Foorumi reeglid

Reeglid, arvamused, ettepanekud
Vasta
2korda2
Liige
Postitusi: 1603
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas 2korda2 »

Troll,
kas ka allolev on tegelikult muinasaegadest pärit ja enam ei kehti::
- seadusrikkumisele üles kutsuvad sõnumid ning kehtiva seadusandlusega vastuollu minevad sõnumid (mis sisaldavad riigisaladusi, õhutavad rahvuste vahelist või rassilist vihavaenu jne.).
Küsimuse põhjuseks pea igapäevaselt erinevatesse lõimedesse tekkivad postitused küsimusega "kas tervet artiklit saaks" ja link paywall taga asuvale tasulisele artiklile. Pea alati järgneb sellele ka postitus küsitud materjaliga.
Tegemist on vargusega.
Lemet
Liige
Postitusi: 19941
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas Lemet »

Raamatukogud, kes samuti sedalaadsete asjadega tegelevad, on siis lausa vargapesad...
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
2korda2
Liige
Postitusi: 1603
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas 2korda2 »

Lemet,
raamatukogude tegevus on seadusandlikul tasemel üpris täpselt reglementeeritud (muuhulgas digitaalsete teavikute osa). Vii ennast kurssi.
Küsimus püsib.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

..no las ta siis püsib - peaasi, et sul ikka püsiks :mrgreen:

Sulle vastas EE/EP/LP püsikonto kasutaja (ja artiklite regulaarne foorumisse "lekitaja" :oops:)..
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4871
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas Gideonic »

2korda2 kirjutas:Tegemist on vargusega.
Kui hakata nüüd tähti närima, siis piraatlus ei ole sama mis vargus, originaal jääb alles.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36620
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas Kriku »

Kas moderaatorite peale pahane ksf on nüüd nii kaugel, et valmis kogu ülejäänud foorumile keerama...?
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5210
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas Manurhin »

Gideonic kirjutas:
2korda2 kirjutas:Tegemist on vargusega.
Kui hakata nüüd tähti närima, siis piraatlus ei ole sama mis vargus, originaal jääb alles.
Ühtlasi tekib küsimus, kas ma peaks nt. Postimehe paberlehe enne vanapaberikonteinerisse viimist paberihundist läbi laskma? Muidu mõni viimaks kougib selle konteinerist välja ja saab tasulist artiklit tasu maksmata lugeda (mis sellest, et mina olen juba maksnud)? Tasulise artikli foorumisse ülespanek on minu silmis võrdne sellega, kui ma jätaks postkastist võetud ajalehe nt. oma välisukse taha ja avaldaks foorumis oma kodu aadressi. Et kõik, kes tahavad, tulge, ajaleht on ukse taga, saate lugeda. Kas see oleks kuritegu? Või kui ühes peres on nt. 4 liiget, ajaleht on tellitud neist ühe nimel, siis tohib lehte lugeda ainult see, kelle nimi seisab tellimiskviitungil, ülejäänud pereliikmed telligu igaüks endale oma leht, kuna juhul, kui isa (kes lehe tellis) annab seda ka emale ja lastele lugeda, siis on ju tegemist piraatlusega? No ja raamatukogusid Lemet juba mainis. Lisaks on veel paljudes kohvikutes ajalehed kõigile tasuta lugemiseks olemas. Terve mõistus, halloo! Tule koju!
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
lamjak
Liige
Postitusi: 483
Liitunud: 27 Mär, 2006 13:52
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas lamjak »

Ei maksa laskuda äärmustesse ega absurdi. Vastavat valdkonda reguleerib Eesti Vabariigis Autoriõiguse seadus. https://www.riigiteataja.ee/akt/128122011005

Raamatukogudele (ja arhiividele ning muuseumidele) on pühendatud eraldi pikk paragrahv. Varem seal struktuuris töötanud kolleeg teadis rääkida, et digiraamatute välja laenutamise eest maksavad raamatukogud päris kõvasti.

Mis puutub siin foorumis artiklite jagamisse, siis isiklikult olen lähtunud alljärgnevast:
§ 19. Teose vaba kasutamine teaduslikel, hariduslikel, informatsioonilistel ja õigusemõistmise eesmärkidel

Autori nõusolekuta ja autoritasu maksmiseta, kuid kasutatud teose autori nime, kui see on teosel näidatud, teose nimetuse ning avaldamisallika kohustusliku äranäitamisega on lubatud:
1) õiguspäraselt avaldatud teose tsiteerimine ja refereerimine motiveeritud mahus, järgides refereeritava või tsiteeritava teose kui terviku mõtte õige edasiandmise kohustust;
2) õiguspäraselt avaldatud teose kasutamine illustreeriva materjalina õppe- ja teaduslikel eesmärkidel motiveeritud mahus ja tingimusel, et selline kasutamine ei taotle ärilisi eesmärke;
Kasutaja avatar
PaganHorde
Liige
Postitusi: 3971
Liitunud: 26 Jaan, 2014 9:00
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas PaganHorde »

No ja mis siis paberlehega teha?
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5565
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas toomas tyrk »

Tulles vastu foorumlaste soovidele on foorumi reegleid täpsustatud ja see "privaatsõnum" välja korjatud. Bännimise kord siis järgmine
Foorumi liikmeid, kes teevad sobimatuid postitusi, saavad moderaatori poolt hoiatuse. Kui kasutaja ei reageeri hoiatustele, siis tema kasutajakonto suletakse ajutiselt. Kui liige korduvalt rikub foorumi reegleid ning ignoreerib moderaatorite või administraatori hoiatusi, siis tema kasutajakonto suletakse alaliselt.
Hoiatus võib siis endast kujutada nii foorumi mootoris sisalduvat hoiatuse saatmise võimalust, samas teemas tehtud postitust (et lõpetage see jahu ära) kui ka personaalsõnumit. Kui seda viimast vajalikuks peetakse...
aht0
Liige
Postitusi: 1249
Liitunud: 19 Juul, 2014 18:18
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas aht0 »

Kas oleks võimalik reguleerida moderaatorite tegemisi tasemele kus kustutatud/modereeritud postituse autor saab mingitsorti märguande või PSi teavitades modereeritud postitusest ja selle põhjusest?

Ma saan aru et modereerimine on vajalik, aga võiks jääda selgelt arusaadavaks, kas tegemist on modereerimise või tsenseerimisega. Suvaliselt kaduvad postitused mida keegi ei selgita, paistavad pigem viimasena.

Samamoodi on kummastav foorumis moderaatori-õiguste rakendamine(!) teemasisesteks postitustele vastamiseks, kirjutades oma puhtisiklikke ja modereerimisega mitteseotud arvamusi-kommentaare värviliselt teise autori postituse "sisse". Eriprivileege tuleks rakendada rangelt sihtotstarbel mitte põhimõttel "teen sest saan teha".
Viimati muutis aht0, 06 Mär, 2017 16:00, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36620
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas Kriku »

Minu 2 senti.

Sent 1. Privaatsõnumiga teavitamine on nii ja naa. See sai just reeglitest välja võetud, sest et seda ei jõua alati teha. Praegu kustutatakse nii mõnigi foorumi reegleid eirav postitus lihtsalt ära, nii et midagi muud sellega ei kaasne. Kui teatamine muuta taas kohustuslikuks, siis tekib moderaatoril küsimus, et miks siis mitte seda teadet juba alati hoiatusena vormistada, kui nagunii peab tegema.

Sent 2. Kui kellelegi on sinise kirjaga liiga tehtud, siis käib see nende juhtumite alla, millest tuleks PS teel teatada moderaatorile või/ja administraatorile.
aht0
Liige
Postitusi: 1249
Liitunud: 19 Juul, 2014 18:18
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas aht0 »

Kriku kirjutas:Minu 2 senti.

Sent 1. Privaatsõnumiga teavitamine on nii ja naa. See sai just reeglitest välja võetud, sest et seda ei jõua alati teha. Praegu kustutatakse nii mõnigi foorumi reegleid eirav postitus lihtsalt ära, nii et midagi muud sellega ei kaasne. Kui teatamine muuta taas kohustuslikuks, siis tekib moderaatoril küsimus, et miks siis mitte seda teadet juba alati hoiatusena vormistada, kui nagunii peab tegema.

Sent 2. Kui kellelegi on sinise kirjaga liiga tehtud, siis käib see nende juhtumite alla, millest tuleks PS teel teatada moderaatorile või/ja administraatorile.
Täiendasin oma esialgset postitust pisut, üritades selgemalt väljenduda.

Sent 1, tagakülg. Arusaadav. Kas foorumitarkvara mingit "käsitööd" vähendavat automaatikat ei võimalda rakendada? Pluginate kaudu näiteks.

Sent 2 tagakülg. Sinine kiri. Esmalt, läheb vastuollu minu enda nägemusega sellest "mis on õige, mis on vale", pmst mõjutatud IT tavast, kus sa lihtsalt EI KASUTA suuremaid privileege mingi ülesande sooritamiseks kui hädasti vaja. Lihtsalt tundub kui "kehv tööstiil". Ma ei ole midagi sellist näinud üheski teises külastatud foorumis. Okei, see on minu subjektiivne arvamus ja foorumi seisukohalt tähtsusetu. Aga see on mõnes mõttes ka usaldusküsimus.
Me kõik vastutame selle eest, mida me veebis kirjutame. Kui ma näiteks kirjutan valmis mingi teksti siis ma eeldan et see kirjatükk on "minu" ja keegi seda ei torgi. Mode võiks postitusi teoreetiliselt kas kustutada või siis redigeerida ainult teatud piirides (tundlike andmete eemaldamine), mitte rohkem.

Praeguse praktika korral. Oletame et ma kirjutan mingi postituse, kuhu siis mode "paneb sinist juurde" ja keegi kolmas omakorda leiab et see postitus on teda räigelt solvav, diskrimineeriv jne, ja mingi aja pärast tuleb kohtukutse, kes siis lõppkokkuvõttes sõnade eest vastutab? Mode ja mina koos? Kes tõestab mida ja kuipalju keegi kirjutas ja kas mode mingit sõna kuskilt vahelt ei eemaldanud, mille tulemusena kirjatüki tähendus kardinaalselt muutus?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36620
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas Kriku »

Minu teada on seni moderaator oma sinisele märkusele alati ka alla kirjutanud.
ptrt
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 17 Mär, 2007 14:19
Kontakt:

Re: Foorumi reeglid

Postitus Postitas ptrt »

aht0 teise sendi jutus on pointi, mis on siinses foorumis negatiivse näitena endalegi silma jäänud. Lisaks eelpool toodud täiesti loogilistele põhjendustele (modereerimistööriistad on modereerimiseks) võiks tuua ka tehnilised põhjendused - iga postitus on üheselt seotud originaalse autoriga, kui on soov tagantjärgi üles leida mingit kasulikku teksti, mille autor on kindlalt meeles, siis kahjuks ei saa kellegi teise postitusse sisse kirjutatud vastuseid autori järgi otsida. Ja kui peaks olema soovi teemas koos eelneva tsitaadiga vastata, siis näidatakse tsitaadi autorina (automaatselt) samuti originaalset postitajat. Ning pooleldi retoorilise vastuküsimusena, kui austatud moderaatorid lubavad - kas on suurt sisulist vahet, kui vastus oleks "nagu teistel", uue postitusena? Vaeva ju eriliselt ei nõua, aga ühtlasem oleks lugeda :)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist