siis pead tulema.
5. Ametikohtadele panekut ei tohiks teha staabilaua taga tuima paberitööga, vaid see võiks toimuda formeerimise käigus. Väldib olukordi, kus ühes allüksuses tehakse spetsialist jooksupoisiks ja teises üksuses on spetsialistist puudus. Ka puudutab see allüksuste ülemaid, kes kohati paistavad nii saamatud, et nutt tuleb peale (samas märksa kõbusamad mehed on reamehed).
6. Omaette teema on veel reservohvitseride ja kaadri omavaheline vimmavedamine.

Molutamise taga on enamasti korraldajate/instruktorite suutmatus asja ladusalt organiseerida. Organiseerimise saamatus paistab esimese asjana välja logistika koordineerimatuses, kus allüksus istub suvel palavaga metsas päev läbi ilma veeta, samal ajal vedelevad kanistrid veega kuskil tagala alal jne jne jne, planeeritud on öine tegevus ja keegi unustas tellida taskulambipatareisid jne jne ... kuidas need võimsad brigaadid meil küll toime tulevad, kui failitakse nii lihtsate asjadega?
RÕK on RÕK, mitte sõja stsenaarimi läbimängimine
Minu isiklik arusaam on, et RÕK on juhtivkoosseisule eelkõige organiseerimis- ja juhtimisvõime proovikivi. Üksused, kus ei suudeta lahendada elementaarseid koordineerimisküsimusi isegi kompanii siseselt - seal armees ei hakka niipea olema mingeid lahinguvõimelisi soomusbrigaade ja territoriaalpataljone, see jääb kõik paberfantaasiaks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Lisaks eelnevale - isiklikult arvan, et üks asjaajamisbüroo kuskil KRA-s või kus iganes, kes tegeleb pidevalt meeste andmete/kontaktidega, võtab kord aastas sidet ja kammib rida realt andmebaasi läbi (ja kes kammib läbi ka RÕKi nimekirja mehed telefoni teel) - on meie süsteemis kindlasti parima kulu/kasu suhtega investeering/kulutus. See jätaks pikalt maha isegi Spike-ER-i ja paljud asjad.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Toddie
Liige
Postitusi: 345
Liitunud: 16 Aug, 2007 9:19
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas Toddie »

Kapten Trumm kirjutas:Lisaks eelnevale - isiklikult arvan, et üks asjaajamisbüroo kuskil KRA-s või kus iganes, kes tegeleb pidevalt meeste andmete/kontaktidega, võtab kord aastas sidet ja kammib rida realt andmebaasi läbi (ja kes kammib läbi ka RÕKi nimekirja mehed telefoni teel) - on meie süsteemis kindlasti parima kulu/kasu suhtega investeering/kulutus. See jätaks pikalt maha isegi Spike-ER-i ja paljud asjad.
Kahtlemata on tegemist hea ideega ning vajadusel leiaks kuskilt ametkonnast kindlasti ka inimressursi, kes peaks hakkama elama telefonitoru kõrva küljes. Kogu selle asja juures on ainult üks suur AGA nimelt ei tule need reservväelaste telefoninumbrid ega isegi meilid mitte ühtegi andmebaasi automaatselt. Selle probleemi lahendamiseks on meil olemas KVTS punkt, mis suisa kohustab reservväelasi oma andmete muutusest KRA-le teada andma. Kui paljud aga seda teevad on küsimus?! Kui Sa lähed poodi ja ostad endale mingi suvalise kõnekaardi, siis pole Sinu nime ja numbri seost mitte üheski andmebaasis ja ega Sind kaitsevägi vajadusel kätte ka ei saa, seega on see andmete teatamine samasugune kodanikukohustus, nagu maksude maksmine.
Kaitseringkondade staabid, kes RÕK-idele rahvast kutsuvad on sellest tulenevalt ka üsna lõhkise küna ees, sest RÕKile saab kutsuda ainult neid, kellel on vähemalt aadress olemas. Aga kui keegi on välismaale tööle läinud ja pole sellest teada andnud, siis ei saa teda kätte ka. Loomulikult on viimase viie-kuue aasta reservistide kontaktid ilmselt olemas, aga mis saab vanemate aastakäikude meestest? :?
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

On see 56% vähe või palju, on see number üldse võrreldav "oodatute" väga hea protsendiga - eks igaüks mõtleb ise kui viitsib. Küll aga saab öelda, et kui kutsutuid on kuue tuhande alla ja neist kohale tuleb 56% - siis tõepoolest igal aastal tuhanded, täpsemalt paar tuhat kopikatega, ei tule kohale.
Meie teemasse ilmunud lahmiva ajakirjaniku abimees (tsiteeritud) sunnib mind vägisi veelkord klahve taguma. Kogu see lause siin ülal pole nimelt muud kui hea näide demagoogiast.

Aruanne riigikaitsest osavõtu kohustuse ja kaitseväeteenistuskohustuse täitmise kohta riigis 2010. aastal ütleb nii (lk 10):

Kutse saanute jaotus %
osales 56
kutse ei jõudnud adressaadini 8
ei ilmunud 23
vabastatud tervise tõttu 5
vabastatud KVTS p 132 alusel 6
vbastatud muul põhjusel 2

Siit ei lähtu aga mitte kuidagi, et kui 56% "tuli", siis ülejäänud 44% justkui "ei tulnud" (loe: hoidis kõrvale).
Siit lähtub väga täpselt, et 56% tuli probleemideta, 13% tulid ka aga omades erinevaid elulisi probleeme said vabastuse, 8% ei saanud tulla, sest neid ei leitud üles ning 23% "ei ilmunud" elik siis nemad olid tõesti kõrvalehoidjad.

Sama lk annab 2010.a kutsutud reservistide üldarvuks 4844 ning mitteilmunute üldarvuks 1135. Seega on meil kõrvalehoidjate number, mis on napilt üle ühe tuhande, kuid mida lahmiv ajakirjanik (ja tema toetaja siin foorumis) armastavad millegipärast eksponeerida mitmuses - "tuhanded". Eks ta kõlab muidugi uhkelt - aga tegelikult vaid lihtlabane demagoogia.

Aga olgu - aitab demagoogidest. Muret teeb mulle hoopis muu - ehk tsiteerides jälle sama dokumendi 10. lehekülge:
"...valdavalt põhjendatakse mitteilmumist kutsetööga seotud kohustustega, sissetulekute langusega. Varasemast rohkem on põhjenduseks toodud töökoha kaotamise hirm. Tööga seotud põhjendused moodustavad 60% mitteilmumistest..."

Vot nii. Ütleks siis lihtsalt, et meie tänased kordusõppused toimuvad nii masu kui viletsalt funkava elenikeregistri süsteemi(-süsteemituse) kiuste ning müts maha kõigi meeste eest, kes kohale tulevad.
Ilkuval ajakirjanikul on aga muidugi palju lihtsam pritsida tatti müstilistest "tuhandetest" ja "savijalgadest" - aga olgu, igaühele oma :twisted:

Panen siia alla ühe värske pildi ka - Eesti reservväelased SEP 2011:

Pilt
Viimati muutis Tundmatu sõdur nr. 4, 16 Sept, 2011 13:08, muudetud 1 kord kokku.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: EPL: KV "reserv" on savijalgadel

Postitus Postitas hillart »

Lubage kah sõna sekka öelda. Mingi õigus selleks peaks mul ju olema, kuna olen kah ngu pisut asjaga seotud olnud.
... Et ei ei, sina oled registris tagalas köögimeeskonnas ahju kütmise ja pottide pesemise peal, pane oma püss isiklike asjade lattu? Või ülem ilmutaks paindlikkust ja leiaks mingi loomingulise lahenduse? Veits markantne näide võibolla, aga siiski.
Ma arvan, et ma ei tee põrmugi ülekohut, kuid ka siin lööb välja valdava enamiku meie foorumalste teatav sõjaväelise mõtlemise pärssumine. Ja ma ei pea põrmugi silmas spetsialistide ja "spetsialistide" arusaamu-arvamusi hüper-super relvastuse ja rambo-väljaõppe osas, vaid just sõjaväelise mõtlemise osast, mis puudutab tavakodanikku, tavainimest ja isegi ameerikamaa filmidest innustust saanud EKV reakoosseisu. Meie sõjaväeline mõtlemine on reeglina jäänud seisma Vabadussõja ja EW algusaastatesse. Kahjuks tuleb seda nentida sageli ka hoopis kõrgemate juhtimistasemete kohta (järeldan seda olemasolevate plaanide, õppekavade jne. põhjal). Ju siis annab tunda vastava valdkonna arengu puudus eestikeelses ja meelses seltskonnas pea-aegu 60 aasta jooksul. Loota aga on, et küll me mingi aja pärast ennast ka järele tõmbame. Annaks aeg vaid atra seada!
Mida tahtsin öelda? Seda, et võib 100% tõenäosusega väita tulevastes sõjalistes konfliktides klassikaliste rindejoonte, tagalateenistuste j.m. taoliste reliktide puudumist, mis tähendab ühtlasi seda, et ei saa ega tohi olla meie üksustes mingeid järeleandmisi sõjaväelise väljaõppe ja varustuse osas ükskõik missugusest ametikohast lähtudes. K.a. ahjukütja väliköögis. :wink: Ja see pole mitte teoreetiline arutlus. See väide baseerub täiesti reaalsetel näidetel.
Kogu artiklit läbib žongleerimine arvudega, mis isegi artiklis eneses ots otsaga kuidagi kokku ei lähe. Soperdaja annab verdnõretavaid alapealkirju a la "tuhanded mehed jätavad tulemata", samas lähtub juba artikli enda ridade vahelt, et mitteilmunute protsent igal konkreetsel juhul on tegelikult tühine. Autor heidab kaitseväe pääle lahmivaid süüdistusi küll otseses valetamises, varjumises riigisaladuse taha, tsiviilüldsuse petmises ja mis iganes - samas pole tal praktiliselt mitte s...gi oma süüdistuste tõestuseks. Veidi tsiviliseeritumas kodanikuühiskonnas võetaks selline tattnokk lihtsalt vastutusele laimamise pärast - meil võib selline aga ilmselt veel kaua tatti pritsida.
Ehk siis - tegu on klassikalise DEMAGOOGIAGA. Kuid tuleb öelda, et tavainimesele läheb peale küll. Kahjuks.
Tuleb ükskord ometi lõpetada see kaitseväelise molutamise kultiveerimine. Tavaline RÕK ei peaks kestma kindlasti rohkem kui nädal. Sellest 1-2 päeva üksuse formeerimine ning siis selle järgnevalt 4-5 päeva mõne ülesande harjutamine.
RÕK praegusel kujul on minu isikliku arvamuse põhjal Eesti kodanike riigikaitse tahet õõnestav tegevus. Ma ei hakka siin ümber jutustama kõiki neid kommentaare senistelt RÕKidelt osavõtnutelt. Mainiks ainult ära, et termin "kaitseväeline molutamine" on meil juba liialt üldiselt arusaadav.
Praegune 1+1+1 nädal on optimaalseim võimalikust. Ei taha pretendeerida viimase nädala hinnangule, kuid võin kaasa rääkida ohvitseride-allohvitseride väljaõppenädala küsimustes. Milleks siis see nädal või kaks kulub?
Aga selleks, et vahepeal reaalsest kaitseväeteenistuse ajast möödunud aja jooksul unustatut meelde tuletada ja nii mõnedki muutunud asjad (varustuselemendid, taktikalised lahendused, koosseisutabelid jne.) selgeks teha.
Peenemalt võin öelda meditsiiniteenistuse nooremallohvitseride kohta, et kogu nädala vältel ei olnud neil küll ühtegi minutit nn. kaitseväelise molutamise peale pühendatud. Vastavalt tunniplaanile viidi neile nädala jooksul (a´8 tundi/p) läbi värskenduskursus vastavalt nende ettenähtud ametikohale. Lisaks sellele said nad läbi tehtud ka jalaväe nooremallohvitseridele kohustusliku värskenduskursuse, kuid seda juba lisaks eelpoolmärgitud 8-le tunnile päevas.
Noh, mitte ei saa väita, et mingi lebotamisega tegu oli.
Organiseerimise saamatus paistab esimese asjana välja logistika koordineerimatuses, kus allüksus istub suvel palavaga metsas päev läbi ilma veeta, samal ajal vedelevad kanistrid veega kuskil tagala alal jne jne jne, planeeritud on öine tegevus ja keegi unustas tellida taskulambipatareisid jne jne ... kuidas need võimsad brigaadid meil küll toime tulevad, kui failitakse nii lihtsate asjadega?
Kas lugupeetud kommenteerijad ise kah aru saavad, et mida nad õieti tahavad? Ühelt poolt tahetakse võimalikult reaalsuselähedust (või loodate tõsimeeli, et kurja idavaenlase silmapiirile ilmudes saab igal vapral eestimaisel võitlejal selja taga oma logistiline meeskond olema, kes on külma gaseeritud vee pudeliga ootevalmis, kes hoiavad igamomentses valmisolekus termokastis soojasid pannkooke moosiga, jne., jne.), teiselt poolt - kui kõik on olemas, ja toimimas, siis ... Jälle nägu mossis ja polda rahul.

Pigem ikka ongi asi selles, et ...
Ja lõpetuseks vana ütlemine: kuhu sa sõdurit ka ei suudle, ikka on perse! Jääb õhtul vaba aega - molutamine. Keeb vesi tagumikus 72h järjest - laske puhata ja mängida.
Nagu ka eelnevalt öeldud oli.
Ma olen mõneti nõus, väljaõpe peab olema võimalikult realistlik, aga samas peab see ka saavutama eesmärgi. Kui eesmärgiks on meeste teadmiste värskendamine siis allohvitseride suhtes pole seda võibolla nädalaga võimalik lihtsalt teha.
Jah, nii see tõepoolest ongi. Nädalaga ei ole tõepoolest kõike seda võimalik teha, mida vaja oleks, kuid paraku on meie seadused sellised, et rohkemaks pole õppekogunemisele võimalik kutsuda. Igatahes niipalju, kui mina tean ja näinud olen, püütakse anda võimalikust maksimumi. Kuid kui mees ise asjasse üdini negativistlikult suhtub ja lihtsalt oma alateadvuses kõigele pakutavale vastu seisab, siis ... siis ei saa tõepoolest mitte miskit teha ja võib-olla oleks mingi soovitud efekti saamiseks vaja seda konkreetset meest tõepoolest mitte nädal, vaid kuu või rohkem kinni hoida. Kuid EKV-l poleks ka parima tahtmise juures võimalik taoliseks tegevuseks ressursse leida. Nii inim-, kui mat. ressursse.
Ja olgel siiski täiskasvanud! Ma saan aru ajateenijatest, kes nii või teisiti veel poolenisti väljakujunemata lapsed on, kuid kui sama moodi peavad end juba parajas meheeas reservlase üleval, siis see pole küll enam KV süü. Pigem on siiski tegu konkreetse isiku arengupeetuse või muu taolise hälbega. Muideks! Need poisid, kes meie juures nädal aega värskenduskursust läbisid, küll nimetatud kontingendi hulka ei kuulunud. Igati asjalikud ja huvilised poisid olid.
Ise pole küll ühelgi RÕKil käinud, aga osalistelt kuuldud kommentaaride järgi see nädal küll ei sisalda koguaeg hädavajalikku aktiivset õpet.
Ja tagatipuks ei vasta selline üksuse reservist formeerimine võimalikule reaalsele stsenaariumile.
Vaat siit nüüd koorubki välja laiade kommenteerijate hulkade põhiline vaev ja häda. (Muideks! Analoogselt valdavate kommentaaridega delfis ja ajakirjanduses EKV teemadel.) Ise pole oldud ja oma kogemus puudub, kuid kommenteerima ollakse varmad. Seda, mida sõber või sõbra tuttav on millestki rääkinud?

Ja pealegi! RÕK eesmärk pole mitte reaalsete stsenaariumide lavastamine, vaid SA üksuse võimekuse värskendamine. Või on lugupeetavatel mingi muu alternatiiv praegusele RÕK-ile? Võib-olla, et praegu tõepoolest kõik ei tule just nii välja, nagu plaanitud, kuid põhimõtteliselt? Selliselt, et saaksid täidetud RÕK-i eesmärgid.
Ja püüdke nüüd ette kujutada! Mida meile siis annaks mingi reaalse stsenaariumi lavastmise teater näiteks ühe nädala jooksul? Noh, mida te arvate?
Et lööme päeva ajaga kokku mingi suvalise kamba. Jagame relvad välja (mis siis, et need vahepeal vahetunud on). Jagame välja erineva erivarustuse (mis siis, et mehed sellest ei ööd ega mütsi ei tea). Ja hakkame aga kamandama ja "reaalseid" situatsioone lavastama? Ja kas tõesti aulikud arvavad, et sellise nädal aega kestva action´i (totaalse segaduse) tulemusena saab olema totaalselt vähem nn. kaitseväelist lebotamist, kõik kogu aeg söönud-joonud, jne., jne. Arvan küll, et vastata saab vaid eitavalt. Või kui keegi tahab vastu väita, siis palun! Aga argumenteeritult, palun! Ja kui me lõpuks selle nädal aega kestnud anarhhia lõpetame, siis ... Mida me siis lõppude-lõpuks saavutaksime? Annaks see meile midagi?

Noo-jah. Arvata võib et ei see ega teine ei meeldi ühele või teisele, kuid - need on minu arvamused ja arusaamad ning arvan, et ma olen võimeline oma seisukohti argumenteeritult kaitsma. Niisama irisemise-ilkumisel pole kohe üldse mingit mõtet.

Ja nüüd, edaspidiseks. Kui soovite mingeid oma variante RÕK läbiviimise osas ette panna, siis on olemas teatavad lähtepunktid, millistest ei saa ei üle ega ümber.
1. Rahaline kate RÕK-ile - kaadri palk+lisatasud, toit, transport, reservlaste palk jne.
2. EV seadustest tulenevad ajalised piirangud reservõppekogunemistele kutsumisel (v.t ise)
(Kas ikka oleks otstarbekas ühekordselt ära kulutada kõik reservlasele kogu elueaks õppekogunemisteks ettenähtud päevad? See tähendaks ju omakorda, et saaksime ühte üksust kokku võtta vaid ÜHE korra, ning tegelikkuses näiteks 10-15 aasta pärast pole meil enam mingit võimalust midagi teada selle üksusest.)
3. EKV reaalne mat. vahendite (transport, majutus jne.), finantside ja isikkoosseisu ressurss.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist