Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
Kasutaja avatar
Macchi
Uudistaja
Postitusi: 6
Liitunud: 03 Veebr, 2013 20:08
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas Macchi »

Niisiis. Angola kodusõjas 80-ndatel leidis aset terav ida ja lääne vastasseis, küll varjatud kujul, sest Nõukogude Liit, kes oli kommunistliku MPLA toetaja, ei ole kunagi ametlikult seal oma sõjalist sekkumist tunnistanud.
1986 pandi meie väeosas Mukachevos, Taga-Karpaatias kokku kümmekond väikesearvulist motoriseeritud rühma, igas neist paar allohvitseri ning kuni paar ajateenijat ning saadeti Kuuba vormis Angolasse võitlema. Kuuba üksused osalesid Angola konfliktis ametlikult. Ei olnud ka otseselt mingi eriväeosa, Küllaltki suur garnison, mille keskmes motolaskurpolk ning diviisistaap, mis kõik tõsi küll osales otseselt nii Ungari kui Praha 68 rahutuste mahasurumisel. Sama motolaskurdiviis pea kogu koosseisus dislotseerus 80-ndate algusest Kunduzi Afganistanis ning sõduritel oli koguaeg natuke hirm nahavahel - ega keegi väga ei kippunud sinna.

Angola juurde tagasi tulles räägiti ajateenijatele värbamise käigus mingite sadamate, tööstusobjektide ning Vene inseneride turvamisest, mitte sõdimisest ja seetõttu tundus värvatutele tegu mingi kuurortituusikuna päikselisele palmide ja banaanide maale. Oli nagu poolvabatahtlik kampaania, mida pakuti nelja-silma all üksikutele, reeglina asisema olemisega venelastele või ukrainlastele. Aga jutte garnisonis liikus.
Väljaõppe käigus eraldati meestele ka tsiviilrõivad ning üks venelasest seeru, kellega ma väga hästi läbi sain, oli äraütlemata õnnelik kogu saadud, peamiselt Tsehhi, Rumeenia päritolu rõivaste ja eriti mingite Tsebo jalanõude üle :) Väljaõppest ei puudunud ka USA päritolu tulirelvad ning toimusid õppelaskmised. Suve otsa olid mehed välilaagris, kuid aeg ajalt käisid sealt ka garnisonis, kust neid varustati.
Hiljem vahetasime selle seeruga paar kirja, kuid kiri rändas kohati mitu kuud ning kirja adressiks oli mingi konspiratiivkorter vormis tänav-maja-korter Moskvas. Kirjad olid ikka väga neutraalsed, siia-sinna kuidas läheb, meil päike paistab stiilis:). Mõne aja pärast side kadus...
Huvi pärast uurin, kas keegi on teeninud 128-ndas motolaskurdiviisis või on olnud kokkupuudet nende Angola missioonidega ehk mis seal täpselt toimus? Kaua ja palju sinna sõdureid saadeti, millised kaotused jne.
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas ppp »

Eriti midagi asjast ei tea. Mul sõber oli Kaliningradis mingis mereväe kallakuga üksuses tankist. Millalgi umbes 1982-85 vahemikus ta pidi seal teenima, mingi aja olid nad ka Angolas, tankid laeva peal vist ja kõõlusid seal niisama, jutt oli ka umbes selline, et kui pealinnas madinaks läheb, siis peavad saatkonna ja igasugu muud teenistused peale võtma ja ajama panema. Igatahes midagi tõsist nad seal õnneks tegema ei pidanud, ei mäleta paraku eriti ta juttu sellest.
Kasutaja avatar
Reinhold
Liige
Postitusi: 91
Liitunud: 14 Juun, 2005 10:46
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas Reinhold »

Nõukogude sõduritel oli seal ka veidi kummaline ülesanne. Nimelt haarangud küladele, aga mitte relvade leidmiseks, vaid lapsed viidi vägisi kooli. Hiljem pidi seda kooli valvama, et lapsed ikka püsiksid seal. Puhkepäevadel lasti vanemad külastama, ikka püsside valve all. Riietus kõigil puulehtedest, kohalikel siis. Õpetajad olid ka N.Liidust, kes olid palgaga väga rahul ja kahe aasta vastupidamise eest seal anti preemiaks sõiduauto Volga. Mulle rääkis sellest ajateenija, kes seal kooli valvas, kuigi asi tundub absurdne, võis see siiski ka tõele vastata. Kahjuks ei tea ma tema asukohta, et lisa küsida.
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas ppp »

Pagan, vist olen liiga mõjutatav, aga nüüd meenus mulle TPI teor. mehhi õppejõud, kes ka kusagil seal kandis (praegu tundub kangesti, et ka Angoolas :roll: ülikoolis mõnda aega toimetas, pidi ka olema enne 1983 millalgi. Sõiduvahendika oli tal igatahes hall GAZ24. Ta armastas küll osa loengust jutustada enda tegemistest ja muidu elust, paraku jällegi ei mäleta sellest Aafrika teemast midagi, ekstreemset midagi jällegi ei olnud.
Ja NA tegevusega Angoolas otseselt muidugi mu jutt jälle ei haaku. :oops:
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas metssiga »

Siin küsida on muidugi mugav, aga enne võiks ikka teha ühe elementaarse guugelduse:
http://www.veteranangola.ru/main/general/Soyuz
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas Lemet »

ppp kirjutas:Pagan, vist olen liiga mõjutatav, aga nüüd meenus mulle TPI teor. mehhi õppejõud, kes ka kusagil seal kandis (praegu tundub kangesti, et ka Angoolas :roll: ülikoolis mõnda aega toimetas, pidi ka olema enne 1983 millalgi. Sõiduvahendika oli tal igatahes hall GAZ24. Ta armastas küll osa loengust jutustada enda tegemistest ja muidu elust, paraku jällegi ei mäleta sellest Aafrika teemast midagi, ekstreemset midagi jällegi ei olnud.
Ja NA tegevusega Angoolas otseselt muidugi mu jutt jälle ei haaku. :oops:
Nime ei mäleta? Tundub kuidagi väääga tuttav, ainult auto ei lähe kokku...
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
wolfgang
Liige
Postitusi: 743
Liitunud: 28 Dets, 2008 22:44
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas wolfgang »

Üks värvikas mate õppejõud oli ka kuskil sealkandis.
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas ppp »

Lemet kirjutas:
ppp kirjutas:Pagan, vist olen liiga mõjutatav, aga nüüd meenus mulle TPI teor. mehhi õppejõud, kes ka kusagil seal kandis (praegu tundub kangesti, et ka Angoolas :roll: ülikoolis mõnda aega toimetas, pidi ka olema enne 1983 millalgi. Sõiduvahendika oli tal igatahes hall GAZ24. Ta armastas küll osa loengust jutustada enda tegemistest ja muidu elust, paraku jällegi ei mäleta sellest Aafrika teemast midagi, ekstreemset midagi jällegi ei olnud.
Ja NA tegevusega Angoolas otseselt muidugi mu jutt jälle ei haaku. :oops:
Nime ei mäleta? Tundub kuidagi väääga tuttav, ainult auto ei lähe kokku...
Kui väga pingutan, siis suudan meenutada oma nime ja sünniaega, suurt rohkem midagi. Vahel täiesti kaootiliselt mingi info kusagilt mälupimedustest välja sähvib... vb ei olnud ka hall, justkui oleks heledamat tooni olnud, igatahes Volga oli, või no vähemalt - mingi auto, päris kindel küll pole. :scratch:
Kasutaja avatar
pagan
Liige
Postitusi: 1263
Liitunud: 10 Nov, 2011 1:55
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas pagan »

Üks teist mõtleb igatahes V. Arro-t. Et olevat kah Aafrikas õpetamas käinud. Selline rõõmsameelne vanamees. Rahvasuu rääkis, et soe kliima ja kohalikud olevat ta huumorisoonele jälje jätnud - nimelt kasutas ta veits totakaid nalju meie tähelepanu köitmiseks. :)
Mul on temast ainult head mälestused.
Ülbeks minekuga hakkavad vead tulema.
Arensburger
Moderaator
Postitusi: 617
Liitunud: 25 Veebr, 2004 19:41
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas Arensburger »

metssiga kirjutas:Siin küsida on muidugi mugav, aga enne võiks ikka teha ühe elementaarse guugelduse:
http://www.veteranangola.ru/main/general/Soyuz
Продолжается работа с законодательными органами по изменению Приложения к Федеральному Закону «О ветеранах» и внесению туда реальных сроков ведения боевых действий в Анголе.
Antud saidilt võib siiski järeldused teha, et venelased on seal Angoolas ka lahingutes osalenud, kuigi ametlikult seda siiani eitatakse. Tsitaat ju näitab otseselt, et need Angola veteranid on tänasest "Veteranide Seadusest" välja jäänud ja nüüd tahavad nad õiglust jalule seada, et ka nemad saaksid osa selles seaduses veteranidele ette nähtud soodustustest.
Продолжается работа по розыску семей погибших в Анголе военных и гражданских специалистов, а так же созданию поименного списка всех погибших в Анголе советских (российских) граждан и изданию «Книги памяти Анголы».
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Olen kuulnud, et "Angoola veteran" (mõistagi mitteametlikus, eriosakonna eest varjatud vestlustes) figureeris Musta mere laevastiku kaldaväeosades juba 73. aasta paiku.
Et nt merejalaväe (ja võimalik, et ka nt eriüksuste) ohvitserid käisid kuskil kaugel Aafrikas juba varem kui 80ndatel.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas Jalutu »

Kas käisid? :scratch: Kahtlusi ei ole, on vaid kõhklused...
Всего с 1975 по 1991 г., в Анголе с целью оказания помощи в строительстве национальной армии побывало около 11 тыс. советских военнослужащих, из них 107 генералов и адмиралов, 7211 офицеров, более 3,5 тыс. прапорщиков, мичманов, рядовых, а также рабочих и служащих СА и ВМФ, не считая членов семей советских военнослужащих.
"Самые памятные дни"
Чернецов Е.П.
Издательство: М.: Издатель И. Б. Белый
Год: 2013
Страниц: 144
ISBN: 978-5-904935-40-5
[i]Aga lapsed on Teil toredad![/i]
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas metssiga »

Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas sadist »

Üks Tallinna taksojuht väitis, et oli 1975a Kaunase dessantdiviisi allüksuse koosseisus Angolas 3 kuud veetnud. 160. mehest tulnud tagasi 25.
Tont teab, rääkis ta nüüd tõtt või fantaseeris :dont_know: .
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Nõukogude Liidu illegaalne sõjategevus Angolas

Postitus Postitas metssiga »

Youtube's on päris palju materjali LAVi poolt, kes ka Angoolas sekka lõi - kasuta märksõnu "border war sadf" "angola bush war" "south west africa border war" vms, eriti hea on "koevoet border war". Kas nendes midagi ka nõukaliitlastest leidub, on muidugi iseasi?
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist