Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Militaartehnika mudelitest. Tehnoloogiad ning mõõtkavad ei ole piiratud.
estiko12
Liige
Postitusi: 49
Liitunud: 29 Jaan, 2012 21:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas estiko12 »

Tervist! Nüüd hakkas ehitama siis 1:35 mastaabis saksa veokit. See on siis mu esimene 1:35 mastaabis aparaat. Aga mul on juba esimesed küsimused suurele ringile. Siin on kaasas metallist värgendused. Kas need jäävad liimiga kinni või need käivad kuidagi teist moodi kinni? Teine küsimus oleks värvi kohta. Ma ei saa aru mis värvi see veok on. Kas see on hallikas või sinakas-hallikas värv. Aga üldjoones paistab, et Trumpeter teeb päris kvaliteetseid mudeleid, et nii palju juppe on sellel mudelil (680+). Ja veel üks küsimus, et kas neid metall asju peab ka värvima või need jäävadki samaks. Kui midagi jäi arusaamatuks siis kribage siia oma küsimus. Ja ma sooviks teie arvamust selle masina kohta ja kui keegi leiab selle masina kohta mingeid pilte siis aga palun.


Mudelist

Tootjaks Trumpeter
Mastaap 1:35
Pikkus 269.5 mm

Ette tänades!
Manused
Nendest on jutt siis
Nendest on jutt siis
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2111
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas vaoinas »

Tere

Metallsöövitused (nimetame neid edaspidi nii), on mudelil kaasas peaasjalikult selleks, et plastmassivalu tehnoloogia ei võimalda nii detailseid detaile valada. Seega, mudeli koostamise puhul lisa neid vastavalt instruktsioonile. Lõpuks saavad need kõik ikkagi värviga kaetud.

Tavalise mudeliliimiga (eeldan, et kasutad seda revelli sinises anumas olevat liimi - see on meil siin kõige levinum http://www.modelsforsale.com/listphotos/RR39608.jpg metallsöövitusi liimida ei saa - selle jaoks soeta endale superliim (on paremaid, on halvemaid. On spetsiaalselt mudelitele mõelduid. Tavalisest kaubandusvõrgust kättesaadavaist on minu jaoks parimaks osutunud super moment http://www.svarosprekes.lt/product_imag ... _17880.jpg) Et vältida liimilärakaid oma mudelil siis pigista paras tilk tugevama aluse peale (papp, või paksem paber vms) ja sealt kannad seda pisut konksuks pressitud hambatiku otsaga liimitavale detailile.

Kindlasti on olemas ka professionaalsemaid võtteid ja vahendeid, kuid jagasin siin näpunäiteid just lihtsamatest ja kättesaadavamatest vahenditest lähtudes.

PS. et värvid pintsliga, siis pead silmas pidama, et metallsöövitused ei taha hästi värviga kattuda - tahavad mitut kihti saada. Et üldse pintsliga paremini toimetada - nii plast-, kui metalldetailide osas, siis muretse endale üks aerosoolkrunt (tavaline, halli tooni) ja kasuta seda värvimisel kruntvärvina. Ja midugi, ÕHUKESED KIHID. Nii aerosooliga, kui pintsliga kattes - vedelam värv ja õhukesed kihid.
estiko12
Liige
Postitusi: 49
Liitunud: 29 Jaan, 2012 21:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas estiko12 »

Tahtsin asjad üle küsida, et pärast mingeid jamasi ei tuleks ehitamise käigus. Revell on mul ikka põhiline
Kasutaja avatar
Hertsog
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 23 Veebr, 2009 9:03
Asukoht: Dorpat, nõudmiseni
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas Hertsog »

sorry et off topic, aga:
Metallsöövitused (nimetame neid edaspidi nii)
eestikeeles on täiesti olemas sõna fotoetsing, ehk siis fotosöövitus. samuti kasutatakse trükitehnikast tuntud sõna "ofort", mis tuleb prantsuse keelsest "eau-forte". kui on sügavam huvi, siis internet on abiks :D

aga loomulikult on kõigil põhiseadulsik õigus nimetada neid nii nagu hing ihkab.

vaoinas on kirjutanud pika ja põhjaliku jutu fotoetside liimimisest, aga on unustanud öelda levinuima liimi nende tarbeks: Super Attack (tsüanoakrülaadi baasil, ingilise keeles kasutatakse ka lühendit CA), seda peaksid kõik teadma :) Super Moment on lihtsalt selle odavam koopia, aga töötab sama tõhusalt.
Et vältida liimilärakaid oma mudelil siis pigista paras tilk tugevama aluse peale (papp, või paksem paber vms)
papp või paksem paber tõmbab vedelama versiooni CA-liimist sisse. isiklikult kasutan fossiili poolt kunagi mainitud alust: tühi tabletileht, mõnus "kausike"
Pilt

https://www.facebook.com/panzerwerke

Bitte kommen sie in nach käsikaudu, aber vorsicht: esikus on dunkel ja tulistatakse !
estiko12
Liige
Postitusi: 49
Liitunud: 29 Jaan, 2012 21:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas estiko12 »

muidu on siin ,,värvi ja markeerimis´´ õpetuse peal ära öeldud mis värvi tuleks kasutada(Vallejo, Model Master, Tamiya, Humbrol) aga ise kasutan Revell toodangut. et kui keegi oskaks öelda masina värvuse( hallikas või sinakas-hallikas).
Joss Metsast
Liige
Postitusi: 2065
Liitunud: 23 Aug, 2005 9:34
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas Joss Metsast »

Värvi vastavustabeleid leiad netis üsna hõlpsasti. Vaata alustuseks siia:
http://www.ipmsstockholm.org/helpdesk.asp#color_charts

Saksa tankihall on revellil muidu 78, pane sinna natike satiinvalget (SM301 on vist) ka sisse, nii 3--5 %

üks hää tabelite leht veel, sobivalt kohalt lahti :)
http://scalemodeldb.com/paintcharts/revell
Viimati muutis Joss Metsast, 26 Mär, 2013 20:51, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2111
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas vaoinas »

Ma siis ohvtopikuna annan vastulöögi
eestikeeles on täiesti olemas sõna fotoetsing, ehk siis fotosöövitus. samuti kasutatakse trükitehnikast tuntud sõna "ofort", mis tuleb prantsuse keelsest "eau-forte". kui on sügavam huvi, siis internet on abiks

aga loomulikult on kõigil põhiseadulsik õigus nimetada neid nii nagu hing ihkab.
Ma arvan, et kui kasutad ilma eelselgituseta siin sõna ofort, siis ei ole ma selle foorumi lugejatest ilmselt ainus, kes peab öeldust aru saamiseks kuugli appi võtma. Samas sinupoolne keeleliste teadmiste rikastamine on väga kasulik asi. Minupoolse märkuse "nimetame neid edaspidi nii" peamine mõte oli ikkagi selles, et söövitustest ei saaks meil põhimõistetena metall värgeldused või metall asjad. Fotoets on muidugi ka korrektne mõiste, aga söövitus on siinkirjutaja jaoks kuidagi keeleliselt kodusem
vaoinas on kirjutanud pika ja põhjaliku jutu fotoetside liimimisest, aga on unustanud öelda levinuima liimi nende tarbeks: Super Attack (tsüanoakrülaadi baasil, ingilise keeles kasutatakse ka lühendit CA), seda peaksid kõik teadma Super Moment on lihtsalt selle odavam koopia, aga töötab sama tõhusalt.
Super attack kuulub minu jaoks samuti mõiste "superliim" alla - kõik nad on suht tsüanakrülaadid. Attackil on ka muid koopiaid, mis ei tööta sugugi nii hästi - Attacki ei toonud tootena meelega välja, sest esiteks puudub mul attackiga pikaajaline kogemus ja teiseks leian, et algaja mudelist ei pea end kohe oimetuks maksma, kui turul on saada samaväärsete omadustega oluliselt odavam toode.

Liimitilga aluseks võib kasutada tõesti mida iganes sobivat - üldiselt - isegi kui papp sisse tõmbab, siis enamasti ei jõua vähemalt siinkirjutaja seda liimitilka siiski sedavõrd ära kulutada, et see sissetõmbamine häirima hakkab - enne kuivab tilk liimi lihtsalt sinna ära. Aga jah, oleneb liimi vedelusest, kui papp ei sobi, leiab nutikas mudelist kindlasti midagi sobivamat.


Mis nüüd mudelisse endasse puutub, siis konkreetse komplekti kohta leiad siit väga põhjaliku ülevaate http://www.perthmilitarymodelling.com/r ... _flak.html
Seal on ka võrdlus konkureeriva tootega firmalt Bronco ja kummagi karbi plussid - miinused. Ohtralt pildimaterjali samuti.
muidu on siin ,,värvi ja markeerimis´´ õpetuse peal ära öeldud mis värvi tuleks kasutada(Vallejo, Model Master, Tamiya, Humbrol) aga ise kasutan Revell toodangut. et kui keegi oskaks öelda masina värvuse( hallikas või sinakas-hallikas).
Värvide koha pealt guugelda võrdlustabeleid - neid on palju, näiteks see: http://www.humbrol.com/convert-to-humbr ... on-tables/
selle järgi peaks sulle tankihallina sobima revell 78. (võtsion tabelist kiirelt Humbrol 67 ekvivalendina)
fossiil
Liige
Postitusi: 3555
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas fossiil »

Tervit.

Palun kah võimalust vahelehõikeks: ärgem unustagem, et antud hetkel on tegemist tema ESIMESE 1:35 mõõtkavas mudeliga! Ja kui aus olla, siis minu arvates ei ole valitud subjekti sugugi lihtne "näpuharjutusena" kokku panna.

Perthi lehel olev võrdlev revüü on hea ja sellest lähtudes oleks mõistlik võtta ülesandeks asi otse karbist ja korralikult kokku panna. No ja ka ära värvida. Seda, et kui hea või halb (õigemini paras saast) see komplekt koopiamudeli tegemiseks on, ei maksaks esimesel korral jutuks võtta, sinna võib jõuda aja jooksul, kui peaks selline huvi tekkima.

Nii et alustuseks tutvu põhjalikult instruktsiooniga ja jaga mudel mõttes sõlmedeks, lähtudes põhimõttest, et oleks lihtsam värvida. No et paned mingi loogilise osa kokku ja värvid ära, seejärel järgmise ja nii edasi. Seejärel liimid juba koostatud ja värvitud sõlmed kokku. Arvan, et kuidagi nii võiks asi käia, või on ehk paremaid ettepanekuid?

Urmas.
estiko12
Liige
Postitusi: 49
Liitunud: 29 Jaan, 2012 21:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas estiko12 »

Ma algul mõtlesin et teen samm-samm haaval ega ei rutta edasi sest karbis on palju juppe ja vahepeal võivad need pisikesed ära värvitud jupid ära kaduda. Noh Reveliga võrreldes on Trumpeter ikka palju parem.
fossiil
Liige
Postitusi: 3555
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas fossiil »

Eks ma kirjutasin ilmselt veits segaselt kah: jutu mõte on selles, et sa ei liimiks kohe kogu mudelit kokku, sest pärast on suht keeruline, kui mitte võimatu, igale poole pintsliga pääseda.
Aga seda, et väikesed tillukesed värvitud jupid võiksid vahepeal "ära kaduda" - vaat seda lihtsalt ei tohi juhtuda: kogu raamide küljest lahtilõigatud nodi võiksid hoida väikestes karbikestes ja need baseeruksid omakorda mudeli karbis. Siis ei saa midagi sellist juhtuda.
Kasutaja avatar
Hiinlane
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 13 Jaan, 2011 17:24
Asukoht: Tallinn, Kopli Ühendkuningriik
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas Hiinlane »

fossiil kirjutas:Eks ma kirjutasin ilmselt veits segaselt kah: jutu mõte on selles, et sa ei liimiks kohe kogu mudelit kokku, sest pärast on suht keeruline, kui mitte võimatu, igale poole pintsliga pääseda.
Aga seda, et väikesed tillukesed värvitud jupid võiksid vahepeal "ära kaduda" - vaat seda lihtsalt ei tohi juhtuda: kogu raamide küljest lahtilõigatud nodi võiksid hoida väikestes karbikestes ja need baseeruksid omakorda mudeli karbis. Siis ei saa midagi sellist juhtuda.
Mina kasutan pisut teist taktikat. Iga detaili, mille restist välja lõikan, puhastan ära ja liimin kohe paika ehk siis restist lõikan välja ainult hetkel vajaminevad detailid. Urmas pidas ilmselt silmas seda, et kui oled näiteks raami juba kokku pannud, siis kabiini ära kohe peale kleebi, sest kabiini alt sa siis värvida ju ei saa, vaid värvid raami ära ja alles siis asud kabiini kallale. Võid muidugi kogu värvimise lõppu jätta kuid just seda pead arvestama asjade kokku liimimisel kas sa pärast sinna ligi pääsed. Muidu pärast vaatad, et väljast näeb ilus välja aga vot sumbuti jäi pooleldi värvimata.
estiko12
Liige
Postitusi: 49
Liitunud: 29 Jaan, 2012 21:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas estiko12 »

taktika on päris hea aga ma teen veel paremalt, nimelt ma värvin kõik jupid ära ja kui nad on ära kuivand siis alles liimin nad oma kohtadele. See taktika peaks olema siis kõige parem, ei ole pärast muret et kuskil oleks värvimata jäänud ja üld joones näeb ka siis parem välja.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2111
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas vaoinas »

Kärbin pisut võidurõõmu - see ei ole sul üldse hea taktika. Jälgi siinses ja ka teistes foorumites mudelite ehitust kajastavaid teemasid. Ja jälgi just organisatoorset poolt silmas pidades - mida, mis hetkel värvitakse ja kuhu on värvimisetapiks mudeli koostamisega jõutud.

Mudeli kokkupanek (assembly) koosneb paljudest alamsõlmede (sub-assembly) koostamisest. Need alamsõlmed (kabiin, raam jne) pead ikka valdavalt enne värvimist kokku panema. Erandiks on sageli veermik, kus rattad tuleb kõik eraldi värvida. Enne koostamist loe kogu instruktsioon hoolikalt läbi ning koostamisel pea silmas ka kogu üldpilti. Jälgi põhimõtet, et enne värvimist oleks kokku pandud võimalikult palju detaile ning samal ajal et oleks võimalik veel kõigile pindadele pintsliga ligi pääseda.

Miks su mõte väga halb on? Värvitud pinnale ei ole enam hea asju liimida - esiteks ei kipu nad enam selle revelli liimiga sinna kinni jääma. Siis sa paned rohkem liimi - see hakkab sul plastmassiga koos ka värvi üles sulatama ja lõpptulemus on värviseguse liimiga mökerdatud pinnad, mis sul tuleb vähegi talutava tulemuse saavutamiseks ikkagi üle värvida. Probleeme on selle detailide värvimisega veel, aga ülaltoodu puudutab sind ilmselt praegu kõige otsesemalt.
fossiil
Liige
Postitusi: 3555
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas fossiil »

estiko12 kirjutas:taktika on päris hea aga ma teen veel paremalt, nimelt ma värvin kõik jupid ära ja kui nad on ära kuivand siis alles liimin nad oma kohtadele. See taktika peaks olema siis kõige parem, ei ole pärast muret et kuskil oleks värvimata jäänud ja üld joones näeb ka siis parem välja.
No eks sellisel puhul on muidugi omad probleemid, nagu vaoinas just mainis, aga ka siis saab hakkama, kui oled tulevased liimimise kohad eelnevalt maskinud. Või kui neid ikka kole palju on, siis saab liimimise kohad enne kokkupanekut noa otsaga kergelt üle kaabitseda. Sest suur hulk liimi ei ole hea lahendus, Revelli purgi nõela otsast tilgutan ma tavaliselt tühja tabletipakendisse ja võtan sealt peene terastraadi otsa keeratud aasakesega ja seejärel kannan liimitavale kohale. Või siis kastan õige õrnalt liimitava koha otsapidi sellesama tilga sisse (muidugi, kui detail võimaldab).
estiko12
Liige
Postitusi: 49
Liitunud: 29 Jaan, 2012 21:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Matsa hullus ehk Saksa Sd.Kfz6/2 3.7 cm Flak 37

Postitus Postitas estiko12 »

Tervitus! Pea kuu on möödas kui ma selle teema üles panin. Paar päeva seisis karp laua nurgal, kuid ei suutnud näpud eemal hoida ning sellest peale olen ma iga õhtu midagi ehitanud. Samm saaval liigun ehitusega edasi ning ega torma kohe viimase lehekülje juurde et saaks kiirest valmis nagu on olnud mu eelmiste mudelitega mis said mul paari päevaga kokku pandud. Ei ole olnud eriti seda ehitus rõõmu nende mudelitega aga igakord kui võtan selle mudeli ette tõuseb kohe vaimustus kõrgele :D . Nagu ütleb vanasõna: tasa sõuad, kaugele jõuad. Vahepeal olen oma närve veidi rahustanud KV-1(1:35 mastaap) mudeli ehitusega. Viskan ka varsti tolle mudeli pildid üles. Piltidel on näha, et mudel vajab veidi värviparandusi. Järgmise postituse ajaks on nood ka tehtu.
Manused
P4166657.JPG
P4166657.JPG (115.69 KiB) Vaadatud 7064 korda
P4166655.JPG
P4166655.JPG (110.9 KiB) Vaadatud 7064 korda
P4166654.JPG
P4166654.JPG (123.62 KiB) Vaadatud 7064 korda
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 29 külalist