Soomukid Tartu Ülikooli ees

Laevad, lennukid, tankid... Kõik sõjatehnikast.
Carl
Liige
Postitusi: 68
Liitunud: 14 Mai, 2004 20:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Carl »

Selle KV-2 tankiga foto panin ma selleks, et näidata 12.Pz.Div. märki, ja kuidas diviis märgistas oma teekonda. Kunagi müüdi eBay-s ühe 12. PzDiv. koosseisu kuulunud mehe fotosid, fotodel diviisi lahingutee Minski juurest kuni Leningradi lähisteni. Paljudel fotodel olid nad niiviisi märgistanud oma teekonda- märgid tankidel, plankudel ja viidapostidel. Samasugused diviisimärgid (ilma suunda näitava nooleta) olid loomulikult ka nende endi tankidel ja autodel.
Carl
Liige
Postitusi: 68
Liitunud: 14 Mai, 2004 20:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Carl »

Vaatasin arvutis olevad kaartide koopiad üle, ning 29 veebruari Wehrmachti ülemjuhatuse kaardil on 12 tankidiviisi asukohaks Idritsa 16. Armee koosseisus. Tartu juures pole ühtegi suuremat üksust märgitud (peale 207. SichDiv staabi). Selle alusel saaks piirata ajadaatumit, millal soomukid seisid ülikooli peamaja ees hiljemalt 27.-28 veebruarini (seda muidugi juhul, kui nad kuulusid 12 pzDiv. koosseisu).
Kirjutasin varasemas postituses, et diviis jõudis olla Eestis 1942 aasta jaanuarist kuni veebruarini 18. armee reservis. 1942 aasta 28. jaanuari kaardil on märgitud ta reservi asukohaks Narva piirkond.

Pilt
PriitP
Liige
Postitusi: 121
Liitunud: 14 Dets, 2004 16:18
Kontakt:

Postitus Postitas PriitP »

Siis võiks foto hüpoteetiliseks seletuseks olla "12 PzD N. allüksus vahepeatusel Tartus veebruari lõpus 1944 ümberpaiknemisel Narva piirkonnast Idritsasse." Sobib ka linna sisenemise suund.

Tartust võidi Idritsasse liikuda ka raudteed pidi, Pihkva-Ostrov-Põtalovo-Sebezh-Idritsa:

http://en.is.pskov.ru/area_files/1/Admin_shema.gif
Õpetaja

Postitus Postitas Õpetaja »

Asjaajaja kirjutas
Võimas! Tundub, et siin foorumis on peaaegu kõik ässad. On suur au teiega ühest katlast süüa.
Tunnistan ausalt - ka mul on kohati samasugune tunne ! :oops:

Aga võibolla ei olegi põhjust häbenemiseks ? Ja kes on "ässad" ? Kas need, kes siirast huvist asja vastu on hulga vaeva näinud ja endale mingi pildi loonud ?

No nii. PriitP püüdis ühele võimalikest versioonidest joont alla tõmmata. Eks aeg näitab, kui täpne see sai.
Sellest hoolimata ei maksaks vast loorberitele puhkama jääda, kuna üle võiks vaadata ka vahepeal kõrvale heidetud versioonid ? Või kuidas ?

Õpetaja
PriitP
Liige
Postitusi: 121
Liitunud: 14 Dets, 2004 16:18
Kontakt:

Postitus Postitas PriitP »

Loomulikult, tegemist paistab olevat pioneeriüksusega, nagu ülalpool arvatud, aga see ei pea olema PzD allüksus. Lahtisi suundi on veel:
- Kas PzD koosseisus olevatel pioneeridel oli ka erinev munder (aitaks üksust tuvastada)?
- 12 PzD märk teetulbal võib ju olla ka 1941. aastast, kui 12 PzD lühikeseks ajaks Eestisse puhkusele tõmmati?
- Kas ei tundu natuke nahaalne sissepääs komandantuuri masinatega praktiliselt ära blokeerida? Miks nii pargiti?
UnterKroon
Liige
Postitusi: 220
Liitunud: 15 Veebr, 2004 21:15
Asukoht: Dorpat/Estland
Kontakt:

Postitus Postitas UnterKroon »

Veidike nahhaalselt on see küll, aga samas saab piltidelt aru, et see parkimine oli väga lühiajaline. Mehed siblivad ümberringi ja soomukitel sätivad nad ka midagi. Esimestel piltidel on näha sõdureid peahoonest kaste välja tassimas. Ka masinatel on kastid asju täis tuubitud. Arvatavasti said nad seal varustusele täiendust ja siis edasi.
Carl
Liige
Postitusi: 68
Liitunud: 14 Mai, 2004 20:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Carl »

12 PzD märk teetulbal võib ju olla ka 1941. aastast, kui 12 PzD lühikeseks ajaks Eestisse puhkusele tõmmati?
Ei tundu usutav olevat, aegunud märgid vähemalt teeviitadelt koristati kiirelt. Ning 1942 aasta alul oli diviis Narvas (mitte Tartus) puhkusel ja täienduse saamisel, ning edasine suund jälle itta, Volhovi alla. Tartust läbisõit oleks olnud mõttetu.
-=Grenadier=-
Liige
Postitusi: 433
Liitunud: 15 Veebr, 2004 20:55
Kontakt:

Postitus Postitas -=Grenadier=- »

no jesver ikka pole aru saanud, mis aasta on? ma ütlen tegu on 1944. aasta algusega ... pooltel sõduritel on peas M43 Feldmütze'd (nokaga) - M43 tähendab, et on loodud see 1943'ndal aastal ja neid ei antud kätte 1943 aasta alguses! järeldus - on aasta algus või siis lõpp, sest lumi on maas nagu näha (ja 1944. aasta lõpus olid fritsud siit juba läinud kui lumi maha sadas) - tähendab, et on 1944. aasta algus! Tõenäoliselt siis veebruar nagu ennem väidetud ... ja kui ma ei eksi siis on isegi masinate küljes MG42'd ... just see fakt, et sõduritel on M43 mütsid räägib enda eest - tegu on 1944. aasta algusega! MOTT!
foorum.rindeleht.ee
Carl
Liige
Postitusi: 68
Liitunud: 14 Mai, 2004 20:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Carl »

to Grenadier

Ei näe su ägestumiseks põhjust. Loe hoolikalt varasemaid postitusi, ning sa saad aru, et me kõik oleme jõudnud arusaamisele, et tegu on aastaga 1944. Pisike arutelu oli lihtsalt teemal, et 12. tankidiviis viibis 1942 aastal Eestis!
-=Grenadier=-
Liige
Postitusi: 433
Liitunud: 15 Veebr, 2004 20:55
Kontakt:

Postitus Postitas -=Grenadier=- »

ma ei ägestunud :wink:
lihtsalt esitasin raudkindlad tõendid, mis ajaga täpselt tegu on :!:
foorum.rindeleht.ee
asjaajaja
Liige
Postitusi: 792
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

to Õpetaja
Minu laused "ässadest" ja "ühest katlast söömisest" polnud mõeldud mitte pilkamiseks, vaid hoopis tunnustamiseks. Ma vabandan, kui keegi asjast teistviisi aru sai.
Asjaajaja
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Õpetaja

Postitus Postitas Õpetaja »

To : asjaajaja
Minu laused "ässadest" ja "ühest katlast söömisest" polnud mõeldud mitte pilkamiseks, vaid hoopis tunnustamiseks. Ma vabandan, kui keegi asjast teistviisi aru sai.
Ka mina olin täiesti surmtõsine ja vabandad ilmaaegu, sinu tekstist ei jää küll pilkamise tunnet.
Aga loomulikult võib vabandada alati, ka siis kui midagi teinud ei ole - asi halvemaks ei lähe.

To: Grenadier
On hea, et keegi võttis ühe konkreetse asja meelde tuletada:
TEGEMIST ON 1944 AASTA ALGUSEGA

Ka üksuse osas on olemas üks versioon, mis on suhteliselt vettpidava olemisega:
"12 PzD N. allüksus vahepeatusel Tartus"
Nii kaua, kuni keegi neid ümber pole lükanud, jätame nad seisma. Edasi võiks üle vaadata ka vahepeal kõrvale heidetud versioonid ?
Ja otsida - genereerida - kontrollida uusi.

Lugupidamisega
Õpetaja
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Postitus Postitas andrus »

nii, XXVI.AK. raporteerib 'Ausbildungsgruppe 12.PzDiv' saabumisest oma päevaaruandes Armeegruppe Narwa'le 5. märtsil 1944.a.

allikas: Armeegruppe Narwa KTB Nr.1, NARA T-312, roll 1625, frame 580)

sama üksus lahkus XXVI.AK. koosseisust juba 12.märtsil 1944.a
siis kirjeldati ka üksuse koosseis: I./Pz.G.R.25, Pz.Pi.Kp.32, 1 kerge patarei. Seekord nimetati üksust 'Ausbildungsverband Lemke'.

allikas sama mis eelmine, kaadri number seekord 663.
Õpetaja

Postitus Postitas Õpetaja »

Kuupäeva poolest klapib.

Ausaltöeldes tekkis mul küsimus:
I./Pz.G.R.25, Pz.Pi.Kp.32, 1 kerge patarei. Seekord nimetati üksust 'Ausbildungsverband Lemke'
Oskad pisut lähemalt kirjeldada - mida see väljaõppeüksus (õppepatarei ?) endast kujutas?

õpetaja
PriitP
Liige
Postitusi: 121
Liitunud: 14 Dets, 2004 16:18
Kontakt:

Postitus Postitas PriitP »

Mulle on jäänud mulje, et fotol on pigem luureüksus (Aufklärung) kui pioneeriüksus (Pioner), seda just masinate tüüpide tõttu: väikesed, mitte suured pontoonid; kahuritega lahingumasinad. Oskate kommenteerida?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist