Kevadtorm 2016

Vasta
A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas A4 »

Ma ei ole meditsiini teemadel väga suur ekspert, kuid minu arusaamist pidi on triaaž suure hulga vigastatute korral pidev ja kõikidel tasanditel tehtav tegevus. St. ega ka kaitsevägi ei vii triaaži oma süsteemis (st enne, kui haavatu lõpuks tsiviilhaiglasse välja jõuab) läbi vaid ühe korra, vaid ikka pidevalt – esmalt ilmselt parameediku poolt otse „põllu peal“, seejärel kompanii sidumispunktis, siis pataljoni meditsiinirühma saabunute seas; sealt edasi juba brigaadi meditsiinikompaniis; ning uuesti nende seas, kes siis sealt ROLE 2-st tsiviilhaiglasse edasi kärutatakse. Ikka selleks, et pidevalt välja sõeluda need, keda tuleb esimeses järjekorras hooldada või edasi evakueerida võrreldes nendega, kes võivad ilma suurema hädata ka pool tunnikest või kauem oodata ja senikaua valuvaigisteid tarbida.

Mis selle õppuse sisu puudutab, siis tuleb pressiteatest selgelt välja, et KV harjutab ikkagi seda, kuidas põllu peal tekkinud vigasaanud kaitseväelasele erinevatel tasanditel abi anda ja vajadusel brigaadi meditsiinikompaniist tsiviilhaiglasse edasi evakueerida (ja kuidas neid kaitseväelasi seal tsiviilhaiglas ravida). See, et samaaegselt mässab tsiviilhaigla ka tsiviilkannatanutega, on ju igati normaalne ja realistlik – kui Lõuna-Eestis käib suuremahulisem konventsionaalne sõjategevus agressoriga, siis on ju elementaarne, et massiliselt tekib ka tsiviilkannatanuid, kes haiglasse tulevad või tuuakse; ja keda haigla peab siis suutma samaaegselt ka suure hulga kaitseväelastest haavatutega ravima, majutama jne.
reserv2006
Liige
Postitusi: 149
Liitunud: 12 Okt, 2014 14:38

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas reserv2006 »

Borja kirjutas:Ise küsin, ise vastan :lol:

Vaadanud läbi selle pildiseeria http://pildid.mil.ee/KEVADTORM-2016/Med ... 15-05-2016 hakkas mulle koitma, et TÜ kliinikumi harjutus ei olegi kuidagi sõjaaja meditsiiniketi kontekstis, vaid neil toimub miski tavapärane rahuaja katastroofiõppus hulga tsiviilohvritega..
Ning selles kontekstis on kliinikum muidugi ise nii (esmane) triažeerija ja (lõplik) raviteostaja.

Ja kui mul on õigus, siis ei ole see kliinikumi õppus tegelt kuidagi KEVADTORMi (sõjaaja) stsenaariumiga seotud :|
Täiesti elementaarne, et haiglas tehakse uus triaaž. Esiteks võib kannatanu seisund olla transpordi käigus oluliselt muutunud ja teiseks on igati mõistlik mitte liigselt toetuda
ajateenijast parameediku võimetele ja teadmistele.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Borja kirjutas:Ise küsin, ise vastan :lol:
Vaadanud läbi selle pildiseeria http://pildid.mil.ee/KEVADTORM-2016/Med ... 15-05-2016 hakkas mulle koitma, et TÜ kliinikumi harjutus ei olegi kuidagi sõjaaja meditsiiniketi kontekstis, vaid neil toimub miski tavapärane rahuaja katastroofiõppus hulga tsiviilohvritega..
Ning selles kontekstis on kliinikum muidugi ise nii (esmane) triažeerija ja (lõplik) raviteostaja.
Ja kui mul on õigus, siis ei ole see kliinikumi õppus tegelt kuidagi KEVADTORMi (sõjaaja) stsenaariumiga seotud :|
No see peaks ju tavaline olema, et iga kontor oma sõda peab (ka Kevadtormil, mis peaks olema nii joint-asi kui veel olla meil saab).
See pole ainult tsiviili/militaariga nii, vaid isegi meie oma väeliigid kipuvad omasoodu panema (ja teisi mitte informeerima).
Eriti lahe on veel, kui mõnda mitte-maaväe väeliiki esindab mõni liitlasvõitleja - olen olnud taolise koomuski tunnistajaks.
Täiesti elementaarne, et haiglas tehakse uus triaaž. Esiteks võib kannatanu seisund olla transpordi käigus oluliselt muutunud ja teiseks on igati mõistlik mitte liigselt toetuda
ajateenijast parameediku võimetele ja teadmistele.
Taoline suhtumine oli ka meie regionaalhaiglastes, kui KV meditsiinikeskus hakkas parasid sinna praktikale saatma, hiljem mõistagi nad olid sunnitud korrigeerima seda (selgus, et KV parad olid täiesti tasemel). :lol:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

alari kirjutas:
Kaitseväe ühendatud õppeasutuste sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülema kolonelleitnant Ahti Varblase sõnul korraldavad nad kolm päeva kestva meditsiiniõppuse sooviga proovida evakuatsiooniketi toimimist tsiviilhaiglani välja.
Ma saan sellest artiklist aru, et siiski tuuakse "viga" saanud kaitseväelased Tartusse haiglasse.
KV koduka pildiseeriast näen ma esialgu vaid tavapärast tsiviilohvritega katastroofiõppust..
resrv2006 kirjutas:Täiesti elementaarne, et haiglas tehakse uus triaaž. Esiteks võib kannatanu seisund olla transpordi käigus oluliselt muutunud ja teiseks on igati mõistlik mitte liigselt toetuda ajateenijast parameediku võimetele ja teadmistele.
Väga asjatundmatu lahmimine.
Esimene lüli, kus sõjameditsiini ketis teadlikku triaaži tehakse, ongi alles pataljoni tase (mitte ajateenijast parameedik rühmas või kompaniis) ning toimetavad seal elukutselised meedikud. Sestap on ka viide "ajateenijast parameediku võimetele ja teadmistele" siinkohal täiesti ekslik ja ebakohane.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas Martin Herem »

Paari asja saan ma kindlasti selgitada.
Seda, kuidas TÜ Kliinikum ja kiirabi KT-l osaleb.
Eile mängiti olukorda, kus KV positsioonidel said tsiviilid kannatada. Esimene abi ja tsiviil med. kutsumine toimus KV poolt. Siit edasi toimus juba koostöös tsiviili ja KV vahel. Kiirabi ei roninud ka päris lahingute alasse.
Täna ja homme mängitakse põhimõtteliselt sama tegevust, kuid kannatanud on juba KV-lased.
Kui kiirabil või kliinikumil polnud kahe juhtumi puhul suurt vahet, siis KV-le oli see veidi teine olukord - VA ründab ja tsiviilid jooksevad verd.

Triaaži etappide osas ei taha väga sõna võtta. Pealegi toimub KT-l eksperimenteerimist ja hindamist arenduste eesmärgil.
Asjad tunduvad (minu hinnangul) küll arenema sinna, et juba kompanii tasemel otsustatakse, kas läheb Pat sidumispunkti või kõrgemale. Ja siis ta sinna ka evakueeritakse, jättes pataljoni üldse vahele.
Kuid - tulles vastu rahva soovidele, katsun eksperdi käest pädevad kommentaarid saada.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:Triaaži etappide osas ei taha väga sõna võtta. Pealegi toimub KT-l eksperimenteerimist ja hindamist arenduste eesmärgil.
Asjad tunduvad (minu hinnangul) küll arenema sinna, et juba kompanii tasemel otsustatakse, kas läheb Pat sidumispunkti või kõrgemale. Ja siis ta sinna ka evakueeritakse, jättes pataljoni üldse vahele.
Kuid - tulles vastu rahva soovidele, katsun eksperdi käest pädevad kommentaarid saada.
1) et toimub teatav vaba eksperimenteerimine, sellest võiski juba aru saada :mrgreen:

2) triaaž kompanii tasemel võiks kõne alla tulla vaid vastava meditsiinivõimekusega tugevdet (ja eralditegutseva) kompanii lahingugrupi puhul - tavalise pataljoni raamistikus tegutseva kompanii puhul ei tundu selline "eksperiment" just tõsiseltvõetav: et kas moodustame jagu(+) suurusjärgus meditsiinigrupid iga kompanii juurde ja tõstame medpersonali arvu pataljonis kahekordseks vä :shock:

3) aga ksf hillart oleks kindlasti pädevaim isik seda küset kommenteerima - auuu, hillart :roll: :roll:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Veel üks (vähestest) asisemat sorti piltidest - 122mm haubitsapatarei linnulennult (parandus: droonilennult) :wink:
Manused
HTS_0250.jpg
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas kaur3 »

Borja, kas tänasel päeval ei peaks ütlema "droonilennult"?
LupusII
Liige
Postitusi: 512
Liitunud: 03 Veebr, 2015 22:06
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas LupusII »

Nagu peo peal! Vainlase lennuväele magus sihttmärk
tommy
Liige
Postitusi: 3638
Liitunud: 02 Veebr, 2005 20:50
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas tommy »

Täiesti elementaarne, et haiglas tehakse uus triaaž. Esiteks võib kannatanu seisund olla transpordi käigus oluliselt muutunud ja teiseks on igati mõistlik mitte liigselt toetuda ajateenijast parameediku võimetele ja teadmistele.
Asjad tunduvad (minu hinnangul) küll arenema sinna, et juba kompanii tasemel otsustatakse, kas läheb Pat sidumispunkti või kõrgemale. Ja siis ta sinna ka evakueeritakse, jättes pataljoni üldse vahele.
Eksperiment või mitte, aga sinnapoole tundub liikuvat...
Kohale saabunud Kuperjanovi pataljoni tagalakompanii meditsiinirühm viis läbi kannatanute esmase sortimise ehk triaaži. Töö oli nooremseersant Liis Hulko juhtimisel väga efektiivne ja üldises kaoses eraldati kiiresti esmalt teadvuseta ja kriitilises seisus kannatanud.

Ajateenijate töö võttis kohapealsed eksperdid ja hindajad omavahel rahulolevalt noogutama. Kergemate vigastustega ja lihtsalt šokis inimesed suunati veoautodes tagala alale. Kriitilised patsiendid transporditi Luunjasse ja Tartusse.

Tartu ülikooli kliinikumi erakorralise meditsiini osakonda (EMO) oli õppuse jaoks rajatud teine osakond, ning juba paar tundi pärast bussiõnnetust olid esimesed kannatanud kohal. EMOsse toodi patsiente nii kaitseväe meditsiinitranspordiga kui ka Ahja lähistele kohale sõitnud Tartu kiirabi sõidukitega. „Soovime kaitseväele pakkuda lõpp-punkti, kuhu vigastatud, haigestunud ja haavatud sõdurid evakueerida,“ ütles SA Tartu Ülikooli Kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna juhataja Kuido Nõmm.

„Esimene tund on olnud töine, kohal on kolm kannatanut, kes on vastavalt traumakäsitlemise põhimõtetele läbinud teise triaaži, EMO ülevaatluse ning hetkel juba suunatud operatsioonilauale,“ oli doktor Nõmme juhitaval meeskonnal pühapäeva pärastlõunal tegevust palju. Kliinikumi saabus umbes kahekümne minutiliste vahedega kannatanuid aina juurde.

„Õnnetuspaigal läbiviidud triaaž oli väga hea ja kompanii tasemel toimunud evakuatsioon kiire ja efektiivne,“ kommenteeris kolonelleitnant Varblane ajateenijate tegevust. „Peamine eesmärk, et info liiguks staapide vahel ja tsiviilabi saabuks kiiresti, sai täidetud ja kokkuvõtlikult võib esimest päeva hinnata positiivselt.
http://kevadtorm.postimees.ee/3696371/n ... a-paastjad
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas Kapten Trumm »

2) triaaž kompanii tasemel võiks kõne alla tulla vaid vastava meditsiinivõimekusega tugevdet (ja eralditegutseva) kompanii lahingugrupi puhul - tavalise pataljoni raamistikus tegutseva kompanii puhul ei tundu selline "eksperiment" just tõsiseltvõetav: et kas moodustame jagu(+) suurusjärgus meditsiinigrupid iga kompanii juurde ja tõstame medpersonali arvu pataljonis kahekordseks vä :shock:
Ringi liigub ka selline tarkus, et võtame kompanii rühmadest parameedikud ära ja tekitame ühe ülikõva kompanii medpunkti/grupi. Võib-olla siin on ka neid triaazitegijaid rohkem.
Mulle isiklikult see idee ei meeldi, seni kui äravedu töötab ja kompanii püsib ühes tükis, see kindlasti toimiks, aga kui ei (nt vastane hakkab droonide pealt saadava info abil hoidma tagalateid tule all), siis on nende jaoks, kes jäid ära vedamata, shansid looja karja jõuda palju suuremad, sest tänane jaosanitar ei oma taolise juhtumi puhuks ei erilist ettevalmistust ega ka vahendeid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
S-2
Liige
Postitusi: 174
Liitunud: 21 Apr, 2007 11:45
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas S-2 »

Afgaanis ja Iraagis oldi nagu vanajumala seljataga - kuldne tund, medevac ja lõppmaandumine Saksamaa või Briti suurhaiglas oli garantii all.

Eestis sõja ajal Maarjamõisa haiglat üldse olemas on? Venelasel kombeks ju tsiviilstruktuurid minema pühkida. Groznõi.
ints999
Liige
Postitusi: 248
Liitunud: 05 Sept, 2012 16:09
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas ints999 »

Osalesin kah tolles bussitäie kannatanute läbimängimises ja legendi järgi olin saanud tabamuse kopsu selja poolt. Ehk siis RKP kuul oli veel kopsus sees.
Pean ütlema, et esmase reageerimisega ei jäänud üldse mitte rahule. Esimsed 15 minutit ei pööratud mulle mitte mingit tähelepanu (vaatamata hingamissagedusele 30x/min mida ma püüdlikult hingeldades mängisin ja kenasti kaameks võõbatud näole. Seljal olev suur verine haav ei tõmmanud ka eriti tähelepanu). Ja kui lõpuks tähelepanu pöörati siis parameedik pani küll peale väikest kõhklust dekompressiooninõela (esialgu tahtis seda sisestada umbes rinnanibu kõrgusele) aga siis keeras mind kohe selle peale kõhuli. Ma ei kujuta ette mis see nõel oleks teinud kui see oleks reaalselt sees olnud. Ilmselt mitte midagi head. Kopsuvigastusega raskelt kannatanu kaotas varsti peale seda teadvuse ja viidi ära mööda tolmust teed tolmu täis lahtises autokastis...
Ma saan aru, et paanika oli esmastel reageerijatel suur ja loogiline, et nad hakkasid esmaselt tegelema nendega kes karjusid aga vaikivad kannatanud ongi pahatihti raskemad...Selgituseks, et olin üks neist kolmest kes tegelikkuses oleks pidanud minema eriti kiires korras kliinikumi välja. Neist kolmest jõudis 1 tõesti väga ruttu kohale ent mina saabusin sinna umbes 6 tundi peale pauku ja kolmas minust veel hiljem.
Kui olin jõudnud juba Päästemeeskonna telki siis hakati kenasti ja hea abi andma. Teel sinna juba medevak-i masinas taheti hingamisraskuste peale panna kurgu-neelu toru. Seda siis arusaamata, et hingamisraskused tulenevad kopsus olevast kuulist ja sellest tingitud vedelikust kopsus...
Ehk siis arenemisruumi on küllaga minu arvates. Muidu väga vajalik õppus ja mida tihedamini selliseid teha seda kindlamaid ning paremaid otsuseid teevad ka asjaosalised.


Selliste postide pärast ma foorumit armastangi..
Et muidu ju loekski vaid teavitajate püüdlikkandilisi eduraporteid ja mõtleks, et elu ongi lill..
Aga respect - hea post..
(by Borja)
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas Martin Herem »

Ei vaidle ints999-ga. Lihtsalt selgituseks.
Pataljonis lahingud käivad. Sina oma kompaniiga ootad. Lahing läheneb (kuuled). Raadioeetris saad hoiatusi. No kohe raisad hakkan teile kütma!
Ja siis ilmub sinu positsioonile 40 tsiviili, lapsed nende hulgas. Mõned haavad, isegi kui neid varem näinud oled, võtavad suu lahti. Inimesed karjuvad ... ja sind süüdistatakse selles, et sinu üksus on nad sodiks lasknud ... tegelikult ju lasigi.
KÜ teatab, et vastane läheneb ja olge valmis ... Mis tsiviilid!? Koristage ära! Kiiremini, sest kohe on VA seal ...
Keegi kodanik, kes on küliti ega karju-oiga, kuid hingab ... jääb vahele, sest mingi hüsteerias rase naine ja murtud jalaga 5 aastane laps võtavad oma tähelepanu ...
Raisk - see pole üldse nii, nagu med kompanii harjutusel või kogu eelneva ajateenistuse jooksul ... :)

Minu arvates ainult posiitiivne.
Ei hakka uut postitust tegema. Täiendan siin - ma arvan, et nii nagu ints999 kirjeldas, nii oligi. Märkimisväärselt lahe on see, et üheks kannatanuks oli komp parameedik. Mul on ükskord KT-l õnnestunud haavatut mängida koos KV peaarstiga ... kujutage ise ette ... :)
Viimati muutis Martin Herem, 17 Mai, 2016 12:41, muudetud 1 kord kokku.
ints999
Liige
Postitusi: 248
Liitunud: 05 Sept, 2012 16:09
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2016

Postitus Postitas ints999 »

Minu jutu mõte polnudki otseselt kritiseerida. Olen ka ise väljaõppelt kompaniiparameedik ja tõesti ei kujuta ette mida oleksin ise sarnases olukorras teinud. Ilmselt samuti olnud paanikas ja haavatute hulgast pahviks löödud. Olles olnud umbes 6 kannatanuga liiklusõnnetusel võttis juba seal esimene vaatepilt korraks seisatama ja õhku ahmima.
Point oligi tuua võrdluseks ülemate ilusale jutule asja heast õnnestumisest ka ürituse sees olnu vaatenurk.
Lugupeetud härra kolonelil ei tasu olla selle peale pahane. Foorumi eesmärk ongi ju ausate arvamuste vahetamine ja sellega asja arengule kaasa aitamine.
Veelkord: sellised õppused on väga head, sest nad toovadki välja need kohad milles on veel arenguruumi ja seega mida tihedamini neid teha seda paremaks muutuvad kõik asjasse puutuvad inimesed ja nendevaheline koostöö.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist