Saksa ostmargad

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
hans
Liige
Postitusi: 33
Liitunud: 19 Nov, 2005 18:29
Kontakt:

Saksa ostmargad

Postitus Postitas hans »

Kallid foorumlased ehk aitavad. Olen suur lugeja ja 2. maailmasõja huviline juba pubekaeast. (tänaseks 37 aastat vana)
Pea igas kirjandusallikas kohtame väiteid, et Saksa poolt vallutatud ida-aladel ei kehtinud rahana Reichsmark vaid Ostmark. Endal on kogus suur patakas Reichsmarkasid ja penne ja ei ühtki ostmarka. Väidetavalt sai Reichsmarkasid hõlpsalt vahetada ostmarkadeks, aga mitte vastupidi ja ostmargad ka Saksamaal ei kehtinud. Nüüd tahtsin end täpsemalt kurssi viia selle imeloomaga. Internetist tuleb märksõnaga Deutches Ostmark välja ainult vabadussõjaeelse nn. Riia marga pilt. Ei mingit viidet Teise maailmasõja ajal käibel olnud rahast. Kas kellelgi on sellest imeloomast pilti postitada? Samas ka küsimus, et kui Eesti alal Rechsmarka polnud, Siis kuidas need mitmetuhande nominaalväärtusega isendid siin nii levinud on, kaasaarvatud mu vanaisa kapis. Olen küll lugenud pea 50 sõda kajastavat teost alates Laari omadega ja lõpetades lennuväe abiteenistuse poiste memuaaridega, aga kusagilt seda selgitust pole saanud. Ehk aitate mind...

Terv
Hans
Reserv
Liige
Postitusi: 151
Liitunud: 14 Mai, 2007 15:51
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas Reserv »

Eestis kehtisid rahad, mida nimetatakse Ostmarkadeks (Kreditkassenscheine), mille nominaal oli riigimark (Reichsmark).
Mündid ja paberrahad olid järgmised, mälu järgi:
Tsingist 1-, 5- ja 10- riigipennised
Vasest 1- ja 2-pennised, rentenpennised ja riigipennised (ainult kuni 1942. aastani, sealhulgas ka keisririigi ja Weimari vabariigi aegsed)
Alumiiniumpronksist 5- ja 10-rentenpennised ja riigipennised (vist kuni 1943. aastani, sealhulgas Weimari vabariigi aegsed)
Paberist 50-riigipennised, 1-, 2-, 5-, 20- ja 50-riigimargased.
Täpsemad andmed saab kataloogidest.
Ich bin kein Soldat. Ich bin ein Reservist.
hans
Liige
Postitusi: 33
Liitunud: 19 Nov, 2005 18:29
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas hans »

ei saanud ikkagi aru. kas osad rechspfenningid kehtisid siis omal kujul eestis ja osad nendest enne vabadussõja aegsetest paber ja metallrahadest ka? palun selgitage

Terv
Ants
Reserv
Liige
Postitusi: 151
Liitunud: 14 Mai, 2007 15:51
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas Reserv »

Saksa paberraha Eestis ei kehtinud, siin käibimiseks tehtigi spetsiaalsed paberrahad (mustal turul oli nende kurss kõrgem, kui Saksamaal kehtinutel ja nende eest sai sundhinnaga igasugust kaupa osta, näiteks Oskar Angeluse mälestustes saab selle kohta lugeda). Eestis kehtisid Saksa müntide väiksemad nominaalid ("Deutsches Reich"), 1941. aastal olid siin väidetavasti lühikest aega käibel ka Reichskreditkasseni 5- ja 10-riigipennised tsingist mündid. Need Saksa rahad, mida ma ei nimetanud, ei olnud (vähemalt ametlikult) Eestis käibel.
Ich bin kein Soldat. Ich bin ein Reservist.
hans
Liige
Postitusi: 33
Liitunud: 19 Nov, 2005 18:29
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas hans »

Aga on siis kellelgi pilte saata nendest siinkehtinutest rahadest ja on siis kellelgi selgitust, miks meie aladel leidub hulgaliselt Rechsmarkasid?


Hans
Reserv
Liige
Postitusi: 151
Liitunud: 14 Mai, 2007 15:51
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas Reserv »

Ich bin kein Soldat. Ich bin ein Reservist.
hans
Liige
Postitusi: 33
Liitunud: 19 Nov, 2005 18:29
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas hans »

No taas segaduses... Viimased paberrahad on ju otse minu kollektsioonist... Aga Miks neil siis kiri Reichsmark???? kui nad olevat hoopis ostmargad... Palun selgitage. Neid pliipenne on mul ka oma kilo, aga peal ikka kiri Reichspfenning??? Mis siis eristab neid riigimarkadest ja pennidest või ´äkki pole ma neid näinud..
hans
Liige
Postitusi: 33
Liitunud: 19 Nov, 2005 18:29
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas hans »

Ja selle kõige juures ei ürita ma neid mitte müüa vaid selgust saada...
hans
Liige
Postitusi: 33
Liitunud: 19 Nov, 2005 18:29
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas hans »

tundub, et olen püstitanud parajalt pähkli teema, aga kes oskab vastata. palun tehke seda...
hulgus
Liige
Postitusi: 81
Liitunud: 11 Mär, 2009 22:58
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas hulgus »

Ostmark nimekuju kasutati I maailmasõja aegsetel rahadel, ehk nn Kovno (Kaunas) väljaantud rahadel.
http://en.wikipedia.org/wiki/German_ostmark (vahemärkusena olgu tähendatud, et lihtne 2 marka rahatäht laitmatus seisus on muidu laialt levinud teiste nominaalide seas ülim haruldus)
Samal ajal olid kasutusel ka "Pozeni (Poznan) Idarublad".
http://en.wikipedia.org/wiki/German_ostruble
Kuskil nettiavaruses oli hea kirjatükk nende käibimisest, aga hetkel ei viitsi otsida.

II maailmasõja ajal kasutasid olid kasutusel Saksa e erinevate okupatsioonitsoonide jaoks erinevad rahatähed, kõik seotud reichsmargaga, kujundused aga erinevad. Baltikum, Ukraina, Poola Ungari ja miskit veel rahatähed on ka endal esindatud.

Kas nüüd täpne ja kasuks vastus oli, aga sammuke ehk edasi.
Ulan-Ude40, 75274
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas OveT. »

Lihtne vastus on selline. Ostmark on nende, teema püstitaja kogus olevate, paberrahade rahvapärane nimetus, mis tulenes sellest, et need olid kasutuses Balti regioonis.
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
Deaktivist
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 24 Nov, 2011 13:37
Kontakt:

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas Deaktivist »

Tegelikult on väga lihtne - kõik mündid kehtisid nii Saksamaal kui ka Eestis. Paberraha puhul on need Eestist leitavad rahad kõik "ostmargad", mis sest, et peale kirjutatud Reichsmark. Ostmark on lihtsalt rahvapärane nimi. Saksamaal olid Reichsmargad teise kujundusega. Loomulikult kehtis aga segastel aegadel igasugune raha mis aga parasjagu juhtus olema. Ka nõukogude rublad näiteks. Eriti hinnas oli aga muidugi kuld.
Kasutaja avatar
Pirr
Liige
Postitusi: 541
Liitunud: 07 Dets, 2007 14:08
Asukoht: Tartu

Re: Saksa ostmargad

Postitus Postitas Pirr »

Eraldi teema on veel Wehrmachti paberrahad ja kus neid kasutati :D
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist