Eesti taevast sajab juppe

Vasta
Sults
Liige
Postitusi: 75
Liitunud: 29 Mai, 2013 0:45
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Sults »

gorilla kirjutas:Kes kummikute jälgede vahelt hõbedast metalli leiab, saab pudeli õlut.
Sündmuste järjekord oli selline:
Tulikuumad raketi tükid (plahvatuse korral võimalik, et ka lõhkepea killud, kuid plahvatust ei pruukinud ka toimuda) potsatasid suurel kiirusel turbasse (sisseütlevas käändes). Süütasid neid ümbritseva turba, turvas põles ja muutus tuhaks, mis ladestus metallitükkide peale, sest metallitüki peal olnud turba tuhk ei roni metallitüki alla, kuna on oluliselt väiksema tihedusega kui metall.

Kui toimus plahvatus, siis tõenäoliselt pärast kokkupuudet kas mõne puutüve või maaga (viimasel juhul juba sügaval maa all, sest detoneerimiseks vajaliku aja jooksul läbis rakett mitu meetrit).

Väikestest sulaalumiiniumipritsmetest saab õhuhapnikuga kokku puutudes mõne hetkega alumiiniumoksiid, sisuliselt mineraal korund, mis näeb välja nagu poolläbipaistev või matt liivatera. Alumiiniumi põhimass aga jääb kokku, sest selle kineetiline energia on liiga suur, et seda saaks lihtsasti raketi trajektoorilt laiali paisata, ning kimab maa sisse.
Sults
Liige
Postitusi: 75
Liitunud: 29 Mai, 2013 0:45
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Sults »

Selle eeltoodud füüsika iva seisneb selles, et see üles sulamiseks piisav energia peitub ka igas raketisaba kilogrammis. Ja kui raketisaba pidurdub sama kiiresti kui muu osa, kuumeneb ta sama moodi sulamiseni. Raketisaba saab alles jääda vaid juhul, kui see pidurdub oluliselt aeglasemalt kui muu rakett (võimalik, kui rakett lõhkeb kõrgel õhus).

Füüsika kontrollimiseks annan alumiiniumi erisoojuse ja latentse soojuse väärtused:
* erisoojus (kui palju energiat on vaja 1 kg alumiiniumi temperatuuri tõstmiseks ühe kraadi võrra) on 0,899 kJ/kg◦C
* latentne soojus (kui palju energiat neelatakse või kiiratakse faasisiirdumisel, ehk aine minekul ühest olekust teise, antud juhul siis tahkest vedelasse) on 397 kJ/kg

Lisan ka kineetilise energia valemi, mis on:
E = 0,5*m*v² ehk siis 4900 km/h liikudes iga kilo aine kohta E = 0,5*1*1361*1361 = 926 312 J
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5209
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Manurhin »

Mis nüüd sellesse füüsikasse puutub, siis ei maksa unustada, et kõrgusel, kus rakett välja tulistati (oli vist ca. 6 km?) on õhutemperatuur hoopis külmem kui siin all. Pakun, et nii -25...-30 kraadi kanti. Reisilennuki harilikul lennukõrgusel (10-11 km) on akna taga 40-50 kraadi külma ka siis kui maapinnal valitseb troopiline palavus.
Keravälguga on aga lood nii, et see on siiski eranditult äikesega kaasnev nähtus (nagu ka trombid) ehk teisisõnu, keravälgu teke eeldab vastavas piirkonnas tingimata rünksajupilve olemasolu. Ise olen ma keravälku oma elu jooksul kaks korda näinud, mõlemal korral sõitis teine vaikselt susisedes mööda elektrikaabli riputustraati ja õnneks pahandust ei teinud. Et Endla raba piirkonnas 07.08. äike ametlikult välistada, soovitan kinnitust küsida Ilmateenistuselt: http://www.ilmateenistus.ee/ilmateenistus/kontakt/

Välgudetektoritega, mille pildi ma siiagi teemasse üles panin, on mul kogemust juba üle 15 aasta. Pole veel näinud, et mõni äike registreerimata jääks. Vahel küll, jah, võivad näidata välgulööki seal, kus seda tegelikult polnud (nt. äike on Ruhnu kohal, aga üksikut välgulööki näitab Haapsalu kandis). Seepärast tuleks detektorite andmeid alati võrrelda ilmaradari pildiga.

Veel üks mõte käis vahepeal peast läbi, et kas neid murdunud ja ümber kukkunud puid keegi lähemalt uuris? On nad murdunud ja pikali kukkunud nüüd hiljuti või äkki juba nt. aasta tagasi? Metallidetektoriga, ma oletan, kontrolliti tüved läbi.

Ja lõpuks jääb ikkagi vaid soovitada inimestega suhelda. Nädal on juba sündmusest möödas, vanainimesed unustavad varsti lihtsalt ära, mida kuuldi või nähti.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:Põhimõtteliselt on siin ka minu meelest arukaid järeldusi aga ... eelnevaid postitusi ei loeta või vähemalt ei vaidlustata.
Daa-daa, mart - aga kaitsevägi(-mikroõhuvägi?) on ju vabariigi üldsusele juba ette kandnud, et raketti seal EI OLNUD - järelikult keemilisi analüüse ka keegi ei tee // ei telli.....
Minu vihje "... mitte ainult saba puudumise pärast..." jäi vist arusaamatuks. Krikule mitte.
Neile kes soomusrongilt ja teisel poolt :)
1) Jah, keemiline analüüs on tehtud. KV-l pole siin midagi tellida ...
Nonii - KV jõudis siis paari loetud päevaga peale pinnaserullimise ka proovid võtta // ära analüüsida - muljetavaldav :P
Ehkki mulle see teadmine midagi juurde küll ei anna - eeldasin niigi, et kui KV julges suht kiiresti raporteerida "tühileiust", siis nii ongi..
Ja ka Trummi ilus konstrui vaid kenaks fantaasiaks jääbki - no vähemalt kaevetöid juhtinud ohvitserile jääb auaste alles :wink:

Niiet teema on jätkuvalt lõbus - vähemalt mulle, siin soomusrongi kütjate kubrikus :mrgreen:


P.S.
minu varasem väljaütlemine selleteema kõigekuumemast fotost, et tegemist ongi vaid välgulöögiga, on jätkuvalt enimtõenäoline
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ja ka Trummi ilus konstrui vaid kenaks fantaasiaks jääbki - no vähemalt kaevetöid juhtinud ohvitserile jääb auaste alles :wink:
No ma üritasin olla "kümnes mees" - Iisraelis on sõjalises planeerimises selline meetod.
See konstrui võib puruneda kergesti, kasvõi ilmakaared on valesti määratud.
Aga miks KV seal kaevas saan täiesti aru, ilmselt ise Robinsoni ukseaugust vaadates oleks ma selle sündmuste käigu visualiseerinud kohapeal.
See ei pruugi üldse tõsi olla.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Muuseas, veel eile tekkis mul kaasnev küse - kas kaitsevägi on üldse konsulteerinud ka ilmastikuspetsidega - ma mõtlen just välgu/keravälgu jne uurijaid :?: nohh, et lihtsalt liigset (kaeve)tööd välistada 8)
..sellele küsimusele jättis HEREM oma viimases postis miskipärast vastamata.. a vbolla "vihjas" - no mai saand aru siis..
Auu, Kriku - kas sina said :?:


Ei saand.

Kriku
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Sults
Liige
Postitusi: 75
Liitunud: 29 Mai, 2013 0:45
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Sults »

Manurhin kirjutas:Mis nüüd sellesse füüsikasse puutub, siis ei maksa unustada, et kõrgusel, kus rakett välja tulistati (oli vist ca. 6 km?) on õhutemperatuur hoopis külmem kui siin all. Pakun, et nii -25...-30 kraadi kanti. Reisilennuki harilikul lennukõrgusel (10-11 km) on akna taga 40-50 kraadi külma ka siis kui maapinnal valitseb troopiline palavus.
Esiteks, tuletan meelde koolitunnis õpetatud temperatuuri vertikaalse gradiendi - temperatuur maapinnast kõrgemal langeb harilikult 6 kraadi iga kõrguse kilomeetriga. 6 km kõrgusel on seega u 36 kraadi jahedam kui maapinnal. Ehk kui raketi väljatulistamisel mõõdeti õhusooja 22 kraadi, oli raketi kõrgusel kõigest u -14.

Concorde lendas palju aeglasemalt, mach 2-ga, palju kõrgemal, 17 000 m kõrgusel (see on palju hõredamas, ehk väiksema takistusega) ja palju külmemas (-57 kraadi juures) õhus, kuid sellele vaatamata tõusis tema keretemperatuur õhuhõõrdumisest ninas 127 kraadini ja sabas 90 kraadini. Maksimumkiirusel, mach 2,2-ga liikudes, tõusis nina temperatuur isegi 153 kraadini.
6 km kõrgusel mach 4-ga kihutades on 100% kindel, et raketi kere temperatuur tõuseb minutiga üle 100 kraadi, pole mõtet vaielda!

Allikas: http://www.aerospaceweb.org/question/pl ... 199a.shtml

17 km kõrgusel on õhk 4 kuni 5 korda hõredam kui 6 km kõrgusel.

Allikas: https://www.engineeringtoolbox.com/stan ... d_604.html
Viimati muutis Sults, 14 Aug, 2018 9:00, muudetud 2 korda kokku.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Dr.Sci »

Hoolimata sellest kas tegemist oli raketiga või mitte oleks kena sellise plahvatuse olemus kindlaks teha - välgu kohta paistab seda natuke palju olevat. Välk lööb küll edukalt puu pilbasteks ja süütab metsa või raba aga ei tekita lööklainet et mitut puud korraga ümber lükata. (Küll on võimalik et osad puud kukkusid pärast seda kui nende juured olid söestunud - nagu on näha osadel fotodel, kuid selleks pidi tulekahju olema kestnud päris tükk aega)
ekacariya
Liige
Postitusi: 260
Liitunud: 21 Aug, 2011 12:24
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas ekacariya »

Sults kirjutas:Kiirusel 4900 km/h liikudes on iga raketi alumiiniumikilo sisemine kineetiline energia 926 kJ.
Umbes 80 sekundit sellise kiirusega läbi õhu pressides soojeneb raketi korpus hõõrdumise tõttu vähemalt 100 kraadini, kui mitte rohkem.
Alumiiniumi sulamistemperatuur on 660 kraadi.
1 kg alumiiniumi temperatuuri tõstmiseks 560 kraadi võrra (100 kraadi pealt sulamistemperatuurile) on vaja 500 kJ.
1 kg sulamistemperatuurini kuumenenud tahke alumiiniumi üles sulamiseks on vaja veel 397 kJ.

926 - 500 - 397 = 29 kJ
Ehk siis igas raketi alumiiniumikilos olevast kineetilisest energiast piisab selle kilo alumiiniumi täielikuks üles sulatamiseks ja 29 kJ jääb veel ülegi. Selleks vajalik energia on juba selle alumiiniumi sees olemas, seega ei vaja mingieid ülekandetegureid vms, mistõttu pole praktiliselt ka soojuskadusid. Kaod hakkavad alles sellest, et see tulikuum kraam hakkab soojust ümbritsevale keskkonnale ära andma, aga see ei saa toimuda praktiliselt hetkeliselt, nagu toimub raketi pidurdumine.
Arvuta ka see välja, kui palju kineetilist energiat neeldub kokkupõrkel pinnasesse? Või arvad et kokkupõrkel pinnase tihenemine,ümberpaiskamine jms. energiat ei vaja?
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2372
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Martin Herem »

et raketti seal EI OLNUD - järelikult keemilisi analüüse ka keegi ei tee // ei telli.....
... ja siis ...
Nonii - KV jõudis siis paari loetud päevaga peale pinnaserullimise ka proovid võtta // ära analüüsida - muljetavaldav :P
Raske öelda, mis on Borja üleoleva kommentaari põhjuseks. Pataloogiline arrogants, harrastustrollimine, tundub Herem "sümpaatne", arvabki, et on targem kui asjaosalised ...
Ehkki mulle see teadmine midagi juurde küll ei anna - eeldasin niigi, et kui KV julges suht kiiresti raporteerida "tühileiust", siis nii ongi.
lähme tagasi esimese tsitaadi juurde ja ... Loogika viga Borja.
Mitte: analüüse ei tehta sellepärast, et raketti ei ole, vaid: analüüside tulemused (muuhulgas) näitavad, et raketti ei ole.

Selle objektiga on tegelenud Päästeameti Pommigrupp, KAPO, ÕV ja KV EOD.
Kuna oletatava lõhkekeha asukoht oli väljaspool meie territooriume, siis nende tööde eest konkreetses punktis vastutas PäA.
Keemilised analüüsid jms on nende korraldatud. Loomulikult toimub kõik koostöös ning teadmisi ja ettepanekuid jagades.
Nende ühine seisukoht on: vale koht. Mul pole põhjust kahelda.

Hetkel ei pinguta KV küsimusega: mis seal põles ja mis puid murdis. Lõpliku välistamise mõttes võiks seda ehk teada ... Aga kujutame ette, et PäA on välistanud välgu. Mis edasi? Kaevame veel?
Meie jaoks on oluline: seal raketti pole ja seal ta ei plahvatanud. Ning: rakett on kuskil Eestimaal ... maa all.

Fantaseerin ka.
Tromb (tuul) murdis maha paar puud juurtega ja mõni murdus tüvest. Maapinnale ilmusid klaasikillud, mis mõne aja jooksul süütasid maapinna. Langenud puudena auk metsas (kraater), põleng ja meie arvutused, viisid meid järeldusele, et rakett on tabanud sinna.
Kuni põlengu lõpuni ei saanud seda aga kinnitada ...

Ma oleks nõus isegi kaasneva Borja piiritu rõõmuga, kui meie selle raketi lõpuks ikkagi "sealt" üles leiaksime. Peamine, et leiaksime. Täna tundub targem mujalt otsida ... ja Borjat kannatlikkusele manitseda 8)

Kokkuvõtteks ei ole mul rohkem midagi lisada.
Sults
Liige
Postitusi: 75
Liitunud: 29 Mai, 2013 0:45
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Sults »

Olgu veel märgitud, et kuna terase erisoojus on u 2 korda väiksem (~450 J/kg◦C) kui alumiiniumil ja selle sulamistemperatuur on palju kõrgem (~1400 kraadi), tõstab sama kineetiline energia terasosade temperatuuri oluliselt kõrgemale. 926 kJ-ga saab kilogrammi 100 kraadise terase temperatuuri tõsta sulamistemperatuurini (selleks kulub 585 kJ) ning kilo terase terase täielikuks üles sulatamiseks (selleks kulub veel u 272 kJ). Seega piisas kineetilisest energiast ka lõhkepea terase täielikuks üles sulatamiseks, erinevalt raketikorpuse alumiiniumist kuumenes see lihtsalt kordades kõrgemale terase madalama erisoojuse ja kõrgema sulamistemperatuuri tõttu.

Kuiva turba süütamiseks peaks piisama ka alumiiniumi sulamistemperatuurist. Terase sulamistemperatuur süütab isegi üsna niiske turba, sest kuumust jagub niiskuse välja aurutamiseks piisavalt.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Noh, kahtlustatava paugu kohas võeti pinnasest analüüse lõhkeainejääkide leidmiseks. Selliseid jääke tekib iga plahvatusega. Tulemused olid negatiivsed.
Aga mõistan suurepäraselt, miks KV sinna kaevama läks. Mina oleks samamoodi talitanud kopterilt sellist pilti nähes.
Et seal kohas songiti, ei ole probleem. Probleem on see, et rakett ja tema saatus on endiselt leidmata.
Leida tuleb see juba seepärast, et võtta Moskva propagandal hambust kont, sest nad üritavad näidata, et me oleme "failed state" - kõikvõimas vene luure tassis selle minema, me ei saa hakkama raketi leidmisega jne jne.

Jõudu otsijatele. 8)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Walter2
Liige
Postitusi: 3998
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Walter2 »

Borja kirjutas:
Muuseas, veel eile tekkis mul kaasnev küse - kas kaitsevägi on üldse konsulteerinud ka ilmastikuspetsidega - ma mõtlen just välgu/keravälgu jne uurijaid :?: nohh, et lihtsalt liigset (kaeve)tööd välistada 8)
..sellele küsimusele jättis HEREM oma viimases postis miskipärast vastamata.. a vbolla "vihjas" - no mai saand aru siis..
Auu, Kriku - kas sina said :?:
Ei saand.
Kriku
Suurem efekt oleks kui oleks pöördutud kohe Pendli-Veeliksi või Igor Volke poole.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Sults
Liige
Postitusi: 75
Liitunud: 29 Mai, 2013 0:45
Kontakt:

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Sults »

ekacariya kirjutas:Arvuta ka see välja, kui palju kineetilist energiat neeldub kokkupõrkel pinnasesse? Või arvad et kokkupõrkel pinnase tihenemine,ümberpaiskamine jms. energiat ei vaja?
Füüsiline vastasmõju pinnasega tekitab minu arvutatud soojuse, mitte ei neela seda.
Loomulikult kandub see soojus hiljem edasi ka ümbritsevasse keskkonda, aga mitte millisekundite jooksul, mis kuluvad raketi pidurdumiseks pinnases, mis selle tohutu kuumenemise põhjustab.
Soojuse ülekandel tulevad mängu juba ülekandetegurid ning see, kui palju soojusest kandub edasi kiirguse ja kui palju vahetu soojuskande näol.

1 J on 1 N-m
ehk 1 kg tõstmiseks 1 m kõrgusele on vaja 9,8 J (0,0098 kJ) energiat.

Raketi tühimass ilma kütuseta on vast u 50 kg.
Korrutame selle läbi kilo alumiiniumi sulatamisest üle jäänud 29 kJ, saame tulemuseks 1450 kJ.
Selle üle jäänud energiaga saab 10 meetri kõrgusele õhku tõsta 14796 kg ainet, mulla puhul siis u 10 m³ pinnast.
18 cm läbimõõduga raketi otsapindala arvestades vastab sellele u 392 m pikkune sammas.

Edit, mu kiires matemaatikas võib olla mõni viga suurusjärgus.
Viimati muutis Sults, 14 Aug, 2018 10:42, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti taevast sajab juppe

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:Raske öelda, mis on Borja üleoleva kommentaari põhjuseks. Pataloogiline arrogants, harrastustrollimine, tundub Herem "sümpaatne", arvabki, et on targem kui asjaosalised ...
...
Ma oleks nõus isegi kaasneva Borja piiritu rõõmuga, kui meie selle raketi lõpuks ikkagi "sealt" üles leiaksime. Peamine, et leiaksime. Täna tundub targem mujalt otsida ... ja Borjat kannatlikkusele manitseda 8)
Näedsaraisk - küsisin vaid (2 korda), kas KV on meteorolooge ka kaasanud - ja vastuseks sain trollimissüüdistuse :shock:
Eks ta ole - kudagi tihedaks läeb see sildistamine neis HEREMi postides :mrgreen:

Aga Ok - kõigist (puuduvatest) vihjetest ma siis järeldan, et meteoroloogidega KV(-mikroÕV) konsulteerinud ei ole.. Ja et lõhkeaineanalüüsid tegi (seeaeg kui KV kaevas) kibekähku hoopis PäA - no asi seegi.. Ehkki, kordan üle - mulle piisas sellestki teadmisest, et KV lõpetas otsingud "objektil" (Trummi teooriat ma peale seda enam ei uskunud - see jäigi mulle vaid "lahedaks konstruiks").

Niiet puuse paned sa seal, Martin - minu "piiritu rõõmuga" :lol:
Aga misiganes - peaasi, et foorumis on lõbus ja huvitav.. ning HEREMi praegune ülereageerimine lisab muidugi vürtsi juurde..


P.S.
patAloogiline kirjutatakse muuseas läbi "O" - sõnast patOloogia
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 3 külalist