Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Sõjavangilaagrid nii siin kui seal, vangide kohtlemine jne.
Vasta
unarubia
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 24 Jaan, 2016 21:59
Kontakt:

Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas unarubia »

Minu vanaisa võeti noore mehena Tondi kasarmutest otse Nõukogude sõjaväkke, langes Luga lahingus Sakslaste kätte vangi (1942?), istus Saksamaal laagris, enne sõja lõppu löödi SS munder selga ja saadeti lahingusse. Kui sõda lõppes oli ta Tšehhis, kes ütlesid, et mine koju. Marssis koju, töötas paar aastat rahulikult ja siis viidi Siberisse (25+5). Stalini surma järel pääses siiski koju.

Tegemist oli minu jaoks väga kalli inimesega, aga kahjuks lapsena ei küsinud tema teekonna kohta. Nüüd ei ole enam kelleltki küsida.
Ehk siis, olen kindel, et siin on teadjamad - kust ma alustama peaksin?

Teine, isiklik küsimus, kas eestlased NL vägedes said ka vahepeal kodus käia?

Ette tänades
Anneli
virulane1
Liige
Postitusi: 56
Liitunud: 12 Apr, 2007 10:18
Asukoht: Ida-Viru
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas virulane1 »

Mu isal oli üks vangilaagri kaaslane kes jõudis ära teenida 4 armees. Kui punased sisse tulid siis teenis aega Eesti sõjaväes milline hiljem muutus sujuvalt punaväeks. 1941a. andis ennast vangi, oli mingi aeg mingis teenistuses ja läks Soome. Hiljem kui soomepoisid Eesti toodi siis Saksa sõjaväes. Kõige parem oli olnud Soome sõjaväes, kus kõige kehvem mei maksa vist küsida :lol: Arvata võib, et mõni mees jõudis veel jänkide juures ka teenida.
Leitnant erus. Alates 1992a. EPV,PPA,Kaitseliit. NA-s tankist Taga-Kaukaasias.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas hillart »

Ehk siis, olen kindel, et siin on teadjamad - kust ma alustama peaksin?
Alustama peaksid sellest, et annaksid vanaisa andmed. S.t. nimi, sünniaeg, elukohad ja veel miskit, mis teada.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Sektor gazovoi ataki
Liige
Postitusi: 989
Liitunud: 27 Dets, 2012 10:02
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas Sektor gazovoi ataki »

Arhiivis on ilmselt toimik olemas. Tundub vähetõenäoline, et sattus vangilaagrist relva-SS-i, kuid kes teab. Ehk lihtsalt pehmendas oma elulugu, kuna neid ei jäetud ka pärast Siberis olekut rahule.
unarubia
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 24 Jaan, 2016 21:59
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas unarubia »

Vanaisa: Joosep-Harri Ploomann, Jüri poeg 12.11.1919, sündinud Tallinnas

Joosep Harri Ploomann mobiliseeriti Eesti sõjaväest (Teenis Tondil) otse NL sõjaväkke

PLOOMANN, Joosep-Harry, Jüri m, s. 12.11.19, eluk. Tallinn, ajateenija, tegevväelane. 1941 saadeti sunniviisil Venemaale. [ZEV IV köide].
http://www.memento.ee/memento_materjali ... o_r_10.pdf

Siit vahepealt on mul temast foto saksa mundris. Ja selle aja kohta kogu info puudub

PLOOMANN, Joosep, Jüri s. 1919 Tallinn, arr. 14. 09.48 Tallinn, Rohu 14-21, trib. 24.09.49 §7-35, 5a., vab. 05.06.53. [pr 23219] http://www.okupatsioon.ee/vanaweb/en/me ... 94-p2-1996

saadeti pealekaebaja kaebuse tõttu 1948 aastal sunnitööle, §7-35. Petšorlag (271/256)
Pärast Stalini surma sai ta amnestiat 1953, 1956 naasis kodumaale.
Manused
Vanaisa vormis.jpg
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas toomas tyrk »

Saksa vorm on Luftwaffe oma. Auaste Gefreiter, e. jefreitor, e. kapral tänases eesti kroonus.
Sektor gazovoi ataki
Liige
Postitusi: 989
Liitunud: 27 Dets, 2012 10:02
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas Sektor gazovoi ataki »

Eks siin profid ehk teavad rohkem, aga vaata siia, sisesta nimi:

http://ais.ra.ee/
Leino
Liige
Postitusi: 179
Liitunud: 18 Aug, 2008 17:59
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas Leino »

Sektor gazovoi ataki kirjutas:Arhiivis on ilmselt toimik olemas. Tundub vähetõenäoline, et sattus vangilaagrist relva-SS-i, kuid kes teab. Ehk lihtsalt pehmendas oma elulugu, kuna neid ei jäetud ka pärast Siberis olekut rahule.

Suvalised vormid anti ka vangidest moodustatud üksustele vist?
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas toomas tyrk »

Kui Porhovi all üle tuli / vangi langes, siis sellele järgnes sõjavangistus. Kellele lühem, kellele pikem. Osa mehi jõudis tõesti ka Ida-Preisimaale laagrisse ning vabastati alles 1942. a.

Sõjavangist vabastamisel võeti allkiri, et asud vabatahtlikult Saksa relvajõudude teenistusse. Mingi perioodi jooksul. Edasi oli samuti - kuidas kellelgi. Mõni oli Omakaitse kasarmeeritud üksuses, mõni politsei- või idapataljonis. Paljud jõudsid ka Leegioni välja.

Joosep-Harri Ploomann sai ilmselt Eesti lennuüksusesse teenima. Gefreiteri auaste näitab, et mingisse maapealsesse lihtsamasse ametisse ilmselt. Motoristid olid juba allohvitserid. Ja ilmselt sugulased aitasid teenistusse saada. Elmar Ploomann oli samas motoristiks. Georg Poolma perenimi oli enne eestistamist Ploomann. Ei ole uurinud kui lähedalt sugulased olid.

Kui eesti lennuüksused laiali löödi, siis jõudis suur osa nende liikmeid Eesti diviisi. Mis mäletamist mööda lõpetas Tšehhoslovakkias. Ja mitte kõik ei pääsenud läände. Ja mitte kõik ei pandud kohe vangi. Oli teisigi selliseid, keda lubati mingiks ajaks kodumaale ning arreteeriti juba peale sõda. Erinevatel põhjustel/ettekäänetel.
Sektor gazovoi ataki
Liige
Postitusi: 989
Liitunud: 27 Dets, 2012 10:02
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas Sektor gazovoi ataki »

G. Poolma oli vist Joosep-Harri Ploomanni vend.
Elmar Ploomanni kohta:
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=24988
LauriKreen
Uudistaja
Postitusi: 12
Liitunud: 19 Apr, 2013 14:54
Kontakt:

Re: Vanaisa kõigis kolmes sõjaväes

Postitus Postitas LauriKreen »

Endiste okupatsioon.ee linkide kohta lugege siit:
https://www.isik.ee/foorum/viewtopic.php?f=171&t=12989
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline