Teises foorumis sai sellel teemal kirjutatud pikemini. Kopeerin nüüd siia ka mõne postituse. Väike arvamuseavaldus...

.
Postitatud: 11.8. 13:34 Teema:
--------------------------------------------------------------------------------
Eestile roomiktehnika ostu planeerimist piirab minuteada ministeeriumi otsus, mis ei luba metallroomikutega elukaid muretseda. Võimalik, et muidu oleks meie pargis juba 3 sellist (mitte lahingutankid) olemas.
Mis rahalisse poolde puutub, siis põlvkond vanemad masinad on juba niivõrd kasutud tänapäeva soomusvägede lahingus, et neid saab autohinnaga. 7000 EUR vist küsitakse ühe Leopard 1 eest.
Mina pakuks esialgseks lahenduseks muretseda üks rühm (4+1 tagavaraks) Leopard 1 masinat. Vene tehnikat ei saa me kasutada, sest see lõhub teed ära. Lääne asjadel on pea kõigil kummipadjakesed (üks padjake = 100<... EUR) roomikute küljes ja nad jätavad asfalidile vaid kurvidesse kummijutte. Üks selline roomikute kpl peaks kestma 1000 km ja eks tank rüüpab samuti u 3 ltr/km. Sellepärast on transpordiks üilvajalikud paar rasket treilerveokit, mis maksavad juba suuremat raha, kuid võtavad kuni 2 ltr/km. Kui üks Leo peaks sohu ära uppuma, läheb raudselt vaja evakueerimistanki abi, mida peaks ka üks-kaks olemas olema. Neist viimastest võib küll ka üldist kasu tõusta muudegi masinate väljasikutamisel. Seega - kõrvalkulud on tankide soetamisel palju suuremad, kui hind, kuid, kui neid saaks sellise võileivahinnaga, võiks ehk katsetada... Mõningaid läänes/USAs välja koolitatud tankimehi peaks kaitseväes tegelikult olema, kuid remonditehnikud tuleks alles ette valmistada...
Organisatoorselt ma näeksin, et selline "proovirühm" oleks Scoutspataljoni koosseisus. Eestmärgiks peamiselt tankitõrjujate koolitus ja jalaväe-tehnika koostöö õppimine väljaõppel. Samuti spetsialistidele ja logistikutele esmakogemuse andmine. Lahinguline osa jääks minimaalseks.
Postitatud: 12.8. 10:42 Teema:
--------------------------------------------------------------------------------
Ei saa see "proovirühm" hakkama ka ühe või kahe korraliku sillata. Ei maksa unustada, et väikeste metsateede sildade kandevõime reeglina üle 25 tonni ei ulatu, meie mudaste veekogude (kraavide-ojade-jõgede) forsseerimine ei ole aga nii lihtne ettevõtmine, kui esimese hooga arvata võiks.
_________________
Kui teised teevad mis kästakse, siis pioneerid teevad mis tahavad....
Postitatud: 12.8. 11:10 Teema:
--------------------------------------------------------------------------------
kangelaspioneer kirjutas:
Ei saa see "proovirühm" hakkama ka ühe või kahe korraliku sillata
Põhimõtteliselt on sul loomulikult õigus. Paigaldatavad või mobiilsed sillad on olulised kusjuures kõigile väeliikidele, mitte ainult tankidele. Sillapaigaldajad (kuidas selle üldnimetus peaks rahvakeeles olemagi - vene keeles on mostoukladnik vms näiteks) ei pea küll nüüd roomikutega olema...