D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squadron

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
arvolv
Liige
Postitusi: 541
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squadron

Postitus Postitas arvolv »

Austatud fooroumi kolleegid;

Täna, 70. aastat tagasi, 06. VI. 1944, avasid Lääneliitlased (Ameeriklased, Kanadalased ja Inglased) teise rinde sakslaste vastu Normandias, Prantsusmaal - nii nimetatud "D-Day" rinne. Vähemalt üks eestlane osales ka D-Day dessandis - (RAF) F/O* Endel SUSI, kes lendas oma de Hallivand DH 89 "Mosquito'ga" üle lahingu rajooni. SUSI oli määratud lennata koos 305. Poola eskadroniga, ja tema "Mossie" lennuk siis kandis Poola ja RAF markeeringuid (värvitahvel lisatud all).

Üks Eesti kaubalaev, endine "Signe", osales ka Normandia dessandis. Inglased kasutasid seda laleva Mulberry sadamas, Gooseberry 3'e (kaitse) positsioonis.

Terv.;

Arvo

* Flight Officer
Manused
RAF DH 98 Mossie Mk VI SMoB LR313 305PolishSqd Endel SUSI MilNet (750px).jpg
RAF DH 98 Mossie Mk VI SMoB LR313 305PolishSqd Endel SUSI MilNet (750px).jpg (36.51 KiB) Vaadatud 9213 korda
ivanorav
Liige
Postitusi: 922
Liitunud: 30 Juun, 2008 22:38
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas ivanorav »

Väike parandus: "D-day" oli operatsiooni alustamise päev,maaletöusmise operatsiooni nimi oli "Picadilly tsirkus" ja kogu tegevuskava nimetati operatsiooniks"Overlord"
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas sadist »

"Londoni ringhäälingus anti ülevaade välismaa meremeeste keskusest Cardiffis, kusjuures tõsteti eriti esile Skandinaavia ja Baltimaade meremehi. Baltimaade meremeestest paistvat eriti silma eestlased, keda olla Cardiffis umbes 1000 meest. Lisaks teatati veel, et Eesti laevad võtnud osa dessandist Normandiasse."

"Malevlane"(Helsinki 1943-1944)nr 33
Kasutaja avatar
Parovoz
Liige
Postitusi: 985
Liitunud: 20 Aug, 2005 20:30
Asukoht: Lasnogorsk, Balti mere ääres
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas Parovoz »

Tere tere
Väga ilus pilt. isegi mudeli tegin selle järgi. AGA, minul oleva info järgi selle lennukiga sellel kuupäeval lendas siiski RAF teine meeskond. E.Susi määrati sellele aparaadile 19.septembril.
kuidagi nii..
Lugupidamisega
Taara avitab! ...
arvolv
Liige
Postitusi: 541
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. Parovoz;

Tänan Teid väga kenade sõnade eest minu värvitahvli kohta.

Paluksin siis väga Teie abi - kui minu joonistatud värvitahvel näitab seda lennukit, mis määrati Endel Susile alles 19. septembril 1944. aastal:

A.) Millise RAF "Mossie" lennukiga ta siis 06. juunil 1944. aastal lendas?
B.) Kas Teil on (juhuslikult) üks foto/mõned fotod/andmed sellest "Mossie" lennukist olemas?

Sooviksin väga ühte värvitahvlit valmistada, mis näitab seda lennukit, millega Endel Susi juuni kuu jooksul, 1944. aastal, prantsuse Normandy rajoonis operatiivne oli.

Tänan Teid ette abi/nõu eest.

Terv.;

Arvo L. V.
Kasutaja avatar
Parovoz
Liige
Postitusi: 985
Liitunud: 20 Aug, 2005 20:30
Asukoht: Lasnogorsk, Balti mere ääres
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas Parovoz »

Tere tere!

Raputan tuhka endale pähe ja pean tunnistama , et ei ole tihe külaline aga minu poolt on ebaviisakas niiiiii kaua mitte vastata.
Seega , püüan nüüd siis parandada seda viga.
Toonitan , et olen Teie tööde fänn. Oleks , ma arvan, tore kui teil oleks mingi albumTeie töödest(värvitahvlitest) eraldi relvastus tüüpide järgi. Eriti huvitavaks minu jaoks on tehnika , mida olid käitlemas Eestist pärit inimesed või seotud Eestiga.
Minu andmed pärinevad Poolas trükitud raamatust No.101 DH Mosquito(1) . Poola lendurid Mosquitodel. Palju seda usaldada saab, ei oska öelda aga seal viited Inglismaal asuvatele muuseumi arhiividele. Seega jääb Teie otsustada, kas on või ei ole usaldusväärsed.
Ok, asja juurde. Teie poolt värvitahvlil kujutatud olev Mosquito oli tõesti 305 SQn masin, aga kuulus sellepoolest , et oli mitme vaenlase lennuki allatulistamises. Kahjuks ,see FB VI Mosquito serial LR313 , kaotati 22 Aprillil 1944 , kus meeskond W/O Tadeusz Ciula ja F/O J.M Rosinski pääsesid purunenud masinast vaenlase territooriumi kohal.
Nüüd siis E.Susist. Sellesama allika alusel on öeldud ka ,et sel ajal oli eskadrillis samade koodidega SM-B lennuk aga serial oli NS846, kuid sellega ei saanud E.Susi lennata kuna oli alles OTU-s, ning erilist mainimist ei leia . E.Susi nimi figureerib eskadrilli nimekirjas alles minu poolt( september 1944 lk.81) eelnevalt esitatud kuupäevast. Aga piloot jõudis ägedalt võidelda lennukil Mosquito SM-B serial PZ401. Koos Poola piloodiga , kes kirjutas hiljem raamatu" In a Mosquito over the Third Reich". Need siis minu andmed.
Loodan , et oli abi. Aga huvitav, et USA firma Monogram models valmistab täpselt Teie poolt joonistatud koodide ja eraldusmärkidega MOsquito mudelit skaalas 1/48.

Lugupidamisega
Taara avitab! ...
arvolv
Liige
Postitusi: 541
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. Parovoz;

Tänan Teid väga kenade sõnade eest. Nii, et mul on vähemalt üks (nüüd ametlikult dokumenteeritud) värvitahvlite tööde "fän" olemas - hea seda teada... :D :D :D

Paistab, et meil on siis mõned sarnased sõjaväerjaloo huvid; mina ka olen väga sõjaväe tehnikast huvitatud; ja selle huvi tõttu siis esitan ma ka oma joonistusi. Peaks, jah, mingi albumi Internet'is kokku panema, kus ma siis oma värvitahvleid esitan.

Mul on, näiteks, (peaaegu) kõik Eesti, Läti, Leedu ja Litwa Środkowa (Kesk-Leedu Wabariik) tsiviil ja lennuväe lennukid joonistatud (kokku, EW/LAT/LIT/D/UK/USA/Venemaa-NL/S/SF/NL (Holland)/PL/BAZ/jne. peaaegu 3.000+ värvitahvlid erinevatest lennukitest). Ka Balti riigi soomuse tehnikast on mul üsna palju värvitahvleid valmistatud. Mitte ainult Balti riigi tankidest; aga ka Saksa/NL/USA/UK/jne soomustehnikast, mis siis Balti riikide pinnal aktiivsed olid. Siis veel lipud, mundrid, laevad.....

Mis siis Endel Susit ja tema "Mossie" lennukit puudutab, uuendan selle värvitahvli, Teie andmete järgi - SM-B, ja siis PZ401. Aga siis, pean need D-Day kere/tiiva must-valged "triibud" ära võtma.

Probleem on tihti nii, et kui alguses, keegi esitab mõned andmed - ja nad pole õiged - hiljem, paljud teised kopeerivad selle vea - ja siis sellest originaal veast tihti tuleb uus fakt. Kahju... Lugesin, et Endel Susi lendas selle lennukiga (SM-b/LR313) D-Day päeval.... joonistasin siis ka tema lennuki nii... ;)

Veelkord, tänan Teid väga kenade sõnade ja abi/nõu eest.

Terv.;

Arvo L. V.
arvolv
Liige
Postitusi: 541
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

F/O Endel SUSI, RAF 305; DH 89, Polish Squadron; 1945

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. Parovoz;

Tänan väga abi eest. Siin siis on minu uuendatud värvitahvel Endel SUSI DH 89 "Mossie" lennukist, SMoB/PZ401, 1945. a., Teie hindamiseks.

Terv.;

Arvo
Manused
RAF DH 98 Mossie Mk VI SMoB LR313 SUSI v1 MilNet (1050px).jpg
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas kari lumppio »

Tere!

Selles raamatus on nii Endel Susi kui tema juhitud Mosquito FB. VI PZ401 SMoB foto:

http://mmpbooks.biz/shop2/product.php?p ... 249&page=1
lk. 154-155

Minu teada Susi ei lennanud 305 squadronis sellel ajal kui need must-valge triibud olid veel kasutusel.

t.
Kari
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas andrus »

LOT.A.V.37/9 Chronicle of 305 Bomber Squadron, August 1940 - January 1946
Poola keeles käsikirjaline üksuse kroonika. On ka pilte. Susi nimi jookseb ka sealt läbi lõpu poole.

http://www.pism.co.uk/page2_documents.htm
arvolv
Liige
Postitusi: 541
Liitunud: 06 Okt, 2006 15:06
Asukoht: Seattle, WA, USA
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas arvolv »

Lgp. Andrus;

Aitäh info/URL'i eest. Olen Teile selle eest väga tänulik.

Terv.;

A
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: D-Day 06. VI. 1944; F/O Endel SUSI, RAF 305. Polish Squa

Postitus Postitas toomas tyrk »

Huvitav dokument tõesti. Paar pilti illustratsiooniks.
susi_6.JPG
Nagu mina aru saan - briti auastmete andmine. porutšik Susi sai Flight Lieutenantiks. Ehk siis mõlemad auastmed tegelikult = leitnant.

Samas - tema vaatleja Pruszynski oli poola kapten ja sai briti Flying Officier'iks, ehk samuti kapteniks. Aga ülejärgmine mees nimekirjas porutšik Lipinski on briti väes ka sellest päevast FO, aga Poola väes jäi porutšikuks edasi. Auastmes ülendamine ei olnud automaatne ja üheses seoses briti või poola poole otsustega. Ilmselt vormikuuel kanti ikka briti eraldusmärke ning palka saadi ka nende järgi. Igal juhul huvitav segadus. Ilmselt sama toimus kõigis poola üksustes briti vägede koosseisus.

Teine põhjus, miks pildi välja valisin - seal juures on ka värske FO Pruszynski sarž. Saage tuttavaks. Susi vaatleja Mosquito peal.

Teine pilt on selle poolest huvitav, et öeldakse, et eskadrillis olla teeninud 8 eri rahvuse esindajad. Kes arvab rohkem ära?
susi_2.JPG
Susi sarži kahjuks polnud.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist