M. Õun. Vabadussõda legendides ja tõsielus

Lahingud ja üksused. Relvad ja tehnika. Varustus ja autasud. Kõik teemasse puutuv..
Vasta
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

M. Õun. Vabadussõda legendides ja tõsielus

Postitus Postitas Reigo »

http://www.kes-kus.ee/index.php?kategoo ... el_id=2102

Vajab kommentaare.

Juba Saksamaaga vaherahu tegemise päeval, 11. novembril 1918, oli Briti välisministeerium valitsuskabineti kaudu teinud sõjalaevastikule ülesandeks sõita Läänemerele. Meie verivärskete diplomaatide abipalved Suurbritanniale aga anti üle 14. ja 19. novembril, kui asi oli juba otsustatud.
Õun siin allikat ei anna, aga ilmselt toetub ta Bennetti raamatule (mõni aeg tagasi ilmus ka eesti keeles). Vähemalt on samasugused väited kirjas raamatus "Võitlused Läänemerel" ja seal on allikaks antud just Bennetti raamat.

Tegelikult on Benetti raamatus öeldud midagi muud. Esiteks on seal juttu Suurbritannia välisministeeriumi palvest admiraliteedile 11. novembril. Teiseks ei jää sealt muljet, et enne Eesti diplomaatide abipalvet oli asi juba otsustatud. Pigem jääb mulje, et kuni abipalveni asja kaaluti. Ning alles 20. novembril võttis impeeriumi sõjakabinet eestlaste palve peale arutlusele küsimuse laevade ja relvade saatmisest Balti merele. Aga põhimõtteliselt on õige see, et brittidel olid oma huvid mängus ja omakasupüüdmatu see abi polnud (aga milline riiklik abi on kunagi üldse olnud täiesti omakasupüüdmatu?).

Üks teine raamat (Hovi, O. The Baltic Area in British Policy, 1918–1921. Vol. I: From the Compiègne Armistice to the Implementation of the Versailles Treaty, 11. 11. 1918–20. 1. 1920. Helsinki, 1980) teatab lk 46, et Suurbritannia valitsus otsustas 13.11.18 Balti riike varustada sõjamaterjaliga, kuni see Briti huvidele vastab. Lk 71-72: laevastiku saatmise üle oli Admiraliteet skpetiline valitsevate ohtude – miinid - ja jäätumise tõttu. Välisministeerium poolt, kuna laevastik aitaks kohalikel moraali tõsta ja peatada enamlased. 20.11.18 otsustaski Impeeriumi Sõjakabinet laevastiku saata. Niisiis kipub Õun ise vanade asemel uusi müüte looma.
Pool tosinat aastat tagasi oli siinsete ridade kirjutajal au koostada väike kaart “Rinnete liikumine Vabadussõjas” tollal ilmuma hakkavale “XX sajandi kroonikale”. Oleksin võinud muidugi selle kaardi aluseks võtta eelnimetatud koguteose II köite vahel oleva “Eesti Vabadussõja sõjateatri kaardi”, kuid vana kahtlustava torisejana otsustasin sellel kaardil märgitud sõjateatri välispiiri üle kontrollida.
Võtsin selleks lahingukirjeldused ja vaatasin kaartidel, kuhu üks või teine väeosa oma sõjateel Lätis, Ingeri- ning Venemaal välja jõudis. Ja selgus, et Lätis on omaaegsed sõjateatri kaardi koostajad teinud tublisti juurdekirjutusi – on mitmeid rindelõike, mis on märgitud Eesti sõjaväe poolt hõivatuiks, kuid tegelikkuses ei viibinud seal ühtegi meie väeosa. Hoopis teistsugune senise kaardiga võrreldes paistab aga meie vägede sissetung Ingeri- ja Pihkvamaale 1919. aastal.
Lätis on minu hinnangul vaid üks juurdekirjutus (piirkond Väina põhjakaldal Ogre ja Odziena vahel). Venemaa osas on Õuna kriitika põhimõtteliselt õigustatud. Jääb arusaamatuks, miks otsustasid kaardi koostajad Eesti Vabadussõja sõjatandri piriidesse lülitada täielikult ka Loodearmee sõjatandri piiri. Igatahes on selle tulemuseks, et asjatundmatusest avaldatakse tänapäeval õpikutes ja mujal täpselt samasuguseid sõjatandri kaarte.
Aga Vabadussõja suurim legend on selle sõja võitmine üliväikeste inimkaotustega. Eespool mitut puhku nimetatud “Eesti Vabadussõja” II köite andmeil langes lahinguis, suri haavadesse ja haigustesse ning andis õnnetusjuhtumites ja punaste terroristide käe läbi oma hingekesed vanajumalale 4038 inimest. Aasta 2005 seisuga aga näitasid meie tänapäevase Sõjahaudade Hoolde Liidu paberid, et noid sõjaohvreid oli kokku 5942.
Vahe tuleb ka metoodikast. EV II köide ei arvestanud sellist kategooriat nagu surnud pärast sõda sõja ajal saadud haigustesse/haavadesse. Tänapäevased andmed võtavad ka need minu teada arvesse. Huvitav oleks teada, kuidas jaguneb see arv 5942 kategooriate kaupa. Äkki sisaldab see ka haigustesse surnud tsiviilisikuid?
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

Mingid kriteeriumid vast peaksid sellise arvutuse puhul kokkuleppeliselt ka tekkima-olema, ehk millised kokkupõrked ja sellega seotud kaotused nov.1918 kuni jan.1920 võiksid kuuluda ülal mainitud kategooriasse?


Kriteerium peaks olema, et kuulus Eesti väejuhatuse operatiivalluvusse. Muide, ingerlaste kaotused on tavaliselt ikka alati Eesti omade sisse arvestatud, ainuke probleem, et ingerlaste kaotused mais-juunis 1919 pole teada, aga see arv võis olla ainuüksi langenutena saja ringis (nad said Koporje all mais kõvasti pihta).

Soome väeosade kaotused langenutena olid umbes 120-130; taanlaste omad umbes 10; rootslastel oli vaid üksikuid kaotusi; lätlaste arve ma ei tea, aga see võis jääda 100-150 piiresse. Venelaste täielikke andmeid ma arhiivist ei suutnud leida. Hinnanguliselt võis see kuni 13. maini olla umbes sadakond langenut. Pärast 13. maid (kuni 19. juunini, mil korpus Eesti väejuhatuse alt lahkus) kaotuste arv tõusis (lahingutegevus intensiivistus), väga-väga umbkaudselt võis sel ajal langeda umbes 200-500 meest. Ning alates 18.11 oli Loodearmee ju vormiliselt operatiivselt taas Eesti alluvuses. Igatahes kandis ta Narva rindel pärast seda samuti kaotusi, väga raske öelda kui suured need langenutena olid, aga ilmselt jääb see arv 100 ja 500 vahele.
Säärane lähenemine viiks hetkel vägagi tasakaalust väljas oleva langenute suhtarvu (mida sageli mingiks eesti sõduri kvaliteedi näitajaks armastatakse liigitada) vast tegelikkusele lähemale. Hetkel tundub meil prevaleeriv loogika olevat selline: eestlased (olgu siis neid 4038 või 5942) versus enamlased (siia liigitatakse vist nii kuidas jumal juhatab, vene arhiivist saadud kaotused per diviis/polk/rood jne. teataval perioodil) = Vabadussõja hind. Või eksin ma?
Vene arhiivist saadud andmeid meil praktiliselt ringluses pole. On vaid andmed Paju lahingu kohta ja veel paari episoodi kohta, kusjuures alati tekib küsimus, et kui täielikud need andmed on. Eesti Entsüklopeediasse on sattunud küll ka mingid Walteri arvutused Punaarmee kaotuste kohta Narva rindel november-detsember 1919 (vist oli 15 000 surnut ja 20 000 haavatut), aga siin peab küll entsüklopedistidele häbi-häbi ütlema, sest see põhineb hinnangul, mis tehtud ebatäpsete ja puudulike andmete põhjal -- seega täielik fantaasia. Aga muidugi oli Punaarmee ja Eesti vägede kaotuste vahekord üldiselt üpris suur (muidugi Punaarmee kahjuks). Seda eriti, kui arvestame veel ka vangid juurde.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist