SIIL 2015

Vasta
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Walter2 kirjutas:
Borja kirjutas:http://www.mil.ee/et/reserv/oppuse-siil2015-tagasiside
..ilmselt esimene kord, kus kaitsevägi on õppustel osalenutele välja käinud sellise "igamehe e-tagasiside" variandi 8)
Soovitan kõigil osalenutel kindlasti kasutada
Ma ei loe kuskilt välja et oodatakse tagasisidet ainult õppustel osalenutelt. Kas muu rahva arvamus pole ooodatud?
Why not - peaasi, et sul midagi asjalikku öelda oleks :wink:

Lihtsalt vahetu osaleja muljed-tähelepanekud on analüütikust spetsialistile paratamatult väärtuslikumad, kui näit "tugitoolisportlase" mõlgutused :|
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Martin Herem »

Ei ole esimest korda, kuid vaevalt, et seegi kord neid andmeid keegi viitsib analüüsida. Igatahes kõik eelmised korrad pole seda keegi teinud. Või kui ongi teinud, siis pole neid vähemasti arvestatud. :cry:
- Kuidas ma nüüd hillarti kommi võtma peaksin? Või mida arvama, kui ma olen tagasisidet kogunud, "analüüsinud" (termin, mida kasutatakse rohkem, kui mõistetakse), rakendanud ... Hillart, kas Sa palun ütleksid, kuidas Sa seda tagasiside asja üldse nii hästi tead? Kui oled sellest kuulnud, siis äkki puudulikult? Või kui oled osaline, siis kas ka tulemustes?
Pole küll ainult selle foorumi viga, kuid veidi ärritab ikka - meeleldi võetakse sõna umbisikuliste sihtmärkide vastu: peastaap, ministeerium, riik, juhtkond. Ja seda on mugav teha anonüümselt. Eks selline ongi osalt foorumi kontseptsioon. Tihti aga unustatakse, et nende sihtmärkide taga on konkreetsed isikud. Või tegelikult vist välditakse nende ründamist, sest see toob kaasa vasturünnakud ... ja kui sa ise oled Paulus ... 8)
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Lemet »

Isand Herem, selmet niisama tühjalt säutsuda ja argumentum ad hominem seljas ratsutada, võiks ju hoopis tulemuslikum olla tõe paistalaskmine. Nagu see siin nädalapäevad tagasi käsirelvade teemas toimus. Kui lugupeetav veel tähele ei pannud, siis sai teema selleks korraks ammendatud ja tulevikus on autoriteetne viide võtta.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
pagan
Liige
Postitusi: 1263
Liitunud: 10 Nov, 2011 1:55
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas pagan »

Eks siin on ka küsitud konkreetselt, et "Kes tegi selle või tolle otsuse? Mis alustel?" Sellist kollektiivset institutsionaalset vastutust on viljelenud ka juhtkond stiilis: "Arengukavas on otsustatud...", "Koostöös ekspertidega... " jne.
Ülbeks minekuga hakkavad vead tulema.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Martin Herem »

Ok ma ei säutsu enam. Kuigi ma ei saanud sellest täpselt aru.
Lemet, mida sa seekord teada tahad?
Et ma pakuks sektor- või tulpdiagramme tagasiside töötlustest?
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Lemet »

Oleks huvitavad needki. Aga piisaks ka sellest, et osalesin, analüüsisime küsitlusankeedi tulemusi ning selle tulemusena sai muudetud seda ja seda... analoogselt võiks ka ära põhjendada kurikuulsad miinijahtijad, Poola pakutud tankidest loobumine ja veel mõned asjad. Sihuke konkreetne jutt koos numbritega. Isiklikult mulle meeldis see überrelvuri jutt hirmsamal kombel- vahetada tuleb need ja need, maksumus uuest relvast nii ja nii palju. Siiralt kahju, et herr Palmi lubat tankilahkamisteema sel kombel olematusse vajus.


Katsu teemas püsida, Lemet - või mine üle asjakohasematesse teemadesse (by Borja)
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas hillart »

Hillart, kas Sa palun ütleksid, kuidas Sa seda tagasiside asja üldse nii hästi tead? Kui oled sellest kuulnud, siis äkki puudulikult? Või kui oled osaline, siis kas ka tulemustes?
1. Võtan teada (ja otsustada) vaid oma valdkonna tagasisidesid, analüüse ja nende analüüside tulemuste rakendamisi. S.t. Kaitseväe meditsiiniteenistus, selle organisatsioon, struktuur, varustus, väljaõpe ja taktikaline rakendus.
2. Tean, kuna olen olnud möödunud 12 aasta jooksul iga-aastaselt mingis etapis ise nii tagasisidede tegija, nende analüüsija ja ka edastaja tasemele, kus peaksid sündima analüüsidest tulenevad tegevused.
3. Ei, ma pole olnud analüüside koha pealt vaid kuulaja, nagu juba p. 2 välja ütlesin. Ja selles valdkonnas pole minu teave kõll mitte üheski aspektis puudulik, pigem vastupidi.
4. Jah, ma oleks pidanud olema osaline analüüside tulemusena teostatavate muudatuste teostamisel, kuid kuna minupoolseid iga-aastaseid ettepanekuid, alates Kevadtormide algusest peale, ignoreeriti (või vähemasti ei arvestatud) 100%, siis mingeid muutusi möödunud 12 aasta jooksul ka olnud ei ole. Õigemini - muutused on olnud, kuid tulenevalt analüüside tulemuste järjepidevast ignoreerimisest ja vaid n.ö. päevapoliitilistest otsustest, pole need muutused tänaseks päevaks olnud mitte just rõõmustavad (s.o. kergelt öeldud).


Tahan lisada veel, minu valdkonna osas on eelnevalt kirjeldatud totaalne ignorantsus (ja seda mitte ainult suurõppustega seoses) kehtiv kuni tänase päevani. :twisted: Eelnevast tulenevalt pean ma paratamatult tegema järelduse, et õppimise osas ei kuulu me mitte lollide hulka, kes oma vigadest õpivad (ammugi mitte ei kuulu me tarkade hulka, kes teiste vigadest on võimelised õppima). Kolmas kategooria on - kes? :lol:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Martin Herem »

Oleks huvitavad needki. Aga piisaks ka sellest, et osalesin, analüüsisime küsitlusankeedi tulemusi ning selle tulemusena sai muudetud seda ja seda... analoogselt võiks ka ära põhjendada kurikuulsad miinijahtijad, Poola pakutud tankidest loobumine ja veel mõned asjad.
Ma tahaks nüüd küll olla sihtotstarbeliselt ignoreeriv ja mittekonstruktiivne :shock:
See Lemet, mida sa tahad, ei ole võimalik. Ma ei saa mitte kunagi sinu teadmisvajadusi rahuldada. Seda tõestab (mina jaoks) seegi, et suvalise teema alla võid sa ajada suvalist juttu.
Võiks ju proovida mingeid näiteid.
RÕKi kestvus: Hoidusime 2 - 3 nädalastest perioodidest ja jagasime selle võimalusel aasta peale laiali.
Formeerimine: Muutsime mõningaid protseduure. Pöörasime sellele ajateenistuses suuremat tähelepanu.
Juhtide väljaõpe: Proovime siiani ajateenistuses muutusi sisse viia. Kuid üheks suurimaks takistuseks on Lemeti või Hummeli sarnaste isikute veendumused teatud meetodites.
RÕKi väljaõppe teemad: sisu ja mahtu on kujundatud vastavalt RÕKide tulemustele ja tagasisidele
RÕKi info kättesaadavus: täiendatud on kodulehekülgi, suurem roll on SA ülematel.
Või sa Lemet ootasid, et: ... tänu headele Res. ideedele hankisime magamiskotte ... hakkasime rohkem vasakult tiivalt ründama ...
Kui aga võtta tagasiside kogu ulatuses, siis KT tulemused omavad minu hinnangul ülisuurt kaalu KV arengus. Kui tegevustes omandatud kogemusi ja kirjalikku tagasisidet poleks arvestatud, siis ei oleks me täna kindlasti sellises olukorras, kus me oleme.
Juhtimine - KV / Brigaad / Pataljon tasemel, on arenenud nii tehniliselt kui protseduuriliselt.
Taktika - pole vist mõtet rääkida. Reservväelaste osakaal on siin kahtlemata mõjukas.
Tagalatoetus nii varustamise, kui hoolduse näol, on kindlasti arenenud.
Meditsiiniga pole tõesti nii hästi läinud.
Mina ei ole osalenud KT planeerimises alates 2003 aastast. Osalenud olen küll enamusel, erinevas mahus ja rollis. Oleks siiski väga huvitav teada, millest ma ilma jäin 2015 Siilil. Räägi hillart, millised olid sinu ettepanekud Siil 2015:'
Med personali komplekteerimiseks õppusel
Med toetuse väljaõppeks (erinevates etappides)
Med toetuse hindamiseks
Tunnistan, et mina ei osalenud eriti planeerimises, küll aga läbiviimises.
Seevastu 2012 planeerimises olin väga suur osaline. Ehk meenub sulle sellegi õppuse kohta mõni ignoreeritud ettepanek.
Ühtlasi võiks minu mälu värskendada KRK-de meditsiiniteenistuse arendamisest õppustel KT, aastatel 2008 - 2011.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas hillart »

Räägi hillart, millised olid sinu ettepanekud Siil 2015:'
Med personali komplekteerimiseks õppusel
Med toetuse väljaõppeks (erinevates etappides)
Med toetuse hindamiseks
Tunnistan, et mina ei osalenud eriti planeerimises, küll aga läbiviimises.
Seevastu 2012 planeerimises olin väga suur osaline. Ehk meenub sulle sellegi õppuse kohta mõni ignoreeritud ettepanek.
Ühtlasi võiks minu mälu värskendada KRK-de meditsiiniteenistuse arendamisest õppustel KT, aastatel 2008 - 2011.
Nagu sa isegi tead, siis on tegu AK (või ka enam) materjaliga, mida siinses foorumis lahata pole just-kui sobilik ja seda ma tegema ka ei hakka.
Ka tead sa väga hästi, et juba oma kuu aega pole ma selles valdkonnas enam tegev ning seega pole mul neid viimase 15 aasta materjale enam ka käepärast võtta, et neid sulle sisemeiligagi tutvumiseks saata või PP-s teada anda.
Aga ma arvan, et vastav ülemuskond võib sinupoolse tõsise huvi korral seda kõike sulle piisavalt tutvustada. Kui tahab muidugi, milles ma sügavalt kahtlen.
Seega pole tarvis mind provotseerida ja pole vaja ka tüli üles kiskuda. Mina selle asjaga enam ei tegele ja olen lihtsalt nukra vaatleja rollis. :cry: Seega pole selle teema arendamisel just suuremat mõtet.
Olengi praegu tõsise dilemma ees. Varem ei tohtinud rääkida-kirjutada, kuid nüüd, kui ma enam ise asja kallal pole, pole mul just-kui selleks enam moraalset õigust, sest mida ma enam, kui ... :roll: Ja pealegi! Ei ole eriti mõtekas donkihotlikult päevast-päeva ja aastast-aastasse totaalset ignorantsuse müüri rünnata, kui sellest endale vaid maohaavandid ja ülemuskonna pahameele ning mõnitamise välja teenida saad. :cry:
Viimati muutis hillart, 01 Juun, 2015 10:14, muudetud 1 kord kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Martin Herem »

Üks olulisemaid asju, mida me (minu hinnang) tagasisides oleme saanud, ja seda mitte ainult kirjalikus tagasisides, on inimeste teadmatus süsteemi põhimõtetest.
Kapten Trumm on selle küsimuse mõned osad hästi välja toonud. Ma ei tea tegelikult kui suur % reservväelastest ei olnud rahul RÕKi intensiivsusega 04.-07. mai. Ühtteist ma olen kuulnud, kuid eks kokkuvõtted alles tulevad. Sarnast negatiivset tagasisidet sain ma ka 2012 aastal. Seda oli ajakirjanduses ja hiljem konkreetsete kodanikega otsesuhtluses. Tuli välja, et reservväelased tundsid end vähe rakendatud olevat. Sellel on üsna mitu põhjust.
Esiteks tuleb kahtlemata üle vaadata nö tunniplaanid. Samas ei ole mõistlik korraldada mingisugust väljaõpet pärast 2100 ja enne 0800. Sõda sõjaks, kuid ega inimene sel ajal palju õppida / omandada ei suuda. Selle aasta õppuse liiklusõnnetuste arv võis märkimisväärselt väike olla just nimelt autojuhtidele antud puhkeaja pärast. Kui nüüd mõni ütleb, et ta ei saanud piisavalt magada, siis ma ei vaidle vastu. Kuid sellele on igal aastal aina rohkem tähelepanu pööratud ja aina paremini korraldatud. Sama kehtib kogu isikkoosseisu kohta. Ka sellel õppusel nägin ma kell 0200 öösel kümneid reservväelasi "midagi tegemas". Loodetavasti said nad oma uneaega hiljem siiski täita, kuid sel hetkel oli see üsna sürr pilt. Nagu Muumitrollide Hatifnatid. Pean tunnistama, et see oli see öö, kui ma ise samasuguseks muutusin. Igal juhul, kujundab magamata pea nii ohvitseri kui reamehe tegevuse väheefektiivseks ja vahel ka ohtlikuks. Ülemate asi on puhkus organiseerida. Kui selle tulemuseks on reservväelaste kriitika - KVM, siis mina piirduks vaid ülaltoodud selgitustega ja mingeid muudatusi sisse ei viiks.
Teiseks tuleb vaadata, mida teevad jao- ja rühmaülemad. Siili esimene osa ehk 04.-07.mai, hõlmas suurt osa tegevväelasi oma SA ametikohtadel. Neil ei olnud võimalik korraldada jagude tasemel õpet ja see polnudki plaanis. Nende asi oli läbi viia üksuse formeerimine, nagu see mobilisatsiooni korras käib, viia see kiiresti koondumisalale ja seada isiklikud relvad normaaljooksule. Isegi kui need oleksid meeste poolt ajateenistuses juba tehtud, tuleks igal mehel ikka paar pauku teha, et tunnetus taastuks. Selle kõigega, lisaks veel elementaarsete drillidega värskenduseks, tuldi toime. Kui nüüd mõnel mehel igav hakkas, siis tuleks a) hinnata, kas see polnudki puhkuseks ette nähtud või b) äkki oli see JÜ või RÜ vastutus. Ja nüüd me jõuamegi ühe olulise tõdemuseni. Ajateenistuses me ei kasvata neid JÜ-id ja RÜ-id selliselt, et nendes tekiks ülema ja oma üksuse õpetaja hoiak. Teadmised ja oskused võimaldavad vast isegi marslastega võidelda, kuid arusaamine, et just JÜ või RÜ vastutabki oma isikkoosseisu eest, ei ole eriti arenenud. Ja ma ei süüdista siin reservi, vaid meie väljaõppe süsteemi. Ei ole väga keeruline öelda JÜ-l või RÜ-l: Teie GH-d, võtke pooled mehed ja õpetage neile mida oma toruga oskate! Kullad, võtke teine pool. Aega järgmine tund. Esimesel võimalusel vahetame isikkoosseisu ... või meditsiin, side, topograafia, jagu kaitses tulejuhtimise käsklused, jagu rünnakul ... Täpselt sama pioneeride, suurtükiväelaste jt puhul. Muidugi võib süüdistada tegevväelasi, kes RÕKil vastavaid juhiseid ei anna. Samas võib hinnata nende reservväelastest ülemate väärtust, kes seda ise ei korralda. Kuid minu põhisõnum on ikkagi: see on väljaõppesüsteemi viga. Olukord on kaugel kriitilisest, kuid minu hinnangul on see koht, kus parendused kõige vajalikumad on.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mina nt igatsesin, et olnuks aega, kus saanuks igasugu kontaktdrille, ettekandeid, medevaci jne harjutada - kahjuks seda aega ei tulnudki (või tulnuks võtta napist uneajast).
Loen siin reservistide vingumist molutamisest, no mida hekki..... :dont_know:

Teine teema, mille üle tasuks mõelda nende muumitrollide kontekstis - lihtsalt minu enda mitterepresentatiivne tähelepanek.
Vahest üle vaadata toitlustus - nii katlatoit kui ka toidupakid (mis see aasta olid eriti saastad mu arust).
Toit on liiga (kiirete) süsivesikute rikas, samas proteiinide, mineraalide ja vitamiinide vaene.
Seekord ei leidnud pakist ainsatki asja, mida võiks nimetada väärtuslikuks toiduks.
Taoline toit kontekstis väsimuse, vaimse pinge ja magamatusega muudab üksuse vägagi hästi teovõimetuks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas kaur3 »

KVÜÕA ülem Herem:
Ajateenistuses me ei kasvata neid JÜ-id ja RÜ-id selliselt, et nendes tekiks ülema ja oma üksuse õpetaja hoiak. Teadmised ja oskused võimaldavad vast isegi marslastega võidelda, kuid arusaamine, et just JÜ või RÜ vastutabki oma isikkoosseisu eest, ei ole eriti arenenud. Ja ma ei süüdista siin reservi, vaid meie väljaõppe süsteemi. Ei ole väga keeruline öelda JÜ-l või RÜ-l: Teie GH-d, võtke pooled mehed ja õpetage neile mida oma toruga oskate! Kullad, võtke teine pool. Aega järgmine tund. Esimesel võimalusel vahetame isikkoosseisu ... või meditsiin, side, topograafia, jagu kaitses tulejuhtimise käsklused, jagu rünnakul ... Täpselt sama pioneeride, suurtükiväelaste jt puhul. Muidugi võib süüdistada tegevväelasi, kes RÕKil vastavaid juhiseid ei anna. Samas võib hinnata nende reservväelastest ülemate väärtust, kes seda ise ei korralda. Kuid minu põhisõnum on ikkagi: see on väljaõppesüsteemi viga. Olukord on kaugel kriitilisest, kuid minu hinnangul on see koht, kus parendused kõige vajalikumad on.
Hinnang antud ja mees õigel kohal olukorra muutmiseks!
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Siin foorumiski räägitud saates "Kuidas Eesti võidab sõja" ütles päris tabavad sõnad Igor Kopõtin (õpetab praegu KVÜÕA-s sõja-ajalugu). Et siis ajateenistuses õpetatakse, kuidas Eestit kaitsta (tehnilised oskused), mitte seda miks kaitsta. Küsimus, kui reservi ülemad ei taju enda vastutust enda meeste ees, ongi selle ütluse väljendus praktikas - keskendutud on tehniliste oskuste (kuidas rühm tiibab) omandamisele (mis õnnestub meil hästi) ja see "miks kaitsta" jääb siis tagaplaanile. "Miks kaitsta" alla kuulub minuarust ka laiem arusaam, mis on reservisti roll ja mida ta peab tegema siis, kui asi ventikasse lendab. Et sõjas on need tema mehed, kellega ta peab sõdima, kui neid pole või need ei oska, ei tule ka sõdimisest midagi välja. Ja last but not least, allüksus, mis on lihtsalt hulk paberil kokku tõstetud inimesi, pole ju see, mis on allüksus, kus üksteist alt ei veeta.

Kokkuvõtvalt tuleks enda jaoks selgeks mõelda asjad reservi pääsemisest edasi, sest kui täna JÜ või RÜ ei adu, et meeskonna oskused on eelkõige tema enda teha ja tema enda vastutus (mitte VÕKi veebelistruktorite asi), siis ka ei lõpe need probleemid, kus ei suudeta kokku aetud meestele mingit tegevust leida. Sõdur harjutab üldiselt hea meelega, kui õpe on mõistlikult ja lühidalt korraldatud (Suvorovi tarkus).

Kuidas nüüd seda lahendada...hõbekuuli vist pole.
Meie vaenlasel näib olevat selle tarbeks selline ametikoht nagu "komandöri asetäitja kasvatustöö alal", vist lausa roodu tasemest alates.
Võib-olla ongi siin üks võimalik variant - st inimene, kellel oleks taolise mentorlusega tegemiseks piisavalt aega (tõenäoliselt igapäevateenistusele lisaks nõudes see asi soovitud viisil tööle ei hakka).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Martin Herem »

Hinnanguid võivad siin kõik anda ... aga et muudaks ka midagi :oops: :lol:
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: SIIL 2015

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Muideks, mitmed siin esitatud küsimused (nt kuidas reservistist ülem taipaks midagi) on kirjutatud otse või ridade vahele sellisesse raamatusse nagu "Israeli Soldier - Profile of an Army". 8)

Näib, et üks lahendus on selline, et tuleb lihtsalt tihedamini koos metsas käia :)
Mulle lihtsalt näib vastavaid asju lugedes, et IDF üks soorituste alustala on erakordselt tugev kokkukuuluvus (mida vastasel pole kunagi olnud), kui vaadata seda kontekstis teenistuse pikkuse ja reservõppekogunemiste sagedusega (rääkimata aeg-ajalt kuskile Gaza herilaspessa sattumisest), siis näib, et koer sinna kaevunud ongi.

Mind jätaks ka RÕKil külmaks allüksus, mida näen 1 kord 5a takka ja siis on kah 2/3 nägusid tundmatud (enda kogemus).
Lihtsalt venitaks selle kohustusliku asja lõpuni ära ja püüaks võimalikult ruttu unustada.
Siit võib-olla tasub ka otsida põhjust, miks JÜ-l on jao oskustest suht pohlad ning molutatakse koos sõduritega (ja virisetakse kah).
Võimalik, et siit tasub ehk otsida ka põhjust, miks osalus % on nagu on - kui inimesed eriti ei taha osaleda, siis küll nad põhjuse leiavad.
Kui tahavad väga osaleda, siis küll võimalus leitaks.
Ootamised rakmete sabas või vales mõõdus püksid on siin juba teisejärgulised, kui eelmise lause eeldus on täidetud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist