Suvesõda Eestis 1941

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Postitus Postitas andrus »

Siin teemas on näha huvitavaid sõnavõtte:
Mõni, kellel on propagandistlik eesmärk eestlaste võite võimalikult suureks puhuda ja häda siis faktidele mis sinna pilti ei sobi,
mõned teised, kes on lugenud ühteainust raamatut ja siis tõttavad oma suurt avastust, mis väidetavalt kõike seletab, siin kohe teistega jagama,
lisaks mõni sõjakoolis käinud, kelle jutu mõte on, et tsivilistinärud ärgu püüdkugi seda asja uurida, nagunii midagi aru ei saa. Ilmselt see on ka põhjuseks, miks ta oma tööd (pärleid) ei pillu foorumile (sigade ette), sest muidu läheb mõnel teisel peakeses kõik sassi?

uusi arenguid suvesõja uurimises ootama jäädes :)
indrek24
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 03 Aug, 2008 18:47
Kontakt:

Postitus Postitas indrek24 »

Põhjus ei seisnenud ainult ühes teguris ehk siis rünnak Peipsi tagant vaid mitmete sündmuste kokkulangemise tagajärjel. Sakslaste kõrgem plaan nägi ette tõmmata kotti Eestis paiknevad Punaarmee üksused ning selleks tuli sooritada mööda Peipsi idakallast pealetung Soome laheni. Eesti oli seegta kõrvalsuund sest eesmärg oli liikuda Leningradi suunal. Miks jäid sakslased Eestis toppama tuleneb sellest, et kõrvalsuunale eraldatakse reeglina nõrgemad ning väiksema mobiilsusega üksused. Samuti on jõudude suurus väiksem. Miks liiguti Tallinna suunal kiiremini kui Narva suunal Eestis tuleneb sellest, et väiksemal üksusel on omakorda pea ning abilöögisuund. Tallinn oli seega pealöök ning sinna koondati Eestis paiknevatest üksustest mobiilsemad. Samuti oli Võrtsjärve ning Peipsi vaheline liin täieliku vesitõkkega (Emajõgi) mis raskendas edasiliikumist. Siit tuleb mängu ka geograafiline pool. Punaarmeel olid eelnevalt ette valmistatud ka kaitseliin ning kui nad Eestisse jõudsid polnud muud kui auku hüpata ja valmis. Tasub rääkida ka jõudude konsentratsioonist. Eestisse taandumisel kogunes siia üsna suur väegrupp ning kui tõmmati Pärnu - Emajõe joonele suurenes konseńtratsioon veelgi ning maakeeli öeldes läbi tihedama võsa on ikka raskem trügida. Sakslastel polnud esimese hooga piisvalt palju jõudusid, et rünnakut jätkata. Oodati järgi lisaüksuseid, et rünnak sooritada, sest sõja üks põhimõtetest on rünnata ülekaaluga, suhtega vähemalt 3:1-le. Algselt oli jõudude suhe aga suht võrdselt. Algselt oli ka ülekaal õhus Punaarmee käes lihtsal põhjusel, et Sakslastel polnud lihtsalt ühtegi lennuvälja kasutada. Vahe on ikka, kas lennata Riiast Eestisse või tõusta õhu Tartu lennuväljalt näiteks. Lennuk vajab ju teadupärast tankimist ning laskemoona ja seetõttu on lennuvälj lähedus oluline.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Nagu tavaliselt nii ka see kord vestleme väga laialdaselt erinevatel huvitavatel teematel.

Alualgselt ma püüdsin parandada Soomes Venemaa ja kommunistide poolt esitatud valesid Eesti ajaloost. Venemaa ja nende käsilased on väitnud:

1. Eesti ja eestlased tahtsid ise vabatahtlikult saada Venemaa osaks;

2. Saksamaa ründas vaest Venemaat kes pole kunagi tahtnud kellegile midagi halba;

3. Eestlased ei võidelnud Vene okupatsiooni vastu - olid aga mõned kurjategijate grupid, bandiidid, kes tegid kuritegusid ja ausad hävituspataljonide mehed püüdsid neid kurjategijaid korrale kutsuda;

4. Sakslased korraldasid Eestis hirmsad tapatalgud mõrvades kõiki imikudest naistene ja vanuriteni;

5. Lõpuks ikka Venemaa kangelaslik punaarmee vabastas jälle Eesti - ja eestlased elasid õnnelikuna Venemaa rüpes.

No, ilus luuletus. Eks ole.

Mina aga oma poolt püüdsin pöörata tähelepanu, et:

a) Venemaa lubas austada Eesti suveräänsust kui Eesti lubab Vene vägesid Eesti baasidesse;

b) Venemaa okupeeris Eesti ja korraldas Eestis tapatalgud ning küüdistamised Siberisse;

c) Eesti metsavennad (nagu kaitseliitlased) alustasid vastupanu Vene okupatsiooni vastu, vabastates osa Eestist enne sakslaste tulekut - Eesti sinimustvalged lipud lehvisid Eestis juba enne Saksa sõjaväelaste saabumist Eesti aladele;

d) Sakslased andsid metsavendadele relvastust ja laskemoona;

e) eestlased ja sakslased võitlesid relvavendadena vabastates Eesti Vene okupantidest ja punakurjategijatest.

Ning küsisin kas see mis ma kirjutasin on õige ja kas seda minu antud pilti oleks vaja veel kuidagi täiendada.

Kahjuks ma pole eriti saanud kommentaare, milles näidataks minu vigu ja/või antakse näpunäiteid kuidas artiklit oleks vaja täiendada.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Punktid d) ja e) vajaksid suure tõenäosusega mõningast korrigeerimist.

terv
o
Kasutaja avatar
de Armani
Liige
Postitusi: 130
Liitunud: 06 Juul, 2006 10:30
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas de Armani »

Minu vanaisa läks 41 aasta oktoobris Tartu kogunemispunkti ja sai 37 politseipataljoni, ta rääkis, et ta nägi oma tuttavaid 19 aastaseid noormehi, kes käisid ringi saksa vormis leitnandi pagunitega.
Eestlaste ja sakslaste vahel koostöö toimus, kui laias ulatuses on iseküsimus.
Mulle isiklikult meeldib lause, et vaprad saksa väed vabastasid Eesti punakurjadegijatest, sest mis muud see NLiidu reziim oli, kuritegelik reziim, mida juhtis J. Stalin esimene "vor v zakone".
Välja, välja Wabariigi seest, kes söövad meie leiba ja ei räägi eesti keelt!!!
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

corvus kirjutas:Vastasel juhul loome uue müüdi mingist hirmast soojast relvavendulusest sõja esimestest päevadest sakslaste ja eestlaste vahel
Ma olen omas artiklis tolkinud soome keelde täpselt selle mis on kirjutatud originaalis Eesti Rahva kannatuste aasta - raamatutes. Samuti näiteks raamatus Suvesõda Tartumaal.

Seega lugupeetud opponentid palun toestage valeks need kohad millesse ma olen oma artiklis andnud täpse allikaviite.

http://personal.inet.fi/koti/juhani.put ... s_1941.htm

Näiteks: Eesti rahva kannatuste aasta, osa II, sivu 81
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Minu teada on õige kirjutada, et sakslased relvastasid eestlasi ning sakslased ja eestlased võitlesid koos Vene puna-armee vastu vabastades Eesti Vene okupatsioonist.

See täpselt sama asi on leida paljudest raamatutest. Mitte ainult Tartumaal vaid ka Viljandimaal, Pärnumaal, jne.

See väga hea koostöö jätkus terve Eesti vabastamise aja - ning Eesti sini-must-valged lipud lehvisid üle Eesti selle ühise võitluse ajal.

Alles pärast kui Eesti oli juba vabastatut punamõrtsukatest ja Eesti saabusid natsidest tsivilistitagalarotid (mitte rindeväed) hakkas olukord muutuma negatiivseks.

Antke palun toendeid, et nii poleks olnud.

Siis ajal 22.6.1941 kuni Eesti vabastamiseni punasest saastast eestlased ja sakslased rindesõdurid tegit hea koostöö omavahel.
indrek24
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 03 Aug, 2008 18:47
Kontakt:

Postitus Postitas indrek24 »

enamus andmeid ja raamatuid Emajõe rindejoonest, mis on Eesti keeles põhinevad peamiselt ühele arhiivimaterjalile mille koostas tolleaegse kaitseliidu tartu maleva üks ohvitser. tegemist on üsna hea ja mahuka dokumendiga.
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Corvuse järgi on siis Aavo Ürgsoo meenutused Hirvelaane pataljonist puhtalt tema fantaasia vili?
Pilt
Kõik mehed fotol on eestlased, varustust ja relvastust näeb igaüks ise.
Kasutaja avatar
Yamamoto
Liige
Postitusi: 135
Liitunud: 27 Dets, 2007 12:19
Kontakt:

Postitus Postitas Yamamoto »

corvus kirjutas:Vastasel juhul vaikitakse olematuks sääraste episoodide olemasolu, kus eestlastest patrioodid juba suvel 1941.a astusid vastu (tihti lõpetades lahingud venelastega alustades kohe uusi sakslastega) uuele okupandile, kellele mingi "sini-must-valgete lippude lehvimine üle Eesti" ei läinud absoluutselt korda, pigem kästi trikoloor asendada ühe teise plaguga!
Corvus, kas sa saad nimetada ühe koha, kus niisugune lahing toimus?
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

ivalo´le

Päris koledad mehed sellel fotol.
Aga eesti sõdur peabki kole ja hirmus olema, et vaenlane kardaks. :lol:

P.S.
See nagu kommenteerimaks ühe teise teema all meie foorumlase poolt (kes väidetavalt KÕIKE Whrmacht´i ja SS-i puudutavat teab ja kellele mitte miskit öelda pole) antud teravas sõnastuses märkust, et Saksamaa relvajõududes oli selle algusest kuni lõpuni 100% korrektne ja reglementeeritud jne., jne. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Viimati muutis hillart, 12 Aug, 2008 14:08, muudetud 1 kord kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Corvus, avalda ka tõetruu allikas, millele toetud.
Niisama seletada, et Tallinna maanteel ja trallallaa, pole raske.

"Vastasel juhul vaikitakse olematuks sääraste episoodide olemasolu, kus eestlastest patrioodid juba suvel 1941.a astusid vastu (tihti lõpetades lahingud venelastega alustades kohe uusi sakslastega) uuele okupandile..."

Kasutad eelnevas postituses lopsakalt mitmuse vormi, anna aga tulla allikad ka nende juhtude juurde!
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Rahu, ainult rahu!

Iga asi omal ajal ...

Antud teemat suure kella külge panna on veel vara - see on lihtsalt läbikäimata etapp ...

Sarnase uurimuse läbiviimise osas läbirääkimised ... ütleme nii, et käivad.


Oleme corvusega kahepeale niigi vahest liigagi palju öelnud / kirjutanud ...
Kõik kes püüavad seni eesti keeles publitseeritud materjalide baasil rohkemat väita (ükskõik kummale poole) - olgu valmis ka minu küsimustele vastama.

terv
o
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Pole Rapla surnuaial käinud, "EESTI RIIK JA RAHVAS... " järgi peaks surmadaatum olema 20. august!
Pilt
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Allikas mul ju suurelt ära toodud!
"EESTI RIIK JA RAHVAS II MAAILMASÕJAS" köide V

Hirvelaane pataljon
Rapla, Kiisa, Alliku, Pääsküla
Joh. Kant
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist