Läänemere Armee 2024

Vasta
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Nüüd Soomest on saanud NATO liige ja Rootsist loodetavasti ka saab varsti NATO liige. Kuidas aga organiseerida Läänemere ala kaitsmine?

Põhimõtteliselt Läänemere ranniku riigid moodustavad ühise operatsiooniala, seega sellele alale on vaja omad kaitseplaanid ja oma juhtimisstruktuur, oma staap, jne.

Minu esialgne arvamus on, et seda ala kaitstakse ühiste vägedega põhimõtteliselt järgmistest riigitest, kaasa arvatud nendesse riikidesse paigutatud liitlaste väed:
- Eesti;
- Läti;
- Leedu;
- Poola;
- Soome;
- Rootsi;
- Norra;
- Taani.

Eestisse on juba asutatud diviisi staap, mis hakkab juhtima kahte Eesti brigaadi ja ühte liitlaste brigaadi (ilmselt peamiselt Inglismaalt).

Diviisist üleval pool on Armeekorpus. Selle Balti korpuse staabi alla oleksid loogiliselt Eesti diviis, Läti diviis ja Leedu diviis.

Armeekorpusest üleval pool on jälle Armee ja muidugi selle armee staap.

Selle Läänemere Armee staabi otsealluvuses oleksid:
- Balti korpus;
- Soome korpus (armeijakunta);
- Norra, Rootsi ja Taani ühine korpus;
- Poola korpus.

Seega oleks ühe selge juhtimisahela all piisavalt vägesid kiiresti suunatavana vajalikesse raskuspunktidesse. Need väed ei tohi olla jagatud näiteks Norfolgi ja Brunssumi staapide juhitavaks.
Peeeter
Liige
Postitusi: 198
Liitunud: 22 Juul, 2009 21:16
Kontakt:

Re: Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Peeeter »

...suurte raskusasetustega Taani väinade, Soome lahe ning Gdanski-Klaipeda liinil.
"Et kui oleks niisugune võimalus, et teil võiks iga päev võim vahetuda, siis te kaebaksite nii kaua üksteise peale, kuni jääks järele üks ainuke - kõige julmem, kõige ahnem ja kõige salakavalam."
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Peeeter kirjutas: 17 Juul, 2023 13:27 ...suurte raskusasetustega Taani väinade, Soome lahe ning Gdanski-Klaipeda liinil.
1. Narvajõelt suunaga Tallinn;
2. Pihkvast suunaga Tartu-Tallinn;
3. Pihkvast suunaga Riiga;
4. Suwalgi koridor;
5. Saaremaa;
6. Gotlandi;
7. Ahvenamaa.

Imperialistlikul paariariigil Venemaal on kombeks vallutada esiteks Tallinn, enne kui suunab Helsingi peale.
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Runkel »

Põhjamaad on hoos. Yle uudis: https://yle.fi/a/74-20041339
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Runkel kirjutas: 17 Juul, 2023 19:48 Põhjamaad on hoos. Yle uudis: https://yle.fi/a/74-20041339
Staabi asukoha valikule on väga palju raskeid nõudmisi. Üks võiks olla, et see asub väga sügaval kõva kalju sees. Teine, et see pole väga kaugel kaitstavadest objektidest. Kolmas, et see pole lähedal Venemaa piiri. Jne.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Nüüd on õige aeg arutada "Põhjala ja Baltiriigide" kaitsmise organisatsiooni (juhtimisahelat) ja staabi asukohta - on hilja arutada kui otsus on juba tehtud.
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Runkel »

Kiili, Väli ja Kunnas kõnelevad sõjajuhtimise teemal (ma ei oska kaasa rääkida):
https://www.err.ee/1609028150/kiili-val ... tumise-eel
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Runkel kirjutas: 17 Juul, 2023 21:38 Kiili, Väli ja Kunnas kõnelevad sõjajuhtimise teemal (ma ei oska kaasa rääkida):
https://www.err.ee/1609028150/kiili-val ... tumise-eel
Lugesin läbi Kiili, Väli ja Kunnase seisukorra hindamise. See on väärtuslik lugemine - aga ei eriti vaata Eesti ja diviisitasemest kõrgemale.

Organisatsioon ja käsuahela peab olema kinnitatud, loodud ja kokku harjutatud ENNE kui igiaegne vaenlane jälle tungib Eesti kallale. Nüüd pole isegi selge keda diviisiülem tohib käsutada räägimata seda kõrgemat pilti millest ma tahtsin rääkida. Kes siis käsutab Eesti diviisi? Kes käsutab Läti vägesid, Kes käsutab Leedu vägesid? Jne.

On väga palju tegemata tööd ja jälle peaks saavutama konsensus kõikide NATO-riigide vahel.

Jamadest pole puudu.

Soomes on siiani olnud selge milline on mobilisatsioonis loodav Soome sõjaaja kaitsevägi ja kes kedagi käsutab - nüüd ka sellega on segadus kui Soome astus NATO liikmeks.
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Runkel »

Runkel kirjutas: 17 Juul, 2023 21:38 Kiili, Väli ja Kunnas kõnelevad sõjajuhtimise teemal (ma ei oska kaasa rääkida):
Ikkagi ütlen sõna sekka :)
Põhjala staap võiks olla kas Norras või Soomes. Norra on pikaajaline Nato liige, norrakas ka juhib Natot. Sommidel on Euroopa üks kõvemaid kaitsevägesid. Soomlastel on ryssädega pikk piir ja kui madinaks läheb, toetuvad kõik soomlastele.
Äris saab põhjamaalaste tegevust iseloomustada kui kollegiaalset. Kas sõja juhtimises saab palju teisiti olla? Soomlased koostavad tegevusplaane, ja erinevalt Eesti kombest, nood plaanid suuresti peavad, meil on see mingi toimimise tüütu paber, mida tuleb täita. Rootslased on hullud koosolekute pidajad. Mulle tundub, et iga nende koosolek peab lõppema konsensusega. Taanlastel on mingi mängulisuse või huumori nüanss juures - miks muidu on nad müügis ja vahenduses nii edukad ja positiivsed. Norrakaid ei oska nii utreeritult iseloomustada.
Soomlastel on tugev maavägi, rootslaste tugevus võiks olla tugev mere- ja lennuvägi, toetus. Kui ma oleks venelane, paneks sõjalise vastasseisu tekkides ühe esimestest litakatest Taani taristule. Norrakad võiksid samuti keskmisest kõvemad olla merel. Rootslased lobistaksid kahtlemata oma kasuks, võitlevad ju nad ütlemisegi järgi vapralt viimse soomlaseni...Soome juhtpositsioon lubaks paremat tunnetust, kus riske võtta? Ses mõttes olen ma ka Eesti diviisi meie meeste juhtimise osas toetav.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Läänemere Armee 2024

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Kahjuks koalitsioon pole ainult hea asi.

Teises Maailmasõjas oli igasuguseid vähem häid koalitsioone:
- USA, Inglismaa, Venemaa, jne. Praktiliselt mitte midagi muud ühist kui Saksamaa vastasus. Venemaa pettis oma lääneliitlasi.
https://jput.fi/Venaja_petti_lansiliittolaisiaan.htm

- Saksamaa, Jaapan, Itaalia, jne. Jaapan polnud hea liitlane Saksamaale, vaid läks USA kallale. Itaalia polnud hea liitlane vaid läks sõdima teatamata Saksamaale ja sidus Saksa vägesid teisejärgulise suunale.

NATO on põhimõtteliselt hea asi, aga otsused võetakse vastu väga aeglaselt, konsensuslikult. Nüüdisaegses sõjas juhtimisahelad peavad olema selged ja lühikesed.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist