Eesti ohvitserikoolitusest

Vasta
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Veiko Palm kirjutas:kpt Trumm - et asi jälle mingi muu jama alla ei mattuks, siis palun esita faktilist tõestust RESERVOHVITSERIST, kes MÕNI aasta tagasi praktiliselt IGA aasta uue auastme sai ja nüüd on vist MAJOR.
..aeg mul ka oma viis kopikat lisada :wink:

a) ksf PALM võiks lõpetada juba ksf TRUMMi peedistamise siin sellist "ohvitseride teenistuskirjade" esitamist nõudes (kõigist foorumlastest pääseb KVPS J1-osakonnas neile teenistuskäikudele ligi ilmselt ainult ksf HEREM)

b) nn "erialaohvitseride" tõus on meil alati olnud nallakas // ja ilmselt on seda ka praegu.. samuti on "eriti tuntud VIPidele" tärne kukkunud suht ebanormaalse kiirusega - näiteid on foorum täis

c) selget vahet-piiri n-ö "päris" ja "erialaohvitseride" vahel pole EKV tegelt kunagi suutnud defineerida - sestap on ka naerukoht selliste pseudoohvitseride kiire tõusu kohta täiesti olemas

..praegu rohkem ei tuleta - kui ksf PALM vastab, formuleerin juurde :P
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Kriku »

Kas auastmete andmine avalik ei olegi? https://www.riigiteataja.ee/akt/319022016001 jne.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas mart2 »

Borja kirjutas:
Veiko Palm kirjutas:kpt Trumm - et asi jälle mingi muu jama alla ei mattuks, siis palun esita faktilist tõestust RESERVOHVITSERIST, kes MÕNI aasta tagasi praktiliselt IGA aasta uue auastme sai ja nüüd on vist MAJOR.
..aeg mul ka oma viis kopikat lisada :wink:
a) ksf PALM võiks lõpetada juba ksf TRUMMi peedistamise siin sellist "ohvitseride teenistuskirjade" esitamist nõudes (kõigist foorumlastest pääseb KVPS J1-osakonnas neile teenistuskäikudele ligi ilmselt ainult ksf HEREM)...
Borja, saame juba aru, et sulle Palm ei meeldi. No las siis olla, sest ainukesed, kes peaks/võiks meeldida, on ikkagi abikaasad...

Palmi küsimus oli korrektne, sest kui Trumm toob näite just reservohvitseri auastmete saamisest (ja teab nimetada täpselt majorit), siis peaks saama seda ka nimega kinnitada (vaata Kriku vihje ülal). Kui ei ole faktilist kinnitust, siis ongi "hülgemöla" ja võimalik laim kõigi reservohvitseride kohta. Nii näen seda vähemalt mina.

Kas KV ajaloos on olnud sellist asja üldse olnud? Jah on, kuid teisel ajal. Einselni ettepanekul ülendati üht J2 ülemat (tegevteenistuses) kahel auastmete andmisel järjest. Selle usumehe nime tead isegi. 8)
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Z03 »

...võiks lõpetada juba .... peedistamise....
Eks siin foorumis on teisigi, kelle omavaheline keemia sunnib pidevalt teineteisega jõudu katsuma. Ütle mulle, kes on su vaenlane ja ma ütlen, kes sa oled ise.
Egas kedagi igavat ja tühist endale vastaseks valita, ikka kellega huvitav on. :)
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Martin Herem »

Ma pean ka midagi ütlema.
Esiteks ei ole mõtet rääkida asjadest, mis juhtusid 10 aastat tagasi.
Teiseks tuleb peedistada neid, kes just kui ise peedistavad. Mart2 selgitas selle ilusti ära. Ei ole vaja kuulutada, et no ma tean seda ja teist juhtumit, kui tegelikult pole seda juhtumit. Või vähemalt ei suuda konkreetselt viidata. Näe Palm räägib konkreetsetest nimedest onm nime all ja midagi ei häbene.

Nüüd uuesti erialaohvitseridest sh resrervis.
Borja ütleb, et pole KV pole suutnud defineerida ... no jah, mis on kellelegi piisav.
Panen uuesti lingi:
https://issuu.com/sodur/docs/sodur0215_toim_2804/8
Siin peaks vahe selge olema. Aga proovin veel, kuigi tunnistan, et meie ametlikes dokumentides puudubki mõiste erialaohvitser.
"Ohvitseride sõjaväelise ettevalmistuse nõuded", räägib järgmiselt:

44. Maaväe reservohvitseride ettevalmistus jaguneb sarnaselt tegevteenistusele kaheks suunaks: juhid ja spetsialistid.
45. Juhtide väljaõpe baseerub ajateenistuse käigus läbitaval sõjaaja rühmaülema väljaõppel ja spetsialistide väljaõpe reservteenistuse käigus antaval staabiohvitseri väljaõppel.
46. Regulaarne reservohvitseride sõjaväeline väljaõpe on juhtidel suunatud rühma ja kompanii tasandi taktikaliste üksuste juhtimiseks, spetsialistidel pataljoni ja brigaadi tasandil juhtimise toetamiseks
Maaväe puhul võiks kasutada ka üldistavat mõistet - üldväe.
Lihtsamalt öeldes - RÜd ja KÜd valmistatakse ette ajateenistuses ja KL kursustel.
Ohvitser spetisalistid läbivad nii reservis, kui tegevteenistuses staabiohvitseride sõjalise baaskursuse (SOSBK) ja pataljoni staabiohvitseride kursuse (PSOK). Seda alates 2016 aastast. SOSBK on 2+2 nädalat elementaarteadmiste kursus. Pärast seda toimub koolitus enamasti koos tegevväelastega.

Miks seda vaja on? Eespool ma rääkisin - meil on KVs erialasid, kus ohvitseri ülesanded nõuavad valdavas enamuses oma tsiviileriala teadmisi. Loomulikult oleks hea, kui nende spetsialistide teadmised kaitseväes oleksid sama head, kui PK lõpetanud. Kuid meil ei ole seda ressurssi. Võtad arsti ja saadad aastaks kooli? Õppima asju mida tal enamasti vaja ei ole! Meil lihtsalt ei ole nii palju ressurssi. Ei õpetajaid ega õpilasi. Tihti ka aega mitte.
Nii reservis, kui tegevteenistuses tegutsevad need spetsialistid (erialaohvitserd) enamasti pataljoni või kõrgemal tasemel. Isegi kui nende ametikoht on rühmas, siis nende otsused mõjutavad suurema üksuse tegevust. Ja otsustavad nad siiski oma eriala piires.
Muidugi võib tunduda arusaamatu, kui arstist major seisab kõrvuti nooremleitnandist rühmaülemaga ja tekib küsimus, kes neist on "kõrgemal". Ühest küljest on ju selge, kes mis valdkonnas "kõrgemal" on. Teisest küljest on see ka kultuuri küsimus.
Näide Ameerikast (Iraagist). Sõidab patrull 15 mehega. Neist üks on major, kelle pärast käidi midagi kontrollimas. Teel avastatakse nö vastase sõdurid. Patrulli ülem, meie mõistes vanemveebel, küsib majorilt: Kas reageerime? Major, just kui ülem, annab korralduse: Reageerida! Ja sellega tema juhi roll lõppeb. Edasi tegutseb ta paremal juhul laskurina, sest vanemveebel on järgnevas tegevuses parem (loe: selleks määratud). Tema ütleb, kas vasakult või paremalt. Kuid otsuse tegi major, kelle ülesande raames üldse patrulliga sõideti. Kui see major oleks olnud näiteks meedik, siis juhtuks samamoodi. ... kui just ei peaks vältimatult vastasele reageerima.
Mere- ja õhuväes on vajadused teised. Ja see on reguleeritud järgmiselt:
77. Õhuväe reservohvitseride täiendkoolituse lähtepunktiks on ohvitseride eelnev tegevteenistus ja väeliigipõhise tasemeõppe läbimine.
78. Õhuväe reservohvitseride väljaõppe fookus on SA üksuste täiendvajaduste katmine.
Mereväes sama.

Nüüd nende spetsialistide auastmetest. Enamasti määratakse nad ametikohale, mis on üle nende olemasoleva auastme. Järgmise auastme saab spetsialist aga siis, kui auastme vanus on täis ja ta ise ka vastab sellele ametikohale. See tähendab ka ametikoha ülesannete täitmist reservohvitseri puhul, ehk osalemist mistahes vormis väljaõppes.
Seega kui reservvohvitser on olnud leitnant 10 aastat, kuid ta ei ole määratud SA ametikohale (sellest tulenevalt ei tegutse sellel kohal), siis ei ole põhjust tema austmes ülendamiseks. Minevikust on tõepoolest erinevusi minu jutust. Kuid mina räägin tänasest süsteemist.

Eespool ma vist selgitasin, miks erinevatel ühiskonnategelastel on vaja neid kursuseid läbida. Peamiselt on neil vaja mõista KV tegevusi. Põhimõtteliselt võiks korraldada mingeid "keskastme" riigikaitse kursuseid, kuid täna on otsustatud ära kasutada olemasolevat süsteemi, seda veidi ümber disainides. Loomulikult on tegemist vaba tahtega. Kuid teisest küljest valitakse nad sinna EROKi poolt. Reservohvitseri auaste on ühest küljest motivaatoriks kursusel osalemisele. Teisest küljest läbivadki nad sama väljaõppe, mis näiteks tegevväelasest arst.

Viimasel ajal on nende spetsialistidest reservohvitseride vajadus ka tõusmas. Ja mida paremini tunnevad need inimesed Eesti ühiskonna sisu, seda parem. Kujutage ette läviohvitseride ja CIMIC ohvitseride vajadust, kui Eestimaa pinnal tegutseks mõni liitlaste brigaad.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Z03 »

Martin Herem kirjutas: Näe Palm räägib konkreetsetest nimedest onm nime all ja midagi ei häbene.
Kui hakata nimesid nimetama, siis lõpetatakse kohtupingis, mis tähendab tavainimese vastamisi seadmist niivõrd võimsate institutsioonidega nagu Kaitsevägi ja Riik. Võiduvõimalus on 0, kaotada on kõik. Eks muidugi, kui asi on väga põhimõtteline, siis võib ju ambrasuurile viskuda oma tõekspidamiste nimel. Tavaline nägelus foorumis seda küll nüüd väärt ei ole.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas mart2 »

Z03 kirjutas:
Martin Herem kirjutas: Näe Palm räägib konkreetsetest nimedest onm nime all ja midagi ei häbene.
Kui hakata nimesid nimetama, siis lõpetatakse kohtupingis, mis tähendab tavainimese vastamisi seadmist niivõrd võimsate institutsioonidega nagu Kaitsevägi ja Riik. Võiduvõimalus on 0, kaotada on kõik. Eks muidugi, kui asi on väga põhimõtteline, siis võib ju ambrasuurile viskuda oma tõekspidamiste nimel. Tavaline nägelus foorumis seda küll nüüd väärt ei ole.
Ei saa aru.
Kui tegemist on eespool nimetatud olukorraga - auastmetes ülendamine - siis ei ole siin midagi kriminaalset, sest Presidendi käskkirjad isikute nimedega on avalik teave. Kui kedagi on väidetavalt ebaõiglaselt ülendatud, siis selle fakti esiletoomine peaks olema suisa heategu ka Presidendi kantseleile ning esitajale, aidates selliseid (väidetavaid) juhtumeid edaspidi vältida.

Minu poolt viidatud juhtumi puhul jätsin nime välja, sest ei ettepaneku tegija (Einseln), käskkirja allakirjutaja (Meri) ega tollane J2 ülem ei ole aastaid enam riigikaitsega seotud. Aga kes vähegi huvituvad kaitseväe ajaloost sügavamalt, leiavad sellest infost lähtuvalt vajaliku nime päris kiiresti.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas nimetu »

44. Maaväe reservohvitseride ettevalmistus jaguneb sarnaselt tegevteenistusele kaheks suunaks: juhid ja spetsialistid.
Ma saan sellest dihhotoomiast nii aru, et meil on kaks põhimõtteliselt erinevat ohvitseride gruppi, kelle auastmetes puudub formaalne erisus. See tähendab, et meil on nö warrant officeride grupp, kellel puuduvad eraldiseisvad auastmed, erinevalt siis näiteks USAst. Iseenesest oleks eraldi klassifikatsiooni puhul sellest erisusest lihtsam aru saada, kuid selleks puudub otsene vajadus.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Palmi küsimus oli korrektne, sest kui Trumm toob näite just reservohvitseri auastmete saamisest (ja teab nimetada täpselt majorit), siis peaks saama seda ka nimega kinnitada (vaata Kriku vihje ülal). Kui ei ole faktilist kinnitust, siis ongi "hülgemöla" ja võimalik laim kõigi reservohvitseride kohta. Nii näen seda vähemalt mina.
Ära võta sõna teiste nimel.
Sellised üliedukad karjäärid (eriti kui selle taga pole ette näidata ühte korralikku SA üksust ja selle juhtimist mitmel suurõppusel) ongi just asjad, mis reservohvitseride mainet alla lasevad.
Sest teades antud teemat, on kaadri hulgas antud institutsioon enamvähem naerukoht - olen kohanud palju suhtumist nt KV nooremallohvitseride poolt, et pähh, ega need "parketiväelased" midagi teha ju ei oskagi ja mina, nooremseersant X olen ikka pädevam mees. Olen olnud tunnistajaks, kui grupp reservohvitseride kandidaate pidi olema ninapidi koos Scoutsist pärit seersantõppuritega ja sapiseid kommentaare tuli järjest. Reaalsus.

Reservohvitseride staatuse taga on üllatavalt palju tublisid mehi-naisi, kel pole isegi tavavormi (rääkimata siis medalitest kilisevast õhtuvormist) ja kelle panus miskipärast taoliste ülenduskiirustega ära märgitud ei saagi. Ja kuna nad on enamasti "põllul", siis on see teatud maine (õigemini vajadus end pidevalt tõestada) pigem takistuseks. Eks oma osa mängib ka vähene kogemus - olen kohanud ka olukorda, kus päeva hommikul oli suhtumine "noh, ärge siis midagi väga hullusti ära rikkuge", siis õhtul visati viis pihku ja kutsuti järgmine kordki (eks sai pingutatud kah mehemoodi).
minu jaoks on muidugi üldse müstika, kuidas erialaohvitserid üldse üle kapteni auastme saavad.
Õigustatud küsimus.
Tegelikult on minuarust (võib-olla ma siin eksin, aga riskeerin), et reservohvitseri (siia alla ei kuulu kaadrist reservi läinud) lagi peakski olema kapteni auaste.
Miks? Sest reaalne teenistuspraktika lagi taolise ametikäigu puhul on meil (ja sedagi mitte kõikjal) ikkagi kas kompaniiülem (mis on kapteni ametikoht) või S3 staabiohvitser (samuti peaks olema kapteni ametikoht). Seegi puudutab ainult KL mehitatavaid üksusi. Edasine teenistuskäik paraku on vaid kaadri ohvitseride päralt. Antud lausung ei puuduta teenistuslepinguga teenivaid. erialaohvitsere". Se
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

zzz-petz kirjutas:isegi kaitseväe tegevteenistuses on kapralist kapteniks saadud kolme aastaga. skeem oli väga lihtne. tsiviilisik võeti tööle, tal oli kaprali auaste. käis EOBK-s, sai nooremleitnandi. kolme aasta pärast sai leitnandiks ja kohe pärast seda läks välislähetusse ajutise kaptenina. tehtud. praegu on reaalne major.
Mitteametlik rekord peaks olema tänaseks siitilmast lahkunud KL ülem Benno Leesik, kes suutis aastaga saada kolm auastme kõrgendust (nooremleitnant kuni kapten) ja seda Lahingukooli reservohvitseride kursuse baasilt. Nelja aastaga (2002) oli nimetatud isik majori auastmes. Tõsi, hariduskäigus (ilmselt siis majori pealesaamise eelduseks) olid Soome Riigikaitse Kõrgkooli miskid kursused).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36428
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Kriku »

Kas see major, kellest enne rääkisid, oligi Benno Leesik?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ei olnud, kuid Benno Leesik on ka üks vägagi ere näide, kuidas (minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt) ei tohiks asjad käia. Ma ei soovi viidata kellelegi ega millelegi, vaid osundada taolise praktika ekslikkusele. Mis puudutab seda Seli, kellele Palm viitab, siis arvutage ise - kui isik läbib 2004 kursused, mis kehtiva korra kohaselt annavad lipniku auastme ja on aastaks 2007 kapten, siis mitu aastat on ühe auastme "vanus"? Mina saan üks aasta. Kaitseväeteenistuse seadus näeb ette teatud auastmete vanused, mis vahepealsete auastmete puhul on 3 aastat. Seega praktika, kus isik saab nelja aastaga kapteniks, pole ka kooskõlas KVTS seaduse mõttega. Auastmete vanuse kehtestamise mõte ongi selles, et vältida isikute edutamist kiiremini kui areneb isiku enda sisu. Reservis olles areneb paraku "sisu" ka palju aeglasemalt kui tegevteenistuses, mistõttu ütleb loogika, et pigem võiks auastmete vanus olla pikemgi kui täna kehtivad miinimumid.

Vanasõna ütleb, et "ka kolm naist ei sünnita tervet inimlast kolme kuuga".

Edit: laiemalt pildist, miks mulle taoline asendustegevus tihti hambu jääb. Olen seda varemgi öelnud ja ütlen ka täna - kui isiku/auastme taga on ka ekvivalentne sõjajõud/militaarpädevus, siis minupoolest olgu või kindralite korpus. Kui aga kogu sõjavõime on endiselt poolteist brigaadi, siis tuleks igasugu pompoossusi vältida - need on naeruvääristava efektiga. Minu motiiv on siin vaid ja ainult, et Eesti saaks tõsisemaks sõjajõuks, selleks tuleb arendada väge, mitte auastmete hulka.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Z03 »

Ma saan aru küll, milles on probleem. Kapten Trumm, hoolimata oma vahel kangekaelsest vaidlemishimust, on aus ja siiras inimene. Ja ta tõesti ei taipa, kuidas saab nii olla (nagu ta kirjeldab) ohvitseridele ametikõrgenduse andmisel. Ausad ja siirad inimesed kipuvad uskuma, et ka kõik teised on samasugused nagu nemad. Mis on muidugi vale eeldus.

Sest võib täitsa juhtuda, et mingit sõda ei tulegi. Täiskindral võib läbida kogu oma aastakümnete pikkuse karjääri ja auga pensionile jääda, juhatamata kunagi oma riigi vägesid vaenlase vastu. Vahepeal aga peab siiski kuidagi ka ohvitseride lojaalsust ja motivatsiooni kõrgel hoidma. Selleks ongi ametikõrgendused. Millega kaasnevad ka ilmselt mingid privileegid. Ohvitserid siiski moodustavad riigis omamoodi aadelkonna, isegi kui meil pole väga tugev klassiühiskond.

Olukorras, kus sõda pole ega tõenäoliselt ka ei tule, ei loe inimese pädevus. Loeb miski muu. Ja ma pean täitsa lugu inimestest, kes sellest aru ei saa. See näitab, et neis veel on midagi säilinud. Midagi ehedat ja ausat.
Viimati muutis Z03, 25 Okt, 2017 17:04, muudetud 1 kord kokku.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas mart2 »

Kapten Trumm kirjutas:
Palmi küsimus oli korrektne, sest kui Trumm toob näite just reservohvitseri auastmete saamisest (ja teab nimetada täpselt majorit), siis peaks saama seda ka nimega kinnitada (vaata Kriku vihje ülal). Kui ei ole faktilist kinnitust, siis ongi "hülgemöla" ja võimalik laim kõigi reservohvitseride kohta. Nii näen seda vähemalt mina.
Ära võta sõna teiste nimel. ...
Ei saa aru. Kelle nimel?
Kui ütlen, et üldistavalt, ilma nimeta süüdistus on kõiki solvav, siis nii ongi, sest enda õigustamiseks peaksid kõik peale eelpool nimetatud anonüümse isiku ennast õigustama.
Samaväärne oleks öelda, et reservväelased on sead (sest mõni on sea kombel käitunud).
Kapten Trumm kirjutas:... Ma ei soovi viidata kellelegi ega millelegi, vaid osundada taolise praktika ekslikkusele...
Kas praktika on ekslik või mitte, saab analüüsida just näidete najal, mitte teoretiseerides ja üldistades. Antud juhul siis vaadata konkreetsete isikute käitumist kriisis.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti ohvitserikoolitusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ei ole samaväärne öelda. Kui keegi peaks end puudutanuna antud teemas tunduma, siis need on isikud, kes on mingite (minu jaoks) läbipaistmatute kriteeriumite järgi saanud sõjaväes mitteteeninu nulltaseme ehk VROK kursuse järel kaadrisõjaväelastest (seejuures 1990ndatel alustanutest, kui auastmeid anti kiiresti) 3 korda kiiremini kapteniks. Võib-olla on sel mingi eriti kaval strateegiline mõju, millest ma aru ei saa, kuid normaalseks seda pidada ei saa.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist