Mudelinäitus Kuressaare lossis

Militaartehnika mudelitest. Tehnoloogiad ning mõõtkavad ei ole piiratud.
Vasta
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Mudelinäitus Kuressaare lossis

Postitus Postitas asjaajaja »

Viisin ühel õhtupoolikul kokku von Mansteini ja mõned Saarema militaartehnikahuvised mehepojad. Sai üheskoos veidi vanu (militaar)sõidukeid vaadatud ja pärast seda tahtsid kõik ka von Mansteini miniatuurseid teraskoletisi kaeda. Jutu sees koorus välja mõte, et kuna tegemist on siiski väga õrnade asjakestega, poleks paha need vaatamiseks klaasvitriinidesse paigutada ja siis ühtlasi ka juba suuremale hulgale rahvale demonstreerida.
Võtsin ühendust Saaremaa muuseumiga ja uurisin, kuidas nemad sellisesse ideesse suhtuvad. Sealtpoolt võeti mõte lausa kahe käega vastu, kuid ainult von Mansteini terasvägedest jääb selle pinna täitmiseks väheks. Seepärast pöördungi siinkohal mudelifoorumi liikmete poole ja küsin - kas oleks huvi osaleda Saaremaa muuseumis toimuval militaartehnika näitusel? Pinda on 38 vitriini jagu, seega saaks ruumi nii maismaatehnika kui ka näiteks lennukid. Ajaloolises mõttes võiks jääda Teise maailmasõja perioodi (kuigi näiteks fossiili TKS oleks ju ka väga huvitav eksponaat). Samas sõditi Teise maailmasõja algul üsnagi arhailise tehnikaga... Ja et asja külastajate jaoks mitte liiga segaseks ajada, ei tahaks väga erinevate mõõtkavadega ka asja üle paisutada.
Näituse võimalik alguskuupäev oleks järgmise aasta jaanuari esimeses pooles ja näitus oleks üleval ikka jupp aega (kuu-poolteist, arvan). Seega on ettevalmistuseks aega üksjagu, muuseum tahab aga üsna ruttu teada saada, kui suur on mudelistide poolne huvi. Nemad annaksid siis asjale omalt poolt juba ametliku käigu.
Mis te arvate, kas on asjast huvitatuid?
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Tsiknat
Liige
Postitusi: 701
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:15
Asukoht: Tallinn,Nõmme
Kontakt:

Postitus Postitas Tsiknat »

Kui vaja siis möne mudeliga paneks öla alla ikke.

Sellest perioodist on minu riiulites 1/35 mõõtkavas:
T34-76 1942
GAZ 67
Opel Blitz 3t
GAZ AA
Praegu on koostelaual ZIS 5V

Kogu teistelt ka info kokku ja ütle siis kas siit mõne vastu huvi on.

Toomas
Kui kaks inimest suudavad pimedas teki all ilma abivahenditeta valmis teha kolmanda inimese, siis igasugune mudeli kokkupanemine peaks olema käkitegu.
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Tänud, nimekaim! Sinu poolt pakutav oleks väga heaks täienduseks soomustehnika juurde! Loodan, et teised foorumlased on sama hakkajad, ühes teises kokkutuleku-näituse teemas siin foorumis igatsesid küll päris mitmed tegijad oma kätetööd ka väljaspool Tallinna tutvustada. Võimalus on olemas...
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Kasutaja avatar
Blitzkrieg
Liige
Postitusi: 368
Liitunud: 20 Mai, 2009 20:28
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Blitzkrieg »

Mis mõõtkava siis sobiks ? Mul oleks ehk mõni 1:72 lennuk pakkuda kui vaja aga keegi peaks (võiks) ehk nende näituse "kõlbulikkust" kontrollida :). Lennukeid on muidugi raskem transportida ka :scratch:
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2111
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Postitus Postitas vaoinas »

Pärin vahele ühe tühise logistikat puudutava küsimuse: kuidas mu mudelid Kuressaarde ja sealt tagasi saavad juhul, kui ma nõus oleks? Oma asjade näitusel näitamise vastu pole mul üldiselt midagi (kui need ikka kriteriumitele vastavad), aga Kuressaare oma lossiga on tiba kaugel.

Teine märkus oleks see, et Kuressaare loss on üsna hämaravõitu ehitis seest poolt - vähemasti oli, kui ma viimati seda külastasin. Loodetavasti saab mudelite korralik valgustamine hästi läbi mõeldud.
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Mõõtkavadest pidasin silmas eelkõige 1:35 maismaatehnika ja 1:72 õhusõidukite tarbeks, kuid ei tahaks seda nii resoluutselt välja ütelda. Äkki tahab keegi tulla hoopis mingis muus mõõtkavas väga hea kollektsiooniga välja, siis ei tahaks seda küll tagasi lükata. Aga üks-kaks 1:72 tanki teiste 1:35 vahel näiteks ei sobiks küll eriti. Need tuleks siis juba täiesti omaette kappi pista (võib-olla lennukite vahele?).
Logistika Kuressaarde on jah tiba keeruline, aga mitte võimatu. Üks võimalus oleks tulijatel kopereeruda ja mõne mahukama masinaga tulla, teiseks käib Kuressaare ja Tallinna vahel iga päev kümneid ja kümneid autosid, mis tooksid ka hulgaliselt korrektselt pakitud kaste ära. Minu jaoks on veidi raskem teema masinate sättimine vitriinidesse, sest teades, kui õrnad need mudelid on, ei julge ma eriti nendega manipuleerida, veel vähem usaldaks seda tööd mõne muuseumitädi kätte. Kõige parem oleks, kui need liigutused teeks mudeliomanik ise või siis mõni tema usaldusisik.
Valgustusest. Ega seal lossis just kõige valgem ei ole, aga see pole seal esimene näitus (ka mudelinäitusi on seal varem tehtud) ja ma loodan, et üht-teist annab valgustuse juures ka vastavalt olukorrale sättida - kas või vitriinide paigutusega.
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Kasutaja avatar
Blitzkrieg
Liige
Postitusi: 368
Liitunud: 20 Mai, 2009 20:28
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Blitzkrieg »

Minu meelest on lennukite pakkimine väga keeruline. Lihtne on siis kui sul on väga palju porrolooni või midagi sarnast üle :). Kaste on tõesti lihtne viia ja tuua. Veel üks küsimus. Mis ajaks peab siis mingi valiku esitama ? Kindlasti tekib siin ka mudelite osas kattuvusi.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Porolooniga saan vajaduse korral aidata. Seda saab iga nädal kott-paar prügisse aetud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Korralik pakkimine on omaette teadus, kus kogemused tulevad ajapikku. Mõnda lennukit on targem pakkida hoopis rattad ülespidi, pannes tiibade alla paksema vooderduse, nii et sabakiil vastu karbi põhja ei puutuks. Aga siin tuleb igale mudelile läheneda individuaalselt.
Kuna näitus algaks alles kolmekuningapäeva paiku, siis osalejate nimekirja lukku niipea ei lööks. Hetkel on kiirem hoopis teada saada, kui palju mudeliehitajad oleksid reaalselt valmis oma kogu umbes kuuks-poolteiseks loovutama.
Mudelite kattuvusega saab natuke mängida, sest pealtvaatajate jaoks oleksid huvitavad ka ühe ja sama masina erineva kamoga modifikatsioonid. Ja kui tõesti peaks kokku tulema umbes 30 erinevat T-34 :twisted: , siis moodustaks nendest juba midagi improviseeritud dioraami taolist. Ma arvan, et see pole asja kõige keerulisem külg. Pigem ikka logistika.
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Jõudu! Isegi siin kunagi kiibitsesin sellise mõttega, sest on ju patuasi sellised meistritööd kodus riiulil ära lasta tohletada! :wink:
von manstein
Liige
Postitusi: 1403
Liitunud: 25 Mär, 2008 13:16
Asukoht: saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas von manstein »

Tänuväärt mõte Asjaajaja poolt meie harrastust propageerida.
Tunnistan, et minu vähe korralikumad mudelid on seotud idarinde esimese aasta isenditega ja neist asjalikku näitust kokku panna oleks keeruline.
Seepärast, et üritus õnnestuks, oleks koopereerumine vajalik.
Eks mudelite transport ole keeruline ettevõtmine. Aga samas oleneb kõik korralikust pakkimisest. Pärast ei ole vahet , kas teekond viib Kuressaarde või igakuisele kokkusaamisele kusagile nõmme mändide alla.
Pakuksin välja, et leitakse endi seast kogemustega isik, kes toob saadetise Kuressaarde, pakib lahti ja aitab välja sättida.
Pärast näitust tuleks talitada vastupidises järjekorras.
Asjaajajale oleks Vaoina poolt tõstatatud küsimus päris aktuaalne.
Kuidas on asi valgustusega?
Naturaalse valgusega on jaanuarikuises lossis seis väga nutune.

Lõppu lisaks, et Asjaajaja on päris tihedalt seotud kohaliku ajakirjandusega ja päris kindlasti on tal olemas vahendid üritust reklaamida.
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Upitan veidi teemat, sest ainult von Mansteini ja tsiknati masinatega näitust vist välja ei vea...
Kui rohkem huvilisi ei paista olevat, ütlen muuseumile ära, et asi jääb katki...
:dont_know:
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

:crying:
Kasutaja avatar
bufab
Liige
Postitusi: 406
Liitunud: 19 Mai, 2009 21:56
Kontakt:

Postitus Postitas bufab »

ütleme nii et blitziga otsime me walter nowotny camo.. ilma selleta oleks ju näitus poolik.. sest walteri lennuk ju on saarema külje all...

Aga mis ajaks sa pead ütlema ära muuseumile. Sest selle nimel võiks ju paljud just pingutada veel...
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Nagu ma oma esimeses postituses juba mainisin, oli muuseum mudelinäituse mõttest üliväga huvitatud. Aga kuna neil on selle ekspositsiooni jaoks ikka üks konkreetne pind, siis paneksid nad mudelinäituse ka kohe konkreetse aja peale (järgmise aasta jaanuari esimene pool) paika. Kui aga näitust mingil põhjusel ei tuleks, tuleb selle aja peale planeerida mingi muu väljapanek.
Seega, kas näitus tuleb või mitte, peab otsustama juba praegu, seepärast küsisingi, kui palju oleks huvilisi ja võimalikke kaasalööjaid. Ma peaks tegelikult juba esmaspäeval sellest muuseumis rääkima. Kui ma praegu ütlen jah, aga detsembri lõpus selgub, et osalejaid ikka ei ole, on väga nadi seis. Parem siis juba praegu tunnistada, et kahjuks ei vea välja...
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 21 külalist