Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Vasta
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4871
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Gideonic »

Fucs kirjutas:Eestisse jõudis Taani kontingendi tehnika
https://www.youtube.com/watch?v=WUsv5sl2JEU

Eestisse jõudsid Taani husaarid
https://www.youtube.com/watch?v=707KKqdGuzc
Kahju et taanlased kopikaid lugesid ja oma Leoparde siia ei toonud :|
Seepärast pidid Britid ka oma tankiüksust suurendama.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas nimetu »

Brittide jaoks on see logistiliselt loogilisem. Neil on juba vastavad toetuselemendid kohal ja paigas. Vaja on ainult paar tanki juurde tuua. Taanlaste CV90 sobivad üsna hästi meie omade kõrvale ja ma ei arva, et me selle tõttu mingit puudust kannataks.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Fucs »

STV mehed marsivad praegu mega kõvas VASTUtuules Rägavere Vabadussõja monumendi poole.
Rivistusele Rakvere raudteejaamas oli toodud rahvale vaatamiseks ka kolm suuremat toru.
Kahjuks on aga ilm kohutavalt külm (tõesti megatuul täpselt otse vastu liikumissuunda ning samal ajal -12 kraadi) ja rahvast oli kohal väga vähe. :(
STV100_2.png
Suurtükiväepataljoni sajanda aastapäeva tähistamine toob 16. jaanuaril Rakvere linna üle 200 suurtükiväelase.

Aastapäeva tähistamine algab kell 10 rivistusega Rakvere raudteejaamas, kus huvilised saavad tutvuda nii pataljonis täna kasutusel olevate 155mm ning 122mm haubitsatega kui ka Vabadussõjas kaugtuld taganud ajaloolise 76mm kahuriga M1900.

„Rakvere raudteejaam on meie jaoks väga tähtis koht – siit läks meie eelkäija Vabadussõtta, et pidada Rägavere lähedal esimesed lahingud. Mälestades ning andes au vapratele sõduritele, kõnnime me sama teed,“ ütles suurtükiväepataljoni ülem kolonelleitnant Arbo Probal ja lisas, et kõik linnaelanikud on oodatud Rakvere raudteejaama ees toimuvat rivistust vaatama ning rännakul osalevaid suurtükiväelasi tervitama.

Raudteejaamast liiguvad suurtükiväelased Vabadussõja ausamba juurde, kuhu asetavad pärja Vabadussõjas võidelnute ning langenute auks. Ausamba juurest minnakse Rakvere linnakalmistule, et mälestada Vabadussõjas suurtükipatarei ülemana võidelnud kapten Jaan Tõnissoni. Rännak lõpeb Rägavere ausamba juures. Rännakul osalejad on lahinguvarustuses ja kannavad teenistusrelvi, imitatsioonivahendeid ei kasutata.

Suurtükiväepataljoni asutamiskuupäevaks loetakse 16. jaanuari 1918, kui Eesti sõjaväelaste ülemkomitee ettekirjutisega anti korraldus alustada Eesti 1. suurtükiväebrigaadi formeerimist.
Pilt

http://www.kuulutaja.ee/suurtukivaepata ... rannakuga/

https://youtu.be/fY8UW4O4nE0
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas nimetu »

Siiski, äärmiselt tänuväärne, et akf käis seda jäädvustamas. Ega iga päev 100 kuku. :)
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4871
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Gideonic »

Veidi teisel teemal. Nüüdseks on siis selge, et prantslased roteeruvad ka 2019. a. Eestisse tagasi:

Kindlasti hea uudis. Samas ei saa ikka ilma eht-eestlasliku vingumiseta :D

... ehk kuidagi kõhedaks teeb olemise see plaanide ebakindlus. Et kas meie Lääneliitlaste arusaam neist üksustest Ida-Euroopas on tõesti stiilis: "Käime ühekordselt nii 6-eks kuuks kohapeal, harjutame veidi kokku ja näitame Kapa-Kohila üritustel pärismaalastele tanki!". Ehk siis selline ajutisem ettevõtmine nagu meie Mali missioon? Eelneva kommunikatsiooni põhjal jäi mulle ikka mulje, et need Battlegroup'id on midagi kindlamat ja püsivamat (eeldusel et Venemaa drastiliselt oma käitumist ei muuda).

EDIT:
Pagan, vale teema alla sai. Äkki head moderaatorid tõstaks selle kas artikkel 5. või "kaitstuse" teema alla?
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Martin Peeter »

Dona nobis pacem!
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Martin Peeter »

Edward Lucas Postimehes tunnustab asjade paranemist, kuid jahutab optimismi

https://arvamus.postimees.ee/4384613/ed ... 1481498196
Enne suvel Brüsselis peetavat alliansi tippkohtumist on päevakorras kolm praktilist küsimust. Esimene puudutab seda, kas USA saaks või peaks paigutama Baltimaadesse sõdureid. See on Eesti, Läti ja Leedu liidritelt palve number üks. Aga see teema on keerukas.

Lisajõudude kohale toomine Ühendriikidest võtaks kuid
Mida peaksid ameeriklased tegema hakkama, kui nad ükskord kohale jõuavad? Poolas on väljaõppe läbiviimiseks palju ruumi, Baltimaades on see piiratud. Kas nad tuleks kohale saata alaliselt või peaksid nad liikuma rotatsiooni korras piirkonda sisse ja sealt välja? Missugune peaks olema nende õhutõrje?

Juba Baltimaades olevad NATO külalisväed on tegelikult seal pantvangidena. Selline päästiküksustele toetuv lähenemine ei ole naeruväärne, sest töötas külma sõja ajal Lääne-Berliinis hästi. Aga kui eesmärk on Baltimaade tegelik kaitsmine, ei ole vägede arv ainus lahendamist vajav küsimus. Mis juhtub pärast seda, kui päästiküksused sunnitakse tegevusse astuma?

See tõstatab teise küsimuse, mis puudutab lisajõude. Kriisiolukorras ei ole võimalik võluda eikusagilt kohale raskerelvastusega soomusdiviisi, mida läheks vaja tegeliku maismaasõja pidamiseks Venemaaga. Selle kohale toomine Ühendriikidest võtaks kuid. Isegi laskemoona ja muu varustuse liigutamisele üle Euroopa kulub nädalaid. Venemaa teab seda ja see tõstatab kolmanda küsimuse heidutusest. NATO otsustusmehhanism ja ressursid ei ole veel relvastatud rünnakule vastamiseks täielikult tõsiseltvõetavad.
Dona nobis pacem!
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Martin Peeter »

Meil sellist välispoliitika teemat eraldi ei ole, aga kui leidub kedagi välispoliitikahuvilist, kes eelmist Välisilma ei vaadanud, siis soovitan vaadata Välispoliitika Instituudi direktori Kristi Raiki seisukohti, mis on tunduvalt tuumakamad, kui see, mis kõlas täna Riigikogus:

Refereerin:

Väikeriigi välispoliitika peab olema järjepidev, kuid tuleb tähelepanelikult jälgida maailma muutumist meie ümber ja siin on märgata mitut negatiivset trendi. Eesti jaoks on oluline, et Lääne ühtsus oleks võimalikult tugev, et ühistel väärtustel põhinev julgeolekukoostöö oleks tugev, et rahvusvahelised institutsioonid ja rahvusvaheline õigus oleks tugev. Kõigis neis punktides on näha meie jaoks negatiivseid trende.

Soovitan vaadata alates 10. minutist:
https://www.err.ee/682788/valisilm-anal ... e-balkanil

Siit tekib ka küsimus, millise järelduse nende negatiivsete trendide suhtes on teinud meie kaitsepoliitika, sh panustamine sõjalisse kaitsesse?

Ka Edward Lucase arvamus on kõike muud, kui eduraportöörlus.

https://arvamus.postimees.ee/4407789/ed ... 1516975215
Esimene neist on päästiküksuste edasine tugevdamine Baltimaades ja Poolas. Õhutõrjeta ja merejõudude toetuseta on need väed murettekitavalt hõredad. Enamgi veel, Eesti, Läti ja Leedu tahavad «USA vägesid kohapeale» ja tõstatavad selle teema 3+1 formaadis kohtumisel president Donald Trumpiga.
Tunnistagem, et vahepeal ameeriklased olid kontingendis, kuid nüüd nad ei ole.
Dona nobis pacem!
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas nimetu »

See +1 asub tegelikult Poolas ja roteerub siin kandis vastavalt õppustele. Kontingendist puudumist ma kõige selle taustal küll ei täheldaks. Alles hiljuti käisid ju lausa 12 hävitajaga siin õppustel.
Drax
Liige
Postitusi: 1108
Liitunud: 22 Mai, 2009 13:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Drax »

https://www.ohtuleht.ee/858373/iraagis- ... usse-saata

Kas kellelgil on võimalik panna siia täisversioon?
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas Martin Peeter »

Kui siin oli juttu kontingendist, siis vähemalt 2 kuud on ameeriklased jälle kontingendis... Üsna pikad õppused. :)

https://www.err.ee/683250/usa-havitajad ... hitajatega
Dona nobis pacem!
nmsi
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 08 Sept, 2014 12:14
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas nmsi »

https://www.ohtuleht.ee/858373/iraagis-ja-afganistanis-sodinud-eero-kinnunen-koige-hirmsam-tunne-on-sodurit-lahingusse-saata kirjutas: Iraagis ja Afganistanis sõdinud Eero Kinnunen: kõige hirmsam tunne on sõdurit lahingusse saata!
Andres Põld, 13. veebruar 2018, 21:55
Kolmel välismissioonil Eesti üksusi juhtinud kolonelleitnant Eero Kinnunen tunnistab, et sõjaväelise ülemuse jaoks on kõige hirmsam tunne see, et iga päev mingiks operatsiooniks käsku andes ei tea sa kunagi, kas kõik su mehed elusa ja tervena tagasi tulevad.

Millal siis sõda algab?
Ma sellistele küsimustele vastata ei oska.
Ma pidasin pigem silmas seda, et kui valmis on elukutseline sõjaväelane, et sõda võib puhkeda iga hetk?
Elukutselised sõjaväelased on praegu kõik valmis selleks. Nad on selleks juba piisavalt professionaalsed, koolitus on väga hea, selle koha pealt pole mul midagi öelda.
Kas peas tiksub kogu aeg, et iga hetk võib tulla käsk minna?
No pagan, peas küll kogu aeg ei tiksu! Lakkamatult kindlasti selle peale ei mõtle. Sellised asjad on elukutselistel sõjaväelastel juba enne teenistusse tulekut endale selgeks tehtud.
Kui ohvitser ühtäkki avastab, et sõjavägi pole ikka tema jaoks ja otsustab teenistusest lahkuda, kas siis jääjad aasivad stiilis „lödipüks“ vms?
Kui inimene otsustab teenistusest lahkuda, siis on tal selleks mõjuvad põhjused. Igal inimesel on oma valikud.
Kuidas teist sõjaväelane sai?
Juhuslikult. 1990. aastate alguses oli meil siin selline aeg, kui inimesed ühiskonnas oma kohta ei leidnud (naeratab). Alguses läksin tööle riigikaitse osakonda, sealt siis suunati mind ohvitseride kursusele.
Paistsite silma erakordsete võimetega?
Ei paistnud. Öeldi, et ametikoht nõuab seda. Ega pärast kursusi enam riigikaitse osakonda tagasi lastud. Siis oli väeosades väga vaja ohvitsere ja mind suunati Paldiskisse. Võtsin siis kaardi kätte, vaatasin, kus see Paldiski asub (naerab). Tol ajal ei teadnud ju keegi Paldiskist suurt midagi, kaardilt tuli vaadata, kuidas sinna üldse sõita. Ja niimoodi ta läks. Harjusid ära selle eluga, nagu öeldakse.
Millega te enne 1994. aastat tegelesite, kui oma kohta elus otsisite?
Nii ja naa. Ma õppisin Eesti põllumajanduse akadeemias esimesel kursusel, kui mind võeti Vene sõjaväkke. Tulin tagasi, püüdsin õpinguid jätkata, pea ja mõistus olid sassis ja nii see kool pooleli jäi.
Kas Vene sõjaväes teenimine ei tekitanud sõjaväelise süsteemi suhtes hoopis vastumeelsust?
Ma ei oska öelda… eks imelik oli alguses ikka. Aga inimene harjub kõigega.
Kas käskudele on kerge alluda? Üks asi on, kui peab, aga sisemine valmisolek alluda?
Eks see tekitab ikka alguses probleeme. Aga harjub ära (naerab). Kui sa austad inimest, respekteerid tema otsuseid, siis on see muidugi lihtsam.
Aga kui on selgelt aru saada, et tegemist on täiesti lolli käsuga?
Siis on eri variante. Lahingus ei saa muidugi hakata arutlema, kas käsk on loll või mitte, ja juurelda, kas seda täita või mitte, aga alati saab mitte käsust kõrvale hiilida, aga seda erinevalt tõlgendada. Mul pole olnud kogemusi, kus mulle oleks päris loll käsk antud, võib-olla mul on vedanud.
Aga ise olete andnud?
Võimalik. Ma ei saa seda sada protsenti väita, aga ma olen üsna kindel, et kellegi arvates olen ma vale käsu andnud.
Kas alluvad on teie käske ka n-ö tõlgendanud, olete sellest aru saanud, aga silma kinni pigistanud?
Kui kõik lõpeb hästi, siis ülemus aktsepteerib seda. Hästi lõppemine tähendab seda, et elud jäävad alles ja keegi pole väga suure pasa sisse sattunud pärast käsu nii-öelda tõlgendamist.
Te olete käinud kolmel välismissioonil: Bosnias, Iraagis ja Afganistanis. Kus oli kõige ägedam, sõjaväelase jaoks kõige huvitavam, kui nii saab üldse küsida?
Need on olnud kõik huvitavad missioonid. Bosnia oli sellepärast huvitav, et see oli kõige esimene ja ma olin siis ka kõige noorem. Selle aja sisse jäid ka sündmused nagu kaksiktornide häving New Yorgis. Seal tekkis siis ka päris kriitiline seis vahepeal. Kõige nõudlikumad ja väljakutseterohkemad olid Iraak ja Afganistan. Nad on samas natuke erinevad. Ma olin esimene üksuse ülem, kes Iraaki läks. Keegi seal ei teadnud, mis me oleme, kust tuleme, mida teeme, mida oskame. Ülemus võttis mind seal ette ja küsis, et kes sa oled, kust sa tuled ja mida sa teha oskad. Vastasin, et oskan kõike teha, mida vaja. „Kas sa lähed [baasist] välja [patrulli] ka minu meestega?“ Ma ütlesin, et iga ilmaga. Tal jäi selle peale suu lahti.
Asi oli ka selles, et eri riigid saatsid sinna erineva mandaadiga üksusi, paljud ei tohtinudki baasist välja minna. Olidki sellised valvurid. Meid aga saadeti sinna midagi muud tegema.
Teid saadeti sisuliselt sõtta. Diplomaatiliselt väljendati seda toona muidugi teisiti.
Ütleme nii, et kodust ei antud täpseid juhtnööre, mida me teha võime. Ma siis tõlgendasin seda nii, et võime kõike teha.
Kas selline teadmatus, kogu otsustamise langemine teile ei pannud õlule liiga rõhuvat vastutusekoormat?
Loomulikult tundsin oma meeste pärast vastutust. (Mõtleb pikalt.) Aga nii ja naa. Võimalik küll.
Kus kõige raskem oli?
Afganistanis ikka. Olukord oli seal ikka raskem. Kuigi jah – oleneb taas, kuidas võtta (muheleb).
Kas Eesti kaitseväelastele on tulnud kasuks sellistel missioonidel käimine?
Kindel see. Praegu on nendel noortel ohvitseridel, kes on saanud näiteks majoriks ja jõudnud pataljoni staabi tasemele, hindamatud kogemused neilt missioonidelt. Reaalne lahingukogemus, tule all olemine jne. Nad on oma otsustes hulga kindlamad, iga kogemus annab midagi, eriti selline kogemus. Nad on end proovile pannud, nad teavad, mida suudavad, oskavad hinnata oma käske, sisetunnet. Koolitused kõrvale – maailmapilt, teised armeed, kellega on koostööd tehtud. Eks sellepärast on Tapa kontingendil suhteliselt lihtne – nad tunnevad neid britte, ameeriklasi. Nad tunnevad ennast nendega võrdselt, sest koos on käidud samadel missioonidel. Neil on ühised mälestused jne.
Sellist suhtumist pole, et mis Eesti sõjavägi, teil vaevu tuhat meest, ei ühtegi lennukit jne?
Suhtumine võib olla erinev. Aga nad on näinud, mida eestlased suudavad. Eks nad saavad aru, kui väike riik Eesti on ja milleks selline väike riik võimeline on. Ega Afganistanis ja Iraagis meile allahindlust tehtud. Kõigil olid samasugused ülesanded, ole sa britt või eestlane. Mind visati ka kaugele-kaugele baaslaagrist, mingisse camp´i. Täiesti üksinda oma kompaniiga. Seal oli 30–40 Briti sõdurit, kes anti minu alluvusse. Pataljoniülem luges mulle sõnu peale küll, et kujutad sa ette, ma annan esimest korda elus oma sõdurid kellegi teise alluvusse. Kujutad sa ette, et Briti kuninglikud merejalaväelased antakse Eesti kompanii alluvusse! Nad pidid kõigepealt järele vaatama, kus see Eesti üldse asub. Koostöö sujus meil väga hästi. Loomulikult mõni mees teinekord arvas, et mingi eestlane nüüd annab mulle käsu, nalja teete või.
Kas te surmaga olete silmitsi seisnud?
Olen küll, jah. Ma, muide, olin ka Nõukogude armees kaks aastat Afganistanis. Nii et täiesti tuttav kant. Ma maandusin täpselt 20 aastat hiljem täpselt samal lennuväljal, kust ma kunagi Nõukogude armee sõdurina Afganistanist lahkusin. 1987. aasta 9. novembril lahkusin Kandahari lennuvälja kaudu ja 9. novembril 2007. aastal istusin koos oma kompaniiga samal lennuväljal maha.
Kasutades spordiajakirjanike leksikat, siis – mis tunne oli?
Hirm on täiesti normaalne tunne. Hetkel, kui see kõik juhtub, sa hirmu ei tunne, adrenaliin on nii üleval. Aga enne ja pärast tunned ikka hirmu. Sõjaväelise ülemuse jaoks on kõige hirmsam tunne see, et sa annad iga päev ju käsu mingiks operatsiooniks, aga sa ei tea kunagi, millega see lõpeb. See tekitab teinekord sellist hingepiina.
Kuidas tulete toime n-ö saatuse sõrme raske koormaga – operatsioonile minnes vaatate oma meestele otsa ja teate, et näiteks tema ja tema ei pruugi elavana tagasi tulla?
Sa pead operatsioonile keskenduma. Aga see piinab küll teinekord. Kõige parem variant on minna operatsioonile kaasa.
Jõudsite surmaga silmitsi seistes ka mõelda, et oli mul nüüd vaja see elukutse valida ja siia ronida?
Ei, sellistel hetkedel ei jõua sa midagi sellist küll mõelda. Pigem mõtled, kuidas sellest olukorrast ennast välja siputada. Adrenaliin on üleval, nagu ma juba ütlesin. Siis lähevad käiku automaatsed tegevused, hakkad tegema asju, mida sulle on õpetatud ja mida sa oled treeninud. Rutiinid. Aga et lakkamatult mõtled, seda pole. Jalg teinekord ikka väriseb, lahingu ootuses näiteks. Sisemine värin on sees, aga kui tegevuseks läheb, siis läheb pulss üles ja mõistus töötab natuke teistmoodi.
Kui palju sõdur üldse enne iga lahingut mõtleb, et see võib jääda ta viimaseks?
Iga inimene mõtleb. Sa võib olla ei mõtle, et see lahing võib jääda su viimaseks, aga ikkagi on sul sees jänes-püksis-tunne. Kui sul enam hirmu- ega ohutunnet pole, siis on asi tegelikult mäda juba. Siis on katus kuskile poole juba ära sõitnud. Hirm hoiab inimesi elus, alalhoiuinstinkt paneb tegutsema. Aga kui kuulid peast mööda vihisevad, siis sa ei mõtle, et, oi, see oleks võinud pihta tulla ja see oleks võinud pihta tulla.
Haavata olete saanud?
Ei ole õnneks. Või kahjuks. Kõik haavad pole nähtavad, öeldakse selle kohta. Mentaalselt haavata on saanud iga sõjaväelane.
Kuidas pärast lahingut adrenaliin alla saadakse?
Siin on väga suur tähtsus meeskonnal. Pärast lahingut, ka kaotustega lahingut on vaja saada rääkida. Kaplaniga, kompaniiülem räägib meestega. Inimlik suhtlemine on kõige alus. Inimene tahab endast asju välja rääkida. Kui ta suudab endast selle välja rääkida, hakkab tal kergem, aga kui ta selle endale kõik sisse kogub, siis…
… haarataksegi automaat ja lastakse kõik ettejuhtuvad maha.
Jah. Meil Afganistanis oli arst kaasas, vanem naine. Mina sain temaga oma probleemidest rääkida. Ma ei saa ju minna oma probleeme alluvatele kurtma. Temale sain. Mitte just kurtma, aga vaja oli lihtsalt inimest, kes kuulaks ja sinuga räägiks. Alluvaid käisin pigem julgustamas ja toetamas.
Mind on alati üllatanud, kuidas Teise maailmasõtta paisatud teinekord poisikeseohtu mehed, kes nägid selles sõjas ikka igasugu jubedusi, valdavalt vaimselt terveks jäid.
Väga paljud ju ei jäänud. Taluvuspiir on erinev. Mille pärast mina oma kooli pooleli jätsin pärast Vene sõjaväge – ikka selle pärast, et katus kihutas nii et…
Afganistanis üleelatu tõttu?
Ma ei saa öelda, et üleelatu. See kõik lihtsalt koguneb su sisse, et katus hakkab kihutama. Siis oli nõuka aeg, Venemaal võib-olla öeldi sulle, et tubli poiss, sõdisid Afganistanis, siin Eestis aga öeldi, et kes su, lammas, sinna saatis, mida sa seal tegid.
Noorena surma näinuna vaatasite oma eakaaslaste ränkadele probleemidele, mida selga panna ja ei tea, kas kultuurimajas täna ikka disko on, ikka väga teistmoodi?
Muidugi, sealt see probleem tekkiski. Polnud kellelegi rääkida oma probleemidest, keegi ei saanud aru. Praegu püüame tegelda missioonilt tulnute probleemidega, toona aga ei huvitanud see kedagi. Kaks aastat mõtlesid iga päev, kui äge on kodus, tulid koju, tõmbasid roosad prillid ette ja mõtlesid, no kurat, siin on elu! Siis tõmbasid prillid eest ja vaatasid – phhhrr, mõttetu värk. Ootused olid suuremad, kui reaalsus oli. Pealegi jõuad sa juba sealse eluga ära harjuda, tuled koju, arvates, et siin on kõik ideaalne, kõik ootavad sind. Aga tegelikult polnud sind kellelegi vaja.
On teil andmeid, palju teie missioonisõduritest on murdunud, elule alla vandunud, näiteks jooma kukkunud?
Ei ole. Aga eks neid juhtumeid ikka on. Üks juhtum vaatab iga päev peeglist vastu (naerab). Eks peame elama selle koormaga ja iga päev tegelema sellega, kuidas hakkama saada. On loodud MTÜ Eesti Kaitseväe Veteranid, see on küll veel lapsekingades, aga püüame leida neid ja aidata neid, kes abi vajavad. Vigastatud sõjameestel on riigi tugi taga, aga veteranidel polnud isegi mitte oma ühendust.
Tulevikus äkki kaob veteranide probleem üldse ära, sõdima hakkavad robotid ja masinad, keda juhivad nohikutest IT-mehed kuskil sügaval punkris?
Infosõda käib ju kogu aeg. Aga et ka konventsionaalne sõda käib tulevikus ainult arvutite taga, seda ma ei usu. Jalg peab ikka maas olema. Iraagis olin tankipataljonis. Pataljoni ülem küsis inimesi, et tal on tankid ja kõik muu vajalik olemas, aga tarvis on mehi, kes panevad jala maha. Kui tank paneb paugu ära, siis peab ju keegi minema vaatama, kuhu see pauk pandi. Tankist ju ei lähe vaatama, ikka on vaja jalaväge, kes maja ära puhastab, julgestab. Tehnika areneb ja inimesed peavad arenema koos tehnikaga. Jah, kui me arvutitega kõik maatasa teeme, siis pole [jalaväel] vaja minna üle vaatama, et mis ja kus.
Robotid oleksid head sõdurid, neil ei tekiks kunagi eetilisi dilemmasid tulistada või mitte. Kas teie olete kunagi kõhelnud, kas vajutada päästikule või mitte?
Oleneb olukorrast. Mitte lasta on teinekord isegi raskem, kui lasta. Aega otsustamiseks on teinekord sekund, aga vahel ka rohkem. See otsus on väga palju kinni operatsiooni ruumis, meie sõjad on ju toimunud poolenisti tsiviilisikute keskel. Peab suutma hinnata, kas oht kõrvalseisjale tasub ära seda sihtmärki või mitte. Iraagis oli väga palju olukordi, kus sind lasti, aga sina vastu lasta ei saanud. Sest siis oleks raudselt ka keegi kõrvalt pihta saanud. Niimoodi tule all olla pole just hea tunne. Aga pole midagi teha, pole valikuid.
Kui oleks võimalik ajas rännata, millises sõjas tahtnuks te kogemuse mõttes osaleda?
Praegu ei taha enam üheski sõjas osaleda. Aga ma pole tõesti selle peale mõelnud. Ma olen realist, ma püüan praeguses ajas elada. Kui sa sõtta läksid, ka elukutselistega, siis ega paljud olid ju esimest korda. Afganistanis juhtus selline lugu, et võtsime vastutusala üle ja järgmisel päeval olime juba lahingus. Esimene operatsioon oli kohe lahinguoperatsioon. Siis mõtlesin küll, et üks kahest, kas keegi murdub kohe või siis saavad kõigist head sõdurid. Juhtus viimane.
Ma olen teinekord mõelnud, et noorena on selliseid asju kergem taluda. Ma olen olnud missioonil noorena, keskeas ja vanemana. Mida vanemaks saad, seda rohkem käsi väriseb. Noorena pole midagi kaotada.
Kuidas nii, terve elu on ju alles ees!
See terve elu, see on abstraktne mõiste. Kui sa oled vanem, on sul alati kaotada rohkem. Sul on naine, lapsed jne. Ikka tekivad sellised mõtted.
Sellepärast siis päris sõdades sõdivadki sageli verinoored poisid?
Nendega on ju kõige lihtsam. Nendega on kõige lihtsam manipuleerida (naerab) ja nad ei oska veel karta. Hulljulged. Vanemast peast teed juba teadlikumaid otsuseid. Lahingusse minnes oled endale selgeks teinud, et kui saan surma siis saan, kui ei saa, väga hea. Enne missiooni peaksid sellised asjad olema enda jaoks selgeks mõeldud. Mina olen need selgeks mõelnud. Et mis saab siis, kui ma tagasi ei tule. Seda õpetame ka sõduritele, et kodused probleemid tuleb enne kodus selgeks rääkida. Vastasel korral võib tähelepanu missioonil hajuda.
Kas poeetiline kujund, et igal sõduril on marssalikepike põues vastab tõele?
Mina olen näinud palju sõdureid, kes on jõudud väga kõrgele.
Mille taha teie kindralipagunid on jäänud?
Ma pole kindralitüüpi inimene. Olen isegi päris kõrgele tõusnud. Ja eks vanus mängib ka juba rolli. Minu teenistuse algus ei läinud ka võib olla nii sujuvalt. Mulle meeldib inimestega töötada, allüksuse üle olla. Kindrali amet on rohkem poliitiku amet.
Juhite praegu Kaitseliidu Harju malevat. Ei taha olla üleolev ega pahatahtlik – aga kas teil, kes te olete sõdinud koos proffidega, asjaarmastajatega igav pole sahmerdada?
Kõige raskem on selle asja juures see, et kaitseliitlased ei arene [sõduritena] võib-olla nii kiiresti, kui sa seni oled harjunud nägema.

Eero Kinnunen

Eesti sõjaväelane, kolonelleitnant

Haridus

1985 – Põlva keskkool, keskharidus
1995 – kaitsejõudude peastaap, nooremohvitseride ettevalmistus- ja täienduskursus
2009 – Akadeemia Nord, psühholoogia bakalaureus
2011 – US Army Command and General Staff College, Intermediate Level Education Course

Teenistuskäik

2016 – Kaitseliit, Harju malev, malevapealik
2015–2016 – Kaitseliidu peastaap, operatiivjaoskonna ülem
2012–2015 – Viru jalaväepataljoni ülem
2008–2012 – kaitseväe jalaväeinspektor
2007–2008 – ESTCOY-5, kompaniiülem (Afganistan)
2004–2007 – Scoutspataljon, kompaniiülem
2003–2004 – ESTPLA-7, rühmaülem (Iraak)
2002–2003 – Scoutspataljon, kompaniiülem
2001–2002 – Balti Luureeskadron, luurekompaniiülem
2001 – Eesti üksuse ülem ÜRO rahvuvalvemissioonil Bosnias
1999–2001 – Balti Pataljon, rühmaülem
1997–1999 – tagalapataljon, operatiivohvitser
1995–1997 – Põhja üksik-jalaväekompanii, rühmaülem
1994–1995 – sisekaitseakadeemia, kuulaja
1994–1995 – Järvamaa riigikaitse osakond, ülema käsutuses
1985–1987 – Nõukogude armee ajateenistus
HeiniR
Liige
Postitusi: 2023
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas HeiniR »

EDIT
Viimati muutis HeiniR, 16 Veebr, 2018 15:40, muudetud 1 kord kokku.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist