www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 17 Jaan, 2019 9:39

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 53 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Vormi jm varustuse kodus hoidmine
PostitusPostitatud: 31 Dets, 2018 14:14 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

nimetu kirjutas:
Põhiline probleem on ikkagi selles, et üksuse varustusele peab niikuinii järgi minema. Automaat ja vorm võivad küll "rohemehikesi" peletada, kuid ei mängi päris invasioonis väga suurt rolli. Saavutatav ajaline võit on samuti küsitav ja oleneb erinevatest asjaoludest. See muidugi ei tähenda, et isiklikku varustust ei peaks laiali jagama - nagu ma ütlesin, siis KL puhul tundub see täiesti mõistlik - vaid et see ei saa olla enamat kui marginaalne meede teatud riskide hajutamiseks. Kuna reservväelaste mobiliseerimine võtab niikuinii kauem aega, siis see riskide ja hüvede vahekord ei tule ilmselt positiivne.

Ma ei saa kuidagi sellise ühekülgse, hetke olukorda üles kiitva arvamusavaldusega nõustuda.
Võibolla on põhjus selles, et kirjutaja pole seda kogunemist eriti pidanud läbi tegema, nö silmaringi piiratus?

Saavutatav võit ei ole "küsitav", vaid võib teatud olukorras olla "täiesti kriitilise tähendusega". Näiteks seepärast, et pääsla väravas seisavad, AK-12 kaelas mingid tundmatud tegelased. Või linnaku asemel näete mingit suitsevat rusuhunnikut. Siis ongi see, mis teil käes on, kõik mis teil vastupanuks on. Mida rohkem seda on, seda parem. Kõige hullemal juhul satutakse linnakusse paljakäsi, kus AK-12ga tegelane viipab automaadirauaga spordiplatsi suunas, kus teie 274 kaasvõitlejat juba käed kuklal valve all istuvad.

Ja on ikka "enamat kui marginaalne meede". Mina nt ei hinda harjumuspäraseid 24h hulga inimeste kogunemisi väeosades elujõuliseks lahenduseks vastutegevuse korral. Pigem rahuaegne mugavuslahendus. Liiga lihtne on seda sõjaliselt mõjutada ja vastavaid lahendusi tekib vastasel vaikselt juurde. Teiseks taolisi, relvaintsidentide riske ja lisakulusid kätkevaid lahendusi on mitmel pool praktiseeritud, Rootsis, Soomes, Sveitsis jne - miks huvitav? Rootsi vastavaid filme vaadates torkab lausa silma, et "asi" algab ootamatult ja suure kärinaga. Sellest ka need hävitajate lennuväljad maanteedel ja taluhoovides oma tundi ootavad punkrid.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

PostitusPostitatud: 31 Dets, 2018 14:52 
Eemal
Liige

Niisiis otsast peale vaidlustesse. Leian samas, et ühe või teise seisukoha poolt vaidlemine muutub päris kiiresti usuküsimuseks. Üks pool tähtsustab ühtesid tegureid ja teine pool teisi. Kõik on tehtav ja lahendatav, selles pole küsimus. Üks variant maksab natuke rohkem ja teine vähem.

Individuaalvarustuse ja -relvastuse kodus hoidmisel näen järgmiseid probleeme:
- kuidas tagada, et vajalikul hetkel on see varustus ka reaalselt olemas? Olen sellel teemal rääkinud, noh, ütleme siis - välismaalastega, kus riikides on olnud selline süsteem. Enamasti laidavad. Ütlevad (ja ka minu kogemus osutab), et üksuse (loe - pataljon-brigaad) tasandil peab olema suur varu individuaalvarustust, et korvata kõiki puudujääke. Kellel asjad väikseks jäänud, kellel katki või kadunud. Kas on lahendatav? Muidugi on, lihtsalt pataljoni varud lähevad suuremaks (ja pataljon kohmakamaks);
- ülekatte puhul peab KOGU ülekattele varustust ja relvastust koju andma. Praegu me seda ei tee (kuigi teatud ülekate on loomulikult olemas). Ja loomulikult jätan täpsed arvud enda teada. Kas on tehtav? Muidugi, lihtsalt kallimaks teeb asja. Kuid tõele näkku vaadates - raske laskemoona hinnaga võrreldes ei ole see probleem. Probleem tekib kindlasti osaga inimestest, kes teatud põhjustel ei tule kutse peale kohale - mis saab nende varustusega jne;
- hoiustamise probleemist on siin foorumis kah räägitud. Üürikorterid, nädala sees mujal töötamine ja muu see asi. Ning kui tuleb tegeleda veel kontrolliga, siis ... kes seda tegema hakkab?
- transpordi probleem. Tänapäeval paljud inimesed teevad pendelrändamist, nüüd tuleb juurde üks reis - kodust läbi. Ka sellest on siin räägitud;
- väekaitse probleem. Kui Trumm kardab neid "rohelisi mehikesi", siis nüüd peab hakkama iga lähenevat inimest sarnase pilguga vaatama - relvastatud ja vormis. On lahendatav? Kindlasti on, lihtsalt toon välja aspekti.

Kokkuvõttes - kas on tehtav? Muidugi. Kas lahendab ära osad (Trummi poolt toodud) probleemid. Kindlasti. Kuid ... tekitab ka uusi ja ma ei ole kindel, et uute probleemide lahendamine nii lihtsalt sujuks. Kuid kõige tähtsamana - see eeldab meie terve ühiskonna nö kultuuri muutumist ja ma ei ole kindel, et see tehtav on. Või vähemalt lihtsasti tehtav. Tasub mõelda sellele, kui kaua meil aega läks, et KL relvanduse poolega asi nö kontrolli alla saaks. Et saaks kõik relvadega "surnud hinged" nimekirjast välja ja muu säärane. Ja siin räägime me ainult vabatahtlikest koosnevast organisatsioonist.

Ütlen ka, et minul ei ole mingit tõrget reservväelastele varustust ja relvastust koju kaasa anda. Teatud kontingendiga niimoodi (individuaalvarustuse puhul) brigaadiülemana ka toimisin.

Üksuse varustuse puhul leian, et kodus hoidmine ei ole vist päris rakendatav variant. Samuti leian, et see hajutamine, millest Trumm räägib, on tema poolt sügavalt lihtsustatud ja (rahaliselt) alahinnatud tegevuskava. Pataljoni puhul näiteks ei piisa varustuse kompaniide kaupa laialijagamisest, sest lahinguväljal moodustatakse eri relvaliikidest gruppe juba rühm-kompanii tasemel. Mis on jalaväe pataljoni väärtus, kui see üks kompanii, mis hävitatakse on staabikompanii? Või lahingutoetuskompanii? Aga õhutõrjepataljoni puhul juhtimis- ja tagalapatarei? Seega - hajutamine peab minema palju madalamale tasandile ja selle tulemusena muutub kordades kallimaks.

Üles

PostitusPostitatud: 31 Dets, 2018 14:55 
Eemal
Liige

Jäi veel kripeldama - üritasin tuua välja neutraalseid seisukohtasid, mis ei tähenda, et see, mis praegu teeme, oleks ainuõige. Praeguse ohuhinnangu ja ressursside puhul, oleme otsustanud talitada nii, nagu me praegu talitame. Kui mingi tegur muutub (ohutase tõuseb näiteks), siis hakkame võibolla teisiti toimima.

Üles

PostitusPostitatud: 31 Dets, 2018 15:01 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Viskan siia veel katelokitäie bensiini - äkki nõuab taolise varustuse hoidmine natuke teistsuguseid reservistide omavahelisi suhteid kui ajateenistuse järel 1-2 korda 3-5 a tagant nädal metsas käia. Ütlen, et kutsututest 90+% kohale tulemine (vähemalt õppekogunemisel) on võimalik. Praktiliselt jäävad ära igasugu "mis saab mitteilmunute relvadest" "ebausaldusväärsed" ja ülekatte teemad. Kui õppekogunemistel käia koos tihemini, siis langeb ära ka see relvade kontrolli probleem. Vähemalt osaliselt.

Nii öelda laiem kaitseliidustumine. Või sveitsistumine.

Ahjaa - välismaalased valdavalt negatiivsed. Mis kuradi pärast neid rootsi punkreid ja šveitslaste kodust relvahoidmist ikkagi praktiseeriti, kui sellel niipallu hädasid on? On see kindel, et välismaa kolleegid ei ela veel 1995-2005 perioodis oma mõtetega....? Tundub uskumatu, kuid vist on võimalik.

Infrastruktuuri rajamise kulude osas vaataks korra ringi. Paljud asjad lahendatakse Eestis täna omavalitsuse sunni korras. Ega sa ikka praegu ei õnnestu kuskil rajada 1000 elanikuga asumit, kui arendaja ei ehita sinna teid, torusid, tänavavalgustust, mänguväljakuid, lasteaeda, äripinda kuhu saab asuda apteek ja kauplus jne jne jne jne. Minumeelest võiks meil ammu teatud latist alates kaasneda sunni korras igasugu lisad nagu Soomes varjendeid ehitatakse. See on meil täiesti läbi käimata teema, oskame ainult kokku rehkendada ja siis kaitse-eelarve konteksti asetada. Skandinaavias ei ehitatud sildu ja tunneid ka ilma õhkimisprojektita. Ükskord peaks ikka sinna jõudma, et iga eluvaldkond omaks ülevaadet, mis nad sõjaoludes peale hakkavad.

Üles

PostitusPostitatud: 31 Dets, 2018 15:24 
Eemal
Liige

Sa võid visata seda bensiini nii palju, kui tahad. Kui keegi arvab, et kaitseväe juhtkonna arvates ei oleks vaja luua reservväelaste vahel "teistsuguseid suhteid", siis ma ei tea, mis paralleelreaalsuses ta elab. Vabandust sõnakasutuse pärast - olen ulmekate fänn. Samas võib küsida ka endalt, et milliseid ümberkorraldusi nõuab pealtnäha lihtsate hüüdlausete elluviimine. Vaata, mina olen suur ülesandekeskse juhtimise fänn. Mida iganes see ka tähendaks. Aga ma olen väga tagasihoidlik selles teemas. Minu lemmikküsimus igatsorti ülesandekeskse juhtimise propageerijatele on alati lihtne - mida me teistmoodi tegema peaksime? Tavaliselt tuleb selline jutt, et rohkem on vaja vastutust anda ja initsiatiivi arendada. Aga seda ma ju ei küsi, ütlen mina, seda tean ma isegi. Aga mida siis muuta tuleb? Nagu konkreetselt. Et millist määrust või kirja, või milliseid korraldusi tuleb anda? Nüüd ma siis küsingi, et milliseid suhteid see siis nõuab ja kuidas neid tekitada?

Seda 90% juttu ma ei usu. Ei ole näinud. Ei kaitseliidus, ega ka mujal.

Juttu olen ma rääkinud ikka vanemapoolsete härrasmeestega.

Ja varustuse hajutamise vastu pole ma kunagi olnud. Võibolla oli neil raha palju? Aga ära ole nii umbmäärane - millist varustust siis hajutati ja kui palju? Rootsi näitel paluks.

Ja oma pädevuse piiridest väljapoole jäävatele küsimustele vastan, et - jah, jõudu tööle!(Ilma igasuguse irooniata).

PS. Borja on eesti keelt minu mäletamist mööda alati väänanud, ei tea küll miks, aga miks see kõikidele teistele külge hakkab? Kas pallu on parem kui palju? Mehelikum? Julgem?

Üles

PostitusPostitatud: 31 Dets, 2018 15:58 
Eemal
Liige

Minu teada lõpetati see rootsi punkrisüsteem ära just põhjusel, et muutus tsikligängidele liiga lihtsama relvade hankimise viisiks ja hajutatuse tõttu oli valvamine probleem.

Üles

PostitusPostitatud: 31 Dets, 2018 16:20 
Eemal
Liige

Ma ei saa alati päris täpselt aru, mida Trumm öelda tahab. Ausalt. Äkki on mul mingid eelarvamused vms.
Rohelised mehikesed väravas - mina ei näe mingit probleemi täna, need vennad sealt minema lüüa. Õigel ajal ja piisava tulemusega.
90% kohale - täiendan VVPd, sarnast süsteemi omanud või omavad välismaalased hindavad meie tulemusi (alla 90% kutsututest) pigem heaks (mitte ainult rahuldavaks). LÕKist ma ei räägigi, seda ei ole nad mitte kunagi läbi viinud. 90% poole peame me loomulikult pingutama. Ka Kaitseliit.
Formeerimise kiirus - kõige rohkem aega ei kulu mitte varustuse kätteandmisele, vaid isikkoosseisu kogunemisele. ÕTP oleme me formeerinud ka 4,5h jooksul. Res kogunemispunkt ei asunud seejuures formeerimispunktis.
Välismaa süsteemid 1980-2000 - nende endi hinnangul ei ole meil mitte midagi häbeneda ... ja seda päris eksamit pole meist keegi teinud. ... pealegi mul on tunne, et oma eeskujusid oleme me vahel ka ise veidi paremaks rääkinud.
Jääb veel küsimus täppislöökidest ja pommitamisest ... no mingil põhjusel ma magada saan ju :)

Selge on see, et kogu süsteem vajab arendamist ja parendamist, pole kahtlustki.
Kuid täna oleme seisus, kus paremate tulemuste saavutamiseks lihtsaid või väga kiireid lahendusi ei ole.

Üles

PostitusPostitatud: 01 Jaan, 2019 17:37 
Eemal
Liige

Kapten Trumm kirjutas:
Saavutatav võit ei ole "küsitav", vaid võib teatud olukorras olla "täiesti kriitilise tähendusega". Näiteks seepärast, et pääsla väravas seisavad, AK-12 kaelas mingid tundmatud tegelased. Või linnaku asemel näete mingit suitsevat rusuhunnikut. Siis ongi see, mis teil käes on, kõik mis teil vastupanuks on. Mida rohkem seda on, seda parem. Kõige hullemal juhul satutakse linnakusse paljakäsi, kus AK-12ga tegelane viipab automaadirauaga spordiplatsi suunas, kus teie 274 kaasvõitlejat juba käed kuklal valve all istuvad.

Mis siis kui reservistidel on varustus, relv ja laskemoon ilusti kätte antud aga vastane ei oota viisakalt automaat kaelas pääsla värvas, vaid kolm tavalist dressides tüüpi teevad kuskil trepikoja ees suitsu ja ootavad kuni järgmine vormis tegelane mööda tatsab või maja ees oma varustust autosse hakkab toppima? Täisvarustuses üksikvõitleja koos seljakoti ja muu kolaga on äärmiselt kohmakas tegelane ja üksi ootamatu rünnaku vastu on ikka väga raske midagi teha. Boonusena saab VA hulgim EKV varustust, et selle kasutust tsiviilide siis kuskil kaamera ees demonstreerida. Võimalik, et üksikvõitleja puhul tagab tsiviilriiete anonüümsus isegi kindlama kohalejõudmise, eeldusel, et formeerimisala ise on omade käes. KL (kellel peaks olema üksikvõitleja varustus kodus) ülesanne on tagada formeerimisala julgestus, et seal ei saaks mingid tundmatud tegelased võimust võtta.

Kui KL puhul on varustuse koju andmine täiesti mõistlik, siis KV reservi puhul väga ei usu, et see reageerimisaega oluliselt kiiremaks teeb. Põhjuseid juba varem mainitud aga kordan siis üle:
a) KV esimese laine reserv on kuskil vanuses 20-25 ja sellel seltskonnal pigem ei ole mingit püsivat oma elupinda. Kola, mida iganädalaselt vaja ei lähe on neil kuskil vanematekodus või jumal teab kus. Varustusele järele mineku aeg võib reageerimisaega hoopis suurendada. Võib ka juhtuda, et saapad ja seljakott on on eelmise nädala matka järel ühes kohas, ülejäänud asjad teises ja relv kolmandas kohas.
b) KV reservistil läheb varustust vaja väga harva ja jumal teab, kuidas ta seda hoiab. Erinevalt KL'ist ei ole tegemist vabatahtlikega ja see on oluline erinevus. Asjade üles otsimine võtab jällegi palju aega, osa jääbki kadunuks, osa on väikseks jäänud ning osa katki, hallitanud vms. Ehk siis mingi osa on ikkagi vaja kohapeal juurde küsida ning raske ennustada, et mida või kui palju.
c) Ülekatte teemat ka mainiti.
d) Eespool näites mainisin, et teatud tingimustel on üksi tsiviilriietes lihtsam üksuse juurde jõuda, kui üksi ja koos varustusega. (Erinevalt KV'st on KL üksused territoriaalsemad ning liikmed omavahel regulaarselt kontaktis ja nemad saavad oma liikumisi juba kohe rohujuure tasandil kordineerida. Ehk siis nende puhul on see probleem natuke väiksem.)

Üles

PostitusPostitatud: 01 Jaan, 2019 18:14 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Arvestades, et kodudest väljumas oleks nt 25 000 meest, GRU spetsnaz arvukusega ca 8000 meest saab kindla peale ülekaaluga löödud. Ütleme nii, et mingid kontrollpunktid ja relvastamata reservistide kinni pidamised on reaalsed, 3 suitsetavat meest trepikojas mitte (see vajab ju inimeste nimede aadresside teadmist). :lol:

Proovi uuesti, 100 (rääkimata selle relva äravõtmise aktsiooni lihtsustusest). Taolises olukorras on juba kodust väljumine "olukord peal", mis tähendab, et sa ei lähe kohmaka varustusehunniku kujul, vaid oled valmis taktikalisteks arenguteks (nagu jalgsirännakul varitsusse sattumise vastu).

Üles

PostitusPostitatud: 01 Jaan, 2019 18:18 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Hetkel käib arutelu nagu meil peaks terve ajateenijate reserv olema kiirreageeriv. Tegelikult ei pea. Alustada võiks palju väiksemast. Näiteks väljaõppe kompanii, mille lõpetja on teatud perioodi kiirvalmisolekus.

Kui on tarvis kiirreageerivat reservi, siis kõigepealt tuleks välja mõelda mis üksust on vaja. Õhutõrje? Tankitõrje? Pioneerid? jalavägi?

Seejärel tuleks teha eraldi väljaõppeüksus(ed), kus koolitataksegi valmisoleku üksused. Sinna valitakse paremad ajateenijad ja vastutasuks premeeritakse millegagi (motiveeritud mehi saab premeerida üllatavalt vähesega).

Edasi on kaks varianti kuidas seda üksust valmiduses hoida. Kas pikendada ajateenistust või sõlmida peale ajateenistust leping, et isik on näiteks 3 aastat kiirvalmiduses. Pikemalt pole mõtet, siis hakkavad need probleemid peale millest eelnevalt kirjutati (varustus kaob ära, riided jäävad väikeseks, hangitakse lapsed ja muu elu vajab elamist). Ilmselt oleks optimaalseim kahe kombinatsioon - ajateenistus 12 kuud ja 2-3 aastast valmidus. Valmiduse ajaks antakse kogu mant koju ja peale lepingu lõppemist korjatakse tagasi ning isik läheb tavalist reseervisti elu elama.

Üles

PostitusPostitatud: 01 Jaan, 2019 18:26 
Eemal
Liige

No, aga see püsivalmisolek on osade üksuste puhul täiesti avatud teema ju hetkel. Alles käis KVJ välja idee, et osade üskuste ajateenijad võiksid natukene kauem teenida. Täiesti adekvaatne mõte minu arust. Kusagil formeerimispunkti juures jõlkuvad "rohemehikesed" saaksid esimeses järjekorras nendelt meestelt tina. Ma ei näe sellises asjas mingit probleemi. Riskide maandamiseks ei pea ju kohe hakkama kõigile varustust koju andma.

Üles

PostitusPostitatud: 01 Jaan, 2019 18:35 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Kes veel ei taibanud, siis selle 8 ja 25 tuhande näite mõte oli selles, et ka meil on "lahingut" valides saavutada suhteline ülekaal. Väeosa pääslasse paljakäsi tulles see võimalik poleks. Vastane suudab päris kindlasti (kui ta suudab üllatada) võtta enda kontrolli alla meil olevad ca 40 sõjalist objekti, kuid ei suuda päris kindlasti saada kontrolli alla tuhandeid majade trepikodasid ja tuhandeid relvastatud mehi, kelle täpset asukohta võib ta vaid aimata. Selleks, et korraldada reservi relvitustamist antud kujul, on vajalik siia kuidagi teleporteerida vist kõik ZapVO kasutatavad üksused ja jääb puudugi.

A-stanis ja Iraagis said ju eestlased ise proovida, kui lihtne see vastase relvituks tegemine siis ikkagi oli ja palju selle tegevuse efekt oli. Kui fedajeenide/taliibide relvad oleksid olnud kindlates baasides, siis oleks kindlasti lihtne olnud.

Kui vastane aga tahab midagi teha meie vormide ja relvadega (RT kaamera ees näiteks), on ju lihtsam hõivata mõni "keskladu", võtta kinni sealt mõned KL valvurid ja võtta sealt, mida hing ihkab, saabastest Javelinideni.

Pikendatud teenistusega ajateenijatest valmidusüksused kindlasti muudavad sellised asjad keerukamaks.

Üles

PostitusPostitatud: 01 Jaan, 2019 18:42 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Miks asja nii keeruliseks ajada. Kui VF soovib EKV vorme, siis piisab külastada Tallinna kaubandusvõrku. Mõnes poes ei küsita kunagi dokumenti mis õigustaks digilaigus riiete ostmist. Embleeme saab samuti kaubandusvõrgust ja internetipoodidest.

Üles

PostitusPostitatud: 01 Jaan, 2019 21:01 
Eemal
Liige

Chupacabra kirjutas:
Miks asja nii keeruliseks ajada. Kui VF soovib EKV vorme, siis piisab külastada Tallinna kaubandusvõrku. Mõnes poes ei küsita kunagi dokumenti mis õigustaks digilaigus riiete ostmist. Embleeme saab samuti kaubandusvõrgust ja internetipoodidest.

Paluks näiteid kus kaubandusvõrgus müüakse KV aktiivses kasutuses olevaid vorme.

Üles

PostitusPostitatud: 01 Jaan, 2019 21:27 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Walter2 kirjutas:
Chupacabra kirjutas:

Paluks näiteid kus kaubandusvõrgus müüakse KV aktiivses kasutuses olevaid vorme.

Profline, Reorg, SRS Kompanii. Siis on veel poed, kus ei müüda otseselt vorme, küll aga muid elemente (digilaigus kotid, mütsid, torusallid, salvetaskud jne).

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 53 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: