Uued käsirelvad EKV-le

Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

ostius kirjutas: Kogemus rohujuuretasandilt. KSP58 kohta rääkis üks kuulipildur, et masinate tehniline seisund on talutav. Rauad, lukud, raamid jms. on põhimõtteliselt korras. Probleemiks on hoopis kõikvõimalike vedrude väsimine. Mõõtis njuutonmeetriga (oli vist selline tööriist) talle usaldatud pritside vedrud ära, võrdles käsiraamatuga ja imestas, et masinad veel üldse töötavad. Tellis siis kohe "tagalast" uued. Sai nn. uued kätte, mõõtis taas njuutonmeetriga ja ennäe: ikka osutusid vanadeks. :evil:

Kui see pole just erandjuhtum, siis moderniseerimine -- ja ma ei pea silmas mitte edevaid picatinni liiste, siniseid LED-tulesid, kolmepunkti rihmasid ega subvuuferiga kõlle, vaid lihtsalt uusi varuosasid -- pikendaks olemasoleva relvastuse eluiga küll.
Veel üsna hiljuti pidin õpetama kuulipildureid, kelle käes täiesti uued MG-d kippusid tõrkuma. Kõik relvad, mis mulle seni laost antud on, on olnud kas vähekasutatud või uueväärses olukorras - lihtsalt ei suuda näha seda relvade otsa lõppemist kuskilt otsast. Aga võib-olla on meie käes just see viimane 5%. :dont_know:

Jah, jutt õige - taoliselt relvastuse eluiga ka pikendatakse. Tellitakse lihtsalt kriitilised osad. Ja neid ei pea isegi tellima Rootsi relvatehasest, vaid kui suudad koostada vastava spetsi ja su tellimus on piisav, teeb need vedrud valmis mõni taolist kaupa tegev tehas - need võib ka relvatehas taolisest kohast tellida.

Soomlased Kalashnikove (ja Rk-sid) igatahes remondivad. Mis kaalutlustel, ei tea, sest kui meil räägib pearelvur mõttetusest, siis tuleb arvestada, et AK-47 on turul odavam relv kui M16 ja selle remont peaks sellest tulenevalt veel mõttetum olema. Või on vahe selles, et soomlastel on korralikult töötav relvaremondi süsteem, kus puudub vajadus iga remondi jaoks 500 eurone remondikomplekt kaba ja päästikuni osta, vaid remontija hindab seda ja vahetab üksnes selle, mida tõesti vaja. On olemas korralik vahetusfond ja sepad pidevalt töötavad, relvad korras ja väiksema remondiga.

Ma ei ole sugugi AK-4/G3 fänn ja kunagise kuulipildurina saan ehk hästi aru ka Ksp/MG3 puudustest, kuid vajadus lähiaastail vahetada välja käsirelvastus jääb nähtu põhjal veidi uduseks. Lihtsalt olen valmis seda 5-6 kg automaati tarima teadmise eest, et miinipilduritel on uued torud, koorem moona ja tänu uuele arvestuse tehnikale minuti pärast tuleb, kui tellida.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2023
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas HeiniR »

Trumm: Ma ei ole sugugi AK-4/G3 fänn ja kunagise kuulipildurina saan ehk hästi aru ka Ksp/MG3 puudustest, kuid vajadus lähiaastail vahetada välja käsirelvastus jääb nähtu põhjal veidi uduseks. Lihtsalt olen valmis seda 5-6 kg automaati tarima teadmise eest, et miinipilduritel on uued torud, koorem moona ja tänu uuele arvestuse tehnikale minuti pärast tuleb, kui tellida.
Varem kirjutasid, et nii kui esimesed paugud peaks käima, visatakse AK4 põõsasse ja võetakse AK47/74 asemele.
Kui tahame hoonestatud alal vainlasega samaväärselt sõdida, siis on vaja lõpuks osta ka parema kaalu ja kaalujaotusega käsitulirelvad. Kindlasti ei ole need kõige tähtsam prioriteet, kuid väga vajalikud ikka.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

Soomlased Kalashnikove (ja Rk-sid) igatahes remondivad. Mis kaalutlustel, ei tea, sest kui meil räägib pearelvur mõttetusest, siis tuleb arvestada, et AK-47 on turul odavam relv kui M16 ja selle remont peaks sellest tulenevalt veel mõttetum olema.
No ei ole võrreldav meie olukorraga. Soomlastel on sõna otseses mõttes veel sadu tuhandeid AK baasil relvasid. Enamus meie Galile on ilmselt juba mitmeid kordi pearelvuri käest läbi käinud ja üles hakkavad ütlema sellised jupid, mille asendamine tähendabki oluliselt suuremat kulu. Meie puhul on ka selge, et eelistatud on NATO standard moona söövad relvad, puhtalt kasvõi sellepärast, et me seda juba kasutame.
Ei saa aru, miks on sul vaja jälle seda vana pahna hakata üles keerutama?
Minu arust on Herem küllalt ammendavad vastused andnud sellel teemal.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Miks ei ole võrreldav?
Jutt on relvade (taastus)remondi rahalisest mõttekusest/mõttetusest.
Kui on tõepoolest välja selgitatud, et 1993 toodetud Galili remondiks (mis maksab uuena 1200+ eurot) pole otstarbekas kuludada mitusada eurot juppidele+tööraha (M16 kloon maksab samapalju), siis kuidas on sama tegevus mõttekas AK-47 puhul, mis maksab uuena 600 dollarit ja mida relvastusest mahavõetavate varudena on saadaval piisavalt?
Ehk kuidas on jõutud kahel pool lahte 180 kraadi erinevatele tulemustele?

Kordan eriti kõvapäistele üle, jutt pole siin ei AK-47-le üleminekust, vaid relvastuse remondi mõttekuse eri käsitlustest.
Lisaks tuleb silmas pidada, et relvatehnik teenib Soomes 2-4 korda rohkem kui Eestis, vastavalt on seal tööraha suurem.
Ja miks nad pole võrreldavad, soome põhirelv Rk-62 ongi sama asi, mis Galil, Galil on toodetud soome litsentsi järgi.

Lihtsalt ei saa aru :oops:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

Jutt käib sellest, et Galil on teenistuses olnud 20+ aastat. Selle aja jooksul on neid küllalt hooratud (ka teras ei ole igavene eksju), nii et välja vajab vahetamist selline osa komponentidest, mis moodustavad enamiku relva hinnast. Soomlased võivad oma relvi parandada küll, täpselt nagu meie relvurid seda on seni teinud, ning kui mõni relv on lootusetult läbi, siis viskavad ahju ja võtavad laost uue. Meie ladudes sellist kogust Galile enam pole. Herem on seda fakti siin juba küllalt korrutanud. Mis sul segaseks jääb?

Ja et see sul pea sisse kuluks:
Kuna ma ise eriline relvatehnik ei ole, siis mõtlesin küsida nõus pearelvurilt.
Ehk siis lühidalt: Kas Galili kasutust KVs oleks mõistlik pikendada, vahetades välja vintraua.
Kokkuvõttes oli vastus selline:
Lisaks vintrauale vajaks välja vahetamist umbes 20 erinevat relva osa (umbes 75st).
See kõik teeks umbes 70% uue relva hinnast.
Ei küsinud, millise relva.
Kõikvõimalike lisaseadmete kinnitamine, nõuab täiendavaid liiste. Uuematel relvadel on need olemas. Samas lisab see veelgi hinda ja kaalu.
Tegemist on 20 aastat vana riistaga, mis ei peagi igavesti kestma.
Kuni kestavad, tuleb kasutada.
Kuid järgmise sammuna tuleks ikkagi hankida uus relv.
Kes tahab, võtku seda jutuna "miks ei saa teha", sest just see ta ongi. Spetsialisti arvates pole mõistlik.
Täpsustuseks minu eelmisele postitusele.
Spetsialist ütleb seoses 70% uue relva hinnaga: Hind mille eest saab soetada tänapäevase uue automaadi!
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Eesti käsirelvade arsenalist moodustab Galil paraku vaid väikse osa. Põhimass on vanemat tüüpi 7,62x51 mm moonaga relvad.
Eestis on eri allikatest käsirelvi tulnud minu rehkendust mööda ca 100 000 mehele. Kõik läbi kulutatud? Põhiosa moodustavad rootslaste kingitud AK-4'd ja jänkide kingitud M14-d.
Meil pole teenistuses isegi 100 000 meest kokku käinud ju (kogu reserv ca 90 000). Tänane SA armee suurus on meil mäletatavasti alla 25 000 mehe.
Ja üks mees ühte relva läbi kulutada ei suuda isegi kaadriarmees, kus igapäev paugutatakse.

Meenutame üksikmehe relvad, mis meil seni alles on (olulised kogused):
1. Iisraeli Galilid - need võivad tõesti läbi olla.
2. Rootsi AK-4'd
3. Rootsi M45 püstolkuulipildujad
3. USA M14-d
4. USA M16-d
5. Norra AG-3-d (AK4 sarnane asi)

Arsenalis ei sisaldu erinevat tüüpi Kalasnikovi automaadid, mis 2008 paiku Iraagile kingiti (ka nende kulutamine andis selle 90 000 mehele oma panuse).
Ma isiklikult ei ole AK4 austaja, aga niipalju ma ikka taipan, et kaudtuli või sidevahendid on tähtsamad kui 1 kg kaalusäästu.

Matemaatikast saan suurepäraselt aru, tõenäoliselt tuleb Galili kapitaalremondi hind juba lähedale M16 hinnale. Sellest ka antud valikud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2373
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Martin Herem »

Pea nüüd hoogu Trumm
Kas vahetame AK4 välja M14 vastu?
M45, M16 ja AG3 ei puutu kuidagi asjasse. Esimene oma omaduste ja teised koguste poolest. Kogu oma teadmiste juures, võiks sa seda ju teada. Miks sa siis seda juttu ajad?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Minu rehkendusi mööda peaks meil käsirelvi olema küllalt - või on lihtsalt mul valed andmed?
Võib-olla on mul jäänud vale mulje (olen aru saanud, et Rootsi kinkis AK-4-sid umbes samas suurusjärgus nagu varem kingiti M14'd.
Moraalsest vananemisest ma ei räägi (ega pole rääkinud).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4086
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Some »

Nii palju kui aru olen saanud, siis hangitakse sel aastal uued relvad ainult Scoutpataljonile, nii et pole juttugi AK-4st ja M-16st loobumisest.
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

Tegelikult on küsimus veidi pikemas perspektiivis.
Ei kesta ka AK4 igavesti. Ütleme, et kui neid saadi samas suurusjärgus kui M-14, siis pole välistatud, et viimase 15 aastaga on neid ka mingi hulk ära lastud. Võttes Galili kulumine aluseks, siis võib-olla isegi kuni viiendik on ehk läbi. Kusjuures nende kulumine võib olla isegi kiirem, sest lisaks 2. brigaadile kasutab neid ka ju KL. Veel kümme aastat venitamist, siis on Galilid 1. brigaadis läbi ja võib juba küsima hakata kas AK4-ja jätkub üldse kõigile.
Siin ongi küsimus, et kas hakata vahetama vaikselt ja jupi kaupa või siis olla lõpuks sunnitud korraga ja suuremas koguses ostma?
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4086
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Some »

Siinkohal tsiteeriks akf Martin Heremi postitust meeldetuletuseks.
Kordame siis üle.
Sel aastal on planeeritud hankida uued käsitulirelvad ScP-le.
2018-21 saab uued relvad ülejäänud 1.JvBr isikkoosseis.
Alates 2022 ja mitte hiljem kui 2026, saavad uued relvad kõik teised. Ideaalis on kõigil samad relvad. Ka Kaitseliidu poolt ettevalmistatud SA üksustel. Tõenäoliselt sünnib see 2022-23.
ScP läheb vahetusse esimesena seepärast, et nende relvad on kõige vanemad.
Ajavahemikus 2018-21 kavatsetakse välja vahetada ka kuulipildujad (MG, Negev ja KSP).
Seega võiks "lahinguväljal" pilt välja näha selline.
2018 - ScP uued automaadid
2021 - 1.JvBr uued automaadid ja kõigil (ka KL SA üksused) uued kuulipildujad
2023 - Kõigil uued automaadid
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui sellest käsirelvateemast rääkida, siis kuulipildujate teemale hääletaksin poolt. Ilmselt ka täpsuspüsside poolt. Automaatide kohta - pole hetkel kindel.
Meil lihtsalt puuduvad tänini laiemale seltskonnale sellised moodsad 7 kg kaaluklassi ühemehe kergekuulipildujad, mida moodsates armeedes (sh vene omas) igas pooljaos üks on.
12+ kg MG ja Ksp on selliseks liikuvaks tegevuseks kole kohmakad, rasked ja inim-mahukad.

Veel, täpsuspüss ei peaks olema automaat, millele on mingi elementaarne optika peale pandud. Seni, kui snaiprivõime pole korralikult välja arendatud, kuuluksin pigem selliste "poolsnaiprite" pooldajate hulka (Galil Galatz, M14TP2), sest snaiprite puudumisel tuleb täpsuslaskuritel paratamatult täita ka oma üksuste snaiprikaitse ülesandeid ja selleks 4x optikaga automaat hästi ei pela.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
slider
Liige
Postitusi: 472
Liitunud: 02 Jaan, 2016 22:51
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas slider »

M14 oli omal ajal mõeldud samasuguse battle rifle 'na nagu on täna nt HK417. Viimane näide oma 16,5 või 20" rauaga võiks kulunud Galatze minu arvates asendada küll. Scp, KL ärksam osa G28 taha, mõlema brigaadi reservistidest TL nt HK417 ja sobiv optika?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Selline suhteliselt hinnaline relv nagu Galatz väärib tegelikult ka kapitaalremonti ja selle mõnesaja euroste juppide vahetamist.
Põhiline probleem on vintraua kulumine, kus kriitiline piir saabub palju varem kui automaadil.
Sisemised jupid pole siin niivõrd teemaks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
gorilla
Liige
Postitusi: 679
Liitunud: 29 Veebr, 2012 18:47
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas gorilla »

Ikka kisub sinnakanti, et ükspäev suht-koht üleöö on sellised relvad nagu HK416 ja meile demotavad Sigid
veits vananenud kontseptsiooniga..

https://www.yahoo.com/finance/news/why- ... 00754.html
-he not to go to war, she not to go to a dance.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist