www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 22 Juun, 2018 3:02

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 1404 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 08 Veebr, 2018 19:03 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Juul, 2009 13:29
Postitusi: 5455
Soome sai täna kätte partii K9 liikursuurtükkidest
Pilt
Pilt
https://twitter.com/Maavoimat/status/961513074564960256

_________________
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, võib kogu poliitika(demokraatia ja seadused) ära unustada.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 12 Veebr, 2018 14:06 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2006 21:35
Postitusi: 1700
Asukoht: Tallinn
Pühapäeva Hesari pühapäevalisa esikaanelugu + 4 lehekülge teksti kirjutab Soome varjenditest, pikemalt Helsingi kesklinna varjenditesti. Kahjuks on artikkel loetav ainult netilehe tellijatele, kuid panen siia lingi, kui keegi soovib vaadata https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000005559863.html

Lühidalt sisukokkuvõte. Soomes on 45000 avalikku varjendit ja nendes on kohti umbes 3,6 miljonile inimesele. Helsingis on 48 suurt kalju ehk graniidi sisse kaevatud varjendit, mille korrashoidmine on Helsingi Päästeameti ülesanne. Varjendit saab lisaks sõjaolukorrale kasutada ka inimeste kaitsmiseks erakordselt tugeva tormi vms korral. Samas eeldatakse, et teada oleva häda saabumisele eelnevalt lähevad inimesed ise Helsingist eemale, sisuliselt juu linn tühjeneb ka jaanipäeval inimeste oma transpordiga. Teadaolevalt EU riikidest peale Soome veel Šveits ja Rootsi omavad massiliselt varjendeid, kusjuures Rootsi on teatanud, et varjendeid ehitatakse juurde. Helsingi kesklinna Forumi kaubanduskeskuse alla 1997. a ehitatud varjend võib mahutada kuni 10500 inimest ja varjend saadakse korda 3 ööpäeva jooksul. Varjendisse on 8 sissepääsu eri suundadesse. Kaitseklass on vana süsteemi alusel S6, uuel ajal nimetatakse kaljuvarjendiks (kalliosuoja), mis tähendab vähemalt 8 m graniiti ja 2 cm betooni ja see peab vastu 900 kilonewtoni löögile, mis tähendab 100 kilotonni tuumaplahvatust Helsingi kesklinna kohal õhus. Igale inimesele on 1 ruutmeeter ruumi. 3 juhendajat, kes on Helsingi linnas ametis ja selleks koolitatud, juhendavad vajadusel inimeste liikumist varjendis. Varjendis on ka paarsada kuivkäimlat (1 iga 30 inimese kohta ja 1 kg jäätmeid ööpäevas inimese kohta) ja kraanid ladustatud, sest iga inimene toodab ekskremente ja vajab vett pesemiseks. Vajendis hakkavad inimesed töötama kolmes 8 h vahetuses, ehk hoolitsema varjendi ja seal olevate eest. Eraldi meedikuid sinna broneeritud ei ole, kesklinna meditsiiniasutustest peaks tulema piisavalt arste ja õdesid, varjendis on ka lihtsamad ravimid ja esmaabivahendid ladustatud. Kasutuses on 2 140 kuupmeetri veepaaki ja õhuvahetus suudab tekitada 300 Pascali ülerõhu, takistamaks saasta sissetulemist õhukanalite kaudu, lisaks on õhufiltrid. Väikeauto suurune generaator annab valgust ja toidab õhupuhastusseadmed mitu ööpäeva jutti katkematult, kuid suurem oht on tuumarünnaku korral möödas 1 ööpäevaga, saastepilv hakkab liikuma ja inimesed lastakse välja. Kõik seadmed on vedrudega alustel ja mehaanilised, et vältida elekroonika hävinemist EM-kiirguse tõttu. Õhuvahetus ja jahutus ning niiskuse ärajuhtimine on tähtis, sest muidu muutub varjend kiiresti saunaks. Toidu ja joogivee peavad inimesed ise kaasa võtma, seda seal ees ei oota, 1 nädala toiduvaru ja 16 l vett ning ravimid peavad kõikidel kaasas olema. Mängukaardid ja lauamängud on ka tähtsad, sest mobiilidest nii sügaval kalju sees peale suurt pauku eriti kauaks ei jätku, sest 10000 inimese seadmete laadimist ei ole ja EM-laine kustutab mobiiliside nagunii. Varjendil on sidepidamiseks oma kaablid.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 12 Veebr, 2018 14:20 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 23580
See S-ga on Soomes kasutusel olev varjendite tugevuse skaala, kus S tähendab varjendit (mitte varjet) ja arv seal taga tähendab ülerõhku baarides, mida see kannatama peab.
S6 peab kannataba 6 bar. S1 vastvalt siis 1 ja S2 2 bar.

NSVL-s oli vähemalt avalikult teadaolev (võidi muidugi ehitada veel kõvemaid, millest ei teatud) kõrgeim tugevusklass klass I, mis tähendab vastupidavust ülerõhule 5 bar ja ioniseeriva kiirguse nõrgendamise võimet 5000 korda. Tallinnas taolisi rajatisi polnud. Selline võis olla nn Kose parteivarjend, aga selles pole kindel. Vähemalt ametlikult Eestis üle klass II (3 bar) ei ehitatudki.

100 kilotonni on soomlastel kõva allahindamine, arvan, et see S6 peab vastu 1 megatonnise plahvatuse kaugemal kui 300-400 m epitsentrist, eeldisel et laeng on õhatud optimaalsel kõrgusel (linnade vastu kasutatakse üldiselt õhuplahvatust.
Pilt

1 bar=14 psi ja kaugused on miilides.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 12 Veebr, 2018 14:31 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2006 21:35
Postitusi: 1700
Asukoht: Tallinn
Ajakirjanikule toodi ilmselt näiteks laeng, millele varjend kindlasti vastu peaks. Mulle ei olnud üllatus, et see varjend on vägev, olen seal autot parkinud ja vaadanud, kui sügavale saab seal maa alla pugeda ja millised uksed sealt avauste juurest paistavad. Üllatas, et varjend loodi 1997. ehk Jeltsini ajal, kui külm sõda oli läbi ja Venemaa kokkukukkumise äärel. Siis kui EUs oli kombeks ajateenistust lõpetada ja tanke atradeks sulatada ning armeedest rahvuskaarte teha, otsustasid soomlased Helsingi kesklinna luua võimaluse korralda maa all 10000 inimesele koosviibimisi, mattes selle alla tundmatu hulga kuupmeetreid raha. Meenutame, et Soome majandusel ei läinud siis liiga hästi ja riigil ei olnud rahaga priisata, sest NSVL kokkuvarisemine kaotas ära suure osa idaturust.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 12 Veebr, 2018 15:56 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 23580
Ma kuskil (vist tsiviilkaitse teemas) kirjutasin oma tähelepanekutest Suomenlinnas (muuseum!) ringi jalutades. Pärast märkis keegi, et saare suurte praamide sadamas asuv, süütute garaaziuste taha peituv massiivne graniittunnel (veoauto mahub sisse sõitma) ei lõpegi seal bastioni all, vaid läheb vee alt mandrile välja. Ja seda tunnelit peaks praegu rekonstrueeritama. See, mis seal tehtud (ja suurematel ehitustel praegu tehakse) on tõeliselt muljet avaldav ja ei tundu olevat ainuüksi mingi Talvesõja-nostalgia jäänus. Taolised nostalgiad lõppesid üldiselt 1995 seisuga juba ära. Et see, mida suurematel ehitustel silma hakkab (vaadake tähelepanelikult nt trammi aknast), näitab ikkagi külma ja ratsionaalset arvestust, sest poolemeetrise raudbetooni ja samapaksude ustega kinnisvaraarendaja pärist nostalgia mõju all maa-alust parklat ei ehita. Peale külma sõja lõppu on Helsinkis ehitatud päris mitu massiivset graniitehitist, mis selgelt on arvestatud natuke suurematele väljakutsetele kui linna juhupommitamine.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 12 Veebr, 2018 16:23 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2006 21:35
Postitusi: 1700
Asukoht: Tallinn
Punakotkaste pommirünnakus Helsingile hukkus 150 inimest, kuigi väidetavalt oli pommitajaid samapalju kui Dresdeni kohal, kus hukkus kuni 25000 inimest. See, et saadi keldritesse peitu, aitas kindlasti soomlasi ja teiseks ka see, et sakslasi pommitati suuresti süütepommidega, soomlaste pähe kukkusid peamiselt kildpommid. Suomenlinna oli algselt tähtis sõjaline objekt, ka täna on seal kõrval väiksemal saarel Merisotakoulu, nii et kui seal uitades tuleb kollase taustaga keelusilt ette, ei ole hea mõte edasi kõndida. Suomenlinnas elab aastaringselt mõnisada inimest lisaks mereväelastele ja käib ligi miljon turisti. Praamiga on muidugi tore sõita, kuid tunneli kaudu saab üle iga ilmaga ja kiiresti, kui on vaja autoga midagi transportida või kiirabiga haigele järgi minna. Selle tunneli remondist ilmselt jutt käibki, HUS ehk Helsingi piirkonna inimeste raviasutus oligi mures, et kuidas päästeauto ligi pääseb remondi ajaks. Paljude ajutiselt kasutuses olevate kaljukoobaste uks võib olla põõsaste taga veekindlast vineerist tabalukuga, et juhuslikke uitajaid eemal hoida. Soomlaste varjendite kaevamise ja betoneerimise kulud arvestab ehitaja lihtsalt kulude hulka, suuremate majade varjendid on majandusruumide, keldrite või ladudena kasutusel, nagu on ka Forumi all autoparkla, nii et tühjalt seisavad ainult väiksemad ja odavamad koopad. Helsingi päästeametis on vähemalt 2 inimest tööl, kelle põhitegevus on varjendite seadmete hooldus, lisaks siis need, kes hädaolukorras seal majandama hakkavad, see on ka kuludesse arvestatud. Muide, artiklis oli ka kirjas, et Soomes on päris arvestatav tööstusharu varjendite ehitamine ja varustamine vastavalt kliendi ohuhinnangule :)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2018 10:38 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 23580
Minuarust meresõjakoolil on lisaks oma, mitteavalik "objekt", muuseumikeskuse ja sadama lähedal olevad "objektid" on mõeldud saare elanikele ja häire hetkel saarel olevale muule rahvale.
Huvitava detailina - saare idapoolsel küljel (kust sõidab mööda Viking Line laev) paistab vasakul (Tallinna poolt tulles) kaljudel ka üks halvasti maskeeritud T-55 tanki torn, teinekord sõites vaadake hoolega. :)

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2018 11:05 
Eemal
Liige

Liitunud: 16 Apr, 2008 19:19
Postitusi: 1164
Asukoht: Soome
Kapten Trumm kirjutas:
saare idapoolsel küljel (kust sõidab mööda Viking Line laev) paistab vasakul (Tallinna poolt tulles) kaljudel ka üks halvasti maskeeritud T-55 tanki torn,


Kus kohas, pole näinud.
https://www.google.fi/maps/@60.1447787, ... a=!3m1!1e3

Palun, kasuta seda kaardid ja zoomi ja täpsusta.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2018 12:37 
Eemal
Liige

Liitunud: 14 Juun, 2005 0:55
Postitusi: 1296
Leo kirjutas:
Punakotkaste pommirünnakus Helsingile hukkus 150 inimest, kuigi väidetavalt oli pommitajaid samapalju kui Dresdeni kohal, kus hukkus kuni 25000 inimest. See, et saadi keldritesse peitu, aitas kindlasti soomlasi ja teiseks ka see, et sakslasi pommitati suuresti süütepommidega, soomlaste pähe kukkusid peamiselt kildpommid.


Pisut OT, aga Helsingit ja tema elanikkonda ei päästnud 1944. aasta suurte pommirünnakute ajal mitte niivõrd varjendid, vaid pigem see, et suurem osa punakotkaste pommilastidest läks lihtlabaselt „märgist mööda“. Helsingi varjendite võrgustik ei erinenud minu teada eriti kuidagi ühegi teise sõdiva riigi suurema linna omadest. Soomlased suutsid 1944. aastaks organiseerida võrdlemisi tõhusa eelhoiatusvõrgustiku, väikeriigi kohta korraliku õhukaitsesuurtükiväe pealinna kaitseks ning korraliku suitsukatete ja valesihtmärkide süsteemi. Need asjad + ilmselt nõukogulaste mitte nii hea tase sihtmärkide leidmisel, märgistamisel ja vajaliku pommitamistiheduse saavutamisel lõppesid sellega, et suurem osa pommikoormaid langes merre või pettesihtmärkide peale. Selle tulemusel hukkuski 1944. aasta suurtes pommirünnakutes võrdlemisi vähe elanikke, ja ka linn ise jäi suhteliselt terveks.

Dresdenile sai 1945. aastal saatuslikuks see, et britid olid selleks ajaks Saksa linnade mahapõletamise „süsteemi“ suhteliselt täiuslikuks arendanud. Oli pilvitu, selge ilm, mis võimaldas sihtmärgi ilusti ülesse leida ning rajaleidjate poolt täpselt ära märgistada. Saksa hävitajad enam kütusepuudusel eriti ei lennanud ja suurem osa õhukaitsesuurtükiväge oli väidetavalt juba idarinde läbimurrete sulgemiseks minema veetud. Seetõttu soovitati pommitamise väga kõrge tihedus, mis kombineerituna „ideaalsete“ ilmastikuoludega (kõrgrõhkkond ja tuul) tekitasid massiivse tuletormi. Väidetavalt suri märkimisväärne osa hukkunutest mitte tule või plahvatuste tagajärjel, vaid lämbusid varjendites surnuks, kui tuletorm hapniku "ära neelas".


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2018 18:02 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 23580
Helsinki veebruaripommitamised pole tõepoolest võrreldavad 1944-1945 saksa suurlinnade tasandamisega, väga kõnekas on arv, et alla heidetud ca 2100 lennuki-väljalennuga kohale toodud 16 tuhandest pommist tabas linna umbes 500. Teiseks tuleb märkida, et erinevalt massilisest lääneliitlaste raskepommitajate hordist oli NSVL kauglennuväes raskepommitajaid mõnikümmend ning põhimassi lennukitest moodustasid keskmised pommitajad või selleks kohandatud transpordilennukid, mille keskmine pommikoorem võis olla 1 tonni ringis lennuki kohta. Lääneliitlaste linnapommitamine oli Dresdeni aktsiooniks juba lihvitud täiuslikkuseni, sellele eelnes aga paar aastat ebaõnnestumisi (sh sarnast "täpsust" nagu Helsinkis).

Küll aga tänapäeva kontekstis näitab see Dresdeni lugu kujukalt nende ideede ebaõigsust, mis kujutavad ette tsiviilkaitset ilma (spetsiaalkonstruktsiooniga) varjenditeta. Dresdeni asukad küpsesid ja suitsesid elusalt, sest nad varjusid varjendiks kohandatud "suvakeldritesse", mis polnud hermeetilised (seepärast lämbusid) ega ka piisavalt vastupidavad. Dresdeni ürituse kordamine (oletame, et tehakse) tänase Helsinki tsiviilkaitse juures pole kuigi realistlik, sest tänased, tuumarelva kasutamist arvestavad varjendid suudaksid kerge vaevaga ka kirjeldatud tuletormi üle elada.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2018 18:09 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2006 21:35
Postitusi: 1700
Asukoht: Tallinn
Kauppalehti netileht kirjutab jänkidele viidates, et Soome ÕV elektoonilise luure lennuk on lõpuks peale 4 a viivitusi kasutusvalmis. Lennuki ja seadmete hind oli algses lepingus 112 milj €, kuid seda vähendati kompensatsiooniks hilinemise eest. Hesaris kirjutati 10 a vanadele dokumentidele viidates, et kogu Soome KJ luuresüsteemi moderniseerimine ehk Finstar-A projekt, mis teostatakse aastatel 2007-2020 maksaks 250-270 milj €, kuid kuna need on vananenud andmed, võivad tegelikult kulud olla suuremad või väiksemad.
Link on siin: https://www.kauppalehti.fi/uutiset/uuti ... Uutiskirje

Suomi sai hinnanalennuksen USA:sta – puolustusvoimien "lohikäärmekilpi" on nyt toimintakunnossa

Puolustusvoimat ja Lockheed Martin sopivat vakoilujärjestelmän lykkäyksen aiheuttamasta kompensaatiosta - summia ei kerrota. Suomen puolustusvoimien uusi ilmavalvontajärjestelmä on saatu toimintavalmiuteen neljän vuoden lykkäyksen jälkeen. Lentokoneyhtiö Lockheed Martin ilmoitti perjantaina, että Airbus CASA C-295M -kuljetuskoneeseen perustuva tiedustelujärjestelmä on nyt toimintakunnossa. Kone läpäisi yhtiön mukaan viimeisillä koelennoillaan sekä sotilas- että siviili-ilmailuviranomaisten lentokelpoisuusvaatimukset, ja "lohikäärmekilveksi" kutsuttu järjestelmä toimii nyt tilaajan edellyttämällä tavalla. "Yhteistyössä tilaajan kanssa olemme toimittaneet innovatiivisen järjestelmän, joka täyttää heidän dynaamiset vaatimuksensa. Työskentelimme suomalaisen teollisuuden kanssa saadaksemme aikaan mahdollisimman paljon teollista yhteistyötä, joka takaa sen, että järjestelmää voidaan ylläpitää tilaajamaan voimin", Lockheedin johtaja Rob Smith sanoi yhtiön tiedotteessa. Puolustusvoimat tilasi järjestelmän Lockheed Martin Overseas Corporation -yhtiöltä jo 2010, ja alkuperäisen suunnitelman mukaan sen piti olla toimitettu 2013. "Kokonaisjärjestelmä osoittautui teknisesti odotettua monimutkaisemmaksi. Valvontajärjestelmän saattaminen sopimusehtojen mukaisesti hyväksyttävälle tasolle ja kaikkien sopimukseen kuuluvien osien toimittaminen kesti suunniteltua pitempään", puolustusvoimat selitti lykkäystä. Helsingin Sanomien joulukuussa julkaisemien tietojen mukaan koneen ja laitteiston hankintahinta oli 112 miljoonaa euroa. Lykkäyksen vuoksi puolustusvoimien logistiikkalaitos ja Lockheed Martin ovat sopineet "kompensaatiosta" eli hinnanalennuksesta, jonka suuruusluokkaa kumpikaan osapuoli ei tosin ole paljastanut.

Roll-on, roll-off
Lockheed Martin rakensi Suomen tilauksesta CASA-kuljetuskoneeseen sovitetun tiedustelujärjestelmän, jossa signaalitiedustelun käyttämä laitteisto on sijoitettu kuormalavalla olevaan konttiin, joka voidaan tarvittaessa poistaa koneesta kokonaisena. Tämän "roll-on, roll-off" -ominaisuuden vuoksi konetta voidaan käyttää myös tavanomaisena kuljetuskoneena esimerkiksi kriisinhallintatehtävissä. Toimitukseen kuului myös maa-asemia ja viestintäyksikköjä, jotka vastaanottavat ja tukevat ilmassa olevaa laitteistoa. "Lohikäärmekilven" tehtävä on kerätä mahdollisimman paljon tietoa naapurin tai vihollisen elektronisesta viestinnästä ilmavoimien tilannekuvan tueksi. Järjestelmään kuuluu myös tehokas kuvauslaitteisto maakohteiden kartoittamiseksi. Puolustusvoimat kertoi jo marraskuussa ottaneensa vastaan Lohikäärmekilpeen kuuluvat laitteistot, mutta koelennot jatkuivat sen jälkeen vielä ainakin kaksi kuukautta. Suomessa järjestelmästä ei tosin käytetä amerikkalaista koodisanaa, vaan puolustusvoimien tiedotteessa kerrottiin salaperäisesti vain "lentokoneeseen asennetun valvontajärjestelmän hankintasopimukseen kuuluvista toimituksista".

Tikkakoski analysoi
Helsingin Sanomat kertoi joulukuussa puolustusvoimien salaisiin asiakirjoihin viitaten, että Suomen puolustusvoimissa hankkeesta käytetään nimitystä Finstar-A. Lehti arvioi, että järjestelmä nostaa Suomen ilmatiedustelun, valvonnan ja maalinosoituskyvyn "uudenlaisen iskukyvyn tasolle". Uuden tiedustelukoneen keräämiä tietoja on määrä analysoida Tikkakoskella sijaitsevassa puolustusvoimien viestikoekeskuksessa. Lehden mukaan yksi keskuksen uusista tehtävistä on "potentiaalisten kohteiden kartoitus operatiivisen vaikuttamisen kannalta", eli lyhyemmin sanottuna maalittaminen. Sotilaskielen "operatiivinen vaikuttaminen" tarkoittaa suomeksi pommittamista tai muuta tuhoamista. HS:n tietojen mukaan koko Finstar-A-hankkeen kokonaiskustannukset ovat yli kaksinkertaiset pelkän kuljetuskoneen ja siihen liittyvän tiedustelulaitteiston hintaan verrattuna. Lehti kertoi, että hanke vie vuosina 2008-2020 rahaa yhteensä 250-270 miljoonaa euroa. Helsingin Sanomien lähteenä olleet asiakirjat olivat tosin noin kymmenen vuotta vanhoja, joten lopullinen summa voi olla suurempi tai pienempikin.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 13 Veebr, 2018 18:26 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2006 21:35
Postitusi: 1700
Asukoht: Tallinn
Helsingi ja Dresdeni pommitamiste võrdlemine oli Hesaris väga väike nüanss artiklis, mis rääkis Helsingi varjenditest. Miks ta seda mainis, ei oska arvata, kuid kui on huvi, siis toimetaja kontaktid on kindlasti ajalehe kodulehel olemas. Oletan, et see tuli ette, sest Helsigisse tulnud pommirahe on suurim, mida soomlased kogesid ja Dresden on üks tuntuimatest pommirünnakutest samal ajal. Eestlastele on kasulik teada, et kui Soomes õpivad või töötavad vms põhjusel pikemalt peatuvad, siis on mõistlik enne kõrbehaisu tekkimist välja uurida, kus on kohalik varjend, sest selle uksel passi ei küsita aga vesi ja toit tuleb kaasa tassida ja koos kohalikega tööd teha oma varjendikoha eest. OT-lõpp.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 05 Mär, 2018 0:18 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2006 21:35
Postitusi: 1700
Asukoht: Tallinn
15.2.18 ilmunud Reserviläinen artikkel http://www.reservilainen.fi/uutiset/maa ... n_koulutus

Annab päris hea ülevaate, millega Soome KJ uued kiirreageerijad tegelevad ja palju neil tulejõudu on. Pildiallkiri on - Maavoimien valmiusosastoihin koulutettavat varusmiehet voivat erikoistua erilaisiin tehtäviin. Rovajärvellä otettu kuva valmiusyksiköstä esittelee joukkojen suorituskykyä kaluston muodossa.

http://www.reservilainen.fi/uutiset/maa ... n_koulutus

Maavoimien komentaja: "Jos joku asia on onnistunut, niin valmiusjoukkojen koulutus"

Maavoimien komentaja kenraalimajuri Petri Hulkko on tyytyväinen uusien valmiusyksiköiden koulutukseen. Maavoimat aloitti varusmiesten valmiusyksikkökoulutuksen viime vuonna, ja Hulkon mukaan varusmiesten rekrytointi tehtäviin on onnistunut. Hulkko kertoi Maavoimien mediapäivässä sotilaiden palautteiden koulutuksesta olleen positiivisia ja luottavansa joukkojen suorituskykyyn.

– Jos joku asia on onnistunut, niin valmiusjoukkojen koulutus. Se on äärimmäisen tärkeä asia. Maavoimat myös kehittää koko ajan valmiusyksiköiden koulutusta saadun palautteen perusteella, komentajana elokuussa aloittanut Hulkko sanoi.

Maavoimat kaipaisi lainsäädännön päivittämistä

Maavoimien näkökulmasta valmiusyksiköitä koskevassa lainsäädännössä on parannettavaa. Valmiusyksiköiden varusmiehiä ei voida tällä hetkellä käyttää virka-aputilanteissa, joissa heidän henkensä tai terveytensä voisi vaarantua. Hulkon mielestä on ristiriitaista, että näitä varusmiehiä voidaan lain mukaan käyttää sotatilassa mutta ei vaarallisiin tehtäviin rauhan aikana.

– Se toisi merkittävän lisän virka-apumaailmaan, jos voisimme käyttää valmiusyksiköitä esimerkiksi poliisin tai Rajavartiolaitoksen kanssa apuna tilanteissa, joissa henki voi vaarantuakin. Valmiusyksiköiden varusmiehet palvelevat 347 vuorokautta. Koulutuksesta ensimmäisen puolikkaan muodostavat perus-, erikois- ja joukkokoulutuskausi. Toisen puolikkaan muodostavat valmiusyksikkökoulutus ja valmiusaika. Joukoille koulutettavat tehtävät on luokiteltu tuki-, suojaus- ja taistelutehtäviin. Tavanomainen virka-apu kuten kadonneen henkilön etsintä kuuluu tukitehtäviin.

– Valmiusjoukot sisältävät kaikkea Maavoimien suorituskykyä. Joukoista löytyy pioneereja, panssarintorjuntaa, raskaita vaunuja, tykistöä ja niin edelleen, Hulkko luetteli.

Paikallisjoukkojen johtamisketjua kehitetään

Hulkko näkee myös reserviläisten muodostamissa paikallisjoukoissa kehitettävää. Hän sanoi Maavoimien kehittävän erityisesti paikallisjoukkojen johtamisrakennetta. Tällä tavalla ja toimintatapoja kehittämällä myös valmiuden pitäisi parantua.

– Jotta saamme kokonaisuuden toimimaan, se vaatii jatkuvasti toimivaa johtamisketjua. Siihen satsataan lähivuosina. Paikallisjoukkoja voidaan käyttää muun muassa kohteiden suojaamiseen, vaativiin taistelutehtäviin ja muiden viranomaisten tukemiseen. Valmiusyksiköiden tavoin myöskään paikallisjoukkojen reserviläisiä ei kuitenkaan voida tällä hetkellä käyttää hengenvaarallisiin tehtäviin rauhan aikana. Yhdeksi tärkeäksi pointiksi Hulkko nosti paikallisjoukkojen osaamisen kehittämisen koulutuksella ja yhteistyöllä MPK:n kanssa. Ainakin vielä toistaiseksi Puolustusvoimat tilaa MPK:lta paikallisjoukkojen koulutusta. MPK:n sotilaallisen koulutuksen siirtäminen Puolustusvoimille on kuitenkin parhaillaan puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) harkinnassa. Hulkko totesi, että hänen mielestään sekä nykymalli että mahdollinen muutos ovat hyviä vaihtoehtoja.

– MPK:n sotilaallisen koulutuksen siirtämisessä on vain se, että se vaatii tietyn palkkarahan. Minulla ei ole erityisiä ambitioita kummankaan vaihtoehdon suuntaan, Hulkko sanoi. Puolustusministerin asettaman työryhmän joulukuussa valmistuneen selvityksen mukaan MPK:n sotilaallisen koulutuksen siirtäminen Puolustusvoimille vaatisi vähintään 5,1 miljoonan euron lisärahoitusta ja Puolustusvoimien henkilöstökokoonpanon lisäämistä 40 tehtävällä.

Ehk siis olulisemad asjad artiklist. Kiirreageerijaid on piisavalt ja nende teenistus kestab 347 päeva, Maaväe ülem on nendega rahul. Koolitus jagatakse toetavateks, kaitse- ja lahingülesanneteks ja siin on vaja seadust sättida, et saaks paremini abistada teisi ametkondi, näiteks hetkel saab need kiirreageerijad sõjaseisukorras lahingusse saata, kuid mitte rahuajal teisi ametkondi abistama ohtlike ülesannete täitmisek. Kaasatud on kogu Maaväe võimekus, näiteks pioneerid, TT, MBT, 155 mm jne, fotolt on näha ka Croatale ehk ÕT. Ilmselt ei ole pildil olevad tehnikaühikud ainukesed, mis selleks bronnitud ja meeskonnad koolitatud, sõjaraua puudust ju ei ole. Ilmselt on selle üksuse välispoliitiline ennetav mõju ka parem, kui on teada, et vastu lastakse kõigega, mis pauku teeb.


Manused:
Soome kiirreageerijate varustus 150218 Reserviläinen.jpg
Soome kiirreageerijate varustus 150218 Reserviläinen.jpg [ 85.58 KB | Vaadatud 1663 korda ]
Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 29 Mär, 2018 18:24 
Eemal
Liige

Liitunud: 16 Mär, 2018 12:29
Postitusi: 101
https://twitter.com/stratanl/status/979310360774791168
Soome 2A6 Leopardid on Hollandi sadamas valmis transpordiks


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Soome kaitsevõime peale kärpeid
PostitusPostitatud: 05 Apr, 2018 10:13 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Okt, 2005 19:42
Postitusi: 6386
Asukoht: pealinnas
JANE raporteeribki siis, et Soome saab kätte viimased 20tk Hollandi Leopard 2A6 tanke neist sajast, mis ta Hollandilt 2014.a ostis..

Tsiteeri:
The Netherlands will transfer the last of 100 Leopard 2A6 tanks to Finland in 2019, the Dutch Ministry of Defence (MoD) has said on its website.

The ministry reported that it began transferring 20 Leopard 2A6s to Finland on 21 March.

The Netherlands decided in 2011 to phase out main battle tanks, and Finland bought its 100 Leopards 2A6s in 2014.

_________________
Infanterie - königin aller Waffen


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 1404 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt